Seznam.cz

Srovnání AirPods: Která sluchátka Apple jsou ta nejlepší?

Bezdrátová sluchátka
Zdroj: Unsplash.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 2 roky

Poohlížíte-li se právě po nových sluchátkách (především) k iPhonu, mohlo by se vám hodit následující srovnání AirPods včetně několika tipů od konkurence. Rozebereme si v něm totiž veškeré detaily všech modelových řad, hlavní výhody, ale i negativa. Jaká tedy doopravdy jsou suverénně nejoblíbenější sluchátka na světě?

Mějte jasno v tom, pro co si jdete

Jako AirPods jsou v současnosti společností Apple prodávány tři modelové řady sluchátek – “základní” peckové AirPods, technologicky pokročilejší a špuntové AirPods Pro a od konce loňského roku pak i náhlavní AirPods Max. Už z tohoto stručného shrnutí je zřejmé, že každý model cílí na specifickou skupinu uživatelů. Před jejich pořízením je tak dobré mít jasno v tom, co vlastně od bezdrátových sluchátek od Applu očekáváte a k čemu a jak je budete využívat. V opačném případě si pořídíte model, který vám buď nebude technologicky stačit nebo naopak utratíte zbytečně moc za funkce, které nedoceníte – tím spíš, když cenové rozdíly mezi jednotlivými modelovými řadami nejsou zanedbatelné.

Do srovnání jsou zahrnuty jen sluchátka, která má Apple v aktuální nabídce – tedy AirPods 2. generace, AirPods Pro a AirPods Max. AirPods 1. generace z roku 2017 se totiž už na pultech obchodů vyskytují pouze sporadicky a jedná se tak jen o doprodej posledních kusů.

Apple AirPods Pro
Zdroj: Apple.com
Sluchátka Apple AirPods Pro.

Apple AirPods 2. generace

Přestože jsou klasická AirPods základním modelem bezdrátových sluchátek od Applu, nabízí toho opravdu dost zajímavého. Jedná se o sluchátka peckového typu, která vám neutěsní zvukovod, ale jsou do ucha vložena “na volno”, což může být pro některé uživatele výhoda. Nemožnost dokonalého utěsnění se však mírně podepisuje na jejich zvukovém projevu, který je sice velmi dobrý, avšak nemusí uspokojit ty, kteří touží po výraznější basové složce. Co se týče tvaru sluchátek, ten je navržen podle výsledků analýzy milionů uší po celém světě, díky čemuž nesedí AirPods jen málokomu. Pokud ale budete na Airpods “přesedat ” ze špuntových sluchátek, můžete mít minimálně v prvních dnech používání strach, že vám vypadnou. Rozhodně je dobré si před jejich pořízením vyzkoušet jejich starší kabelové sourozence Apple EarPods, protože jsou tvarově prakticky identická. 

AirPods disponují mikrofony pro vyřizování hovorů či k ovládání hlasové asistentky Siri. Díky tomu není problém je využívat i jako handsfree třeba do auta. Zdaleka nikoliv samozřejmou je pak funkce automatického pozastavení hudby při vyjmutí sluchátka z ucha. Ačkoliv jsou AirPods 2019 velmi malá, lze přes ně ovládat hudba či přijímat hovory – jejich nožky totiž reagují na poklepání. Zle na tom nejsou AirPods ani z hlediska výdrže. Na jedno nabití, které se provádí prostřednictvím nabíjecího pouzdra, vydrží přehrávat hudbu 5 hodin a až 3 hodiny volat – vždy však samozřejmě závisí na hlasitosti, která může výdrž zkrátit. V kombinaci s nabíjecím pouzdrem se pak dá dle Applu dostat na více než 24 hodin poslechu hudby a 18 hodin telefonních hovorů. Za nevýhodu lze pak označit chybějící odolnost proti potu, vodě či prachu.

AirPods se prodávají ve dvou verzích, které se od sebe liší jen nabíjecím pouzdrem, kdy jedno podporuje bezdrátové nabíjení přes bezdrátové nabíječky a druhé pak jen nabíjení přes Lightning kabel. Jejich barva je pak vždy bílá. Cena modelu s “kabelovým” nabíjecím pouzdrem začíná na přibližně třech tisících korun, za model s bezdrátovým nabíjecím pouzdrem pak zaplatíte zhruba o 500 korun více. 

airpods2
Zdroj: Apple.com
Sluchátka Apple AirPods 2. generace.

