Seznam.cz

Nejlepší Android tablety: Který je pro vás ten pravý?

Lenovo Tab P11 Pro
Zdroj: Lenovo.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 1 rokem

Tabletů s operačním systémem Android je na trhu celá řada. Oblíbené jsou především díky zajímavým možnostem, které s sebou přinášejí. Jak ale vybrat ten správný? Pojďme se podívat na ty nejlepší tablety s Androidem, které si nyní můžete pořídit.

Aktualizováno 10. 5. 2023

Nejlepší Android tablety pro rok 2023

Porovnat parametry
Samsung Galaxy Tab S8 Ultra
1.
top

Momentálně nejlepší Android tablet na trhu

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra

od  

Tablet Samsung Galaxy Tab S8 Ultra lze právem považovat za jeden z nejlepších tabletů s OS Android vůbec. Kombinuje maximální možný výkon s prvotřídní AMOLED obrazovkou, což skvěle doplňuje štíhlé tělo.

Samsung Galaxy Tab S8 Plus
2.
top

Nejlepší kompaktní tablet pro fanoušky Samsungu

Samsung Galaxy Tab S8 Plus

od  

Velkou pozornost si získává i model Samsung Galaxy Tab S8+, který vyšel po boku modelu Ultra. Navzdory menším rozměrům nabízí nejnovější čipset od Qualcommu garantující dostačující výkon, kvalitní obrazovku a povedený design.

Lenovo Tab P12 Pro 256 GB Wi-Fi šedý (ZA9D0019CZ)
3.
top

Prémiový tablet za rozumnou cenu

Lenovo Tab P12 Pro 256 GB Wi-Fi šedý (ZA9D0019CZ)

od  

Lenovo Tab P12 Pro je aktuální konkurencí pro řadu Samsung Galaxy Tab S8, proti které rozhodně nezaostává. Taktéž je vybaven kvalitním AMOLED displejem, nadprůměrnou výdrží baterie a čtveřicí reproduktorů.

Lenovo Yoga Tab 11
4.
top

Skvělý tablet pro multimédia

Lenovo Yoga Tab 11

od  

Lenovo Yoga Tab 11 upoutává pozornost především vestavěným stojánkem a ostrým displejem. V kombinaci s nadprůměrnými reproduktory a dostatkem výkonu tak jde skvělého parťáka pro sledování multimédií doma i na cestách.

Xiaomi Pad 5
5.
top

Povedená střední třída

Xiaomi Pad 5

od  

Xiaomi Pad 5 je výkonným a elegantním tabletem, který potěší také kvalitním 11" displejem, zvukem a slušnou cenou. Zamrzí absence 3,5mm jacku a těžší konstrukce.

Proč jsou tablety tak oblíbené?

Tablety si v posledních letech prošly značnou evolucí a staly se zařízením, které dokáže částečně nahradit mobilní telefon i počítač. Úhlopříčka jejich obrazovky se totiž většinou pohybuje kolem 10“, čímž se zařízení stává šikovným parťákem například na cesty. V dnešní době už navíc není nouze o výkon ani potřebné aplikace. S jejich pomocí lze tablet využít například pro úpravu videí, fotografií, hraní her a řadu dalších aktivit.

Jak vybrat vhodný tablet

Jestliže aktuálně vybíráte tablet a rádi byste si vybrali zařízení s operačním systémem Android, tak byste rozhodně měli věnovat pozornost následujícím řádkům. Nejprve totiž shrneme nejdůležitější parametry a následně si ukážeme, jaké nejlepší modely lze v současné chvíli na trhu najít. Výhodou v tomto směru je, že tabletů s Androidem je na trhu spousta a od řady výrobců. Nevýhodou pak, že při hledání toho pravého můžete být nabídkou snadno zahlceni.

Výkon

Tím úplně nejdůležitějším parametrem je v tomto směru výkon, tedy použitý čip a velikost operační paměti. Operační systém Android je na tyto komponenty citlivý a na slabších modelech se po dvou letech používání začíná značně zpomalovat.

Při výběru zařízení byste proto měli věnovat zvýšenou pozornost použitému čipu, a zároveň si zkontrolovat jeho výsledky v benchmarkových testech. Ty testují samotný výkon a dokážou vám tak napovědět, jak na tom tablet ve skutečnosti je. Zmiňované výsledky naleznete například v databázi Geekbench, kde stačí napsat název zařízení, případně kódové označení.

