Seznam.cz

Nejlepší malé televize. Jak vybírat, když záleží na každém centimetru?

mala-televize
Zdroj: Unsplash.com
Martin Chroust
Martin Chroust před 1 rokem

Kritérií pro výběr té správné televize je nepočítaně. Často však nejde o zobrazovací technologii ani o funkce navíc, ale hlavně o rozměry. Televizi potřebujete "napasovat" do menších rozměrů skříně, poličky či prostoru, který pro ní zbývá. A protože se běžní rádci zaměřují spíše na větší televize, my dnes uděláme přesný opak. Poradíme vám, jakou vybrat televizi, když nemáte místa nazbyt.

Aktualizováno 17. 5. 2023

Nejlepší malé televize

Porovnat parametry
Samsung 32" QLED (QE32LS03B)
1.
top

Televize jako umělecké dílo

Samsung 32" QLED (QE32LS03B)

od  

Televize Samsung The Frame na první pohled upoutá unikátním designem s dřevěným rámem. Vzhled ale není všechno, počítat můžete s QLED displejem, SMART funkcemi nebo na svoji třídu povedeným zpracováním HDR obrazu.

Samsung 32" LED (UE32T4302)
2.
top

Dobře vybavená malá TV

Samsung 32" LED (UE32T4302)

od  

Základní model chytrých televizí Samsung s poměrně kvalitním VA panelem, který podporuje HDR i lokální stmívání. Nevýhodou je kromě HD rozlišení ještě laciný design a materiály.

Hisense 32" LED (32A4BG)
3.
top

Bezrámečkový design

Hisense 32" LED (32A4BG)

od  

Jestliže chcete, aby televize i dobře vypadala, Hisense 32A5100F překvapí designem vypůjčeným od dražších modelů. Ani kvalita obrazu není vzhledem k ceně špatná, potěší zejména přímé zadní podsvícení. Rozlišení HD Ready je však dnes zastaralé. Výhodou jsou však základní chytré funkce.

Sencor 32" LED (SLE 3230TCS)
4.
top

Skvělý poměr cena/výkon

Sencor 32" LED (SLE 3230TCS)

od  

Základní model, který je ideální pro uživatele hledající jednoduchý televizor se snadnou obsluhou. Nečekejte tedy žádnou SMART TV. Kromě jednoduchého ovládání potěší překvapivě kvalitní obraz.

TCL 32" LED (32S5400AF)
5.
top

Android TV za skvělou cenu

TCL 32" LED (32S5400AF)

od  

Jestliže vyžadujete Full HD rozlišení a chcete využívat chytré funkce, TCL 32" LED (32S5400AF) je pro vás ideální volba. Za cenu kolem 6 000 Kč získáte televizi s podporou HDR, Google Assistent či streamovacích služeb.

Gogen 32" LED (GOGTVF32P559T)
6.
top

nejlevnější Full HD televizor

Gogen 32" LED (GOGTVF32P559T)

od  

Kromě Full HD rozlišení nabídne televize i přímé zadní podsvícení panelu, které je rovnoměrnější. Za velmi nízkou cenu tak získáte poměrně kvalitní obraz. Jen nepočítejte se SMART funkcemi jako je podpora streamovacích služeb.

Pokud vybíráte televizi, často se jejich výběr soustředí na modely minimálně s úhlopříčkou 123 cm. Tento „zlatý střed“ však neřeší všechny situace. Ne všechny televize totiž spočívají na stěně v obýváku nebo na televizním stolku. Menší místnosti i specifické využití televizí si vyžadují individuální přístup. Máme tím na mysli například televizi do ložnice, kterou si určitě nepořizujete na sledování sportovních utkání. Specifickou skupinou uživatelů jsou zase ženy, které mohou televizi v kuchyni sledovat třeba při vaření. Jistě, jsou trochu stereotypy, ale právě na nich si můžeme ukázat, že na trhu je poptávka nejen po velkých televizích, ale také po těch kompaktnějších modelech.

