Seznam.cz

Nejlepší doplňky pro MacBook aneb co vám nesmí chybět

doplnky-pro-macbook
Zdroj: Unsplash.com
Pavel-Jelič
Pavel Jelič před 1 rokem

MacBooky od Applu jsou jedny z nejoblíbenějších notebooků - a není se čemu divit. Odladěný systém, perfektní design a moderní vnitřnosti. Abyste je využili naplno, budete ovšem v mnoha případech potřebovat příslušenství. Jaké jsou možnosti a které doplňky zakoupit, abyste z MacBooku ziskali maximum?

Aktualizováno 24. 7. 2022

Doplňků pro MacBooky je k dispozici opravdu nespočet – dokonce více, než k přenosným počítačům od jakéhokoliv jiného výrobce. Apple má v tomto případě výhodu, jelikož aktivně nabízí pouze tři modely, a to MacBook Air a MacBook Pro v 13″ a 16″ verzi, takže výrobce příslušenství je o dost jednodušší. Při práci na MacBooku se postupně mohou začít objevovat různé pomyslné zábrany, které vám neumožní využít potenciál MacBooku na sto procent. Pomoci vám může příslušenství, na které se podíváme v tomto článku.

Adaptéry, huby, rozbočovače

Apple je bezesporu jednou z nejvíce inovativních firem na světě, což lze odvodit z hned několika odvážných kroků, které tato společnost podnikla. Nelze zapomenout například na odstranění 3,5mm sluchátkového konektoru z iPhonu 7, jenž byl představen v roce 2016. Jednalo se o opravdu razantní změnu, za kterou byl Apple prvních několik týdnů výrazně kritizován. Později se však odstraňování sluchátkového konektoru stalo jakýmsi trendem, kterým se řídili také ostatní světoví výrobci chytrých telefonů.

A nutno podotknout, že odstranění takzvaného „jacku“ u jablečných telefonů bylo pouhou částí celé konektorové reformy. V tuto dobu totiž Apple přišel také s přepracovanými MacBooky, u kterých došlo k odstranění prakticky všech základních portů. Apple konkrétně vyměnil USB-A, HDMI, čtečku SD karet a Thunderbolt 2 za dva nebo čtyři konektory Thunderbolt 3/4 (v závislosti na konfiguraci). Společný tak zůstal pouze sluchátkový konektor, který je k dispozici i na nejnovějších MacBoocích. A tímto se dostáváme k první kapitole tohoto článku – ukážeme si adaptéry, huby a rozbočovače, které by se vám mohly hodit.

Apple USB-C to USB Adapter

Naprostá klasika, kterou využije snad každý z nás. Jak už název napovídá, tak Apple USB-C to USB je adaptér, který vám z nového USB-C konektoru udělá klasický USB-A konektor. I přesto, že většina nových zařízení s USB-C portem počítá, tak to samé nelze říct o starších zařízeních. Tento adaptér se tak v praxi může hodit například vlastníkům staršího pevného disku, případně všem, kteří prozatím fungují na starším USB-A portu. Tento adaptér seženete od 530 korun.

Apple USB-C to SD Card Reader

Patříte mezi fotografy, popřípadě mezi jiné jedinci, kteří pracují s SD kartami? Jestliže jste si odpověděli kladně, tak zbystřete. Jak už byl zmíněno, tak Apple před několika lety z MacBooků čtečku SD karet odstranil. Tato čtečka tedy není aktuálně k dispozici ani u nejnovějších MacBooků, byť by se to údajně mohlo s příchodem přepracovaných modelů změnit. Do té doby je ale nutné využít adaptér – a perfektně poslouží ten originální od Applu, který nese název Apple USB-C to SD Card Reader. Cena je v tomto případě od 950 korun.

