Seznam.cz

Nejlepší plynové grily pro rok 2022

Maso grilované na plynovém grilu
Zdroj: Unsplash
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 10 měsíců

Pohodlná obsluha, rychlé nahřátí a levné palivo – to jsou jedny z hlavních důvodů, proč plynové grily získávají na popularitě. Jaké výhody a nevýhody se jich týkají a na jaké parametry se při výběru zaměřit? Přečtěte si, jak vybrat plynový gril a podívejte se na nejlepší plynové grily, které jsou aktuálně v nabídce.

Aktualizováno 24. 1. 2022

TOP 5 plynových grilů

Porovnat paramentry
G21 California BBQ Premium line
1.
top

Špičková kvalita za dostupnou cenu

G21 California BBQ Premium line

od  

Model California BBQ Premium line od českého výrobce G21 překvapí poměrem cena/výkon. Smaltovaný litinový rošt a čtyři nezávislé hořáky zajišťují perfektní podmínky pro všechny druhy grilování. Na grilovací ploše 2728 cm2 hravě zvládnete přípravu pokrmů pro více lidí. Plynový gril spoléhá na systém Flame Tamer. S rychlým nahřátím pomůže pohodlné elektrické zapalování.

Weber Genesis II E-310 GBS
2.
top

Pro náročné uživatele

Weber Genesis II E-310 GBS

od  

Neradi děláte kompromisy a vždy hledáte to nejlepší? Plynový gril Weber Genesis II E-310 GBS vás nadchne. Prvotřídní materiály, tři vysoce výkonné a samostatně regulovatelné hořáky nebo speciální aroma kolejnice Flavorizer Bars, které chrání hořáky před stékajícím tukem a dodávají pokrmům jedinečné aroma. Za kvalitu se platí – počítejte s vyšší pořizovací cenou.

Campingaz 3 Series RBS LS
3.
top

Pro různé druhy přípravy

Campingaz 3 Series RBS LS

od  

Campingaz 3 Series RBS LS využívá technologii Radiant Burner System se dvěma keramickými hořáky na bocích grilovací vany. Velká grilovací plocha vám umožní grilovat klidně pro 10 osob. Po jídle pouze vyjmete omyvatelné části a naskládáte je do myčky – čištění vám tak nezabere příliš času. Zaujme široké doplňkové příslušenství v podobě pečicího stojanu na drůbež, wok pánve či pizza kamene.

Activa Nevada
4.
top

Hodně muziky za málo peněz

Activa Nevada

od  

Plynový gril Activa Nevada upoutá atraktivní cenovkou. Nicméně z pohledu parametrů nijak nezaostává. Gril se pyšní výkonem 11,2 kW. Na grilovací plochu o velikosti 2394 cm² se vám bez potíží vejdou pochutiny i pro početnější skupinu jedlíků. O grilování se postarají tři ploché a jeden boční hořák. Ten oceníte například při přípravě omáček, příloh, ale také horkých nápojů.

Compass Party Point Flame Tamer
5.
top

Výhodná koupě

Compass Party Point Flame Tamer

od  

Hledáte co nejlevnější plynový gril, ale stále chcete kvalitní výrobek? Compass Party Point Flame Tamer je přesně pro vás. Tento model se nevyrovná předchozím grilům, ale méně náročným zákazníkům postačí. Gril láká zejména nízkou pořizovací cenou, systémem Flame Tamer, velkou odkládací plochou a pojízdnými kolečky. Potěší rovněž piezoelektrické zapalování.

Než začnete vybírat plynový gril

Předtím, než si plynový gril zakoupíte, byste si měli uvědomit jeho specifika. Pro ohřev a úpravu jídla je využíván hořící propan-butan. Zdrojem paliva jsou typicky propan-butanové lahve nebo kartuše. Ty budete muset čas od času vyměnit. Existují ale i modely grilů, které napojíte přímo na přívod plynu.

Pokud milujete nezaměnitelnou chuť, kterou jídlo získává přípravou na dřevěném uhlí, můžete být u plynových grilů zklamáni. Na druhou stranu se dočkáte menšího množství karcinogenů. Vaše grilování navíc bude ekologičtější – do ovzduší se uvolňuje jen třetina uhlíkových škodlivin v porovnání s grilováním na uhlí.

Než začnete procházet nabídku plynových grilů, odpovězte si na několik otázek.

