Seznam.cz

Apple přichází s řadou iPhone 14. Jaké jsou novinky?

apple-iphone-14-pro
Zdroj: Apple.com
photo_2022-08-31_10-17-43
Ondřej Kiedroň před 1 rokem

Září je již tradičně svátkem všech fanoušků značky Apple, dochází totiž k představení nové řady iPhonů, a výrobce zpravidla přihodí i pár produktů nebo služeb navíc. Ani letošek není výjimkou. Dočkali jsme se tedy modelové řady iPhone 14. Pojďme se podívat, na co se můžeme těšit.

Nové iPhony 14

Porovnat parametry

Chytré telefony iPhone jsou stálice na trhu s mobilními telefony. Zákazníky lákají na kvalitní zpracování, skvělý displej a fotoaparát, vysoký výkon a odladěné uživatelské prostředí, které je rychlé, bezpečné, a snadno se používá. Letos jsme se dočkali menšího promíchání produktové řady.

Design a displej

Co se týče vzhledu, letošní iPhony se drží stejné designové linie jako předchozí generace. Opět se setkáváme s plochými displeji a sendvičovou konstrukcí sklo – kov – sklo. Několik změn se však událo.

iPhone 14 a iPhone 14 Plus

Standardní modely iPhone 14 a iPhone 14 Plus se od sebe odlišují velikostí displeje a kapacitou vestavěné baterie.

V případě iPhonu 14 zabírá přední stranu displej s úhlopříčkou 6,1“, iPhone 14 Plus pak disponuje rozměrnějším 6,7“ displejem. Těšit se můžete na jemný obraz a plynulost jak při procházení prostředí, tak sledování videa nebo hraní her. Díky maximálnímu jasu 1200 nitů nebude problém s ovládáním a čtením ani na přímém slunci. Modely si v displeji zachovávají výřez pro selfie kamerku a senzory Face ID. Displej je chráněn vysoce odolným sklem Ceramic Shield.

Jelikož Apple z nabídky vyřadil nejmenší model mini, jeho úlohu teď svým způsobem zastává právě standardní verze iPhone 14. Při rozměrech 71,5 x 146,7 x 7,8 mm a váze 172 gramů je však pořád o dost větší. iPhone 14 Plus se pak s rozměry 78,1 x 160,8 x 7,8 mm a hmotností 203 gramů řadí mezi robustnější zařízení. Tělo zařízení je chráněno proti vodě a prachu podle certifikace IP68. Oba modely budou dostupné v pěti barvách: černé, fialové, bílé, červené a modré.

 

iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max

Výkonnější část letošní řady zastupují modely iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Namísto hliníkových rámů standardních modelů se zde dostalo na nerezovou ocel. Úhlopříčky displejů jsou stejné jako u nižších modelů, iPhone 14 Pro má tedy 6,1“ a iPhone 14 Pro Max 6,7“. Ačkoliv všechny nové modely disponují OLED panely, které Apple nazývá Super Retina XDR Display, funkcí Always-On budou pravděpodobně disponovat pouze Pro modely. Jejich variabilní obnovovací frekvence se dokáže dynamicky pohybovat mezi 1 a 120 Hz. Model Pro má rozlišení 2556 x 1179 pixelů, Pro Max pak 2796 x 1290 pixelů. Vyšší modely doznaly také jedné výrazné designové změny, a to v oblasti selfie fotoaparátu a senzorů Face ID v displeji. Oproti výřezům předchozích generací se letos setkáváme s elegantnějšími „průstřely“. Jejich okolní prostor navíc chytře slouží k práci s notifikacemi, tuto funkci Apple nazývá Dynamic Island. Maximální jas ve venkovním prostředí dosahuje až 2000 nitů, displej opět kryje odolné sklo Ceramic Shield. Stejná zůstala také úroveň ochrany proti vodě a prachu, tedy IP68. Telefony budou dostupné ve čtyřech barevných provedeních: grafitové, bílé, zlaté a tmavě fialové.

Výkon

V letošním roce se poprvé setkáváme s rozdílnými procesory u standardních a vyšších modelů. Zatímco iPhone 14 a 14 Plus jsou osazeny loňským procesorem A15 Bionic, iPhone 14 Pro a 14 Pro Max disponují novým A16 Bionic.