Pro koho jsou AirPods vhodná

Ačkoliv jsou základní AirPods velmi univerzální sluchátka, obecně jsou vhodná spíš na běžné aktivity typu poslech hudby, sledování videí či vyřizování hovorů. Jejich využití na sport je vzhledem k nulové odolnosti vůči vodě i potu rizikové. Nedostatkem při pohybu může být i jejich samotná konstrukce, která je sice v uších příjemná, ale rozhodně v nich nedrží tak jako klasické špunty. Ve výsledku AirPods v uších i při větších pohybech nejspíš vydrží, ale mohou způsobovat nepříjemný pocit, že vám co chvíli vypadnou. Zároveň kvůli jejich tvaru nepočítejte s tím, že budou schopny výrazněji tlumit vnější zvuky. Podtrženo, sečteno – AirPods 2. generace jsou spíše základním modelem, který je však vybaven tak, aby uspokojil nejširší skupinu uživatelů.

AirPods
Zdroj: Apple.com
Apple AirPods 2. generace

Apple AirPods 3. generace

Sluchátka Apple AirPods 3 jsou nejnovějším modelem v nabídce tohoto kalifornského giganta. Svou premiéru si totiž odbyla po dlouhých měsících čekání teprve v polovině října letošního roku na druhé podzimní Apple Keynote. Jedná se o sluchátka peckového typu, která mají být nástupcem základních AirPods 2. generace. Jelikož je však Apple i nadále prodává, zaujala AirPods 3 pomyslný mezistupeň mezi základním modelem a řadou Pro, čemuž odpovídá ostatně i jejich design. AirPods 3 jsou totiž jakýmsi hybridem mezi dvěma výše zmíněnými. Zatímco jejich tělo se podobá AirPods Pro, “hlava” sluchátka nedisponuje silikonovým špuntem a je tvarově shodná s AirPods 2. Díky tomuto tvaru by tak měla sluchátka pohodlněji sedět v uších. Na druhou stranu je ale třeba počítat s tím, že budou v uších stále vzhledem k absenci špuntu svým způsobem na volno, což jinými slovy znamená, že zvukovod jednak neutěsní od vnějšího hluku, což ovlivní celkový požitek z přehrávaného zvuku, a jednak v nich nebudou držet tak pevně jako třeba AirPods Pro kopírující díky špuntům dokonale tvar ucha. 

AirPods 3 disponují dvojicí mikrofonů pro snímání hlasu pro telefonáty či hlasové ovládání smartphonu. Ačkoliv se o nich Apple při prezentaci nerozpovídal, vzhledem k tomu, že je tělo nových AirPods velmi blízké AirPods Pro, bude se pravděpodobně jednat o mikrofony totožné s těmi z řady Pro. Ty jsou naštěstí velmi kvalitní, takže by při telefonátech neměl být se snímáním hlasu sebemenší problém. Totéž pak platí i o ovládání sluchátek. To se provádí buď přes spárovaný iPhone, iPad, Mac či jiné zařízení, nebo pomocí stisků nožky sluchátek, kdy každý její stisk něco znamená. Oproti ovládání na bázi poklepávání u AirPods 2 se tedy jedná o méně efektní, zato však efektivnější způsob, jelikož se prakticky nemůže stát, že by sluchátka stisk nerozpoznala. 

O propojení AirPods 3 se zdrojem zvuku se stará Bluetooth ve verzi 5.0, který je jednak velmi úsporný a jednak nabízí stabilní připojení i na dlouhé vzdálenosti. Srdcem sluchátek je čip Apple H1, kterým disponují i AirPods 2, Pro a Max. Samozřejmostí jsou pak senzory pro kontakt s pokožkou, akcelerometr na detekci pohybu, akcelerometr na detekci řeči či tlakový snímač. Díky tomu se tak můžete těšit například na bleskurychlé propojování sluchátek se spárovanými Apple produkty nebo třeba automatické pozastavování přehrávaných zvuků při vyjmutí sluchátka z ucha. Mezi další funkce sluchátek patří adaptivní ekvalizér přizpůsobující přehrávanou hudbu danému prostředí tak, aby zněla co nejlépe nebo třeba prostorový zvuk s dynamickým snímáním polohy hlavy. V obou případech se jedná o funkce, kterými doposud disponovala jen řada Pro a Max. Od řady Pro pak AirPods 3 odkoukala i odolnost proti potu a vodě podle IP X4. 