Co se pak týče operační paměti, zde se nabízí poměrně jednoduchá rada. Obecně se doporučuje volit zařízení s alespoň 4 GB RAM. Ty nejlepší tablety, pro zajištění optimálního výkonu a dlouhodobě bezproblémového používání, většinou disponují 6 GB operační pamětí. Díky velké paměti RAM si zajišťují svižnější chod systému a v některých situacích samozřejmě šetří i nervy uživatele.

Velikost displeje

Na trhu s tablety naleznete modely s různou úhlopříčkou displeje. Někteří totiž preferují kompaktnější rozměry, zatímco druzí chtějí zařízení využít například pro úpravu videa, k čemuž pochopitelně potřebují větší obrazovku. Přesně proto byste se ještě před koupí měli pořádně zamyslet, jak zařízení budete využívat.

Naštěstí se k tomu nabízí dvojice jednoduchých otázek. K čemu budete tablet nejčastěji využívat? Budete jej často přenášet? Podle toho si následně stačí zvolit vhodnou velikost. Zároveň je ale nutné si uvědomit, že ty nejlepší modely se pohybují kolem úhlopříčky 11 až 12 palců.

Práce na tabletu Unsplash
Zdroj: Unsplash.com
Správně zvolená úhlopříčka dokáže usnadnit práci.

Úložiště

V případě úložiště mají tablety s Androidem na rozdíl od iPadů obrovskou výhodu. Omezený prostor vnitřní paměti si v tomto případě mohou rozšířit prostřednictvím paměťové karty ve formátu microSD. To ale neznamená, že velikosti interního úložiště nemusíte věnovat žádnou pozornost.

Interní úložiště je podstatně rychlejší než „prostá“ microSD karta, a proto má výrazný podíl na svižnosti celého operačního systému. Paměťové karty lze spíše vnímat jako dodatečné rozšíření pro ukládání dat jako jsou například fotky, videa a ostatní soubory.

Výdrž baterie

Důležitou roli hraje i výdrž baterie. Zde se opět dostáváme ke zmiňované otázce, kterou je třeba si zodpovědět ještě před výběrem, a tedy jak se chystáte zařízení používat. Pokud budete tablet využívat především doma, tak vás horší výdrž pravděpodobně tolik trápit nebude.

Diametrálně odlišná situace je ale například u studentů, kteří si vybírají tablet pro potřeby studia a potřebují se s ním pohybovat mezi školou a domovem. V takovém případě je už vhodné vybírat i na základě výdrže baterie.

Proč chtít zařízení s Androidem?

O operačním systému Android se toho dá na internetu najít dost pozitivního i negativního. Lidé tablety s tímto systémem volí z několika jasných důvodů. Obecně je známo, že jsou zařízení s Androidem levnější než Apple iPad s operačním systémem iPadOS. Android je také oproti své konkurenci podstatně otevřenější. Navíc nabízí o dost více aplikací, které jsou levnější, případně zcela zdarma. Výhodou je i již zmiňovaná možnost rozšíření úložiště prostřednictvím paměťové karty.

Proč jej naopak nechtít? Horší je to například s aktualizacemi systémy, které kvůli širokému spektru výrobců a zařízení samotných prakticky nejsou garantovány. Nejlépe na tom není ani výkon. To platí ale hlavně u levnějších modelů, které sice na papíře vypadají perfektně, ale kvůli poddimenzovanému procesu nebo paměti se po určité době stanou nepouživatelnými. iPad se v tomto směru může naopak pyšnit skvělou podporou ze strany výrobce. Nejnovější aktualizace mají „jablíčkáři“ k dispozici prakticky ihned a průměrná doba softwarové podpory je pět let. O tom si Android, tedy alespoň zatím, může nechat jenom zdát.

Konkurence

Tablety s Androidem mají nejsilnější konkurenci právě v iPadech. Z těch nejlepších mají zákazníci na výběr například iPad Air a iPad Pro, které jsou cenově blízko našemu výběru níže.