Malé televize jsou určeny převážně pro méně náročné uživatele, popřípadě slouží jen jako sekundární televize pro případ, že by se v jednu chvíli kryla programová nabídka. Své uplatnění najdou i v obchodech jako kulisa, v čekárnách ordinací pro zobrazení upoutávek, v kancelářích nebo třeba v dětských pokojích.

Nejdůležitější parametry pro výběr malé televize

Rozměry – vybíráte malou televizi, a proto je třeba nejprve změřit prostor, kde se má televize nacházet. Bude na poličce, na televizním stolku, na zdi nebo na teleskopickém držáku? Všechny tyto možnosti je třeba brát při výběru televize v potaz. Jakmile máte změřeno, máte rozměrový „strop“, který nesmíte překročit, a od toho se bude odvíjet všechno ostatní. Pro účely článku jsme zvolili jako ideální úhlopříčku 32 palců, tedy zhruba 81 centimetrů. Od této mety níže můžeme televizi považovat za malou.

Zobrazovací technologie – asi vás nepřekvapí, že v segmentu menších televizí nenarazíte na maximální výbavu. Zobrazovací technologie zůstává často u panelů LED, maximálně pak QLED. OLED televize v tomto segmentu nemají žádného zástupce.

Rozlišení televize – Dnes už „výběhové“ rozlišení HD Ready (1 366 × 768 pixelů) je u těchto televizí nadále nepsaným standardem. Full HD rozlišení je k dispozici pouze u vybraných modelů, ale musíte si připlatit. Zcela vyloučeno je pak rozlišení 4K či dokonce 8K. Nic takového v segmentu malých televizí rozhodně nečekejte. S ohledem na menší obrazovky je důležitý parametr udávající jemnost displeje, a ta je při rozlišení Full HD i přes nižší pozorovací vzdálenost stále dostatečná.

Cena – Malé televize začínají na nízkých částkách. Za pár tisíc můžete mít základní „zobrazovač“, u něhož jde obrazová kvalita stranou. Pak jsou tu televizi v cenovém rozpětí pět až osm tisíc, u nichž s ohledem na cenu a velikost dostanete maximum možného. V segmentu malých televizí narazíte i na různé speciální modely jako například The Frame od Samsungu, které nejsou jen pouhou televizí, ale také designovým doplňkem.

Využití – Možné využití jsme naťukli již u koncové ceny. Budete mít televizi na sledování seriálů přes anténu a vysílání ve standardní kvalitě? Nebo třeba jen doplňkový model, když bude manžel či manželka u „hlavní televize“? Asi si bohatě vystačíte i s levnějšími modely. Chcete do pokoje svou vlastní televizi a bude na ní třeba sledovat sport nebo seriály na Netflixu? V tom případě byste měli detailně zabrousit i do specifikací jednotlivých modelů a nebát se za televizi trochu připlatit. Zapřemýšlejte také, zda malou televizi vlastně vůbec potřebujete. Pokud je vašim hlavním důvodem to, že chce v domácnosti večer každý sledovat svůj vlastní program, existují i různé mobilní aplikace s IPTS službami, v nichž si můžete na mobilu, počítači či tabletu pustit to, co chcete.

Zvuk – Zvuk je často slabou stránkou kompaktnějších televizí. Pokud sledování na menší televizi myslíte vážně, měli byste věnovat pozornost i doplňkovému soundbaru. I zde je však třeba nejprve zjistit, zda je možné jej k vámi vybrané televizi vůbec připojit.

Spotřeba – Rozlišení HD ready by mělo být první ukazatelem toho, že vybraná televize nepatří mezi nejnovější kousky. Spotřebu televize zjistíte z energetického štítku, kde je A jako nejlepší, G jako nejhorší.