Novinka je na tom velmi dobře i z hlediska výdrže baterie. Při poslechu na jedno nabití totiž vydrží velmi slušných 6 hodin, což je vůbec nejvíce mezi AirPods (vyjma řady Max). Při hovorech se pak dostanete na jedno nabití na 4 hodiny používání, což je taktéž nejvíce z dostupných modelů vyjma Max. Vzhledem k tomu vás asi nepřekvapí, že i v kombinaci s nabíjecím pouzdrem, které nově podporuje i MagSafe nabíječku, nabízí AirPods 3 rekordní výdrž – konkrétně 30 hodin poslechu a 20 hodin hovoru. Cena novinky je 4990 Kč. 

Apple AirPods 3
Zdroj: Apple.com
Apple AirPods 3. generace jsou designovým hybridem mezi AirPods 2 a AirPods Pro.

Pro koho jsou AirPods 3 určená

Nová AirPods 3 lze doporučit zejména těm uživatelům, kteří nesnesou v uších špuntová sluchátka ucpávající zvukovody, ale zároveň hledají modely, které jsou svým zpracováním relativně drobné a velmi dobře drží v (kompatibilních) uších. Díky odolnosti proti vodě a potu jsou „trojky“ vhodné i pro sportovce, byť je samozřejmě nelze vnímat jako sluchátka vhodná například na plavání a tak podobně. Vzhledem k jejich skvělé výdrží se pak zdají být vhodná například i jakožto handsfree do auta. Vhodná naopak nejsou do rušných měst, ve kterých byste je chtěli využít jakožto 100% odhlučnění od vnějšího světa – bez aktivního potlačení okolního hluku totiž nic takového nezvládnou.

Apple AirPods 3
Zdroj: Apple.com
Spárování s iPhony je u AirPods 3 bleskurychlé, stejně jako v případě všech ostatních modelů AirPods.

Apple AirPods Pro 2021

Jedná se o technologicky druhý pokročilejší model AirPods s mírně upraveným tvarem. Na rozdíl od základního modelu a AirPods 3. generace se jedná o špuntová sluchátka, která disponují vyměnitelnými silikonovými špunty ve třech velikostech. Při spárování sluchátek s telefonem si pak uživatel pomocí jednoduchého testu vybere velikost, která vyhovuje jeho uším. Díky jejich konstrukci drží v uších jako přibité, ergonomii prospívá i jejich celkově menší tělo. Co se týče zvuku, utěsnění špuntem se projevuje na jejich basech, které jsou v porovnání se základními AirPods o poznání výraznější. Špunty navíc umožnily zahrnout funkci aktivního potlačení okolního hluku, která skutečně izoluje, případně při aktivaci režimu propustnosti umožňuje slyšet jen takový vnější hluk, který je důležitý například pro bezpečný pohyb v rušném městském prostředí. Aktivní potlačení okolního hluku je jednou z věcí, kterou mají AirPods Pro 2021 zvládnutou skutečně bravurně a konkurence v tomto často zaostává.

Vyzdvihnout si u AirPods Pro zaslouží i další technologie v čele s adaptivním ekvalizérem uzpůsobujícím hudbu tak, aby zněla co nejlépe či soustavou průduchů na vyrovnávání tlaku, díky které vám i při zacpání špunty uši nikdy nezalehnou. Apple se u svých sluchátek chlubí i speciálním budičem s vysoce pohyblivou membránou či zesilovačem s vysokým dynamickým rozsahem. Vše dohromady se podepisuje na špičkové kvalitě zvukového projevu. Milovníky filmů pak určitě potěší podpora prostorového zvuku s dynamickým snímáním polohy hlavy.

