Seznam.cz

Nejlepší Android tablety: Který je pro vás ten pravý?

Lenovo Tab P11 Pro
Zdroj: Lenovo.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 4 měsíci

Tabletů s operačním systémem Android je na trhu celá řada. Oblíbené jsou především díky zajímavým možnostem, které s sebou přinášejí. Jak ale vybrat ten správný? Pojďme se podívat na ty nejlepší tablety s Androidem, které si nyní můžete pořídit.

Samsung Galaxy Tab S7+ 128 GB Wi-Fi černý (SM-T970NZKAEUE)
1.
top

Nejlepší tablet s operačním systémem, který nyní zakoupíte.

Samsung Galaxy Tab S7+ 128 GB Wi-Fi černý (SM-T970NZKAEUE)

od  

Oblíbený tablet Samsung Galaxy Tab S7+ se právem dá považovat za jeden z nejlepších tabletů s OS Android vůbec. Kombinuje maximální možný výkon s prvotřídní Super AMOLED obrazovkou, což doplňuje kvalitním zvukem.

Lenovo Tab P11 Pro 128 GB Wi-Fi šedý (ZA7C0089DE)
2.
top

Nejlepší tablet v poměru cena/výkon

Lenovo Tab P11 Pro 128 GB Wi-Fi šedý (ZA7C0089DE)

od  

Lenovo Tab P11 Pro lze označit za jeden z nejlepších kousků v poměru cena/výkon. V případě tohoto produktu platí rčení: "Za málo peněz hodně muziky." Potěšit dokáže dobré zpracování, výkon ale není nejlepší.

Samsung Galaxy Tab S7
3.
top

Perfektní výkon, nižší cena, ale horší displej.

Samsung Galaxy Tab S7

od  

Samsung Galaxy Tab S7 je mladším sourozencem verze S7+, který se pyšní téměř stejnými parametry jako dražší sourozenec. Nabízí tedy prvotřídní výkon i kvalitní zvuk, ale ztrácí na poli displeje. V tomto případě se jedná pouze o LCD.

Huawei Matepad Pro 125 GB Wi-Fi Midnight Grey (TA-MPPW128BOM)
4.
top

Nejlepší volba pro fajnšmekry

Huawei Matepad Pro 125 GB Wi-Fi Midnight Grey (TA-MPPW128BOM)

od  

Tablet Huawei MatePad Pro dokáže uchvátit svými parametry i povedeným designem. Má to ale háček, kterým je absence Google služeb.

Proč jsou tablety tak oblíbené?

Tablety si v posledních letech prošly značnou evolucí a staly se zařízením, které dokáže částečně nahradit mobilní telefon i počítač. Úhlopříčka jejich obrazovky se totiž většinou pohybuje kolem 10“, čímž se zařízení stává šikovným parťákem například na cesty. V dnešní době už navíc není nouze o výkon ani potřebné aplikace. S jejich pomocí lze tablet využít například pro úpravu videí, fotografií, hraní her a řadu dalších aktivit.

Jak vybrat vhodný tablet

Jestliže aktuálně vybíráte tablet a rádi byste si vybrali zařízení s operačním systémem Android, tak byste rozhodně měli věnovat pozornost následujícím řádkům. Nejprve totiž shrneme nejdůležitější parametry a následně si ukážeme, jaké nejlepší modely lze v současné chvíli na trhu najít. Výhodou v tomto směru je, že tabletů s Androidem je na trhu spousta a od řady výrobců. Nevýhodou pak, že při hledání toho pravého můžete být nabídkou snadno zahlceni.

Výkon

Tím úplně nejdůležitějším parametrem je v tomto směru výkon, tedy použitý čip a velikost operační paměti. Operační systém Android je na tyto komponenty citlivý a na slabších modelech se po dvou letech používání začíná značně zpomalovat.

Při výběru zařízení byste proto měli věnovat zvýšenou pozornost použitému čipu, a zároveň si zkontrolovat jeho výsledky v benchmarkových testech. Ty testují samotný výkon a dokážou vám tak napovědět, jak na tom tablet ve skutečnosti je. Zmiňované výsledky naleznete například v databázi Geekbench, kde stačí napsat název zařízení, případně kódové označení.

