Seznam.cz

Instantní fotoaparáty Instax. Zvěčněte kouzlo okamžiku

instaxsquare-4
Zdroj: Fujifilm
Martin Chroust
Martin Chroust před 9 měsíců

Vzpomínáte si ještě na dobu před digitálními fotoaparáty? Běžné foťáky v sobě měly film s omezeným počtem fotek, který bylo nutné vyvolat. Jejich popularita odezněla s nástupem digitálních fotoaparátů, které fotografie ukládají na paměťovou kartu. Někde na pomezí stojí takzvané instantní fotoaparáty. Zachycenou scénu si můžete krátce po vyfocení přímo z fotoaparátu vytisknout. Jednou z nejznámějších značek instantních fotoaparátů je Instax, za nímž stojí společnost Fujifilm.

Nejlepší instantní fotoaparáty Instax

Porovnat parametry
Fujifilm Instax Wide 300
1.
top

Fujifilm Instax Wide 300

od  

Instax v retro designu, to je model Wide 300. Záznam probíhá na fotopapír s rozměry 86×108 mm, který je mezi instantními fotoaparáty velký. Potěší i výkonný blesk a samostatný zaostřovací kroužek.

FujiFilm Instax Square SQ20
2.
top

FujiFilm Instax Square SQ20

od  

Jedná se o hybridní fotoaparát, který kromě přímého focení na fotopapír umožňuje i záznam na paměťovou kartu. Instax SQ 20 je i vybaven displejem. Kvalita fotografií je v rámci instatních fotoaparátů poměrně slušná, samostatného digitálního foťáku nebo fotomobilu však nedosahuje.

Fujifilm Instax Mini 11
3.
top

Fujifilm Instax Mini 11

od  

Základní model Instax vhodný například pro děti. Výhodou jsou malé rozměry, nízká cena a množství barevných variant. Fotky však nedosahují kvalit dražších modelů.

Co je to instantní fotoaparát?

Pod pojmem instantní fotoaparát si můžete představit „starý dobrý“ analogový foťák, který je navíc vybaven miniaturní tiskárnou fotek. Instantní fotoaparát Instax od Fujifilmu poznáte podle dost velkého těla, které spadá do jedné z celkem tří produktových kategorií. Mezi „nejmenší“ modely patří Instax Mini, ovšem v reálu je i tento foťák doslova obrovský. Varianta Mini pojme fotopapíry o velikosti 86 × 54 mm. Jedná se o nejlevnější variantu instantního focení. O něco výše je postavena řada Instax Square, která produkuje fotografie o rozměrech 86 × 72 mm. U některých modelů se objevuje i paměťová karta a hybridní foťák, díky kterému můžete fotky před tiskem upravit nebo je uložit do paměti.

Pokud hledáte co největší instantní fotografie, vaše přání vám nejlépe splní Instax Wide, který tiskne fotografie o rozměrech 86 × 108 mm. Zatímco první dvě řady vypadají na první pohled jako hračky, Instax Wide z dálky už příliš nerozlišíte od jednoduchého digitálního fotoaparátu. Velké fotografie snesou srovnání se standardními fotkami z analogového foťáku (9 × 13 cm), pokud to tedy s instantním focením myslíte vážně, měli byste se dívat právě po této řadě.

Pro koho jsou určeny

Od instantních fotoaparátů neočekávejte žádnou přílišnou fotografickou kvalitu, ovšem dětem se tyto foťáky stoprocentně zalíbí. Zaprvé je mohou pohodlně držet v rukou, aniž by jim foťák vyklouzl z ruky. Své nesporné kouzlo má samozřejmě i tisk fotografií. Připravte se jen na to, že první přibalené fotopapíry zmizí velmi rychle.

Instaxy jsou návykové, ale nesmíte se příliš dívat na obrazovou kvalitu. Pokud jste alespoň trochu náročnější fotograf, musíte se smířit s tím, že jsou Instaxy spíše „hračkami“ pro děti. Ty ale instantní fotoaparáty alespoň naučí vybírat, které scény stojí za zachycení, aby neplýtvaly (drahým) materiálem.

Výhody instantních fotoaparátů

Mezi nespornou výhodu patří zachycení okamžiku s rychlým předáním hotové fotografie. Fotoaparáty jsou jednoduché na obsluhu, dalším plusem je zajímavý poměr výkon/cena, protože počáteční náklady jsou skutečně malé. Líbit se vám bude i bytelný design a zajímavé barevné kombinace, které osloví děti a dospělé. Velkým bonusem je široká nabídka doplňkového příslušenství, například doplňkové čočky, alba na fotografie, stojánky na fotky, obaly, pouzdra či samotné fotopapíry. Pokud bude Instax fotoaparát dárkem, můžete jej postupně dovybavovat o další doplňky. Na instantní fotoaparáty lze také nahlížet jako na jiný rozměr amatérské fotografie, který vám digitální foťáky nebo telefony nezprostředkují.