Oba procesory patří aktuálně ke špičce co do výpočetního i grafického výkonu, kterých mají dostatek na roky dopředu. Díky integrovanému 5G modemu můžete využívat nejmodernější datové přenosy. iPhony letos přicházejí také s funkcí Emergency SOS, která vás v případě nouze navede na připojení k satelitu a pomůže přivolat záchranné složky. To se může hodit při úrazu na horách nebo v odlehlých oblastech. Tato službu dostanete spolu s novým iPhonem na dva roky zdarma, následně bude placená. V tuto chvíli je ale funkční pouze v USA a Kanadě.

apple-a16
Zdroj: Aple.com

Fotoaparáty

Pro fotografie je letos opět připraveno to nejlepší od Applu. Největších vylepšení jsme se dočkali hlavně u Pro modelů.

iPhone 14 a 14 Plus

Na zádech standardních modelů iPhone 14 a 14 Plus se oproti loňsku neodehrály žádné dramatické změny a nacházejí se zde dva 12 MPx fotoaparáty. Hlavní fotoaparát tentokrát přichází s vylepšenou světelností f/1,5, která se skvěle hodí pro focení ve zhoršeném světle, a optickou stabilizací obrazu. Jako druhý je na řadě ultra širokoúhlý foťák se světelností f/2,4 a zorným úhlem 120 stupňů. Při focení můžete použít také dvojnásobný optický a pětinásobný digitální zoom.

Video lze zaznamenat až ve 4K rozlišení, a pro rychlé záběry můžete použít nový Action Mode, který video perfektně stabilizuje. Zlepšení se dočkala také selfie kamerka zasazená ve výřezu nad displejem. Ta nabízí rovněž 12 MPx rozlišení a disponuje také automatickým ostřením.

iPhone 14 Pro a 14 Pro Max

U modelů Pro se fotoaparáty dočkaly výraznějších změn. Hlavní kamera má poprvé vysoké 48 MPx rozlišení, světelnost f/1,78 a vylepšenou optickou stabilizaci obrazu. Pomocí skládání čtyř pixelů do jednoho zachycuje více světla a detailů. Je doplněna 12 MPx ultra širokoúhlým foťákem se světelností f/2,2 a záběrem 120 stupňů, a dále 12 MPx trojnásobným telefoto senzorem s optickou stabilizací obrazu. Samozřejmostí jsou pokročilé režimy snímání i úprav fotek a videí. Nechybí pokročilý noční režim, korekce červených oči a další. Selfie kamerka je totožná se standardními modely. Video zadní kamerou natočíte v 4K rozlišení až při 60 snímcích za sekundu, k dispozici je také Cinematic Mode nebo Action Mode, stejně tak lze natáčet zpomalené záběry.

Baterie a nabíjení

Kapacitu baterie výrobce u iPhonů již tradičně neuvádí. Reálných hodnot se tedy dočkáme až s prvními testy. Podle dostupných informací iPhone 14 vydrží 20 hodin přehrávání videa, iPhone 14 Plus pak 26 hodin. iPhone 14 Pro vydrží 23 hodin videa, iPhone 14 Pro Max pak až 29 hodin. Všechny modely se na poloviční kapacitu dostanou po 30 minutách nabíjení 20W nabíjecím adaptérem, který ovšem není součástí balení. Podporováno je také bezdrátové nabíjení MagSafe a Qi.

Cena iPhone 14 a dostupnost

Předobjednávky na všechny modely začínají v Česku 9. září 2022. iPhone 14 startuje na 26 490 Kč, iPhone 14 Plus na 29 990 Kč. Za iPhone 14 Pro zaplatíte 33 490 Kč a na iPhone 14 Pro Max si připravte alespoň 36 990 Kč.

Kde koupit iPhone 14

Apple iPhone 14

Apple iPhone 14

od  

Apple iPhone 14 Plus

Apple iPhone 14 Plus

od  

Apple iPhone 14 Pro

Apple iPhone 14 Pro

od  

Apple iPhone 14 Pro Max

Apple iPhone 14 Pro Max

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Zdroj
photo_2022-08-31_10-17-43

Ondřej Kiedroň

Redaktor

Nadšenec do mobilů, popkultury a sladkostí. Ve volném čase chodí na dlouhé procházky, poslouchá podcasty a hudbu. Nikdy neodmítne smažený sýr.

Více článků od Ondřeje

Přečtěte si také