Seznam.cz

Nejlepší Android TV boxy: Jaké mají výhody a který vybrat?

android-tv-box-xiaomi
Zdroj: Unsplash.com
IMG_20220120_141739
Ondřej Pešek před 4 měsíce

Jestliže nedisponujete chytrou televizí nebo nejste spokojeni s jejími funkcemi, přijde vhod Android TV box. Popsali jsme jeho funkce a vybrali ty nejlepší modely.

Aktualizováno 9. 6. 2023

Nejlepší Android TV boxy v roce 2023

Porovnat parametry
Thomson THA100
1.
top

Svižný systém a bohaté funkce

Thomson THA100

od  

Thomson THA100 nepatří mezi nejlevnější boxy, ale nabízí rychlý Android 10, 2x USB a MicroSD slot. Z bezdrátových technologií nechybí Chromcast ani Miracast. Kombinace 8 GB ROM a 2 GB RAM je pak standardem. Obraz je kvalitní díky 4K rozlišení a HDR.

Realme 4K Smart Google TV Stick RMV2105
2.
top

Malý TV stick se spoustou funkcí

Realme 4K Smart Google TV Stick RMV2105

od  

Realme 4K Smart Google TV Stick RMV2105 nabízí v malém těle Android 11, 4K rozlišení s HDR, 8GB úložiště a dostatek výkonu. Nechybí ani Chromecast a Google Asistent. Kvůli malé velikosti však postrádá vstup pro externí úložiště. Na druhou stranu ale nikde nepřekáží.

Google Chromecast 3 černé
3.
top

Chytré funkce od Googlu za málo peněz

Google Chromecast 3 černé

od  

Google Chromecast 3 sice nemá vlastní úložiště ani operační systém, díky komplexnímu zrcadlení obsahu z chytrého telefonu to ale není přílišná překážka. Opravdu zamrzí spíše absence dálkového ovladače a pouze Full HD rozlišení. A navíc stojí méně než 1 000 Kč.

Mascom MC A102T/C
4.
top

Android TV i set-top box v jednom

Mascom MC A102T/C

od  

Hybridní TV box Evolveo HBX-T2 má jak Android TV, tak i přijímač DVB-T2 signálu. Navíc má hned 16GB úložiště a 2 GB RAM. Obraz přehraje až ve 4K, ačkoliv ne z MicroSD karty, má však 2x USB. Nerozumí si s formátem .MKV, podporuje však Chromecast.

Xiaomi 26919 Mi TV Stick EU
5.
top

Levný Android TV stick

Xiaomi 26919 Mi TV Stick EU

od  

Tento Android TV stick od Xiaomi zaujme především cenou. Přesto ale umí víceméně vše, co nenáročný uživatel potřebuje. Na 8GB úložišti, které lze rozšířit přes MicroUSB, je předinstalovaný Android 9.0. Ten podporuje Chromecast i Google Asistent a nechybí ani dálkový ovladač, byť nepříliš povedený. Přístroj neumí přehrávat .MKV a 1 GB RAM může způsobit pomalý běh systému.

TESLA MediaBox XA400 (8 GB)
6.
top

Český box s bohatou výbavou

TESLA MediaBox XA400 (8 GB)

od  

Domácí firma Tesla nabízí Android TV box s běžnými 8 GB ROM a 2 GB RAM, dvěma USB vstupy a slotem pro MicroSD karty. Systém, který občas zazlobí, běží na Androidu 10 a podporuje Chromecast i Google Asistent. Navíc přehraje i .MKV, a to až ve 4K s HDR. Méně povedený je malý dálkový ovladač, cena pak není u nejnižších.

Xiaomi Mi Tv Box S
7.
top

4K HDR za slušnou cenu

Xiaomi Mi Tv Box S

od  

Xiaomi Mi TV Box S je dostupným, ale slušně vybaveným Android TV boxem. Na běžné kombinaci 8 GB paměti a 2 GB RAM běží starší a pomalejší Android 8.1, Chromecast i Google Asistent tu ale je. Stejně tak box dokáže přehrát 4K video s HDR i ve formátu .MKV. Bohužel zde však nenajdete slot na SD kartu. Xiaomi však boduje designem, a to jak boxu, tak ovladače.

Co je to Android TV box?

Android TV box neboli multimediální centrum s Android TV lze zjednodušeně popsat jako krabičku, která udělá z „hloupé“ televize chytrou. Jde o jakousi obdobu set-top boxu, která ale namísto televizního signálu do televize přidává operační systém Android. Díky tomu dostanete přístup k široké nabídce aplikací a mnoha multimediálním funkcím, navíc v osvědčeném prostředí. Zároveň lze sledovat internetovou televizi IPTV, u nás například pomocí O2TV nebo Kuki.