 • Kde budete grilovat? Hledáte zahradní plynový gril či spíše malé plynové grily do domácnosti?
 • Potřebujete gril přesouvat, nebo bude mít své stálé místo?
 • Pro kolik lidí budete většinou grilovat?
 • Máte konkrétní požadavky na výbavu či funkce?
 • V jaké cenové relaci by se měl plynový gril pohybovat?

Typy plynových grilů

Základní dělení plynových grilů zohledňuje grilovací systém.

Plynový gril s lávovými kameny

U tohoto typu plynových grilů jsou nad hořáky umístěny lávové kameny. Ty svým sálavým teplem ohřívají suroviny na grilovací ploše. Lávové kameny zachytávají odkapávající tuk, díky čemuž nestéká přímo do hořáků. Znamená to ale, že je nutné kameny po každém grilování očistit a občas vyměnit. Počítejte také s pomalejším rozehříváním a horší reakcí na snížení teploty – kameny v sobě teplo akumulují.

Plynový gril Flame Tamer

Plynové grily Flame Tamer lávové kameny nevyužívají. Nad hořáky jsou umístěny ocelové profily (tzv. flavorizéry), které vytváří ochrannou stříšku. Tuk a šťáva z grilovaných pokrmů po profilech stékají do sběrné misky. Část se odpařuje zpět vzhůru a zlepšuje chuť i vůni masa. Ocelové plechy zároveň napomáhají rozptýlit teplo z hořáků. Flavorizéry nejsou tak náročné na údržbu jako lávové kameny. V posledních letech se jedná o oblíbenější, nicméně také dražší variantu.

Plynový gril RBS

Základ plynových grilů, spoléhajících se na technologii RBS (Radiant Burner System) tvoří keramické hořáky, které se nachází na bocích konstrukce. Výhodu představuje lepší rozložení tepla a snadná údržba – tuk a šťáva vůbec nepřijdou do kontaktu s hořáky. U grilů však často nelze odděleně regulovat teplotu v pravé a levé části.

Plynový gril s infračervenými hořáky

Nová technologie, která se rychle stává populární jsou infračervené hořáky, které zajišťují vysoce efektivní a rovnoměrné ohřívání. Pokrmy se nepřipalují a zůstávají šťavnaté. Uživatelé ocení také nižší spotřebu plynu.

Barbecue na plynovém grilu
Zdroj: Unsplash
Jednotlivé typy plynových grilů se liší náročností údržby i výslednou chutí připravovaných pokrmů.

Hlavní výhody plynových grilů

Výhody plynových grilů se mohou lišit v závislosti na typu či konkrétním modelu. Většina z nich ale těží z následujících předností.

 • Rychlost: Plynový gril šetří váš čas. Rozpálení je velice rychlé, začít s grilováním můžete v podstatě okamžitě. V porovnání s elektrickými modely či s grily na dřevěné uhlí jde o nejrychlejší způsob grilování.
 • Jednoduchá obsluha: Obsluhu zvládne každý. Vše funguje podobně jako na plynovém sporáku. Pouze otočíte ovladač a gril zapálíte.
 • Regulace teploty: Zatímco u jiných typů může být problém udržovat konstantní teplotu, pro plynové grily to neplatí. Podle potřeby na zařízení regulujete intenzitu hoření a teplotu. Díky tomu dosáhnete při přípravě pokrmů lepších výsledků.
 • Žádný kouř a dým: Při grilování nepracujete s otevřeným ohněm. Grily neprodukují kouř ani dým. Některé proto můžete užívat i uvnitř. Vždy si ale ověřte, že je konkrétní model pro grilování v interiéru přizpůsoben.
 • Vysoký výkon: Plynový gril zpravidla disponuje vysokým výkonem. Hodí se proto na přípravu velkých kusů masa i v situacích, kdy potřebujete nasytit větší množství strávníků.

Nevýhody plynových grilů

 • Robustnější konstrukce: Plynové grily patří k těm větším. Nemusí to být pravidlem – samozřejmě se vyrábí i malé plynové grily, ale častěji narazíte na modely s robustní konstrukcí.
 • Doplňování paliva: Plynový gril funguje díky propanbutanové lahvi, případně kartuši. Palivo musíte pravidelně doplňovat a náhradní kusy skladovat.
 • Absence kouřového aroma: V praxi se nejedná o zásadní nevýhodu, ale řada lidí si nedovede představit grilování bez typického kouřového aroma. U plynových grilů o tento zážitek přijdete. Absence dýmu vám komplikuje i zauzení pokrmů.
 • Vyšší pořizovací cena: Plynové grily nejsou cenově nedostupné, ale vzhledem k přítomnosti hořáků vychází dráž než grily na dřevěné uhlí.