Co se pak týče operační paměti, zde se nabízí poměrně jednoduchá rada. Obecně se doporučuje volit zařízení s alespoň 4 GB RAM. Ty nejlepší tablety, pro zajištění optimálního výkonu a dlouhodobě bezproblémového používání, většinou disponují 6 GB operační pamětí. Díky velké paměti RAM si zajišťují svižnější chod systému a v některých situacích samozřejmě šetří i nervy uživatele.

Velikost displeje

Na trhu s tablety naleznete modely s různou úhlopříčkou displeje. Někteří totiž preferují kompaktnější rozměry, zatímco druzí chtějí zařízení využít například pro úpravu videa, k čemuž pochopitelně potřebují větší obrazovku. Přesně proto byste se ještě před koupí měli pořádně zamyslet, jak zařízení budete využívat.

Naštěstí se k tomu nabízí dvojice jednoduchých otázek. K čemu budete tablet nejčastěji využívat? Budete jej často přenášet? Podle toho si následně stačí zvolit vhodnou velikost. Zároveň je ale nutné si uvědomit, že ty nejlepší modely se pohybují kolem úhlopříčky 11 až 12 palců.

Práce na tabletu Unsplash
Zdroj: Unsplash.com
Správně zvolená úhlopříčka dokáže usnadnit práci.

Úložiště

V případě úložiště mají tablety s Androidem na rozdíl od iPadů obrovskou výhodu. Omezený prostor vnitřní paměti si v tomto případě mohou rozšířit prostřednictvím paměťové karty ve formátu microSD. To ale neznamená, že velikosti interního úložiště nemusíte věnovat žádnou pozornost.

Interní úložiště je podstatně rychlejší než „prostá“ microSD karta, a proto má výrazný podíl na svižnosti celého operačního systému. Paměťové karty lze spíše vnímat jako dodatečné rozšíření pro ukládání dat jako jsou například fotky, videa a ostatní soubory.

Výdrž baterie

Důležitou roli hraje i výdrž baterie. Zde se opět dostáváme ke zmiňované otázce, kterou je třeba si zodpovědět ještě před výběrem, a tedy jak se chystáte zařízení používat. Pokud budete tablet využívat především doma, tak vás horší výdrž pravděpodobně tolik trápit nebude.

Diametrálně odlišná situace je ale například u studentů, kteří si vybírají tablet pro potřeby studia a potřebují se s ním pohybovat mezi školou a domovem. V takovém případě je už vhodné vybírat i na základě výdrže baterie.

Proč chtít zařízení s Androidem?

O operačním systému Android se toho dá na internetu najít dost pozitivního i negativního. Lidé tablety s tímto systémem volí z několika jasných důvodů. Obecně je známo, že jsou zařízení s Androidem levnější než Apple iPad s operačním systémem iPadOS. Android je také oproti své konkurenci podstatně otevřenější. Navíc nabízí o dost více aplikací, které jsou levnější, případně zcela zdarma. Výhodou je i již zmiňovaná možnost rozšíření úložiště prostřednictvím paměťové karty.

Proč jej naopak nechtít? Horší je to například s aktualizacemi systémy, které kvůli širokému spektru výrobců a zařízení samotných prakticky nejsou garantovány. Nejlépe na tom není ani výkon. To platí ale hlavně u levnějších modelů, které sice na papíře vypadají perfektně, ale kvůli poddimenzovanému procesu nebo paměti se po určité době stanou nepouživatelnými. iPad se v tomto směru může naopak pyšnit skvělou podporou ze strany výrobce. Nejnovější aktualizace mají „jablíčkáři“ k dispozici prakticky ihned a průměrná doba softwarové podpory je pět let. O tom si Android, tedy alespoň zatím, může nechat jenom zdát.

Konkurence

Tablety s Androidem mají nejsilnější konkurenci právě v iPadech. Z těch nejlepších mají zákazníci na výběr například iPad Air a iPad Pro, které jsou cenově blízko našemu výběru níže.