Pro fanoušky „jablečné“ firmy z Cupertina existuje obdoba ve formě Apple TV. Multimediální centrum může mít buď formu samostatně stojící krabičky, nebo tzv. TV sticku, který se zapojuje jako „flashka“ do HDMI.

Proč pořídit Android TV box?

Android TV box se hodí v případě, že nemáte chytrou televizi a nechcete investovat mnoho peněz do nového přístroje. Zároveň je ale praktický, když sice smart TV vlastníte, ale nejste spokojeni s jejími funkcemi. Nejčastěji se tak stává u levnějších televizorů, které sice určité chytré funkce nabízejí, ale není jich mnoho a operační systém není příliš pohodlný.

Jak Android TV box funguje?

Multimediální centrum je drobný počítač s operačním systémem Android (Google) TV, který pomocí kabelu připojíte k televizi. Ta následně slouží jako obrazovka tohoto minipočítače a umožňuje všelijaké funkce. Jednou z nich může být i technologie Chromecast, díky níž lze streamovat obsah – tedy přenést obrazovku – z aplikací od Googlu ve vašem mobilu. U novějších iterací pak umí přímo přenést obrazovku telefonu. Podobnou, avšak ne tolik spolehlivou konkurenční technologií je Miracast.

Nutno upozornit, že Android TV se začal od roku 2021 přejmenovávat na Google TV. U nových zařízení tak narazíte na tento nový název, zatímco u starších stále najdete Android TV. Samotná „krabička“ v drtivé většině případů obsahuje vlastní uložiště, na které můžete stahovat obsah. Pokud ale hledáte co nejlevnější variantu, lze pořídit zařízení Google Chromecast. To vlastní operační systém ani úložiště nemá a dovede „pouze“ streamovat obsah.

Jak vybrat Android TV box?

Pří výběru multimediálního centra se vyplatí, kromě ceny, rozhodovat podle tří základních faktorů. Prvním z nich je rozlišení. U něj platí, že čím větší, tím lepší, nicméně nemá cenu nutně připlácet za box s podporou vyššího rozlišení, než podporuje vaše televize. To samé platí o spodní hranici. Většina boxů však dnes stejně podporuje rozlišení 4K.

Ohled je dobré brát také na velikost úložiště. Standardem je však napříč nabídkou 8 GB, z čehož zhruba polovinu zabírá operační systém. Na váš obsah tedy zbývá okolo 4,5 GB prostoru. Důležité jsou i podporované vstupy a formáty – různé modely mohou, ale nemusejí mít podporu videosouborů .mkv, jednotlivé typy USB konektorů nebo čtečku paměťových karet. Různí se také podpora již zmíněných technologií Chromecast a Miracast.

Nejlepší Android TV boxy v roce 2023

Xiaomi Mi TV Box S

Čínské Xiaomi neumí jen telefony. Slušný poměr cena/výkon nabízí i u svého multimediálního centra Xiaomi Mi TV Box S. Za cenu okolo 1 500 Kč dokáže přehrávat obsah až ve 4K rozlišení a 60 snímcích za vteřinu, přičemž nechybí podpora HDR nebo formátu .MKV. Dostatečný výkon zajistí 2 GB RAM, byť se občasným zásekům nevyhnete. Tento box navíc běží na staré verzi Androidu 8.1.

Konektorová výbava nepatří k nejbohatším, to podstatné však nechybí. Budete se sice muset obejít bez slotu na paměťové karty, USB konektor tu ale je a na 8GB vnitřní úložiště se toho také vejde poměrně dost. Praktické je též ovládání hlasem, které oceníte ve spojení s Asistentem Google. Nechybí ani technologie Chromecast a vhod přijde elegantní dálkový ovladač. Design je obecně silnou stránkou tohoto boxu, Xiaomi se zde vyplatila inspirace Applem.

 

Xiaomi box
Zdroj: Xiaomi
Vzhledově se Xiaomi inspirovalo Applem.

TESLA MediaBox XA400 (8 GB)

Oblíbená multimediální centra vyrábí i tradiční česká firma Tesla. MediaBox XA400 (8 GB) má stejné parametry a funkce jako Xiaomi výše. Disponuje tedy 8GB úložištěm, 2 GB RAM, podporou 4K HDR i .MKV. Nechybí ani Chromecast a hlasové ovládání. Za pár set korun navíc ale přidává navíc druhý USB konektor, čtečku paměťových karet a Android 10. Poměrně nepraktický je malý ovladač, box není příliš elegantní a systém se může sekat.

 

Tesla box
Zdroj: Tesla Electronics
Box od Tesly má poměrně aktuální Android 10.