Podle jakých parametrů vybrat plynový gril?

Pokud jste se již rozhodli pro jednu z technologií, zaměřte se na konkrétní parametry plynových grilů. Jaké byste neměli opomenout?

Velikost grilovací plochy

Parametr, který ovlivní, kolik porcí najednou zvládnete připravit. Důležité tedy je, abyste si ujasnili, jaký bude standardní počet strávníků. Pokud zvolíte malou plochu, příprava většího množství porcí se stane zdlouhavou. V opačném případě zbytečně zaplatíte za větší gril, který nevyužijete.

Velikost grilovací plochy se udává v cm². Orientačně počítejte, že pro přípravu jedné porce potřebujete cca 300 cm². Gril s plochou okolo 1500 cm² by měl bohatě vystačit pro čtyřčlennou rodinu. I menší zahradní plynový gril takovou plochou obvykle disponuje. Narazíte ale i na plynové grily s plochou přes 3000 cm², na kterých můžete bez problémů grilovat pro deset osob.

Počet a umístění hořáků

Počet hořáků určuje, jak rovnoměrně je teplo rozložené a jakým způsobem jej lze regulovat. Obecně se dá říct, že čím více hořáků, tím lépe. I levné plynové grily dnes pracují minimálně s dvěma hořáky. Kvalitnější plynové grily mají 3 a více hořáků.

Sledujte rovněž umístění hořáků. Některé grily mají hořáky nejen ve vaně grilu, ale také na boku. Boční hořáky perfektně poslouží při přípravě omáček, zeleniny a dalších příloh.

Výkon

Výkon ovlivňuje zejména rychlost nahřívání i samotného grilování. Uvědomte si, že větší gril vyžaduje vyšší výkon. Zároveň nezapomínejte na to, že s výkonem stoupá spotřeba plynu. Výkon se u plynových grilů uvádí v kilowattech (kW). U malých grilů pro zhruba 4 osoby, vám vystačí výkon okolo 5 kW. Před grilováním pro početnější skupiny se porozhlédněte po výkonnějších modelech, alespoň kolem 10 kW. Výkon se běžně udává pro každý hořák zvlášť. Sečtením těchto hodnot zjistíte celkový výkon plynového grilu.

Regulace teploty

Před koupí si ověřte, jak se na plynovém grilu reguluje teplota. Standardem jsou otočná kolečka na předním ovládacím panelu, která umožňují plynulou regulaci. Systémy se ale mohou lišit. Čím větší možnosti regulace, tím lépe. Vítaným pomocníkem je teploměr, díky kterému připravíte pokrmy za doporučených teplot.

Materiál grilovacího roštu

Grilovací rošt se vyrábí z různých materiálů. Plynový gril má nejčastěji rošt z litiny nebo nerezu.

 • Litina: Z pohledu akumulace tepla vynikající materiál, který je navíc velmi odolný. Vyžaduje však pečlivou údržbu. Když čištění zanedbáte, může litina zreznout. Pro eliminaci nevýhod bývá povrchově upravována, například smaltováním.
 • Nerez: Nerezové plynové grily jsou lehčí, snáze se čistí, ale teplo nedokáží akumulovat tak dobře, jako litinové. Materiál se proto využívá spíše u levnějších grilů.

Další funkce a výbava

Co dalšího by ve vašem rozhodování mělo hrát roli?