Ovládání není u AirPods Pro poklepáním, ale stiskem konců nožek, což je objektivně o trochu horší způsob než právě dotek – minimálně tedy z hlediska intuitivnosti. Mikrofony jsou stejně jako u AirPods na vysoké úrovni a váš hlas dokáží zachytit velmi čistě. Počítat můžete také s rozpoznáváním vyjmutí či nasazení a tentokrát i s odolností proti potu a vodě IPX4 (ochrana proti stříkající vodě ze všech úhlů), díky čemuž s nimi můžete sportovat i zmoknout. Do bazénu ale samozřejmě nejsou. Co se pak výdrže baterie týče, při vypnutém aktivním potlačení okolního hluku a režimu propustnosti vydrží hrát stejně dlouho jako základní AirPods – tedy 5 hodin. Při aktivaci těchto funkcí se pak podle Applu dostanete na 4,5 hodiny. U hovoru vás pak oproti klasickým AirPods potěší půlhodinou k dobru – zvládnou tedy 3,5 hodiny na jedno nabití. V kombinaci s nabíjecím pouzdrem se pak „papírově“ dostanete na více než 24 hodin poslechu hudby a na více než 18 hodin hovorů. 

AirPods Pro 2021 se prodávají jen v jedné verzi s bezdrátovou nabíjecí krabičkou a v bílé barvě. Jejich cena začíná lehce nad hranicí čtyř tisíc korun.

AirPods2021
Zdroj: Apple.com
Sluchátka Apple AirPods Pro 2021

Pro koho jsou AirPods Pro 2021 vhodná

AirPods Pro 2021 jsou velmi komplexními sluchátky bez výraznějších kompromisů. Doporučit je lze všem, kterým sedí špunty a kteří si chtějí užít hudbu, videa, ale třeba i hovory na maximum za všech okolností, což jim aktivní potlačení okolního hluku skutečně umožní. Sluchátka lze navíc vzhledem k jejich odolnosti proti vodě a potu doporučit i na sport. Díky špuntu se také v uchu zafixují daleko lépe než klasické AirPods a ani při větší aktivitě nebudete mít při správně zvoleném velikosti pocit, že by vám z uší vyklouzávala. Určitou nevýhodou tak může být snad jen cena, která je poměrně vysoká.

Apple AirPods Pro
Zdroj: Apple.com
Sluchátka Apple AirPods Pro s bezdrátovým nabíjením.

Apple AirPods Pro 2. generace

AirPods Pro 2. generace jsou, jak již název napovídá, nástupcem high-endových true wireless sluchátek od Applu představených na podzim 2019. Původní varianta představená v roce 2022 má ještě konektor Lightning, model AirPods Pro 2023 už je vybaven USB-C. Vzhledem k tomu, že u nich Apple nasadil de facto stejný design jako u první generace, jedná se i nadále o špuntová sluchátka s ovládací nožkou a silikonovým špuntem, který má zajistit dokonalé usazení v uchu v kombinaci s utěsněním zvukovodu kvůli co možná nejlepšímu zvukovému projevu, aktivnímu potlačení okolního hluku a tak podobně. Co se týče vylepšení, AirPods Pro 2 dostaly výkonnější čip, který jim dle slov Applu zajišťuje celou řadu věcí „navrch“ oproti původní generaci v čele s výrazně lepším zvukem, kvalitnějším aktivním potlačením okolního hluku (údajně až dvakrát lepším), adaptivním režimem propustnosti, kvalitnějším snímáním hlavu přes mikrofony a v neposlední řadě i delší výdrží baterie. Právě ta se přitom jeví možná jako ten nejzajímavější upgrade. Přestože se sluchátka, ani jejich nabíjecí pouzdro nezvětšily ani o píď, Applu se víceméně jen díky čipu podařilo jejich výdrž prodloužit na 6 hodin ze 4,5 hodin u samotných sluchátek a na 24 hodin z 19,5 hodin u nabíjecího pouzdra. Sluchátka si tedy celkově polepšila o velmi pěkných 6 hodin výdrže, což bude rozhodně znát. 