Aby toho nebylo málo, tak se o slovo také hlásí i hybridní Tablet PC s operačním systémem Windows. Ty fungují téměř jako plnohodnotné kancelářské počítače a kombinují klasický Windows s dotykovým ovládáním. Nejvýznamnějším zástupcem této kategorie je přímo Microsoft se svou řadou Surface. Prakticky stejné možnosti pak nabízí i Lenovo Yoga Duet, který už ale více zasahuje do kategorie notebooků.

Nejlepší tablety s Androidem

Abychom vám výběr co možná nejvíce usnadnili, vybrali jsme pro vás čtyři nejlepší tablety s operačním systémem Android, které si nyní můžete pořídit. Ty nabízejí dostatečný výkon pro nejrůznější úlohy a hraní her, kvalitní obrazovku a další funkce.

Samsung Galaxy Tab S7+

Aktuálně nejlepším tabletem s operačním systémem Android je bezesporu Samsung Galaxy Tab S7+. Ten dokáže ohromit hned v několika ohledech. O jeho svižný chod se stará čip Qualcomm Snapdragon 865 Plus s osmijádrovým procesorem o frekvenci 3,09 GHz, v kombinaci s 6 GB operační pamětí. Interní úložiště činí 128 GB a lze jej rozšířit až o 1 TB pomocí paměťové karty.

Tou nejlepší vlastností celého tabletu je každopádně jeho displej. Jedná se o 12,4“ Super AMOLED panel s rozlišením 2800 x 1752 pixelů a 120Hz obnovovací frekvencí, která se s cílem šetření baterie přizpůsobuje aktuálně zobrazenému obsahu. O zvuk se stará čtveřice reproduktorů s podporou Dolby Atmos a váha tabletu činí 580 gramů.

Ačkoliv tablety většinou příliš kvalitní fotoaparát nenabízejí, zde je dvojice objektivů, která se dokáže postarat o vcelku uspokojivé snímky. Hlavní širokoúhlá čočka nabízí rozlišení 13 megapixelů s clonou f/2.0, což doplňuje ultraširokoúhlý objektiv s 5 megapixely a clonou f/2.2. Selfie kamera má rozlišení 8 megapixelů. Nechybí ani možnost natáčení videa ve 4K při 30 snímcích za sekundu. Mějte ale na paměti, že se stále jedná o tablet. Prvotřídní kvalitu fotografií ani videa proto neočekávejte. Na případné momentky to každopádně postačí.

Součástí balení je i dotykové pero S Pen, s jehož pomocí můžete kreslit či psát téměř jako na papíře. Nabízí navíc poměrně rychlou odezvu a funguje tak relativně svižně. Aby uživateli nepřekáželo, případně jej někde nezapomněl, dokáže se prostřednictvím magnetu uchytit k zadní straně tabletu.

Výrobce slibuje až čtrnáctihodinovou výdrž baterie na jedno nabití. Základní verze vás vyjde na zhruba 25 tisíc korun. Připlatit si pak ještě můžete kolem 5 tisíc za Samsung Galaxy S7+ 5G, který nabízí podporu 5G sítí.

Lenovo Tab P11 Pro

Další zajímavou možností je Lenovo Tab P11 Pro. Tento model nabízí čip Qualcomm Snapdragon 730G s osmijádrovým procesorem o frekvenci 2,2 GHz, který doplňuje operační paměť o velikosti 6 GB. Stejně jako u Galaxy Tab S7+, tak i zde vás dokáže okouzlit kvalitní, 11,5“ OLED displej s pestrým zobrazením barev, rozlišením 2560 x 1600 pixelů a technologií HDR. Zvuk zde zajišťují čtyři reproduktory od společnosti JBL, taktéž s podporou Dolby Atmos.

Lenovo se u svého Tab P11 Pro chlubí i povedeným zabezpečením. Čtečka otisku prstů je totiž integrovaná přímo do tlačítka pro zapnutí a tablet podporuje také odemykání obličejem pomocí infračervené kamery. Jelikož je zařízení menší, tak je pochopitelně i lehčí než Samsung. Jeho hmotnost činí příjemných 485 gramů. Výrobce se chlubí až patnáctihodinovou výdrží baterie, kterou lze prostřednictvím rychlonabíjení Quick Charge 3.0 dobít z 0 na 80 % za dvě hodiny.

