Seznam.cz

Windows vs. macOS: Který operační systém je pro vás ten pravý?

macos vs windows
Zdroj: Apple.com a Microsoft.com (upraveno)
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 1 rokem

Počítačový svět se točí především kolem dvou hlavních operačních systémů - Windows a macOS. Jaké jsou vlastně jejich hlavní výhody a nevýhody a popřípadě, který je pro vás ten pravý? Přesně na tyto otázky se vám v následujících řádcích pokusíme odpovědět.

O Windows se dříve tvrdilo, že je v porovnání s macOS mnohem méně stabilní a spolehlivý. Tyto časy jsou však již dávno pryč a díky neustálému vývoji oba systémy v současnosti z hlediska spolehlivosti naprosto srovnatelné. Totéž pak platí i o prostředí obou systémů. Vzhled je totiž subjektivní záležitostí a oba systémy se v posledních verzích jeden druhému velmi přiblížily.

Windows

Operační systém Windows je suverénně nejrozšířenější počítačový systém na světě, a to díky tomu, že jej lze nainstalovat téměř na jakýkoliv počítač. Jeho první verzi uvedla společnost Microsoft již v roce 1985. Na vlně popularity se veze především od verze 95, která byla světu odhalena v roce 1995. Tou nejaktuálnější verzí „oken“ jsou Windows 11.

Výhody

Pro hráče jako stvořený

Jste-li milovníky počítačových her, v případě Windows si přijdete na své. Jedná se totiž o hlavní herní platformu pro počítače, což jinými slovy znamená, že právě na Windows vychází prakticky všechny AAA tituly známé třeba i z herních konzolí. A když nevyjdou ve stejný čas jako konzolová verze, velmi často je vývojáři na PC s Windows dodají později, a dokonce i v daleko lepší grafice, jejíž nasazení umožňuje výkonnější hardware zařízení. Na macOS je situace kolem dostupnosti her významně horší.

Široké spektrum přizpůsobení

Ať už se jedná o úpravy vzhledu systému či jeho fungování, na počítačích s Windows s tím nebudete mít sebemenší problém. Možností pro přizpůsobení systému je skutečně mnoho a záleží jen na uživateli, jak si svůj stroj po softwarové stránce přizpůsobí.

Používá se všude, takže s ním umí každý

Další velkou výhodou Windows je jeho rozšířenost. Ať už se bavíme o školách, veřejných prostorech či o práci, v naprosté většině z nich naleznete počítače s Windows. A jelikož jsme na tomto systému často „odkojeni“, jeho základní obsluhu zvládne téměř každý.

Lze jej jednoduše dostat i na Macy

Přestože běží operační systém Windows primárně na klasických PC, není problém jej dostat i na počítače Mac od Applu. Pokud ho tedy člověk potřebuje využívat pro určité úkony, ale jsou mu sympatičtější Macy, není problém si tuto vizi (za pomoci takzvaného virtuální počítače) splnit.

Některé aplikace z macOS nejsou na Windows, ale to díky možnosti nainstalovat Windows na Macy nevadí

S možností spouštění Windows na Macích souvisí úzce i další bod našeho seznamu, který se točí konkrétně kolem (ne)kompatibility aplikací. V současnosti sice naleznete celou řadu aplikací pro macOS, které nejsou k dispozici ve verzi pro Windows, ale vzhledem k tomu, že není problém Windows na Macy nainstalovat, není třeba to řešit. Z Maců tak můžete udělat univerzální zařízení, které vám umožní spouštět aplikace jak pro macOS, tak pro Windows.

Otevřenější z hlediska instalace aplikací

Dalším benefitem Windows je snadná instalace aplikací. V případě macOS je mnohdy potřeba programy různě autorizovat a udělovat jim povolení. Jedná se o samozřejmě o bezpečnostní, a tedy v některých případech i vítané prvky, ale pokud se orientujete v tom, co přesně instalujete, je mnohem příjemnější nebýt při instalaci ničím zdržován.

Lepší multitasking oken

Jestli je v něčem Windows skutečně silný, je to multitasking (schopnost zvládat více úloh v jednom okamžiku) oken. Práce s okny aplikací je v něm tak oproti macOS intuitivnější i snadnější. Multitasking pro okna aplikací se navíc u Windows neustále. Další velká aktualizace ostatně přichází i v novém Windows 11.