Dalším velkým plusem AirPods Pro 2 má být dle slov výrobce podpora vylepšeného dynamického snímání hlavy, která by měla řídit prostorového přehrávání zvuku – zejména tedy toho filmového či seriálového – tak, abyste se vždy cítili naplno pohlceni, přestože máte k obrazovce například pootočenou hlavu. Zapomenou nesmíme ani na přepracované ovládání, které konečně nespoléhá na nemoderní stisky nožky, ale na dotyk, který umožňuje mimo jiné ovládání hlasitosti pouhým přejetím prstem určitého prostoru na nožce. Samozřejmostí je u novinky i vylepšená mikrofonní soustava, která má využívat výpočetní výkon právě nového čipu k tomu, aby analyzovala váš hlas, filtrovala z něj ruchy okolí a protistraně při hovorech tedy předkládala vysoce kvalitní zvukovou stopu. A aby toho nebylo málo, nepracovalo se jen na samotných sluchátkách, ale taktéž na jejich nabíjecí krabičce, která je nyní daleko chytřejší. Po loňském upgradu o podporu MagSafe se totiž letos dočkala i přes nezměněný design nasazení čipu U1 pro snadnější vyhledávání přes aplikaci Najít, ale hlavně pak zabudovaného reproduktoru, který má uživatele upozornit například na úspěšné spárování s iPhonem, vybití baterie nebo třeba polohu po prozvonění.

Bohužel, ne vše se ani letos u AirPods Pro 2 povedlo. Apple totiž i nadále spoléhá jen na bílou barvu, se kterou přitom mnozí jablíčkáři přestávají být spokojení. Za určitý přešlap, kterým však zprvu trpěla i první generace AirPods Pro, je pak rozhodně třeba označit i cenu. Ta totiž začíná na astronomických 7290 Kč na oficiálních stránkách Applu a přestože je jasné, že se prodejci třetích stran dostanou níže, bude se novinka zaručeně prodávat dlouhé měsíce výrazně výše než první generace. 

airpods pro 2022 2
Zdroj: Apple.com
AirPods Pro 2 byste od první generace AirPods neodlišili, jsou totiž naprosto stejná.

Pro koho jsou AirPods Pro 2. generace vhodná

Jelikož se jedná o to nejlepší, co Apple v rámci true wireless sluchátek v současnosti nabízí, odpověď na tuto otázku je naprosto jednoduchá. AirPods Pro 2023 si koupí zkrátka ten, kdo prahne po tom nejlepším, co je v současné nabídce Applu k dispozici bez ohledu na cenu.  O rok starší provedení AirPods 2022 se pak kvůli konektoru Lightning hodí k iPhone 14 a starším, funkce jsou však totožné. Díky zachování osvědčené konstrukce, ale třeba o odolnosti proti vodě či prachu jsou AirPods Pro 2 i nadále vhodnými sluchátky pro sportovce, ale bez problému najdou využití i v běžném životě ať už pro poslech audia, podcastů či pro vyřizování hovorů. Příjemným bonusem druhé generace je i nasazení nového, extra malého silikonového špuntu, díky kterému by si tak měli novinku ke svému obrazu přizpůsobit i ti uživatelé, které mají malé uši, respektive zvukovody. Je nicméně třeba jedním dechem dodat, že oproti první generaci si AirPods Pro 2 až tolik nepolepšily, tedy s ohledem na to, že stojí o dobré tři tisíce více, než za kolik lze nyní původní generaci sehnat. Je tedy dost na zvážení, zda výhody novinky právě za tuto částku navíc stojí. 

Airpods Pro 2 SUB-C
Zdroj: Apple.com
Na spodní straně nabíjecího pouzdra AirPods Pro 2023 se vedle USB-C nachází reproduktor.

Apple AirPods Max

Zatímco předešlé dva modely jsou poměrně nenápadné pecky a špunty, poslední AirPods z nabídky Applu lze za nenápadné označit jen stěží. Jedná se totiž o poměrně masivní náhlavní model Max, který se kalifornský gigant nebojí prezentovat jako kousek pro ty nejnáročnější uživatele.

Bílý plast, ze kterého jsou AirPods 2. generace a Pro vyráběny, nahradil u AirPods Max matný hliník použitý na náušníky a náhlavní most vyrobený z oceli a nylonu. Dobrou zprávou je, že se v tomto případě Apple konečně barevně odvázal a model Max nabízí ve stříbrné, vesmírně šedé, modré, zelené a růžové variantě. 