Google Chromecast 3

Pokud si vystačíte jen s YouTube, Netlixem a dalšími aplikacemi, které lze zrcadlit z mobilu, skvělou volbou je Google Chromecast 3. Neobsahuje sice vlastní operační systém, dokáže ale bleskurychle přenést jakýkoliv audiovizuální obsah z vašeho telefonu či počítače do televize. Nesmí vám tedy vadit nutnost mít u sebe při sledování mobil – Chromecast nemá vlastní dálkový ovladač. Zvládne to při maximálním rozlišení 1080p (Full HD), což je slušné minimum.

Praktická je hlasové ovládání s podporou Asistenta Google. Pokud navíc vlastníte další produkty od amerického technologického giganta, lze Chromecast 3 zapojit do chytré sítě Google Home. Omezením je chybějící podpora některých formátů videa. Za cenu pod 1 000 Kč jde ale o parádní kup.

Chromecast
Zdroj: Google
Chromecast zrcadlí váš mobilní telefon.

Realme 4K Smart Google TV Stick RMV2105

Sice se schová do HDMI slotu za televizí, funkcemi se ale vyrovná velkým multimediálním centrům. Realme 4K Smart Google TV Stick RMV2105 běží na Androidu 11, podporuje Chromecast, má 8GB úložiště a dostatek výkonu. Zvládne proto obsah až ve 4K rozlišení. Příjemné ovládání zajistí jednak dálkový ovladač a také Asistent Google. Z logických důvodů toto centrum postrádá jakýkoliv vstup na případné externí úložiště, což může být limitující jak z hlediska prostoru, tak sledovaného obsahu.

Realme stick
Zdroj: Realme
Realme TV Stick se jednoduše schová.

Thomson THA100

Toto multimediální centrum od Thompsonu sice patří mezi dražší Android TV boxy, zato ale nabídne velice svižné prostředí Androidu 10, což není u konkurence samozřejmostí. Navíc dostanete veškeré myslitelné funkce včetně dvou USB slotů a MicroSD vstupu. Co se paměti týká, Thomson THA100 spoléhá na obvyklou dvojici 8GB úložiště a dvou GB RAM. Obraz zde pak dokáže být v rozlišení 4K a díky podpoře HDR se dočkáte i skvělých barev.

Thomson box
Zdroj: Thomson
Thomson THA100 má plynulý systém.

Xiaomi 26919 Mi TV Stick EU

Levným a nenápadným řešením je tento TV stick od Xiaomi. Maximální rozlišení sice činí Full HD a oproti multimediálním centrům má jen 1 GB RAM, základní chytré funkce ale zastane spolehlivě. Xiaomi 26919 Mi TV Stick EU běží na Androidu 9.0 s podporou hlasového ovládání a Chromecast. Obsah lze potom ukládat na 8GB zabudovaný disk. Nechybí dálkový ovladač, nutno však říci, že není z nejpovedenějších. Zařízení nepodporuje formát .MKV, potěší ovšem MicroUSB vstup.

Xiaomi stick
Zdroj: Xiaomi
TV stick od Xiaomi je cenově dostupný.

Mascom MC A102T/C

Jestliže je vám 8GB uložiště u konkurence málo, Mascom MC A102T/C nabízí dvojnásobek. Kapacita RAM zde činí 3 GB. Velkým bonusem přístroje je, že jde o takzvaný hybridní box, funguje tedy i jako DVB-T2 set-top box.

Co se týče kvality obrazu, tento model dosahuje 4K rozlišení. Lze připojit 2 USB, Bohužel však chybí podpora MicroUSB karet a formátu .MKV. „Chytrá polovina“ přístroje běží na osvědčeném operačním systému Android. Potěší podpora Chromecast, díky které lze zrcadlit obsah z mobilního telefonu s Androidem.

Mascom
Zdroj: Mascom
Mascom MC A102T/C je hybridním boxem.

Kde koupit nejlepší Android TV boxy

Thomson THA100

Thomson THA100

od  

Realme 4K Smart Google TV Stick RMV2105

Realme 4K Smart Google TV Stick RMV2105

od  

Google Chromecast 3 černé

Google Chromecast 3 černé

od  

Mascom MC A102T/C

Mascom MC A102T/C

od  

Xiaomi 26919 Mi TV Stick EU

Xiaomi 26919 Mi TV Stick EU

od  

TESLA MediaBox XA400 (8 GB)

TESLA MediaBox XA400 (8 GB)

od  

Xiaomi Mi Tv Box S

Xiaomi Mi Tv Box S

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Televize Srovnání televizí

IMG_20220120_141739

Ondřej Pešek

Redaktor

Popkulturní, motoristický a jazykový nadšenec, student humanitních věd a o víkendech šermíř. Roky píšu pro zábavu o hrách, také se zajímám o technologie, motorismus a světové dění.

Více článků od Ondřeje

Přečtěte si také