Digitální tuner – Malé televize staršího data ještě nemusí mít zabudovaný digitální tuner DVB-T2, a pokud ano, je třeba brát v potaz i rok výroby televize. Pokud se jedná o model z roku 2017, vyžívá nejspíše starší kodek MPEG4, takže se stejně nevyhnete pořízení externího set top boxu.

Bonusové funkce – Mezi bonusové funkce patří například bohatší konektivita. Televize může být mimo Wi-Fi vybavena i Bluetooth, zvukový výstup můžete z televize poslat i do sluchátek či bezdrátového reproduktoru. Za zmínku stojí i počet USB portů či HDMI konektory, které slouží k připojení periferií jako jsou TV boxy, Blu-ray přehrávačů a podobně.

Nejlepší malé televize, které si můžete pořídit

Samsung 32" QLED (QE32LS03B)

Samsung 32" QLED (QE32LS03B)

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Samsung 32" QLED (QE32LS03B)

Samsung 32" QLED (QE32LS03B)

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Samsung 32" LED (UE32T4302)

Samsung 32" LED (UE32T4302)

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Samsung 32" LED (UE32T4302)

Samsung 32" LED (UE32T4302)

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Gogen 32" LED (GOGTVF32P559T)

Gogen 32" LED (GOGTVF32P559T)

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Gogen 32" LED (GOGTVF32P559T)

Gogen 32" LED (GOGTVF32P559T)

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Samsung The Frame: kus umění navíc

Začněme hned televizí, která se trochu vymyká. The Frame od Samsungu je 32″ QLED „televize“ a umělecké dílo v jednom. Jedná se o televize s tenkým rámečkem, díky čemuž televize připomíná spíše umělecké dílo. Ostatně, na televizi si můžete nechat zobrazit obrazy i fotografie od renomovaných umělců. Stačí se stát členem obchod Samsung Art Store, přičemž výrobce vám nadělí tříměsíční členství zdarma. Alternativně si na televizi můžete zobrazit i své vlastní fotografie.

The Frame
Zdroj: Samsung.com

Displej typu QLED nabídne rozlišení 1 920 × 1 080 pix a podporu HDR. Aby televize co možná nejvíce ladila s vaším interiérem, můžete na rám přicvaknout libovolné rámečky pomocí magnetů. Televizi můžete mít ve stojánku, ovšem až pověšení na stěnu zajistí dokonalou iluzi nástěnného obrazu. Televize podporuje zrcadlení z mobilu, a to pro platformy Android a iOS. Běží v ní operační systém Tizen a samozřejmostí jsou i různé další chytré funkce. Konektorová výbava je sice jen základní, jinak se však jedná o televizi pro náročné uživatele, kteří v obýváku ocení i kus umění. Nedostatkem je samozřejmě vyšší cena okolo 10 tisíc korun.

Samsung UE32T4302: Základ za polovic

Zůstáváme u stejné značky, jen specifikace se o něco snížily. To však vyvažuje cena, která se pohybuje kolem šesti tisíc korun. Za to dostanete televizi s úhlopříčkou 32 palců a rozlišením HD Ready, která podporuje HDR a technologii Micro Dimming Pro s lokálním stmíváním. Televize nabídne 10W reproduktor s podporou Dolby Digital Plus.

UE32T4302
Zdroj: Samsung.com

Samsung UE32T4302 má masivní stojan a je prostorově o něco výraznější, pro její umístění je tak třeba větší prostor. U televize můžeme vyzdvihnout Wi-Fi, hybridní vysílání HbbTV 2.0 či podporu pro zrcadlení obrazu z mobilního telefonu. Design však už na první pohled odkazuje na levnější zařízení, což ostatně potvrzuje i nižší rozlišení televize.

Hisense 32A5100F: jde to ještě levněji

Základní model televize značky Hisense zůstává na podobných parametrech jako výše uvedený Samsung, jenže jeho cena je ještě nižší. Za to dostanete HD Ready televizi s chytrými funkcemi, základní konektorovou výbavou a s možností jejího pověšení na zeď (VESA 100×200).