Apple USB-C Digital AV Multiport Adapter

K MacBooku můžete také připojit monitor pro rozšíření pracovní plochy, popřípadě televizi či projektor pro prezentaci. Většina monitorů disponuje v dnešní době především konektorem HDMI, který však u nejnovějších MacBooků nenajdete. Abyste tak zobrazovací zařízení s HDMI konektorem mohli připojit, budete potřebovat redukci. Opět skvěle poslouží ověřená originální redukce Apple USB-C Digital AV Multiport Adapter, která kromě HDMI nabídne také USB-C a USB-A konektor pro připojení různých periferií. Pořídíte ji od 1 800 korun.

Verbatim USB-C Multiport HUB

Výše jsme se společně podívali na několik adaptérů, které slouží pouze k jednomu účelu. Patříte-li mezi náročnější uživatele, tak pro vás bude zajisté lepší, abyste investovali do hubu, tedy do rozbočovače, který nabízí více různých konektorů. Tato volba je lepší jak z hlediska financí, tak i z hlediska dostupného počtu portů. Naprosto základním hubem je Verbatim USB-C Multiport, který nabízí USB-C, dva porty USB-A a jeden HDMI konektor pro přenos obrazu. Zakoupíte jej již od 610 korun.

HyperDrive SLIM USB-C Hub

Jestliže se řadíte mezi opravdu náročné uživatele a potřebujete mít k dispozici prakticky všechny konektory, tak se vám bude líbit HyperDrive SLIM USB-C Hub. Tento populární hub je prodáván ve stejné podobě hned pod několika značkami, takže se nenechte zmást. Tento komplexní hub nabízí celkově osm rozšiřujících portů. Jedná se o USB-C pro nabíjení, vyklápěcí gigabitový Ethernet, čtečku SD a microSD karet, HDMI s podporou 4K obrazu, 4K Mini DisplayPort a 2x USB-A. Je zhotoven z hliníku a k MacBooku jej připojíte pomocí krátkého kablíku, který je zakončen USB-C konektorem. Pořídit si jej můžete od 2 500 korun.

hyperdrive slim usb-c hub
Zdroj: Zboží.cz
Hliníkový rozbočovač HyperDrive SLIM USB-C Hub.

Externí SSD disky

Další kapitolou, na kterou rozhodně nesmíme v našem článku zapomenout, jsou externí SSD disky. Pokud se aktuálně rozhodnete pro zakoupení MacBooku, tak v základních konfiguracích získáte SSD úložiště o velikosti 256 GB či 512 GB. Tato úložiště mnohým uživatelům dostačují, avšak se vzrůstající velikostí souborů se i tak disky zaplní snadno.U starších MacBooků se navíc můžete setkat s kapacitou úložiště pouze 128 GB. Jestliže se potýkáte s nedostatkem místa na disku, tak jsou externí SSD disky určené přesně pro vás. Rozhodně už v dnešní době doporučuji sáhnout právě po SSD a nikoliv po klasickém HDD, tedy pokud vám jde primárně o rychlost a spolehlivost, byť tedy za lehce vyšší cenu.

Verbatim Vx500

Hledáte nějaký obyčejnější externí SSD disky a nechcete za něj utratit majlant? Jestliže jste si odpověděli kladně, tak by se vám rozhodně mohl zalíbit externí SSD disk Verbatim Vx500. Jedná se o základní třídu, nejmenší z této rodiny SSD disků má kapacitu 120 GB, dále je k dispozici také 240 GB a 480 GB. Rychlosti zápisu startují u nejmenší varianty u 290 MB/s, rychlosti čtení pak u 500 MB/s. U větších modelů se pak liší rychlost zápisu, která sahá až ke 440 MB/s. Nejmenší SSD disk Verbatim Vx500 o velikosti 120 GB koupíte od 850 korun, střední variantu o velikosti 240 GB od 1 250 korun a největší model s kapacitou 480 GB od 1 750 korun.

Externí SSD Verbanim vx500
Zdroj: Verbatim
Externí SSD disk Verbatim Vx500.