Je na něj více aplikací

Operační systém Windows by se dal s trochou nadsázky označit za jakýsi Android počítačového světa. Je na něj k dispozici extrémní množství aplikací, v čemž macOS alespoň prozatím překonává.

Nevýhody

Složitější orientace při aktualizaci na novější verzi

Prakticky každé vydání nové verze Windows doprovází zmatky kvůli kompatibilitě. Na rozdíl od standardizovaných počítačů od Applu totiž musí Microsoft u nových verzí Windows počítat s nepřeberným množství nejrůznějších konfigurací PC. To pro uživatele znamená, že musí zjišťovat, zda bude jejich počítač s novým Windows kompatibilní. Microsoft navíc upravuje technické požadavky i po vydání systému, což situaci rozhodně neusnadňuje.

Je placený

Další nevýhodou Windows je to, že je zpoplatněný. Získat jej sice můžete „zdarma“ (cena licence je zahrnuta do celkové ceny počítače), pokud si ale počítač stavíte sami, pořízení licence vás nemine. Její cena sice není vysoká, ale oproti bezplatnému macOS je i nízká cena znevýhodněním.

Je častějším terčem virů

S ohledem na extrémní rozšířenost Windows po celém světě není žádným překvapením, že se jedná o velmi lákavý cíl pro různé hackery, kteří na něj chrlí různé viry. Je tedy potřeba počítat s tím, že při navštěvování webů či instalaci aplikací je nutné se mít na pozoru a spoléhat i na antivirové programy.

Oproti macOS je méně bezpečný z hlediska zabezpečení uživatelských dat

Ačkoliv nelze v žádném případě říci, že by byl operační systém Windows málo zabezpečený, faktem je, že podle bezpečnostních expertů je zkrátka méně bezpečný než macOS. Příkladem mohou být ostatně různé bezpečnostní trhliny, které se v souvislosti s Windows propírají na internetu poměrně často.

macOS

Operační systém macOS, též v minulosti nazvaný jako Mac OS či Mac OS X (v závislosti na jeho verzi) vyvinul americký Apple speciálně pro své počítače Mac. První verze macOS byla vydána v roce 1984 coby součást prvního Macintoshe. Stejně jako v případě Windows se chlubí macOS standardním grafickým uživatelským prostředím. Na rozdíl od “oken” je jeho popularita, respektive rozšíření menší, což je jasně dané závislostí na Macích. Na těch je macOS předinstalovaný a suverénně nejvyužívanější. Nová verze macOS vyjde v průběhu letošního podzimu. 

Výhody

Jednoduchá orientace při aktualizaci na novější verzi

Operační systém macOS lze pochválit v první řadě za přehlednost při aktualizaci na novější verzi. Jelikož jej Apple vydává na počítače, jejichž konfigurace dokonale zná, nemá problém při odhalení nového macOS zveřejnit přesný seznam modelů Maců, které novou verzi podporují. Apple je navíc známý dlouholetou softwarovou podporou u svých produktů. 

Je zdarma

Další potěšující vlastností macOS je to, že je v rámci Maců zcela zdarma. Nebavíme se přitom jen o verzi systému, která vám dorazí v Macu při jeho koupi, ale taktéž o verzích nadcházejících, které Apple vydává každý rok. Apple navíc do systému přidává různé vylepšení i v průběhu a uživatel má tak při koupi Macu jistotu, že za aktualizaci systému nebude muset utratit již ani korunu. 

Obsahuje kvalitní základní aplikace zdarma

Suverénně nejoblíbenějším kancelářským balíkem na Windows je Microsoft Office. Tento balík má však jeden “problém” – je placený a jen stěží jej nahradíte jinou plnohodnotnou alternativou. To u macOS řešit nemusíte. Jeho součástí je kancelářský balík iWork obsahující alternativy k Office ve formě Pages (Word), Keynote (PowerPoint) a Numbers (Excel), který je zcela zdarma a z hlediska funkčnosti je více než dobrý. Zde však „rozdávání“ Applu nekončí. Z jeho nabídky si tak můžete stáhnout řadu dalších bezplatných programů, které jsou často alternativou k placeným aplikacím pro Windows.