Co se týče zvukového projevu, ten je na velmi vysoké úrovni a snese v klidu srovnání i s o poznání dražšími sluchátky. Apple jej ve sluchátkách zajišťuje například 40 mm měniči či adaptivním ekvalizérem, které doplňuje aktivní potlačení okolního hluku, režim propustnosti a prostorový zvuk s dynamickým snímáním hlavy. Samozřejmostí je pak rozpoznání sejmutí či nasazení sluchátek na hlavu pro pozastavení a opětovné spuštění hudby. Ani na mikrofonech Apple nešetřil a AirPods Max tak pro co nejpreciznější snímání hlasu nabízí rovnou tři, díky čemuž jsou v tomto směru nejlepšími AirPods v nabídce Applu.

Ovládání AirPods Max je zajištěno pomocí jednoho bočního tlačítka pro nastavení zvukových režimů (tedy režimu propustnosti a aktivního potlačení okolního hluku) a digitální korunky známé z Apple Watch. Přes tu lze ovládat hlasitost, ale také třeba pozastavovat či znovu spouštět hudbu nebo přeskakovat skladby. 

Za poměrně nepříjemný neduh lze u AirPods Max označit jejich hmotnost, která činí 385 gramů a na hlavě je tedy určitě pocítíte. Nemožnost jejich výraznějšího složení také nepotěší při jejich častějším transportu. Apple sice do jejich balení přibaluje Smart Case, ten jim však dodá pouze omezenou ochranu. Další nevýhodou je pak nulová odolnost proti vodě a potu, takže na sport je moc nevyužijete. Ne každému bude také vyhovovat jejich konstrukce, kdy náušníky obepínají celé ucho a v létě se při delším poslechu nevyhnete pocení. Nedočkáte se zde ani konektoru pro klasické kabelové připojení, což je ve světle před nedávnem představené nabídky nahrávek Apple Music v bezztrátové kvalitě poměrně překvapivé. Nevýhody ale vyvažuje skvělá výdrž, která je na jedno nabití až 20 hodin jak při poslechu s aktivním potlačením okolního zvuku a režimu propustnosti, tak při přehrávání filmů s prostorovým zvukem a dokonce i při volání. Super je pak to, že se za 5 minut dokáží z nuly nabít na 1,5 hodiny poslechu. Nabíjení je zajištěno klasickým Lightning kabelem.

AirPodsMax
Zdroj: Apple.com
Sluchátka Apple AirPods Max.

Pro koho jsou AirPods Max vhodná

Sluchátka AirPods Max by se vám mohla líbit v případě, že vám vyhovuje náhlavní konstrukce a hledáte designově povedený kousek na poslech hudby či sledování filmů jak doma, tak i venku. Jejich zvukový projev je opravdu skvělý, ale je potřeba brát v potaz to, že je nelze používat tak jednoduše jako AirPods, která ve vteřině strčíte do kapsy. Právě jejich neskladnost je častým terčem kritiky. Pokud jste ale schopni tuto vlastnost tolerovat a zároveň vám nedělá problém ani jejich vysoká cena, budete s nimi spokojeni. 

AirPods Max
Zdroj: Apple.com
Růžová varianta Apple AirPods Max.

Základní specifikace dostupných AirPods.

Apple AirPods 2. generaceApple AirPods 3. generaceApple AirPods ProApple AirPods Pro 2. generaceApple AirPods Max
TypPecková sluchátkaPecková sluchátkaŠpuntová sluchátkaŠpuntová sluchátkaNáhlavní sluchátka
Maximální výdrž baterie na jedno nabitíAž 5 hodin hudby, až 3 hodiny hovorůAž 6 hodin hudby, až 4 hodiny hovorůAž 5 hodin hudby, až 3,5 hodiny hovorůAž 6 hodin hudby, až 4,5 hodiny hovorůAž 20 hodin hudby, až 20 hodin hovorů
Odolnost proti vodě a potuNeNeIP X4IP X4Ne
BarvyBíláBíláBíláBíláVesmírně šedá, stříbrná, modrá, zelená, růžová
Aktivní potlačení okolního hluku a režim propustnostiNeNeAnoAnoAno

Pár tipů ze života

Jelikož se mezi milovníky AirPods řadím již spoustu let i já, v následujících řádcích se s vámi podělím o pár zkušeností, které by mohly s vaším výběrem vhodného modelu pomoci. Rady se budou nicméně točit jen kolem modelů AirPods a AirPods Pro, jelikož Max jsou určená přece jen pro menší skupinu uživatelů.