Samsung SSD T7 Touch

Mezi všeobecně známého výrobce SSD disků patří bezesporu Samsung, oblíbená pak řada s označením Samsung T7 Touch. Samsung v rámci této řady nabízí varianty 500 GB, 1 TB a 2 TB a zakoupíte je od 2 330 korun, 4 630 korun a 8 400 korun. Dobrou zprávou je, že u těchto externích SSD disků se vzhledem k velikosti neliší ani rychlost čtení, ani rychlost zápisu. Rychlost čtení konkrétně dosahuje až 1050 MB/s, rychlost zápisu pak až 1000 MB/s. Oproti ostatním SSD diskům se T7 Touch od Samsung liší v tom, že jej můžete uzamknout pomocí otisku prstu, což je skvělé z hlediska bezpečnosti. Kromě macOS nechybí samozřejmě podpora této funkce ani pro Windows.

SanDisk Extreme Portable SSD V2

Jeden z dalších známých výrobců SSD disků a flash disků je SanDisk. I tato společnost nabízí SSD disky, které se oproti těm ostatním liší. Například řada SanDisk Extreme Portable SSD V2 se řadí mezi odolné SSD disky, kromě toho je navíc velmi oblíbená mezi uživateli. I z hlediska designu vás tento kousek žádným způsobem neurazí. Nemusí tedy nutně znamenat, že když je něco odolné, tak je to automaticky velké a škaredé. SanDisk Extreme Portable SSD V2 je k dispozici ve čtyřech variantách – 500 GB, 1 TB, 2 TB a 4 TB. Rychlost čtení i zápisu je napříč všemi variantami stejná – 1050 MB/s, respektive 1000 MB/s. Zlatá střední cesta v podobě velikosti 1 TB se dá pořídit již od 4 100 korun.

Chladící podložky

Prakticky veškeré elektronice, především pak počítačům, nedělají vysoké teploty dobře, jelikož může docházet k přehřívání. Úplně nejlépe uděláte tehdy, kdy MacBook zavřete a vydáte se někam k vodě. Ne každý z nás si ale tohle může dovolit. Jestliže se tedy při práci vaše ruce přiškvařují na tělo MacBooku, tak je možná čas na pořízení chladící podložky.

Evolveo Ania 5R

Pokud v jakémkoliv vyhledávači vyhledáte termín chladící podložka, tak se vám snad ve všech případech na horních příčkách zobrazí Evolveo Ania 5R. Tato chladící podložka je mezi uživateli velmi oblíbená, a to především díky svému designu, podsvícení, dostatečnému výkonu a skvělým chladícím schopnostem. Jedná se sice především o herní chladící podložku, oproti těm ostatním, které nejsou herní, se však v ničem neliší. Zkrátka a jednoduše funguje, navíc k tomu se za cca 420 korun rozhodně nejedná o velikou investici.

Zalman ZM-NS2000

Hledáte-li nějakou méně napadnou chladící podložku pod váš MacBook, tak by se vám mohla líbit ta s označením Zalman ZM-NS2000. Po designové stránce se jedná o skvěle vypadající podložku, která je navíc určená pro notebooky až o velikosti 17“. I v případě, že vlastníte aktuálně největší 16“ MacBook Pro, nebudete mít žádný problém. Tato podložka navíc nabízí také jednoduché polohování, a to ve sklonu od 7,5° do 45°. Pořídíte ji od 600 korun.

Sluchátka

Ať už hodláte poslouchat hudbu, komunikovat skrze video hovor anebo třeba sledovat videa, tak se vám budou hodit sluchátka. MacBooky samozřejmě disponují reproduktory, které jsou navíc velmi kvalitní, v mnohých případech je ale nebudete moci využít – a přesně v tuto chvíli přichází na řadu sluchátka. Jestliže chcete sluchátka využívat s MacBookem naplno, tak je volba, potažmo značka, více než jasná – Apple. Záleží-li vám však pouze na občasném poslechu hudby, můžete samozřejmě sáhnout i po nejablečném řešení.

