Seznam.cz

Matný, nebo lesklý displej notebooku? Poradíme, který vybrat!

Lesklý nebo matný displej
Zdroj: Pexels.com
Pavel-Jelič
Pavel Jelič před 1 rokem

Koupě nového notebooku je pro většinu z nás víceméně příjemnou záležitostí, které předchází prozkoumávání a porovnávání různých parametrů. Často ale zapomínáme na ten, který patří k nejdůležitějším: Lesklý nebo matný displej? Pokud nevíte, který vybrat, poradíme vám.

Výběr je velmi důležitý. Opravdu

I když se volba mezi lesklým a matným displejem může zdát na první pohled jako nepodstatná, nenechte se zmást. Někteří uživatelé dokonce upřednostní požadovaný typ displeje před výkonem. Do jaké skupiny patříte vy? S rozhodnutím vám pomůže zodpovězení několika následujících otázek.

Kde budete notebook využívat?

Hned na začátek je nutné se zamyslet nad tím, kde vlastně budete notebook využívat. Přenosné počítače s lesklým displejem jsou totiž velmi náchylné na odlesky. To znamená, že pokud budete počítač využívat na přímém slunci, moc toho na displeji neuvidíte. Lesklé displeje tedy nejsou ideální pro využívání ve venkovních prostorách, například v kavárnách s venkovním posezením či na zahrádkách. Odlesky lze pozorovat také v případě, že máte při práci na počítači za sebou či vedle sebe okno. Pokud se chcete odlesků zbavit, musíte hledat ideální natočení notebooku nebo jeho obrazovky.

Vaše standardní pracovní místo je tedy důležitým argumentem, zda lesklý nebo matný displej. Pokud zvolíte matný, nemusíte své pracovní místo víceméně řešit. Tam, kde si notebook položíte, můžete pracovat, bez obav z odlesků a či špatné viditelnosti. Na druhou stranu, pokud notebook využíváte primárně doma nebo tam, kde nehrozí odlesky nebo přímý sluneční svit, nebojte se sáhnout po lesklém. V ideálních podmínkách totiž lesklý displej nabízí několik výhod, především v podání barev. Ale k tomu se ještě vrátíme.

matný monitor
Zdroj: Unsplash / Jessica Lam
Matný displej poznáte na první dobrou

K čemu budete notebook využívat?

Zkuste si odpovědět na otázku, co vše budete na notebooku dělat. I podle toho je možné určit, zda se vám bude více hodit matný či lesklý displej. Jestliže vaše hlavní pracovní činnost spočívá například v kancelářském balíčku Microsoft Office, odpovídání na e-maily či třeba vyřizování objednávek z internetového obchodu, bude se vám lépe pracovat na matném monitoru. Ten totiž tolik nenamáhá oči a jak jsem zmínil výše, budete s ním moci pracovat prakticky kdekoliv.

Lesklý displej se hodí uživatelům, kteří pracují s nějakým obrazovým materiálem, tedy například s fotkami či s videem, a to díky lepšímu podání barev. To ale pouze v ideálních podmínkách. Z vlastní zkušenosti vím, že se s obrazovým materiálem nejlépe pracuje v tmavé místnosti či v pozdních večerních hodinách, kdy se můžete soustředit pouze na konkrétní obsah – tehdy kvality tohoto řešení vyniknou. Jestliže se ale neřadíte mezi noční tvory a obsah upravujete spíše přes den, opět berte v potaz odlesky a horší zobrazovací schopnosti na přímém slunci.

Pro hráče je pak ideální matný monitor, a to i kvůli tomu, že je na lesklém monitoru může rozptylovat vlastní odraz. Pozitivní zprávou je, že matným displejem disponuje řada herních notebooků.

Zvažujete dotykový displej?

I přesto, že se někteří výrobci snaží notebooky a tablety spojit do jedné kategorie, jedná se nadále o dva rozdílné produkty. Tablet zůstává kompaktním zařízením s dotykovým displejem a notebook zařízením s klasickou klávesnicí a touchpadem. Pokud jste však usoudili, že by se vám k vaší práci hodil notebook s dotykovým displejem a tablet nechcete, i v takovém případě je nutné zvážit výběr lesklé či matné obrazovky.

používání dotykového displeje
Zdroj: Unsplash / Timothy Muza
Na lesklém dotykovém displeji zůstávají otisky prstů a šmouhy

I v případě dotykových obrazovek má navrch spíše matný displej. Důvod je jednoznačný – otisky prstů. Na matném displeji totiž k zanechávání otisků prstů téměř nedochází, zatímco na lesklém se jich nezbavíte. Matný displej je také ideální pro čištění. Pokud se na něm objeví šmouhy či otisky, stačí vzít hadřík, přetřít jej a máte vystaráno. Na lesklém displeji bude vidět každý otisk a ostatní nečistoty, které se navíc velmi obtížně čistí. Ne nadarmo se říká, že lesklý displej je naposledy stoprocentně čistý, když „vyjede“ z výrobní linky. Při čistění dochází k rozmazávání, je tak nutné si pomoci vodou či speciálním přípravkem, například v podobě Whoosh! Screen Shine On the Go.