Aby toho nebylo málo, tak se o slovo také hlásí i hybridní Tablet PC s operačním systémem Windows. Ty fungují téměř jako plnohodnotné kancelářské počítače a kombinují klasický Windows s dotykovým ovládáním. Nejvýznamnějším zástupcem této kategorie je přímo Microsoft se svou řadou Surface. Prakticky stejné možnosti pak nabízí i Lenovo Yoga Duet, který už ale více zasahuje do kategorie notebooků.

Nejlepší tablety s Androidem

Abychom vám výběr co možná nejvíce usnadnili, vybrali jsme pro vás čtyři nejlepší tablety s operačním systémem Android, které si nyní můžete pořídit. Ty nabízejí dostatečný výkon pro nejrůznější úlohy a hraní her, kvalitní obrazovku a další funkce.

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra

Nová generace tabletů Samsung Galaxy Tab S8 se představila teprve začátkem roku 2022. Vrcholným modelem je Samsung Galaxy Tab S8 Ultra, který je výrobcem prezentován jakožto ideální náhrada laptopu, od čehož není tak úplně daleko. Tento produkt totiž nabízí velkou 14,6″ Super AMOLED obrazovku s QHD rozlišením (2960 x 1848 pixelů) a 120Hz obnovovací frekvencí. Takto velká plocha nabízí dostatek prostoru pro práci či multitasking, na druhou stranu není úplně vhodná pro každého a je nutné tento faktor před koupí zohlednit.

O samotný chod se pak stará aktuálně nejmodernější čipset od Qualcommu s označením Snapdragon 8 Gen 1 s frekvencí 3 GHz a 8/12 GB operační paměti RAM. I při náročnější práci se jeho uživatel nesetká s žádnými záseky, což potvrzují i recenze samotných uživatelů.

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra
Zdroj: Samsung.com

Svým způsobem dokáže potěšit i kamerová výbava. Na přední straně se totiž nachází širokoúhlý a ultraširokoúhlý objektiv, oba s rozlišením 12 MP, které jsou více než kvalitní pro většinu videohovorů. Na zadní straně se pak nachází 13MP a 6MP fotoaparát. Tablet dokáže natáčet až ve 4K při 60 snímcích za sekundu. Zároveň si Samsung uvědomuje důležitost videohovorů, čemuž napovídá zmiňovaná ultraširokoúhlá kamera na přední straně. Ta disponuje technologií pro automatické pozicování scény. Při videokonferenci se Samsung Galaxy Tab S8 Ultra postará o to, aby byl uživatel vždy v záběru, i když se například pohybujete ze strany na stranu.

Jak už bylo zmíněno, momentálně se jedná o jeden z nejlepších Android tabletů na trhu, který se snaží vynikat ve všech směrech. Na poměry tabletů také nabízí relativně kvalitní reproduktory s podporou prostorového zvuku Dolby Atmos. Zároveň k němu lze připojit i externí klávesnici Book Cover, která zároveň funguje jako obal. Ačkoliv kvalit konkurenční Magic Keyboard od Applu nedosahuje, i přesto se jedná o solidní příslušenství. Její cena se pohybuje kolem 9 tisíc korun.

V recenzích každopádně Samsung sklízí úspěch za funkci DeX, která usnadňuje práci a multitasking. Uživatelé díky tomu mohou v okamžiku přepnout ze standardního Androidu do prostředí, jež se spíše podobá klasickým počítačům. V takovém případě se tedy nabízí tradiční nabídka programů, podpora několika oken a řada dalších vylepšení.

Samozřejmě tablet není dokonalý a má hned několik nedostatků. Například výdrž baterie v praxi dosahuje méně než 10 hodin, na druhou stranu tablet podporuje rychlé nabíjení až 45 W. Příslušný adaptér však není součástí balení, což Samsung kompenzuje bezplatným dotykovým perem S Pen. Stejně tak je nutné počítat s vyšší pořizovací cenou. V nejlepší konfiguraci s 256GB úložištěm a podporou 5G sítí vyjde na necelých 36 tisíc korun. V kombinaci s klávesnicí Book Cover tak překračuje cenu výkonných notebooků a základních MacBooků.