Počítejte s tím, že vám nevydrží na věky

Mějte na paměti, že AirPods jsou stejně jako veškerá ostatní elektronika především spotřebním zbožím, což jinými slovy znamená, že mají “nastavenou” určitou životnost, po jejímž uplynutí je třeba je vyměnit. Z vlastní zkušenosti mohu říci například to, že klasické AirPods 1. generace mi při každodenním zhruba dvouhodinovém poslechu vydržely v použitelném stavu dva roky. Kapacita baterie klesla pod polovinu Applem deklarované doby poslechu, přičemž se zhoršující výdrž začala projevovat již po zhruba roce a půl. Co se pak týče AirPods Pro, ty používám prakticky od jejich uvedení na trh na konci roku 2019 a taktéž denně (tedy přes rok a půl). Na nižší výdrž jejich baterie naštěstí zatím nenarážím. Hledáte-li tedy sluchátka schopná hrát s trochou nadsázky roky a roky, u AirPods (ale ani u většiny bezdrátových sluchátek v aktuální nabídce) nepochodíte.

Při volání střídejte sluchátka

Sluchátka si můžete rychleji “odrovnat” i při jejich špatném používání. Nejlepší je samozřejmě využívat je společně, ale když už začnete třeba při volání používat jen jedno sluchátko, což je o poznání pohodlnější řešení než mít v uších obě, mějte na paměti, že je dobré čas od času sluchátka vyměnit – tedy místo levého používat na chvíli pravé a naopak. Tímto způsobem zajistíte podobné opotřebovávání baterie v obou sluchátkách.

Bez ochrany je krabička lapačem škrábanců 

Nabíjecí pouzdra AirPods 2. generace i AirPods Pro mají lesklý bílý povrch, který sice vypadá krásně, ale je bohužel zároveň sběračem mikroškrábanců. Pokud si jej chcete uchovat v původním stavu, je nutné si pořídit pouzdro na pouzdro.

Připojíte je (takřka) ke všemu, ale smysl mají jen k Apple produktům

Ačkoliv jsou AirPods bezdrátová sluchátka připojitelná přes Bluetooth prakticky ke všemu, pravdou je, že pro všechny určitě nejsou. Jedním ze zádrhelů může být nekompatibilita využitého kodeku AAC pro bezdrátový přenos zvuku například u zařízení s Androidem. Jejich softwarové funkce si navíc užijete jen v rámci ekosystému Apple. Ať už se bavíme o aktivním potlačení okolního hluku, o režimu propustnosti z AirPods Pro či o automatickém přepojování ze zařízení na zařízení, kterým disponují všechny modely, jedná se o exkluzivity Applu, o které je extrémní škoda se při používání sluchátek s ostatními produkty připravit.

Chcete handsfree do auta? Kvůli jedné maličkosti poslouží lépe levnější model

AirPods nejsou jen skvělými sluchátky pro konzumaci hudby či videa, ale taktéž nepostradatelným pomocníkem pro hovory. Pokud byste si je však chtěli pořídit do auta vyloženě coby handsfree, mohli byste u modelu Pro narazit na poměrně nepříjemnou věc. Tou je ne tak intuitivní a jednoduché vkládání a vyjmutí sluchátek z jejich nabíjecího pouzdra. Jejich nožka je totiž zakřivená jinak než u klasických AirPods, což se v kombinaci s jejich tvarem a silikonovým špuntem podepsalo na o poznání obtížnějším vkládání do krabičky. Naopak AirPods 2. generace z krabičky vyjmete a poté do ní vrátíte doslova poslepu a jednou rukou. Do auta jsou tak ideálním řešením.

 
AirPods 2. generace
Zdroj: Apple.com
Apple AirPods 2. generace s nabíjecí krabičkou.