Skvěle propojitelný s ostatními Apple produkty

Apple je mezi uživateli dlouhodobě oceňován mimo jiné za perfektní propojitelnost napříč jeho produkty. Pokud máte například iPhone či iPad a rozhodnete se pro macOS (tedy Mac), můžete se těšit na tuny skvělých softwarových vychytávek, které vám jeho využívání zpříjemní. Skvělým příkladem může být třeba kopírování obsahu napříč Apple produkty či rozpracování textového dokumentu, mailu, SMS zprávy či něčeho podobného na iPhonu a dokončení na Macu nebo naopak.

Lze si jej velmi slušně přizpůsobit přes různé utility a aplikace

O Apple produktech se sice obecně říká, že je lze velmi málo uživatelsky přizpůsobit, avšak to v případě macOS rozhodně neplatí. Možností přizpůsobení nabízí tento operační systém celou řadu a to pomocí aplikací, které jsou součástí samotného systému nebo stáhnutelných z App Store či přímo z internetu. Ano, tak široké možnosti jako v případě Windows mít i s ohledem na množství dostupného softwaru nebudete, ale i tak budete zcela určitě spokojeni. 

Je méně častým terčem virů

Jelikož je macOS oproti Windows ve světě daleko méně rozšířený, je i méně zajímavým terčem pro hackery. Ti chtějí svými viry zpravidla zasáhnout co možná největší množství počítačů a míří tak na nejrozšířenější platformy. Byla by však chyba si myslet, že jsou Macy absolutně neohrožené. 

Zabezpečení uživatelských dat

Operační systémy od Applu jsou dlouhodobě označovány za ty nejbezpečnější a to samozřejmě platí i v případě macOS. Apple do něj totiž systematicky nasazuje nová a nová bezpečností vylepšení založená jak na softwarových novinkách, tak i spolupráci softwaru s hardwarovými bezpečnostními prvky. Díky tomu jsou Macy – tedy alespoň pokud je člověk používá s rozumem – velmi bezpečné. 

Bezpečnostní aktualizace jsou rozšiřovány velmi rychle

Jelikož vydává Apple jeho macOS jen na své počítače MacBook a Mac, nedělá mu problém veškeré bezpečnostní chyby opravovat velmi rychle.

Nevýhody

Moc si na něm nezahrajete

Hrajete-li rádi hry, macOS pro vás příliš vhodný není. Ve srovnání s Windows na něm najdete jen malou nabídku zajímavých herních titulů a nevypadá to, že by se tato situace měla v brzké době změnit. A když už na nějakou zajímavou hru pro macOS například na Steamu narazíte, mnohdy se setkáte s tím, že není kompatibilní s novějšími verzemi.  

Nelze jej (jednoduše) dostat na klasické PC

Zatímco Windows lze na Macy dostat relativně snadno, macOS na klasické PC jen tak nedostanete. Určité možnosti například ve formě virtuálních Maců sice existují, jedná se však o složitější řešení a navíc ani zdaleka plnohodnotná.

Některé aplikace z Windows na macOS nejsou k dispozici

Pokud nechcete na Macu používat Windows, ale hodily by se vám některé jeho aplikace, můžete často narazit. Mnohé aplikace pro Windows na macOS vůbec neexistují a vy tak budete odkázáni na nějakou alternativu. 

Občasné nelogičnosti v systému

Mnozí uživatelé zastávají názor, že je macOS z hlediska uživatelské přehlednosti lepší než Windows. Některé jeho prvky sice fungují jednodušeji než na Windows, i tak se lze v macOS setkat s celou řadou prvků, které jsou zbytečně komplikované. Skvělým příkladem může být třeba pouhé nastavení vlastního obrázku u složky. Zatímco v případě Windows je to otázka pár vteřin, u macOS je to poměrně složitý úkol. A takto by se dalo pokračovat i u spousty dalších funkcí. 

Který je pro vás ten pravý? 

Který systém je pro koho lepší? Jednoduchá odpověď neexistuje. Ano, například hráčům lze doporučit jednoznačně Windows, jelikož jen ten jim zajistí možnosti plnohodnotného hraní. Jaký systém je lepší používat v práci či doma je však již na uživatelových preferencích. Každý systém má něco do sebe a každý má i celou řadu negativ, se kterými je u něj třeba počítat. Z vlastní zkušenosti pak mohu říci, že díky podobnosti obou systémů není problém mezi nimi různě přecházet či po letech využívání jednoho přejít na druhý – v hlavních rysech se totiž Windows a macOS shodují a ve výsledku tedy poslouží podobně dobře.

Podobná témata

Apple Počítače Notebooky MacBooky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také