 • Odkládací plocha: Místo na odkládání surovin a nádobí by mělo být samozřejmostí. Předem si ale zjistěte, jak je odkládací plocha velká a jestli se dá sklopit či zasunout. Při skladování grilu to rozhodně oceníte.
 • Úložný prostor: Odkládací prostor je tentokrát pod vanou grilu. Může jít buď o skříňku nebo otevřené přihrádky. V ideálním případě je tato část uzpůsobena na umístění propan-butanové lahve.
 • Bezpečné (elektrické) zapalování: Funkce, díky které plynový gril zapálíte pouhým stisknutím tlačítka nebo regulačního kolečka. Pohodlný a bezpečný způsob zapalování, který najdete u většiny moderních grilů.
 • Odkapávací miska: Do odkapávací misky stéká tuk a šťáva z grilovaných pokrmů. Ujistěte se, že je snadno přístupná nebo odnímatelná. Bude se vám snáze čistit.
 • Kolečka: Chcete-li gril často přemisťovat, hledejte model s kolečky. Pojízdné provedení vám zajistí mnohem lepší mobilitu.
Párky a burgery na roštu plynového grilu
Zdroj: Unsplash
Ujasněte si, co od grilu očekáváte, jak jej budete používat a kolik porcí najednou chcete připravovat.

Jak vybrat plynový gril

Vybrat plynový gril není složité. Ujasněte si, co od grilu očekáváte a jak s ním budete pracovat. Plynový gril není nejlevnější záležitostí a vyjde vás minimálně na několik tisíc korun. Nekupujte hned první model, který vám padne do oka, ale nad výběrem se skutečně zamyslete.

G21 California BBQ Premium line

Vynikající gril s velkou grilovací plochou a vysokým výkonem. Ideální volba pro zákazníky, kteří hledají špičkovou kvalitu za dostupnou cenu.

G21 California BBQ Premium line
Zdroj: Eberry
Plynový gril G21 California BBQ Premium line

Základní parametry

Typ: zahradní plynový gril | Výrobce: G21 | Velikost grilovací plochy: 2728 cm² | Výkon: 12,6 kW | Hmotnost: 34 kg | Rozměry: 116 cm × 134 cm × 50 cm

Čtyři nezávislé hořáky

Plynový gril G21 California BBQ Premium line disponuje třemi hlavními a jedním bočním hořákem. Každý dosahuje maximálního výkonu 3,15 kW. Pomocí otočných koleček na ovládacím panelu lze hořáky pohodlně regulovat.

Technologie Flame Tamer

Výrobce grilu vsadil na technologii Flame Tamer, jejíž součástí je kovový profil umístěný nad hořáky. Tuk a šťáva po profilu stékají do vyjímatelné odkapávací misky ve spodní části vany. Kovový profil se dále stará o rovnoměrné ohřívání mřížky.

Nadstandardní výbava

S přesuny pomohou dvě menší a dvě větší kolečka. Dostatek prostoru vám poskytnou odkládací poličky a nádobka sloužící k odkládání masa před grilováním. Výrobce nabízí další praktické příslušenství, například obal na gril nebo litinový plát, který se hodí při grilování sýrů či vajec.

Weber Genesis II E-310 GBS

Špičkové materiály, vysoký výkon, velká grilovací plocha, speciální technologie – Weber Genesis II E-310 GBS hraje první ligu v mnoha aspektech.

Weber Genesis II E-310 GBS
Zdroj: Topgrily
Plynový gril Weber Genesis II E-310 GBS

Základní parametry

Typ: zahradní plynový gril | Výrobce: Weber | Velikost grilovací plochy: 3264 cm² | Výkon: 11,43 kW | Hmotnost: 57 kg | Rozměry: 120 cm × 150 cm × 74 cm

Speciální plynové hořáky

Plynový gril je vybaven třemi výkonnými hořáky. Ty se vyznačují zkoseným tvarem, který zajišťuje rovnoměrné rozložení teploty na grilovacím roštu. Ať položíte jídlo kamkoliv, bude hotové stejně rychle.

Aroma kolejnice

Aroma kolejnice Flavorizer Bars z ušlechtilé oceli plní hned několik funkcí. Chrání hořáky před odkapávající šťávou, pomáhají rozložit teplo na grilovacím roštu a vytváří jedinečné aroma, které jídlu dodává neodolatelnou chuť.

Mějte vše po ruce

Plynový gril Weber Genesis II E-310 GBS potěší prostornými postranními stolky, háčky na grilovací náčiní nebo boxem na plynovou lahev. Ten se nachází pod jedním ze stolků, přímo pod grilem tak získáte velký skladovací prostor.

Campingaz 3 Series RBS LS

Chcete si na grilu připravit pizzu, paellu nebo něco z asijské kuchyně? S bohatým příslušenstvím Campingaz 3 Series RBS LS to nebude problém.