EarPods

I přesto, že žijeme v bezdrátové době, tak stále existují jedinci, kteří nedají na starý dobrý kabel dopustit. Apple navíc stále u MacBooků nezařízl sluchátkový konektor, tak proč jej nevyužít. Hledáte-li skvělá sluchátka v poměru cena – výkon a chcete si k jablečnému počítači pořídit také jablečná kabelová sluchátka, tak sáhněte po EarPods. Jedná se o velmi rozšířená sluchátka, která svým tvarem padnou do uší prakticky každému uživateli. EarPods s ovladačem v seženete již od 350 korun. EarPody zkrátka a jednoduše nevkročíte vedle, berte však v potaz, že drát u sluchátek už je v dnešní době pro obyčejného uživatele spíše přežitek.

AirPods

Pokud zase na druhou stranu patříte mezi moderní jedince a nebráníte se novým funkcím, tak se vám zajisté budou líbit AirPody. Jedná se o nejpopulárnější bezdrátová sluchátka na světě. Pokud totiž AirPody využijete společně s dalším Apple zařízením, tak získáte uživatelskou zkušenost, kterou vám nikdo jiný nenabídne. Jednoduché ovládání, skvělý zvukový projev a moderní design – takto lze AirPody definovat. Apple aktuálně nabízí AirPods 2019, které seženete od 3 000 korun, dále první generaci AirPods Pro od 4 500 korun a vrcholná sluchátka AirPods Max s cenovkou od 11 000 korun. V roce 2021 přišel Apple s novou edicí AirPods 2021 s cenou od 4 500 Kč a AirPods 2021 Pro s cenovkou 5 000 Kč. Abyste věděli které si pořídit, tak jsme pro vás v redakci připravili článek srovnání sluchátek AirPods.

Niceboy HIVE Podsie

Jestliže se řadíte mezi občasné posluchače, tak můžete sáhnout po jakýchkoliv jiných bezdrátových sluchátkách. Aktuálně už za pár stovek koupíte sluchátka, která jsou opravdu velmi kvalitní, a která vás dokážou překvapit. Mezi jedny z nich se řadí také Niceboy HIVE Podsie, jež nabízí výdrž až 35 hodin. Zakoupíte je od 770 korun.

Další nabíječky

V případě, že jste si pořídili MacBook, tak je velmi pravděpodobné, že s ním cestujete. Abyste však mohli na MacBooku bez problémů a starostí pracovat, tak je nutné, abyste si s sebou neustále přibalovali nabíjecí adaptér a kabel. Jednoho důležitého dne se ale zákonitě stane, že nabíječku zapomenete a skončíte tak s vybitým počítačem bez možnosti cokoliv udělat. Přitom stačí, abyste si zakoupili druhý adaptér a nabíjecí kabel.

Adaptér se liší podle toho, jaký vlastníte MacBook. Není ani tak problém využít silnější adaptér – naopak se můžete ocitnout v problémech, pokud zapojíte adaptér slabší, jelikož nemusí MacBook stíhat nabíjet. Máte-li MacBook Air, tak sáhněte po 30W adaptéru Apple, pokud máte 13“ MacBook Pro, tak po 61W adaptéru Apple. Pro napájení 16“ MacBooku Pro je nutné využít 96W napájecí adaptér. První zmíněný adaptér pořídíte od 1 200 Kč, druhý od 1 700 Kč a nejvýkonnější pak od 2 000 Kč.

Pracovní stanice

V poslední kapitole tohoto článku o doplňcích pro MacBook se ještě podíváme na příslušenství, které se vám bude hodit v případě, že byste si společně s MacBookem chtěli vytvořit pracovní stanici. V takovém případě je nutné, abyste pořídili minimálně klávesnici a myš či trackpad. Navíc k tomu pak také externí monitor pro zvětšení pracovní plochy a potenciální zvýšení produktivity.

Co se týče klávesnice, tak podobně jako v případě sluchátek uděláte nejlépe v případě, pokud sáhnete po řešení od Applu – konkrétně mám namysli Magic Keyboard. Tuto klávesnici lze zakoupit ve dvou zbarveních a zvolit si můžete také verzi s, anebo bez numerické části. Dále je pak nutné zmínit, zdali vám více vyhovuje myš či trackpad. V obou těchto případě je řešení opět jednoduché – vyplatí se sáhnout po Magic Mouse 2 či po Magic Trackpadu 3. Samozřejmě lze ale využít jakoukoliv jinou bezdrátovou klávesnici či bezdrátovou myš.