Nevýhody instantních fotoaparátů

Fotografie vychází z velmi základní optiky foťáků, což znamená, že od nich nemůžete čekat žádnou extra kvalitu. Fotky jsou často přesvětlené nebo naopak podexponované, navíc jsou dost malé. Na fotce z rodinné sešlosti tak můžete mít problém rozeznat, kdo je kdo. Je třeba fotit objekty z největší blízkosti, aby vyplnily co možná největší prostor na fotografii. Fotoaparáty jsou navíc dost velké. A pak je tu ještě otázka samotných fotopapírů, které se do foťáku vkládají v předpřipravených kazetách. Cena jedné vyvolané fotografie, s ohledem na její malé rozměry, můžete být pro spoustu uživatelů příliš vysoká. V průměru počítejte s 20 Kč za jednu jedinou fotku!

I zde si můžete poradit neoriginálními fotopapíry, na nichž můžete ušetřit. Ruku na srdce, děti rozdíl v kvalitě originálu a náhrady zřejmě stejně nepoznají. Musíte si však dát pozor na to, abyste koupili fotopapíry ve správné velikosti, jinak je do foťáku nedostanete.

Výhrady můžeme mít i k napájení foťáků, které, zejména u levnějších modelů, zaručují tužkové baterie. Při focení musíte dbát na co nejlepší světelné podmínky okolí, v horším světle si můžete pomoci bleskem. Ten se však pár vteřin nabíjí, takže vám může kouzelný okamžik protéct mezi prsty. A vychytat musíte i nastavení clony, metodou „pokus-omyl“ můžete přijít hned o několik fotografií.

Nejlepší Instax fotoaparáty

Instax Mini 11: Základ pro děti

Pokud chcete s Instaxy začít a nechcete příliš investovat, volte základní model Instax Mini 11. Pokud plánujete foťák jako dárek, určitě jej doplňte ochranným pouzdrem a dodatkovými fotopapíry. Jestli si foťák nezakoupíte v sadě, nebude v základní krabici ani jeden fotopapír. A je zřejmé, že děti budou chtít hned po rozbalení Instaxu fotit a tisknout fotografie. Buďte připraveni, ať předejdete zklamání.

Instax Mini 11 seženete v Česku za necelé dva tisíce. Za pouzdro si připočtěte čtyři stovky, sada dvaceti fotopapírů vychází zhruba na 450 korun.

Instax Square SQ20: Hybridní čtverec

U tohoto modelu jsou vyšší pořizovací náklady vyváženy hybridním fotoaparátem. Instax Square SQ20 totiž může fotit na fotopapíry nebo do interní paměti, respektive na paměťovou kartu. Na zadní straně foťáku je umístěný LCD displej, přes nějž můžete ovládat focení i úpravu fotografií. Ano, čistě digitální fotoaparát nebo telefon by měl kvalitu fotek daleko vyšší, v případě Square SQ20 však připlácíte za hybridní možnost, která může občas přijít vhod.

Instax Square SQ20 stojí necelých pět tisíc, dvacet fotopapírů pořídíte taktéž okolo pětistovky. V případě větších sad se můžete dostat na množství slevu a ušetřit řádově stokoruny.

Instax Wide 300: Když to s instanty myslíte vážně

Pokud se chcete instantními fotoaparáty co nejvíce přiblížit běžným „analogovým“ foťákům, sáhněte po Instax Wide 300. Důraz je opět kladen na co největší jednoduchost focení. Automaticky zatahovací objektiv má k dispozici dva rozsahy ohniskové vzdálenosti, expozice je automatická, blesk vestavěný. To nejdůležitější jsou však „velké“ instantní fotografie 86 × 108, které jsou 2× větší, než u Instax Mini. Škoda napájení čtyřmi tužkovými bateriemi. Pro tvorbu skupinových fotek ale oceníte stativový závit na spodní hraně.

Větší instantní fotografie automaticky neznamenají vyšší prodejní cenu. Instax Wide 300 stojí necelé tři tisíce, pouzdro dokoupíte za pětistovku. Krabičku se dvaceti fotopapíry dokoupíte opět za zhruba pětistovku.

Kde koupit Instax fotoaparáty

Fujifilm Instax Wide 300

Fujifilm Instax Wide 300

od  

FujiFilm Instax Square SQ20

FujiFilm Instax Square SQ20

od  

Fujifilm Instax Mini 11

Fujifilm Instax Mini 11

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Martin Chroust

Martin Chroust

Redaktor

Vystudoval studijní obou Mobilní Technologie na VŠB-TUO. Mobilním zařízením se v různých periodicích věnuje nepřetržitě od roku 2006. Pravidelně navštěvuje mobilně zaměřené veletrhy a rukama mu každý rok projde několik desítek smartphonů, tabletů a chytrých hodinek. Mezi jeho koníčky patří četba fantasy knih, karetní hra Magic: The Gathering a rodinný život.

Více článků od Martina

Přečtěte si také