I fotoaparát je na tom vcelku podobně jako u Samsungu. Na zadní straně se nachází hlavní objektiv s rozlišením 13 megapixelů v kombinaci s pětimegapixelovým širokoúhlým snímačem. Vpředu pak naleznete dvojici RGB fotoaparátů pro dostatečně kvalitní videohovory. Potěší i duální mikrofon. Kapacita úložiště je pak stejná jako u Samsungu: činí 128 GB a lze ji taktéž rozšířit o dalších 1000 GB.

V poměru cena – výkon se jedná o skvělou volbu, která si dokáže poradit s řadou nejrůznějších úkolů. Tablet Lenovo Tab P11 Pro vyjde na necelých 14 tisíc, což je podstatně méně než zmiňovaný Galaxy Tab S7+. Zároveň si můžete dokoupit klávesnici a praktický stylus, díky čemuž si zpříjemníte používání tabletu.

Samsung Galaxy Tab S7

Jak název napovídá, Samsung Galaxy Tab S7 je levnějším sourozencem uvedeného Galaxy Tab S7+. Tento model nabízí z hlediska výkonu a úložiště totožné specifikace jako jeho pokročilejší sourozenec. Rozdíl je v použitém displeji. Zde totiž Samsung vsadil na levnější LCD panel.

Samsung Galaxy Tab S7 a Samsung Galaxy Tab S7+ – Rozdíly v displeji
Zdroj: Samsung.com
Jak se odlišuje Galaxy Tab S7 od S7+.

Nenechte se ale odradit, rozhodně se nejedná o obyčejný displej. Tablet je totiž vybaven 11“ LTPS LCD panelem s rozlišením 2560 x 1600 pixelů a rozsahem barev DCI-P3. Dokonce taktéž nabízí 120Hz obnovovací frekvenci a dokáže se tak postarat o skvělé zobrazení obsahu.

Huawei MatePad Pro

Zajímavou volbou je i Huawei MatePad Pro, který opět kombinuje dostatečný výkon s parádním designem. Nabízí 10,8“ IPS displej s rozlišením 2560 x 1600 pixelů. O výkon se pak stará čip HiSilicon Kirin 990 s frekvencí procesoru 2,8 GHz a 6 GB operační paměti. Úložiště pak činí 125 GB.

Za zmínku také stojí tělo tabletu, které je vyrobeno ze slitiny hliníku. Díky tomu zařízení působí bytelně a kvalitně. Přesto si ale udržuje relativně nízkou hmotnost 460 gramů. O zvuk se stará čtyřkanálový systém v kombinaci s pěticí mikrofonů. Pro zpříjemnění (video)hovorů se zde navíc nachází funkce pro potlačení okolního hluku.

Má to ale jeden háček. Na společnost Huawei je totiž uvaleno obchodní embargo, kvůli čemuž firma nemůže využívat služby a výrobky z USA. Ačkoliv tedy na zařízení běží operační systém Android, konkrétně tedy nástavba EMUI 10.0.1, tak není schopno využívat Google služby. Namísto standardního Obchodu Google Play zde naleznete Huawei AppGalery, kde se sice nacházejí tisícovky aplikací, přesto si ale řadu populárních programů nestáhnete.

Zobrazit nabídku všech tabletů

Kde koupit nejlepší Android tablety

Samsung Galaxy Tab S7+ 128 GB Wi-Fi černý (SM-T970NZKAEUE)

Samsung Galaxy Tab S7+ 128 GB Wi-Fi černý (SM-T970NZKAEUE)

od  

Lenovo Tab P11 Pro 128 GB Wi-Fi šedý (ZA7C0089DE)

Lenovo Tab P11 Pro 128 GB Wi-Fi šedý (ZA7C0089DE)

od  

Samsung Galaxy Tab S7

Samsung Galaxy Tab S7

od  

Huawei Matepad Pro 125 GB Wi-Fi Midnight Grey (TA-MPPW128BOM)

Huawei Matepad Pro 125 GB Wi-Fi Midnight Grey (TA-MPPW128BOM)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také