Rozhodnete-li se také pro zakoupení monitoru, tak je nutné si určit, kolik chcete investovat, a jak velká by měla být úhlopříčka. Pro nenáročné uživatele je k dispozici monitor Samsung S24F390 s úhlopříčkou 24“, rozlišením 1920×1080 (FHD), matným povrchem a dobou odezvy 4 ms, který seženete již od 2 500 korun. Náročnější uživatelé mohou sáhnout po prohnutém monitoru Dell S3221QS s úhlopříčkou 32“, rozlišením 3840×2160 (UHD), matným povrchem a odezvou 4 ms, jenž je k dispozici od 9 400 Kč.

Závěr

Ať už tedy hledáte adaptér, externí SSD disk, sluchátka, chladící podložku či jakékoliv jiné příslušenství k vašemu MacBooku, tak věříme, že s pomocí tohoto článku se vám podařilo najít přesně to, co hledáte. Jestliže prozatím MacBook nevlastníte, ale chystáte se na jeho koupi, tak tak již víte, co všechno budete pro bezproblémový provoz potřebovat. Pokud se řadíte mezi náročnější uživatele, tak se zajisté bez dalšího příslušenství neobjedete.

Kde koupit doplňky k MacBooku

Apple USB-C/USB adaptér MJ1M2ZM/A

Apple USB-C/USB adaptér MJ1M2ZM/A

od  

Apple MUFG2ZM/A

Apple MUFG2ZM/A

od  

Apple USB-C Digital AV Multiport Adapter (MJ1K2ZM/A)

Apple USB-C Digital AV Multiport Adapter (MJ1K2ZM/A)

od  

Verbatim USB-C dokovací stanice

Verbatim USB-C dokovací stanice

od  

Hyperdrive HY-HD247B-GRAY

Hyperdrive HY-HD247B-GRAY

od  

SanDisk Extreme Portable V2 1 TB (SDSSDE61-1T00-G25)

SanDisk Extreme Portable V2 1 TB (SDSSDE61-1T00-G25)

od  

Evolveo Ania 5R

Evolveo Ania 5R

od  

Zalman ZM-NS2000 černý

Zalman ZM-NS2000 černý

od  

Apple EarPods Lightning bílá

Apple EarPods Lightning bílá

od  

Apple AirPods 2019

Apple AirPods 2019

od  

Apple AirPods Pro

Apple AirPods Pro

od  

Apple AirPods Max

Apple AirPods Max

od  

Apple AirPods 2021

Apple AirPods 2021

od  

Apple AirPods Pro 2021

Apple AirPods Pro 2021

od  

Niceboy Hive Podsie 2021

Niceboy Hive Podsie 2021

od  

Apple MUF72ZM/A

Apple MUF72ZM/A

od  

Apple MY1W2ZM/A

Apple MY1W2ZM/A

od  

Apple MNF72Z/A

Apple MNF72Z/A

od  

Apple Magic Keyboard MLA22CZ/A

Apple Magic Keyboard MLA22CZ/A

od  

Apple Magic Mouse 2

Apple Magic Mouse 2

od  

Apple Magic Trackpad 3 MK2D3ZM/A

Apple Magic Trackpad 3 MK2D3ZM/A

od  

Samsung C24F390FHU

Samsung C24F390FHU

od  

Dell S3221QS

Dell S3221QS

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Apple MacBooky

Pavel-Jelič

Pavel Jelič

Redaktor

Primárně redaktor, sekundárně milovník informačních technologií. Zajímám se o webdesign a grafiku, život si nedovedu představit bez produktů od Applu a velmi blízko mám ke sportovním vozům. Rád se všeobecně věnuji novinkám v IT a poskytuji odborné poradenství.

Více článků od Pavla

Přečtěte si také