HiSense
Zdroj: Hisense.com

Hisense 32″ LED (32A4BG) je jako dělaná pro nenáročné uživatele, kteří však mohou mít problém s nestandardním značením kanálů. Pokud při nastavení televize nevypnete funkci LCN, nebudete mít možnost s kanály po naladění nijak hýbat. U televize vám také může chybět podpora EPG.

Sencor 32″ LED (SLE 3230TCS): malá, lehká, nenáročná

Sencor 32″ LED (SLE 3230TCS) dokazuje, že je možné vyrobit základní model, který vzhledově připomíná dražší modely, za cenu těsně pod čtyřmi tisíci korunami. Televize podporuje EPG, přes USB si na ní můžete pustit film z flashky, takže je zřejmé, že tento model může nakouknout i do menších dětských pokojů. Televizi nemusíte dát jen na skříň nebo televizní stolek, ale lze ji pověsit i na teď.

SencorSLE
Zdroj: Sencor.com

Televize energetické třídy E svou práci odvede na sto procent. S ohledem na cenu nabídne výborný obraz, navíc je jednoduchá na ovládání a má snadné úvodní nastavení. Pokud bychom měli televizi něco vytknout, je to možná až příliš velký ovladač či pomalejší přepínání kanálů. S ohledem na cenu ji to ale zřejmě brzy odpustíte.

TCL 32″ LED (32S5400AF): malá televize s Androidem

Televize s operačním systém Android TV nemusí stát mnoho. Své o tom ví TCL 32S615, která podporuje HDR10, lokální stmívání a má i slušnou konektivitu. Televize má navíc rozlišení Full HD, podporuje HDR a je nabitá aplikacemi, možnostmi. Jednoduše ji spárujete s mobilním zařízením pomocí Chromecast, k ovládání můžete využít Google Assistenta.

TCL32
Zdroj: TCL.com

Televize s ohledem na cenu překvapí obrazovou kvalitou i funkcemi. Bez problémů ji propojíte s různými streamovacími službami, na druhou stranu může být v některých ohledech trochu pomalejší. Někomu nemusí stačit konektorová výbava, a také už jsme asi slyšeli lépe hrající televizi.

Gogen TVF 32P559T – nejlevnější Full HD

Televize Gogen TVF 32P559T patří mezi nejlevnější modely s Full HD rozlišením. Ani moc nevadí, že televize s lesklými plasty vypadá tak trochu jako počítačový monitor. Dvě samostatné nožky by ji možná slušely lépe.

TVF-32P559T
Zdroj: Gogen.com

Televize má jednoduché ovládání, při běžném používání se neseká a na cenu kolem pěti tisíc korun můžete čekat povedenou obrazovou kvalitu.

Zobrazit celou nabídku televizí

Kde koupit nejlepší malé televize

Samsung 32" QLED (QE32LS03B)

Samsung 32" QLED (QE32LS03B)

od  

Samsung 32" LED (UE32T4302)

Samsung 32" LED (UE32T4302)

od  

Hisense 32" LED (32A4BG)

Hisense 32" LED (32A4BG)

od  

Sencor 32" LED (SLE 3230TCS)

Sencor 32" LED (SLE 3230TCS)

od  

TCL 32" LED (32S5400AF)

TCL 32" LED (32S5400AF)

od  

Gogen 32" LED (GOGTVF32P559T)

Gogen 32" LED (GOGTVF32P559T)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Martin Chroust

Martin Chroust

Redaktor

Vystudoval studijní obou Mobilní Technologie na VŠB-TUO. Mobilním zařízením se v různých periodicích věnuje nepřetržitě od roku 2006. Pravidelně navštěvuje mobilně zaměřené veletrhy a rukama mu každý rok projde několik desítek smartphonů, tabletů a chytrých hodinek. Mezi jeho koníčky patří četba fantasy knih, karetní hra Magic: The Gathering a rodinný život.

Více článků od Martina

Přečtěte si také