Potřebujete věrní podání barev?

Poslední, ale neméně důležitou otázkou při výběru je, zda potřebujete věrné podání barev. V tom mají lesklé displeje navrch a v přímém porovnání jsou rozdíly zřetelné na první pohled. Největší rozdíly lze pozorovat v podání černé a bílé barvy. Zatímco na lesklém displeji je černá velmi hluboká a bílá až svítivá, tak na matném displeji se černá jeví často spíše jako tmavě šedá. Čím větší jas na matné obrazovce nastavíte, tím bude podání (nejen) černé barvy horší. Kontrastní poměr je tedy na matných displejích o dost horší.

Zmínku zaslouží i jas jednotlivých displejů. Abyste mohli používat displej na přímém slunci, musí zvládat co možná nejvyšší jas – to lze pozorovat například u telefonů s automatickým jasem, který se při používání na přímém slunci automaticky nastaví na maximální hodnotu, aby byl čitelný. Podobně to funguje i u notebooků. Všeobecně platí, že lesklé displeje nabízejí vyšší maximální jas, a to také proto, abyste s nimi mohli pracovat i na slunci. Ideální maximální jas by měl u lesklého displeje dosahovat alespoň 500 nitů, což je například světelný výkon MacBooků Pro od Applu. I když mají lesklý displej, díky vysokému maximálnímu jasu jsou použitelné i na slunci. Matné displeje pak mají dostačující svítivost okolo 200 až 300 nitů, a šetří tak i baterii.

Tabulka s přehledem výhod a nevýhod

Lesklý displejMatný displej
+ lepší podání černé a bílé barvy+ není náchylný na odlesky
+ pestřejší barvy při ideálních podmínkách+ ideální pro práci venku a na přímém slunci
+ ideální pro profesionální fotografy a tvůrce obsahu+ vhodný pro administrativní pracovníky
+ větší svítivost+ perfektní pro hráče
- nevhodný pro práci venku či na přímém světle+ méně namáhá oči
- viditelné odlesky předmětů a sebe sama+ nezanechává otisky na dotykovém displeji
- zanechává otisky prstů a šmouhy, které se těžko čistí- horší podání všech barev
- není vhodný pro hráče- menší svítivost

Jaký displej byste tedy měli zvolit?

Oba typy displejů mají svá pro a proti. Matný displej bych doporučil především takovým uživatelům, kteří často pracují na cestách, popřípadě ve slunných prostorách, kde musí „zápasit“ s přímým sluncem. Matný displej netrpí odlesky, ani zanecháváním otisků prstů, což je důležité tehdy, pokud vyberete notebook s dotykovou obrazovkou. V takovém případě dejte od lesklého displeje ruce pryč. Matný displej je ideální také pro hráče, a to kvůli zmíněným odleskům. Ti by si ale měli vybírat přímo mezi herními notebooky, protože jejich specifikace se od těch „obyčejných“ v mnohém liší.

Lesklý displej bych doporučil především profesionálům a tvůrcům obsahu, kteří potřebují denně pracovat s fotografiemi a videem. Lesklé displeje totiž v ideálních podmínkách zvládnou lépe vyobrazit veškeré barvy, které jsou pestřejší, hlubší a také jasnější.

Pokud nejste ani teď přesvědčeni o ideální volbě, zajděte do nějaké kamenné prodejny, kde si můžete oba displeje vyzkoušet na vlastní oči.

Nabídku všech notebooků zobrazíte zde

Prohlédněte si nejoblíbenější notebooky

Apple MacBook Air 13,3" 2020 (MGN63CZ/A)

Apple MacBook Air 13,3" 2020 (MGN63CZ/A)

od  

Apple MacBook Pro 14" CZ 2021 (MKGR3CZ/A)

Apple MacBook Pro 14" CZ 2021 (MKGR3CZ/A)

od  

UMAX VisionBook 15Wr Plus (UMM230150)

UMAX VisionBook 15Wr Plus (UMM230150)

od  

HP 255 G8 (4K7P0EA)

HP 255 G8 (4K7P0EA)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Pavel-Jelič

Pavel Jelič

Redaktor

Primárně redaktor, sekundárně milovník informačních technologií. Zajímám se o webdesign a grafiku, život si nedovedu představit bez produktů od Applu a velmi blízko mám ke sportovním vozům. Rád se všeobecně věnuji novinkám v IT a poskytuji odborné poradenství.

Více článků od Pavla

Přečtěte si také