Seznam.cz

Ohebný iPhone: Souhrn všeho, co se o něm doposud šušká

ohebny iphone
Zdroj: MacRumors.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 1 rokem

Zatímco řada výrobců "androidích" telefonů v čele se Samsungem, Huaweiem či Xiaomi už svou vizi ohebných smartphonů představila, Apple si zatím drží od tohoto typu smartphonů odstup. V průběhu času mu však uniklo již mnoho informací, které víceméně potvrzují, že na ohebném iPhonu přece jen pracuje. Co od něj očekávat, kolik bude stát a kdy se jej dočkáme?

Ve hře jsou dva typy konstrukce

Ačkoliv má Apple podle dostupných informací na ohebném iPhonu pracovat již dlouhou dobu, nemá údajně zatím zcela jasno v tom, jak bude vypadat – respektive jakou konstrukci pro něj zvolí. Prototypy tohoto zařízení má tak vytvořené jak ve verzi „knihy“ s jedním velkým vnitřním displejem a jedním malým vnějším, tak i ve verzi klasického „véčkového“ telefonu, kdy je uvnitř skrytý větší displej a vně pak menší panel spíše informativního charakteru. Ve výsledku se tak dá říci, že se Apple ubírá v obou případech stejnou cestou jako Samsung se svými Galaxy Z Fold a Galaxy Z Flip. Nedá se zatím vyloučit ani to, že nakonec dorazí oba tyto typy ohebného iPhonu. 

Od volby konstrukce se bude odvíjet i celá řada dalších faktorů počínaje kapacitou baterie, přes podporu Apple Pencil a konče úhlopříčkou a typem displeje. Zatímco v případě „véčkové“ konstrukce jsme se zatím žádných předpovědí úhlopříčky nedočkali, u „knihové“ konstrukce se šušká o zhruba 5” u vnějšího displeje a 7” až 9” u vnitřního displeje, čímž by se tak tento iPhone stal modelem se suverénně největší úhlopříčkou v historii Applu a do kapsy by mohl strčit třeba i iPady mini s jejich 8,3” displejem. Při zavřeném stavu by však byl tento typ iPhonu zároveň stále relativně kompaktní. 

Co se týče použité technologie displeje, je naprosto jasné že se bude jednat buď o OLED panel nebo jinou vyspělou technologii. Od klasických LCD totiž Apple u svých iPhonů již prakticky upustil. Kromě OLEDu se mezi leakery a analytiky často skloňují mini LED a dokonce i micro LED displeje, které nabízí skvělé podání barev, výbornou ostrost, dokonalou černou a celkově výkon, který ocení i profesionální uživatelé. Je nicméně třeba dodat, že mini LED je oproti OLEDu stále relativně drahá a hlavně ne až tak rozvinutá technologie. U micro LED to pak platí dvojnásob. Je tak s otázkou, zda je jejich nasazení v případě brzkého příchodu ohebného iPhonu vůbec reálné. 

Ohebný iPhone
Zdroj: Benjamin Geskin
U ohebného iPhonu se díky jeho velkému displeji počítá podle spekulací i s podporou Apple Pencil.

Patenty naznačují mnoho

Že má Apple s ohebnými iPhony velké plány naznačuje i celá řada patentových přihlášek, které poodhalují práci na řadě zajímavých technologií využitelných právě pro tento specifický telefon. Důvěryhodnými zdroji byly potvrzeny například práce na extrémně odolném ohebném „sklu“, které bude mít zároveň samoopravovací schopnost. Díky té by se tak měly například drobné rýhy samy scelit. Před několika měsíci byly rovněž potvrzeny práce na speciálních ohebných bateriích, díky kterým tak nebude Apple odkázán na využití klasických akumulátorů umístitelných jen do pevných částí telefonu. To jinými slovy znamená, že bude do ohebného iPhonu možné nasadit akumulátory s daleko větší kapacitou, jelikož bude možné využít i místo ohybu. Pokud se tyto předpovědi naplní, dočkáme se telefonů s výdrží výrazně překonávající nynější iPhony. 

Při vývoji prvního ohebného iPhonu či iPhonů má Apple klást důraz i na bezpečnost a senzory na přední straně. Všechny tyto věci má totiž mít v plánu implementovat pod displej. Ve výsledku by tak měly být displeje „neposkvrněné“ žádnými výřezy, otvory či čímkoliv rušivým. Toho by se měly postupem času dočkat i klasické iPhony. Například takové poddisplejové Touch ID má mít za sebou již celou řadu testů s uspokojivými výsledky, díky čemuž se tak zdá jeho nasazení jako víceméně jisté. 