Lenovo Yoga Tab 11

Nemalé oblibě se mezi uživateli těší tablet Lenovo Yoga Tab 11, který je mnohdy označován za skvělého parťáka pro sledování multimédií doma i na cestách. Tento model je totiž vybaven akumulátorem o kapacitě 7 500 mAh, který mu dle výrobce zajišťuje až patnáctihodinovou výdrž. Uživatelé si kapacitu baterie také pochvalují.

Yoga11
Zdroj: Lenovo
Kapacita baterie Lenovo Yoga Tab 11 je velice slušná.

Co se týče výkonu, ten zde zajišťuje čipset MediaTek Helio G90T s osmijádrovým procesorem o frekvenci 2,05 GHz, který je následně doplněn 8 GB operační paměti RAM a interní pamětí 128 GB. S nejnáročnějšími hrami tedy bude mít problém, ale pro běžné činnosti má kapacity dostatek.

Důležitou roli sehrává i samotný design. Namísto tradičního těla Lenovo vsází na atypický vzhled, který je ve skutečnosti nesmírně praktický. Ve spodní straně je totiž ukryta baterie, díky čemuž se tablet lépe drží a v kombinaci s vestavěným stojánkem jej lze snadno postavit například na stůl. Pro zmiňované sledování multimédií je tedy skvěle uzpůsoben. S tím také souvisí i 11″ displej s rozlišením 2K (2000 × 1200 pixelů) a 60Hz obnovovací frekvencí. Bohužel se ale nejedná o OLED panel, nýbrž IPS. Navzdory tomu si uživatelé pochvalují kvalitní zobrazení barev. Na přímém slunci ale obraz příliš čitelný není.

Lenovo Yoga Tab 13
Zdroj: Lenovo.com
Integrovaný stojánek je velice praktický.

Výrobce Lenovo u tohoto modelu sklízí chválu i za nadprůměrně kvalitní zvuk, který je uživateli častokrát označován za jednu z nejlepších vlastností samotného zařízení. Tablet se spoléhá na podlouhlý reproduktor pod displejem, čímž vytváří přesvědčivý efekt prostorového zvuku. Stejně tak potěší i relativně vyšší maximální hlasitost. Na druhou stranu Lenovo Yoga Tab 11 nenabízí podporu 5G sítí.

Samsung Galaxy Tab S8+

Jak už samotný název napovídá, tablet Samsung Galaxy Tab S8+ pochází ze stejné generace jako zmiňovaný Galaxy Tab S8 Ultra. Rozdílem však je, že se jedná o levnější verzi s drobnými odlišnostmi. Na první pohled je patrnější menší 12,4″ Super AMOLED displej s QHD rozlišením (2800 x 1752 pixelů) a 120Hz obnovovací frekvencí. Stejně jako u modelu Ultra, i v tomto případě je právě obrazovka jednou z nejlepších vlastností samotného tabletu. Samsung také častokrát sklízí vlídná slova adresovaná směrem k designu a preciznímu zpracování, které jde ruku v ruce s kompaktnějšími rozměry.

Tablety Samsung Galaxy Tab S8 (2022)
Zdroj: Samsung.com
Tablety řady Samsung Galaxy Tab S8

Tento model není pozadu ani v oblasti výkonu. Taktéž je vybaven aktuálně nejmodernějším čipsetem od Qualcommu, nesoucí název Snapdragon 8 Gen 1, který se momentálně řadí mezi nejvýkonnější mobilní čipy na trhu. Operační paměť činí 8 GB a interní úložiště 128 GB. Opět je možné jej rozšířit pomocí paměťové karty o až 1 TB.

Co se týče fotoaparátů, Samsung Galaxy Tab S8+ nabízí dostačující senzory pro potřeby videohovorů a videokonferencí, případně i pro focení momentek. Na zadní straně se nachází 12MP hlavní senzor a 6MP ultraširokoúhlý objektiv, přičemž vepředu najdete 12MP selfie kameru. Ta v přívětivých podmínkách nabízí poměrně slušnou kvalitu. Při horším světle ale poměrně rychle klesá.

Potěšit dokáže i výdrž baterie. Podle recenzí a slov samotných uživatelů pro tablet není problém vydržet na jedno nabití přes 9 hodin aktivního používání. Při náročnějších aplikacích či hrách výdrž samozřejmě prudce klesá. Zařízení každopádně podporuje až 45W rychlé nabíjení. Adaptér bohužel opět není součástí balení.

