Seznam.cz

Přehřívá se vám notebook? Poradíme, jak jej zchladit!

chlazeni-pocitace
Zdroj: Apple
Pavel-Jelič
Pavel Jelič před 1 rokem

S létem si většina z nás spojuje moře, bazén, všemožné výlety a v neposlední řadě také vedro. Teploty jsou každým rokem vyšší, což nemusí prospívat nám, ani našim elektronickým pomocníkům. V tomto článku se společně podíváme na to, jak správně a efektivně ochladit váš notebook.

Léto je tady. A s ním i tropické teploty

Letní měsíce jsou konečně tady. Vašemu počítači ale může být pořádné horko, neboť  nemusí umět efektivně odvádět teplo od všech komponent. U stolních počítačů se nejedná o tak velký problém, protože jejich jednotlivé součásti mezi sebou mají dostatek volného místa. O dost horší je to s chlazením notebooku, ve kterém jsou komponenty namačkané na sebe. V tropických teplotách tak může být zaděláno na velký problém.

Při práci na přenosném počítači ve vysokých teplotách samozřejmě nemusí trpět jen samotný notebook, ale také uživatel. Notebooky se sami zahřívají a teplo přenáší na uživatele – to znají především uživatelé MacBooků, které mají tělo z teplovodivého hliníku. Pojďme se proto v tomto článku podívat na několik tipů, které vám mohou pomoci s ochlazením přenosného počítače.

Pročištění notebooku

Hned na začátek je nutné se ujistit, jestli váš notebook nepotřebuje údržbu – a teď nemáme namysli paměť zaplněnou nepotřebným softwarem a daty. Většina notebooků disponuje chladícím ventilátorem, který má za úkol dostat studený vzduch do vnitřku přenosného počítače a ochladit tak veškeré komponenty. Jedná se o naprosto základní nástroj proti ohřívání počítače, a pokud dojde k jeho selhání, nic dalšího nepomůže. Je tak nutné mít všechny průduchy čisté a bez prachu. Platí to i pro lopatky ventilátoru a samotný vnitřek přenosného počítače.

Pokud jste při kontrole přenosného počítače zjistili, že se v průduších nachází plno prachu, máte dvě možnosti řešení. Sáhnout můžete po plechovce stlačeného vzduchu (např. Gembird 600 ml), s pomocí které vnitřek skrze průduchy profouknete. Jedná se o způsob pročištění, který je jednoduchý a rychlý. Bohužel ale ne tak úplně účinný. Na nějakou dobu profouknutí může pomoci, je ale nutné počítat s tím, že pokud prach nedostanete ven, tak se po chvíli opět usadí. V některých případech lze u notebooku odšroubovat spodní víko a usnadnit si tak přístup k čištění. Pozor ale na možnou ztrátu záruky či neodborný zásah, který skončí poškozením notebooku.

stlačený vzduch gembird
Zdroj: Gembird
Stlačený vzduch Gembird, který využijete nejen při čištění notebooku.

Jestliže se rozhodnete notebook kvůli vyčištění rozebrat, popřípadě pokud jej odnesete do servisu, tak proveďte také výměnu teplovodivé pasty. Tato pasta se nachází v prostoru mezi styčnými plochami procesoru a chladiče a vyplňuje vzduchové bubliny, kvůli kterým se teplo hůře přenáší z procesoru na chladič. Postupem času ale tvrdne a ztrácí tak své vlastnosti, což může zapříčinit přehřívání celého stroje. Na teplovodivé pastě nešetřete – doporučujeme využít kvalitní, která déle vydrží a má co nejlepší vlastnosti. Velmi oblíbená je teplovodivá pasta Arctic MX-4. K pročištění vám pak skvěle poslouží nějaký štěteček, společně se stlačeným vzduchem.

Využití chladící podložky

Jestliže máte nový notebook nebo se čištění minulo účinkem, zvažte pořízení chladící podložky. Chladící podložky pomocí ventilátorů zajistí přísun studeného vzduchu do vnitřku zařízení. Většina těchto chladících podložek funguje jako výškově nastavitelný stojánek, takže zpříjemní i samotné používání notebooku. Chladící podložky v dnešní době pořídíte za pár stovek korun.

Mezi jednu z nejoblíbenějších chladících podložek patří Evolveo Ania 5R, která nabízí červené LED podsvícení, je určená pro veškeré notebooky od 11″ do 15,6″ a utratíte za ni necelých 500 korun. Pokud vám červené podsvícení nevyhovuje, tak můžete sáhnout po chladící podložce Evolveo Ania 5, která nabízí podsvícení modré. Jestliže pro vás podsvícení není důležité a hledáte spíše nějaké decentní řešení, neuděláte chybu s chladící podložkou  Zalman ZM-NS2000, která má černé provedení, je určená pro všechny notebooky až do velikosti 17″ a vyjde vás zhruba na 700 Kč.

