Seznam.cz

Nejlepší grily na dřevěné uhlí: Který koupit v roce 2022?

Maso a zelenina na roštu grilu
Zdroj: Unsplash.com
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 2 týdny

Grily na dřevěné uhlí představují nestárnoucí klasiku, která vám přinese skutečný zážitek z grilování. Při výběru narazíte na celou řadu grilů s různými vlastnostmi. Jak se v nabídce zorientovat a na jaké parametry se zaměřit? Spolu s odpověďmi na tyto otázky vám přinášíme přehled nejlepších grilů na dřevěné uhlí pro rok 2022.

TOP 5 grilů na dřevěné uhlí

Porovnat paramentry
Weber Master Touch GBS Premium SE E-5775 černý
1.
top

Univerzální využití

Weber Master Touch GBS Premium SE E-5775 černý

od  

Gril na dřevěné uhlí Weber Master Touch GBS Premium SE E-5775 nadchne širokými možnostmi využití. Grilování, pečení, vaření či zapékání? Žádný problém, vše navíc na přímém i nepřímém žáru. S nastavitelnými průduchy a difuzérem s kruhovou přepážkou na palivo zvládnete také uzení nebo grilovací metodu low and slow. Grilovací plocha vám poskytne prostor až pro 8 porcí. K tomu přičtěte kvalitní zpracování a bohatou výbavu. Za gril si ovšem připlatíte.

Cattara Royal 13043
2.
top

Poměr cena/výkon

Cattara Royal 13043

od  

Gril na dřevěné uhlí Cattara Royal 13043 zaujme atraktivním poměrem cena/výkon. V rámci řady Royal se jedná o největší model – s grilovací plochou o velikosti 2993 cm² rychle obsloužíte i velkou skupinu strávníků. Odolnost zajišťuje konstrukce z precizně opracované oceli, která je potažena černou barvou. Stabilitu grilu zlepšuje rám ve spodní části. Ten spolu se skládacími poličkami na boku slouží jako odkládací prostor. Manipulaci a přesouvání vám však znepříjemní vysoká hmotnost grilu.

Fieldmann FZG 1007
3.
top

Velký a cenově dostupný

Fieldmann FZG 1007

od  

Grily typu barbecue s velkou grilovací plochou obvykle znamenají investici v řádu vyšších tisíců korun. Fieldmann FZG 1007 pořídíte levněji. V důležitých parametrech vás gril i přes nižší cenu nezklame. Konstrukce je dostatečně stabilní a díky kolečkům mobilní. Svou velikostí překvapí grilovací i odkládací plocha. Při výrobě grilu ale byly použity levnější materiály, což se projeví v životnosti nebo při komplikovanějším sestavování.

G21 BBQ Big
4.
top

Gril s udírnou

G21 BBQ Big

od  

Hledáte gril na dřevěné uhlí, který vám umožní uzení, ale nechcete do výrobku investovat závratnou částku? S G21 BBQ Big nešlápnete vedle. Grilovací prostor je dostatečně velký a nezklame ani odkládací plocha, kam bez potíží položíte talíře i misky. Gril se povedl rovněž z pohledu designu a na zahradě rozhodně ostudu neudělá. Daní za sympatickou cenu je použití levnějších materiálů. Na povrchu konstrukce se také může poměrně rychle objevit rez.

Fieldmann FZG 1009
5.
top

Za lidovou cenu

Fieldmann FZG 1009

od  

Klíčový parametr pro vás představuje cena? Solidní grily na dřevěné uhlí se dají sehnat i do tisíce korun. Fieldmann FZG 1009 k nim bezesporu patří. Gril díky kolečkům a nízké hmotnosti rychle přesunete, kam zrovna potřebujete. Grilovací plocha je v porovnání s předchozími modely o dost menší, ale pro 2 až 4 osoby bez problémů vystačí. Samozřejmě ale neočekávejte bohatou výbavu či příslušenství.

Gril na dřevěné uhlí vs. alternativy

Grilování na dřevěném uhlí je nejstarší a nejrozšířenější grilovací metodou. Pokud si grilování nedovedete představit bez praskání dřeva, dýmu a charakteristické chutě pokrmů, pak se chystáte vybírat mezi správnou skupinou grilů. V případě, že nejste ochotni trávit čas přípravou a údržbou grilu, přikládáním nebo chcete mít větší kontrolu nad regulací teploty, měli byste se poohlédnout po alternativách. K těm patří plynové a elektrické grily.

Jste pevně přesvědčeni, že právě gril na dřevěné uhlí je to, co hledáte? Cestu za výběrem vhodného modelu začněte zodpovězením základních otázek.

 • Jaké jsou vaše prostorové možnosti? Kam plánujete gril na dřevěné uhlí umístit?
 • Pro kolik lidí budete obvykle grilovat?
 • Chcete kromě grilování také udit?
 • Máte nějaké specifické nároky na výbavu či příslušenství?
 • V jaké cenové relaci byste se rádi pohybovali?

Typy grilů na dřevěné uhlí

Odpovědi na uvedené otázky vám pomohou s výběrem adekvátního typu. I samotné grily na dřevěné uhlí se totiž dělí do několika skupin.