Campingaz 3 Series RBS LS
Zdroj: Campingaz
Plynový gril Campingaz 3 Series RBS LS

Základní parametry

Typ: zahradní plynový gril | Výrobce: Campingaz | Velikost grilovací plochy: 2800 cm² | Výkon: 9,4 kW | Hmotnost: 70 kg | Rozměry: 116 cm × 142 cm × 61 cm

Technologie RBS

Základ plynového grilu tvoří keramické hořáky na bocích grilovací vany. Jejich umístění přináší bezstarostnou údržbu a dlouhou životnost. Navíc nedochází k připalování tuků, protože neodkapávají přímo na hořáky.

Čištění s Instaclean systémem

Čištění nemůže být snazší. Všechny omyvatelné části vany lze vyjmout a vložit do myčky na nádobí. Údržba grilu vám tak zabere jen minimum času.

Culinary Modular System

Prostřední oválnou část litinového roštu můžete vyjmout a vyměnit za bohaté příslušenství, které si vyberete v řadě Culinary Modular. V nabídce najdete například pizza kámen, pánev wok, pánev na paellu nebo pečicí stojan na drůbež.

Activa Nevada

Plynový gril Activa Nevada se nesnaží oslnit závratnými parametry, ale spíše vyladěným zařízením. Výsledkem je povedený gril za atraktivní cenu.

Activa Nevada
Zdroj: Maxtechnika
Plynový gril Activa Nevada

Základní parametry

Typ: zahradní plynový gril | Výrobce: Activa | Velikost grilovací plochy: 2394 cm² | Výkon: 11,2 kW | Hmotnost: 26 kg | Rozměry: 106 cm × 123 cm × 50,5 cm

Tři ploché hořáky

O úpravu pokrmů se starají tři ploché hořáky v nerezovém provedení. Všechny jsou opatřeny horním krytem a odtokem, který od hořáků odvádí tuk. Otočné knoflíky hořáků umožňují bezpečné piezoelektrické zapalování.

Praktická výbava

Sestavu tří hořáků doplňuje jeden boční, na kterém přichystáte výborné omáčky či přílohy. Práci vám usnadní čtyřdílný grilovací rošt. Ten je doplněn o vyklápěcí část, se kterou hravě zvládnete například nepřímé grilování.

Elegantní a mobilní

Ani u plynového grilu nemusíte rezignovat na design. Elegantní černé provedení Activa Nevada je toho jasným důkazem. Gril navíc s pomocí koleček jednoduše přemístíte, kamkoliv budete potřebovat.

Compass Party Point Flame Tamer

Nejlevnější model z výběru cílí na nenáročné zákazníky. Vzhledem k pořizovací ceně jde o velice solidní plynový gril.

Compass Party Point Flame Tamer
Zdroj: Cattara
Plynový gril Compass Party Point Flame Tamer

Základní parametry

Typ: zahradní plynový gril | Výrobce: Compass | Velikost grilovací plochy: 1776 cm² | Výkon: 5,5 kW | Hmotnost: 16,5 kg | Rozměry: 98 cm × 102 cm × 51 cm

Flame Tamer systém

Zapomeňte na čištění lávových kamenů. Plynový gril využívá systém Flame Tamer. Kovový profil zabraňuje stékání tuku do hořáků a podílí se na rovnoměrném zahřívání grilovací mřížky.

Výbava, která potěší

Pojízdná kolečka, sklopné víko a odkládací poličky na obou stranách grilu vám zpříjemní celkový zážitek z grilování. Gril bez problémů přemístíte a díky sklopným částem jej můžete skladovat na malém prostoru.

Bezpečné zapalování

Grilování mají na starosti dva hořáky s plynulou regulací na předním ovládacím panelu. Celkový výkon hořáků činí 5,5 kW. Rychlý a bezpečný začátek grilování přináší piezoelektrické zapalování.

Zobrazit nabídku všech plynových grilů

Kde koupit nejlepší plynové grily

G21 California BBQ Premium line

G21 California BBQ Premium line

od  

Weber Genesis II E-310 GBS

Weber Genesis II E-310 GBS

od  

Campingaz 3 Series RBS LS

Campingaz 3 Series RBS LS

od  

Activa Nevada

Activa Nevada

od  

Compass Party Point Flame Tamer

Compass Party Point Flame Tamer

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Léto Grily Srovnání grilů

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také