Využití podstavce

Jak už jsem zmínil, většinu chladících podložek můžete využít také jako podstavce či stojany. Mnoho z nich je totiž možné všemožně naklonit a snadno si tak najdete polohu, která vám bude vyhovovat. Pokud se vám myšlenka chladící podložky nezamlouvá, k lepšímu chlazení notebooku pomůže i podstavec bez aktivního chlazení. Díky jeho použití bude počítač nasávat více studeného vzduchu.

Stejně jako v případě chladících podložek, i u podstavců je z čeho vybírat. Pokud chcete, aby podstavec sám o sobě notebook ochladil, tak vybírejte podstavec z hliníku či jiného kovu – ten totiž odvádí teplo mnohem lépe než třeba plast. Mezi jeden z nejoblíbenějších podstavců pro notebooky patří Evolveo Ania 4, který je určený pro přenosné počítače ve velikosti od 11″ do 15,“, a vyjde zhruba na 800 korun. Od značky Evolveo je pak dále velmi oblíbený také podstavec Ania 7, který je určený pro přenosné počítače do velikosti 15,6″ a vyjde vás zhruba na 600 korun. Hledáte-li něco extra, můžete sáhnout po Misura ME06, který můžete polohovat dle potřeby. Tento podstavec je určen pro notebooky o velikosti do 15,6 “ a stojí asi 1,5 tisíce korun.

Babské rady

Jestliže nechcete za vylepšení chlazení notebooku utratit ani korunu, můžete využít různé zaručené rady. Musíte ale počítat s tím, že se často nejedná o ideální řešení. Možná tak ve finále zjistíte, že bude lepší těch pár stovek korun do chladící podložky investovat, než abyste ztráceli čas s testováním podomácku vytvořených řešení. Jestliže vás i přesto zajímají, zde jsou.

Pokud nemáte v plánu pořídit si chladící podložku, nabízí se možnost využití knih. Z těch můžete udělat dva sloupce tak, aby se mezi nimi nacházel prostor, a poté na ně notebook položit. Díky tomu zajistíte, že se bude schopen lépe chladit. Každý notebook má ale jinak řešené průduchy, takže si dávejte pozor na to, abyste je naopak neucpali. Toto řešení ale počítači odváděním tepla neuleví tak výrazně, jako je tomu u podstavců či hliníkových stojanů. Práce na notebooku podloženém knihami také nebude zrovna ideální.

Další možností je umístění notebooku na hranu stolu. Tento způsob mohou využít ti, jejichž přenosné počítače mají průduchy na spodní straně, popřípadě přímo pod displejem. Do notebooku se tak dostane více studeného vzduchu, ale vzroste pravděpodobnost, že se vám podaří o notebook nějak zachytit a shodit jej na zem.

Pozor na umístění

To, jakou má počítač teplotu, závisí mimo jiné na tom, kde se aktuálně nachází. Pokud máte notebook umístěný ve slunném pokoji podkrovního bytu, bude na tom hůře, než kdybyste jej využívali v chladném suterénu. Ne každý z nás si ale může vybírat, kde bude pracovat. Snažte se při používání notebooku myslet alespoň na to, abyste notebook měli celou dobu položený na rovném podkladu, ideálně na stole či podložce. Takto si můžete být jistí tím, že díky „nožkám“ vznikne pod přenosným počítačem prostor, díky kterému může proudit vzduch. Zapomeňte tedy na používání přenosného počítače v posteli či na podobných měkkých površích, na kterých dojde k ucpání průduchů.

Ukončete náročné programy

Počítače, mobilní telefony a ostatní elektronika jsou tady od toho, aby nám sloužily na sto procent. V těch největších teplotních extrémech se ale vyplatí udělat malou výjimku. Pokud je to možné, a pracovní situace vám to dovolí, pokuste se omezit využívání náročných programů, které by mohly způsobit výrazné zahřívání notebooku. Jakmile se totiž jednou přenosný počítač v extrémních teplotách zahřeje, není jednoduché jej zchladit na ideální teplotu. To samé platí také pro hráče, jelikož právě graficky náročné hry dokáží přenosným počítačům pořádně zavařit.

