Seznam.cz

GoPro HERO10 Black: Výkonnější čip a lepší kvalita záznamu

GoPro HERO10 Black
Zdroj: GoPro.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 1 měsícem

Fanoušci akčních kamer se konečně dočkali. Společnost GoPro představila novou kameru HERO10 Black, která kombinuje podstatně vyšší kvalitu záznamu, výkonnější čip a pokročilou stabilizaci. Co vše tato novinka umí a kde naopak strádá?

Nový čip GP2

Společnost GoPro v případě nové akční kamery HERO10 Black vsadila na zcela nový čip s označením GP2. Ten by měl být v porovnání se svým předchůdcem GP1 až dvakrát výkonnější. GP1 navíc firma používala ve svých kamerách již od roku 2017.

Díky výkonnějšímu čipu je vše svižnější a plynulejší. To lze vidět hned u uživatelského rozhraní, které díky své plynulosti připomíná spíše mobilní telefon než akční kameru. Od užití GP2 se pak navíc odvíjí prakticky všechny další novinky.

Kvalita videa a fotografií

Polepšila se kvalita výsledného videa. Akční kamera HERO10 Black nyní dokáže nahrávat obraz v rozlišení 5,3K při 60 snímcích za sekundu (FPS), 4K při 120 FPS a 2,7K při 240 FPS. Poslední možnost je tak ideálním řešením pro nahrávání záběrů, ze kterých následně půjde hravě vytvořit zpomalené záběry ve vysoké kvalitě. Pro porovnání je ještě vhodné se podívat na možnosti předchozí generace. Model HERO9 Black totiž nahrával „pouze“ v rozlišení 5K při 30 FPS, 4K při 60 FPS a 1080p při 240 FPS.

Nezapomnělo se však ani na kvalitu fotografií. Kamera dokáže pořizovat fotografie v rozlišení 23 MP, zatímco loňský model zvládal 20 MP. Snímky, které následně můžete „vytáhnout“ ze samotných videí, dosahují rozlišení 19,6 MP, konkrétně tedy v natáčení 4:3 videa v 5K. Při nahrávání v 5,3K při 60 FPS se pak jedná o snímky o rozlišení 15,8 MP.

Nový čip se kromě lepší kvality video a fotografií stará i o lepší záznam při horších světelných podmínkách, kdy zároveň zajišťuje redukci šumu.

Vyrovnávání horizontu a stabilizace obrazu

Zajímavého vylepšení se dočkala i funkce Horizon Leveling, která zajišťuje takzvané vyrovnávání horizontu. V takovém případě kamera drží záběr v takové poloze, aby horizont působil jako rovná čára, což zvládá až do sklonu o úhlu 45°. Předchozí generace si s tímto poradila jen do úhlu 27°.

Srovnání GoPro HERO10 a HERO9

 GoPro HERO10 BlackGoPro HERO9 Black
Nejkvalitnější video5,3K při 60 FPS5K při 30 FPS
Technologie stabilizace obrazuHyperSmooth 4.0HyperSmooth 3.0
Vyrovnávání horizontuDo úhlu 45 °Do úhlu 27 °
Slow-mo video2,7K při 240 FPS1080p při 240 FPS

GoPro nadále vsází na novou generaci své stabilizace obrazu s názvem HyperSmooth 4.0. Tato technologie se tak opět posunula o něco více kupředu a dokáže se postarat o dostatečně stabilní videa. Výsledné záběry pak v kombinaci s funkcí vyrovnávání horizontu působí skvěle vyrovnaně, což potvrzují i první recenze produktu.

Automatické zálohování videí

Videa a fotografie z akční kamery GoPro HERO10 Black se vždy po připojení k nabíječce začnou automaticky odesílat do cloudu uživatele. Tady to má ale jeden háček. Pro zpřístupnění této funkce je potřeba mít aktivní předplatné, které vyjde na 5 dolarů měsíčně nebo 50 dolarů ročně.

Jestliže ale uživatel nemá zájem o zmiňované předplatné, tak si stále může své záznamy přenést například bezdrátově do telefonu, přičemž samotný přenos by nově měl být o 30 % rychlejší. Samozřejmě pak nechybí možnost použití standardního kabelu či microSD karty.

Zpětná kompatibilita s doplňky a odolnější čočka

Majitele předchozí generace HERO9 určitě potěší zpětná komptabilita s doplňky GoPro Mod, a to včetně objektivu Max Lens pro dodatečnou stabilizaci obrazu. Nutno však podotknout, že tento doplněk bude s novou akční kamerou kompatibilní až v budoucnu, po vydání příslušné softwarové aktualizace.

GoPro HERO10 Black
Zdroj: GoPro.com
Akční kamery GoPro se dají využít různými způsoby

Podle oficiálního popisu GoPro se menšího vylepšení dočkala i čočka kamery, která má údajně odpuzovat vodu a být o něco odolnější vůči škrábancům. Recenze každopádně ukázaly, že ačkoliv voda skutečně rychle steče, s odolností proti písku, hlíně a dalším nečistotám to tak jednoduché nebude.

Baterie

Nová kamera GoPro HERO10 Black využívá stejný typ baterie jako její předchůdce. Přesto ale recenze ukazují, že výdrž je ve srovnání s HERO9 nižší, a to dokonce i při využití stejných nastavení pro záznam videa. Tento neduh by se však teoreticky dal vyřešit prostřednictvím softwarové aktualizace.

Co ještě kamera nabízí

Stejně jako předchůdce je pak model HERO10 Black vybaven technologiemi Wi-Fi a Bluetooth. Určitě také nesmíme zapomenout zmínit zadní dotykový displej, prostřednictvím něhož můžete celou kamerku ovládat, případně přední displej pro zobrazení náhledu obrazu, když budete filmovat sami sebe. Nechybí ani voděodolnost, která je v tomto případě až do hloubky 10 metrů (bez nutnosti speciálního pouzdra).

V závěru ještě potěší funkce TimeWarp 3.0 pro tvorbu časosběrných videí. V praxi to funguje tak, že během natáčení časosběrného videa se v okamžiku můžete přepnout do běžného režimu a následně zpět, což výslednému videu dodá zajímavý efekt. Napájení následně probíhá prostřednictvím USB-C konektoru.

Dostupnost a cena

Prodej GoPro HERO10 již oficiálně běží a kameru si tak můžete zakoupit od vybraných prodejců za necelých 14 tisíc korun.

Kde koupit GoPro HERO10 Black

GoPro Hero 10

GoPro Hero 10

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také