Poslední často zmiňovanou spekulací vycházející jak z patentů, tak odhadů leakerů a analytiků, je to, že se ohebný iPhone obejde bez jakýchkoliv portů. Apple je vystaven tlaku na sjednocení nabíjecího a datového portu na všeobecně univerzální USB-C a i poslední kroky s MagSafe působí tak, že se vydá spíše cestou odstranění fyzického portu z telefonu. Tou první vlaštovkou by pak mohl být právě ohebný telefon.

(R)evoluční mobilní systém – tedy alespoň pro Apple

Velmi zajímavý by u prvního ohebného iPhonu mohl být taktéž software. Ohebný displej totiž s sebou přináší nutnost výrazného přizpůsobení operačního systému, který musí být nově využitelný více způsoby. Zdroje proto hovoří o výrazném přepracování iOS, čímž jej učiní po letech více či méně nudných updatů znovu atraktivním. To však není ani zdaleka vše, o čem se nyní šušká. Z Applu totiž unikly třeba i informace o tom, že v iPhonu můžou běžet hned dva operační systémy a to konkrétně iOS a iPadOS – tedy v případě „knihového“ typu telefonu. Úhlopříčka vnitřního displeje by měla pro iPadOS a funkce, kterými se odlišuje od iOS, bohatě stačit, což by jinými slovy mělo znamenat například možnost spuštění více aplikací vedle sebe současně a tak podobně. Pro mobilní telefony Applu by se tedy jednalo o obrovský krok kupředu, jelikož právě přijmutí některých funkcí z iPadů se i přesto, že již roky disponují skutečně velkými displeji, brání. 

ohebny iphone
Zdroj: Foldable.news
iPhonům by ohebná konstrukce rozhodně slušela.

Odhalení je stále relativně daleko

Vzhledem k tomu, že je vývoj ohebného iPhonu dle všech indícií stále v plném proudu, je víceméně jasné, že se jeho příchodu hned tak nedočkáme. A to i přesto, že se tento typ telefonů stává mezi uživateli čím dál oblíbenější a „androidí“ výrobci u nich přináší inovace jako na běžícím páse. Verze od Applu však nemá dorazit dříve než na podzim roku 2023 s tím, že i tento termín je dle zdrojů spíše nepravděpodobný. Stěžejním termínem pak pro Apple má být podzim roku 2024, kdy by měl tento telefon ukázat po boku klasických iPhonů 16 (tedy pokud se Apple přidrží číselného značení). Extrémně zajímavý je pak fakt, že i přesto, že vývoj telefonu probíhá již řadu let, je podle některých zdrojů Apple stále odhodlán jej zcela odpískat a ohebný iPhone nikdy nevydat. Přimělo by jej k tomu však jen obecné nepřijetí ohebných smartphonů konkurence. To se však zatím neděje a nezdá se, že by se v brzké době měl tento trend jakkoliv změnit.

Připravte se na provětrání peněženky

Zatímco nad technickými specifikacemi zatím visí celá řada otazníků, o ceně nového typu iPhonu už je svým způsobem jasno. Přesnou částku si sice analytici zatím předpovídat netroufají, obecně však předpokládají, že s novým typem iPhonu musí přijít zákonitě nová cenová úroveň, která bude vzhledem k jedinečnosti tohoto modelu v nabídce Applu logicky vyšší, než je tomu u současných iPhonů. Stejného kroku jsme se ostatně dočkali i v roce 2017, kdy se světu představil kromě „klasických“ iPhonů 8 a 8 Plus i iPhone X coby první vlaštovka nové éry jablečných telefonů s vyšší cenovkou. Na druhou stranu se ale nedá úplně očekávat, že by se Apple rozhodl pro výrazné navýšení ceny oproti řadě Pro. Přece jen, právě na cílovou skupinu řady Pro bude Apple novinkou zcela určitě cílit a kdyby cenu novinky „přehnal“, odsoudil by svůj první ohebný iPhone k mizerným prodejům. Přesně proto se očekává cena zhruba o čtvrtinu až třetinu vyšší než je nyní cena řady Pro. To by jinými slovy znamenalo cenovku pohybující se kolem 40 000 Kč za základní model. 

Kde koupit ohebné smartphony od konkurence

Samsung Galaxy Z Flip3 5G

Samsung Galaxy Z Flip3 5G

od  

Samsung Galaxy Z Fold 2 (SM-F916B)

Samsung Galaxy Z Fold 2 (SM-F916B)

od  

Samsung Galaxy Z Flip 5G (SM-F707) 256 GB Mystic Grey

Samsung Galaxy Z Flip 5G (SM-F707) 256 GB Mystic Grey

od  

Samsung Galaxy Z Fold3 5G

Samsung Galaxy Z Fold3 5G

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také