Používáte-li počítač s operačním systémem Windows a chtěli byste zjistit, které aplikace využívají nejvíce hardwarových zdrojů, tak se například pomocí zkratky Control + Alt + Delete přesuňte do Správce úloh. V této utilitě už se pak jen stačí přepnout do sekce Výkon, kde si procesy seřaďte sestupně od těch nejvíce náročných. V rámci macOS pak stačí otevřít utilitu Monitor aktivity, například skrze Spotlight, kde si stačí procesy sestupně seřadit ve sloupci CPU. Ty, které využívají nejvíce hardwarových zdrojů, pak můžete ukončit. Ovšem pozor, abyste skutečně věděli, jaký proces zavíráte. V opačném případě byste si mohli spíše uškodit.

macos monitor aktivity
Zdroj: redakce Zboží.cz
Monitor aktivity

Není na čase pořídit nový stroj?

Jestliže vlastníte nějaký starší přenosný počítač a neustále narážíte na problémy s jeho přehříváním, navíc v kombinaci s dalšími neduhy, je možná pravý čas na provedení upgradu. Dobrou zprávou je, že v současné době je rozhodně z čeho vybírat. Velmi populární jsou počítače Lenovo či HP. Konkrétně můžeme zmínit například Lenovo ThinkBook 15 G2 s úhlopříčkou 15,6″, procesorem Intel Core i3, operační pamětí 8 GB, SSD úložištěm o velikosti 256 GB a cenovkou okolo 13 tisíc korun. Dalším adeptem je HP 17-cp0004nc s úhlopříčkou displeje 17,3″, procesorem AMD Ryzen 3, operační pamětí 16 GB, SSD úložištěm o velikosti 512 GB a cenou okolo 19 tisíc korun. Skvělou volbou je pak také nejnovější MacBook Air, ve kterém se nachází nový čip Apple M1. Tento čip je velmi výkonný, ale také úsporný a netopí, díky čemuž notebook ani nedisponuje ventilátorem. MacBook Air nabízí úhlopříčku 13,3″, operační paměť 8 GB, SSD úložiště o velikosti 256 GB, maximální výdrž na baterii až 18 hodin a vyjde vás zhruba na 28 tisíc korun.

Lenovo ThinkBook 15 G2 (20VE005BCK)HP 17-cp0004nc (4A820EA)MacBook Air M1 (základní)
Typ procesoruIntel Core i3AMD Ryzen 3Apple Silicon M1
Počet jader2 jádra4 jádra8 jader
Úhlopříčka displeje15,6"17,3"13,3"
Rozlišení displeje1920 x 1080 (FHD)1920 x 1080 (FHD)2560 x 1600 (WQXGA)
Velikost SSD256 GB512 GB256 GB
Operační paměť8 GB16 GB8 GB
Operační systémWindows 10Windows 10macOS
Maximální výdrž baterie6 hodin8 hodin18 hodin
Hmotnost1,7 kg2 kg1,29 kg
Cenaod 12 690 Kčod 17 972 Kčod 24 450 Kč

Závěr

Pokud jste se ocitli v situaci, kdy váš přenosný počítač přestal zvládat extrémní teploty a začal se přehřívat, zařízení vyčistěte, a pořiďte si také chladící podložku. Tato volba vás nezruinuje, a jedná se o to nejlepší, co můžete vašemu notebooku z hlediska zlepšení chladících schopností dopřát. Pokud žádný z výše uvedených bodů nepomohl, je nejspíše nejvyšší čas pro pořízení nového přenosného počítače.

Gembird Stlačený vzduch 600 ml

Gembird Stlačený vzduch 600 ml

od  

Arctic MX-4 2019 Edition

Arctic MX-4 2019 Edition

od  

Evolveo Ania 5R

Evolveo Ania 5R

od  

EVOLVEO Ania 5

EVOLVEO Ania 5

od  

Zalman ZM-NS2000 černý

Zalman ZM-NS2000 černý

od  

Evolveo Ania 4

Evolveo Ania 4

od  

Evolveo Ania 7 15,6" hliníkový

Evolveo Ania 7 15,6" hliníkový

od  

Misura ME06

Misura ME06

od  

Lenovo ThinkBook 15 G2 ITL (20VE005BCK)

Lenovo ThinkBook 15 G2 ITL (20VE005BCK)

od  

Apple MacBook Air 13,3" 2020 (MGN63CZ/A)

Apple MacBook Air 13,3" 2020 (MGN63CZ/A)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Léto Notebooky

Pavel-Jelič

Pavel Jelič

Redaktor

Primárně redaktor, sekundárně milovník informačních technologií. Zajímám se o webdesign a grafiku, život si nedovedu představit bez produktů od Applu a velmi blízko mám ke sportovním vozům. Rád se všeobecně věnuji novinkám v IT a poskytuji odborné poradenství.

Více článků od Pavla

Přečtěte si také