Alternativy k Apple AirPods

Níže naleznete nejzajímavější alternativy k AirPods. Jednotlivé modely jsem zvolil, protože s nimi mám osobní zkušenost a měl jsem možnost je s Airpods porovnat.

Samsung Galaxy Buds2 Pro

Jste-li uživateli produktů z dílny společnosti Samsung, místo AirPods byste měli sáhnout spíše po sluchátkách Samsung Galaxy Buds2 Pro. Jedná se o jejich přímou konkurenci, která nabízí taktéž aktivní potlačení okolního hluku a obdobu režimu propustnosti, ale třeba i podporu prostorového zvuku. Za vypíchnutí stojí rovněž vynikající zvuk nebo třeba osmihodinová výdrž sluchátek na jedno nabití s tím, že v kombinaci s nabíjecím pouzdrem se dostanete i na 29 hodin. Vybírat lze z černé, fialové a bílé. Jen pozor, softwarové vychytávky jsou stejně jako u Applu vázány na produkty konkrétní značky.

Buds2Pro
Zdroj: Samsung.com
Sluchátka Samsung Galaxy Buds2 Pro.

Huawei FreeBuds Pro 2

Pokud se vám líbí design AirPods Pro, ale buď využíváte telefony jiných značek než je Apple a nebo se vám zkrátka nechce utrácet tolik peněz, skvělou alternativou jsou Huawei FreeBuds Pro 2. Jedná se o výborně hrající sluchátka, která nabízejí téměř vše, co AirPods Pro a to jak z hlediska funkčnosti, tak i designu. Díky aplikaci stažitelné z App Store či Google Play jsou pak sluchátka použitelná napříč systémy. Nedostatkem je pak občas trochu kostrbatější obsluha, než jak je tomu u AirPods. 

Freebudspro2
Zdroj: Huawei.com
Sluchátka Huawei FreeBuds Pro 2.

Niceboy Hive Pods 2

Kvalitní bezdrátová sluchátka nemusí být vždy drahá. Skvělým důkazem je model Hive Pods 2 z dílny Niceboy, který nabízí uspokojivý zvuk v kombinaci s hezkým designem, obstojnými basy a zejména parádní výdrží baterie. Na jedno nabití dokáží sluchátka hrát sedm hodin s tím, že v kombinaci s jejich nabíjecím pouzdrem se dostanete na skvělých 35 hodin. Je nicméně potřeba počítat s tím, že vzhledem k jejich nízké pořizovací ceně nenabídnou vychytávky jako aktivní potlačení okolního hluku či režim propustnosti. 

Niceboy Hive Pods 2
Zdroj: Niceboy.eu
Sluchátka Niceboy Hive Pods 2.

Sony WH-1000XM4

Zatímco všechny předešlé tipy byly alternativami pro špuntové a peckové AirPods, sluchátka s nezapamatovatelným názvem Sony WH-1000XM4 jsou velmi silnou konkurencí pro AirPods Max. Jedná se totiž o jedna z nejoblíbenějších náhlavních sluchátek současnosti a to zejména díky vynikajícímu zvuku v kombinaci s aktivním potlačením okolního hluku či výdrži až 30 hodin. Příjemnou vychytávkou je pak podpora technologie Adaptive Sound Control, která zjednodušeně řečeno přizpůsobuje přehrávaný zvuk ve sluchátkách danému okolí tak, aby zněl vždy co nejlépe. Potěší ale i jejich kompatibilita – díky Bluetooth je připojíte prakticky ke všemu a pomocí aplikace stažitelné z App Store a Google Play je na zařízeních s těmito OS využijete naplno. Vybírat lze z černé a stříbrné verze.

Sony
Zdroj: Sony.com
Sluchátka Sony WH-1000XM4.

Kde koupit Apple AirPods

Apple AirPods Pro 2021

Apple AirPods Pro 2021

od  

Apple AirPods 2019

Apple AirPods 2019

od  

Apple AirPods Max

Apple AirPods Max

od  

Apple AirPods 2021

Apple AirPods 2021

od  

Apple AirPods Pro 2022

Apple AirPods Pro 2022

od  

Apple AirPods Pro 2023

Apple AirPods Pro 2023

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také