Lenovo Tab P12 Pro

Zajímavou novinkou roku je také Lenovo Tab P12 Pro, který je přímou konkurencí pro zmiňovanou řadu Galaxy Tab S8 od Samsungu. Tento model se ale zaměřuje na trošku odlišné vlastnosti a někde naopak strádá. Jak je u prémiových tabletů s Andoridem zvykem, ani v tomto případě nechybí kvalitní 12,6″ AMOLED displej s QHD rozlišením (2560 x 1600 pixelů) se 120Hz obnovovací frekvencí i podporou Dolby Vision HDR. Pro sledování multimediálního obsahu či hraní her se jedná o parádní model.

Lenovo Tab P12 Pro
Zdroj: Lenovo.com
Lenovo navazuje na úspěch předchozí generace Tab P11 Pro

Slova chvály Lenovo Tab P12 Pro sklidil i za nadprůměrnou výdrž baterie. Akumulátor totiž nabízí kapacitu 10200 mAh, díky čemuž výrobce slibuje až patnáctihodinovou výdrž. V realitě se jedná o 13 až 14 hodin při sledování multimediálního obsahu, 11 hodin pak při brouzdání internetem. Nechybí ani až 45W rychlé nabíjení nebo podpora bezdrátového nabíjení. Tento model je podle mnoha recenzí jako přímo stvořený pro zmiňovaná multimédia. K tomu mu také dopomáhá čtveřice reproduktorů od JBL s podporou prostorového zvuku Dolby Atmos. Právě zvuk tak po stránce kvality značně převyšuje konkurenční tablety.

Bohužel tento model na svou konkurenci lehce strádá v oblasti výkonu. V jeho útrobách tepe čipset Qualcomm Snapdragon 870 s osmijádrovým procesorem s frekvencí 3,2 GHz, což doplňuje 8 GB operační paměti RAM. Ačkoliv se jedná o starší čip, dodnes nabízí dostatek výkonu, díky čemuž lze tablet využít i pro hraní graficky náročnějších her. Tento nedostatek výrobce Lenovo kompenzuje 256GB interní pamětí, kterou lze navíc rozšířit prostřednictvím paměťové karty až o 1 TB. Tablet kritice neunikl ani za absenci ochranného skla Gorilla Glass. U ostatních modelů i telefonů se však jedná o standard.

V závěru ještě nesmíme zapomenout zmínit, že součástí balení je i dotykové pero, které lze magneticky uchytit k zadní straně tabletu. Za příplatek bude k dispozici i obal s klávesnicí i touchpadem.

Xiaomi Pad 5

Zajímavou volbou je i Xiaomi Pad 5, který opět kombinuje dostatečný výkon s elegantním designem ne nepodopobným iPadům. Nabízí velice povedený 11“ IPS displej s rozlišením 2560 x 1600 pixelů a 120Hz obnovovací frekvencí. O výkon se pak stará výkonný čip Qualcomm Snapdragon 860 s frekvencí procesoru 3 GHz a 6 GB operační paměti. Na výběr jsou dvě velikosti úložiště – 128 GB a 256 GB.

Tělo tabletu jako takové je plastové, ale rámečky tvoří hliník a záda jej dobře napodobují. Díky tomu zařízení působí poměrně bytelně a kvalitně. Negativem je poněkud vyšší hmotnost 511 gramů, to ale u tabletu tolik nevadí. O zvuk se stará čtveřice kvalitních reproduktorů, bohužel ale chybí 3,5mm jack.

Zobrazit nabídku všech tabletů

Kde koupit nejlepší Android tablety

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra

Samsung Galaxy Tab S8 Ultra

od  

Samsung Galaxy Tab S8 Plus

Samsung Galaxy Tab S8 Plus

od  

Lenovo Tab P12 Pro 256 GB Wi-Fi šedý (ZA9D0019CZ)

Lenovo Tab P12 Pro 256 GB Wi-Fi šedý (ZA9D0019CZ)

od  

Lenovo Yoga Tab 11

Lenovo Yoga Tab 11

od  

Xiaomi Pad 5

Xiaomi Pad 5

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také