Kotlový gril na dřevěné uhlí

Označován také jako gril s poklopem. Právě poklop tvoří stěžejní část těchto grilů. Jídlo s ním ochráníte před nepřízní počasí nebo s jeho pomocí zajistíte vyšší teplotu při přípravě pokrmů. Běžnou součástí kotlových grilů bývá popelník, do něhož odpadává vytvořený popel. Konstrukce má typicky podobu pojízdného stojanu s odkládacími prostory či věšáky na grilovací náčiní. Nejpoužívanějším materiálem je u kotlových grilů litina s různými povrchovými úpravami.

Barbecue gril na dřevěné uhlí

Barbecue (BBQ) grily disponují většími rozměry. Zatímco kotlové grily jsou většinou kulaté, BBQ modely přichází spíše s hranatou konstrukcí. Ta přináší větší grilovací plochu, případně odkládací prostor po stranách. Na mnoha grilech najdete kolečka usnadňující manipulaci. Kolečka rozhodně oceníte, protože BBQ grily se řadí k těm těžším.

Gril typu barbecue
Zdroj: Unsplash.com
Barbecue grily mají většinou hranatý tvar a disponují větší grilovací plochou.

Gril na dřevěné uhlí s udírnou

Svoji konstrukcí se podobá BBQ grilům, ale mívá oválný tvar a je doplněn komínem. Na zahradě vám tedy zabere více místa. Vzhledem tyto grily připomínají lokomotivu, proto se setkáte i s tímto označením. Kromě grilovacího roštu máte k dispozici prostor pro uzení. Můžete tak zároveň grilovat a udit.

Přenosný gril na dřevěné uhlí

U tohoto typu neočekávejte žádné technické vychytávky nebo doplňky. V praxi jde spíše o přenosné ohniště s roštem, které stojí na kratších nožkách. K hlavním výhodám přenosných grilů patří kompaktní rozměry a nízká hmotnost. Tyto aspekty vám značně usnadní přenášení a transport. V grilech kromě dřevěného uhlí spálíte i kusové dřevo. U většiny modelů počítejte s absencí popelníku. Popel budete muset vybírat přímo z topeniště.

Další typy grilů na dřevěné uhlí

Uvedený výčet zdaleka není konečný. V nabídce narazíte na další typy grilů a výrobci čas od času přijdou s novými nápady.

 • Stolní grily: Jsou ještě menší než přenosné grily. Plocha vystačí pro 2–3 porce. Obvykle bývají skládací, takže je lze využít na stole i na zemi.
 • Bezkouřové grily: Relativní novinka, která ke svému fungování kromě dřevěného uhlí potřebuje baterie. Součástí grilu je totiž ventilátor zajišťující přísun vzduchu do uzavřeného ohniště uvnitř grilu.
Rotisserie gril
Zdroj: Pexels.com
Grily typu rotisserie se hodí pro grilování drůbeže, selat nebo gyrosu.
 • Grily rotisserie: Speciální grily s otočným rožněm, na který se grilovaný pokrm napíchne. Slouží například k přípravě drůbeže, selat nebo třeba gyrosu.
 • Jednorázové grily: Reálně se příliš nejedná o grily, pouze o vaničku z alobalu s jednoduchou drátěnou mřížkou a nožičkami. Prodávají se za několik desítek korun a po použití je rovnou vyhodíte. V balení nechybí ani dávka uhlí, abyste nemuseli kupovat celý pytel. Zejména z ekologického hlediska jsou tyto jednorázové grily problematické, proto se začaly vyrábět i kusy z přírodního dřeva.

Jaké parametry při výběru grilu na dřevěné uhlí sledovat?

Ve chvíli, kdy máte představu o tom, jaký typ grilu splňuje vaše požadavky, se můžete vrhnout na porovnávání dalších parametrů.

Materiál

Přímý kontakt s ohněm zvyšuje nároky na používané materiály. Jejich kvalita vám kromě odolnosti přinese rovněž dlouhou životnost. S jakými materiály se u grilů na dřevěné uhlí nejčastěji setkáte?

 • Litina: Pevný materiál s dlouhou životností, který výborně udržuje teplo. U roštu se litina doplňuje o různé povrchové úpravy. Za hlavní nevýhodu litiny se dá označit vyšší hmotnost.
 • Nerezová ocel: Vyskytuje se hlavně u BBQ grilů a „lokomotiv“. Jedná se o jeden z nejkvalitnějších, ale zároveň nejdražších používaných materiálů. Ocel se pyšní především vysokou odolností. Kromě toho vás potěší snadným čištěním.
 • Keramika: Další ze špičkových materiálů. Keramický gril skvěle izoluje a umožní vám lépe udržovat konstantní teplotu. Plášť grilu se oproti jiným materiálům tolik nezahřívá, proto se dá používání grilu označit za bezpečnější. K nevýhodám patří vyšší hmotnost a pořizovací cena.
 • Hliník: Předností hliníku je zejména nízká hmotnost. Materiál se proto hojně využívá u přenosných či stolních grilů. Hliník dobře vede teplo, jeho cena není vysoká, ale z pohledu životnosti za uvedenými materiály výrazně zaostává.
 • Smalt: Častá povrchová úprava, která přidává na odolnosti vůči žáru. Bohužel náchylnost k mechanickému poškození je u smaltu poměrně vysoká.

Velikost roštu

Velikost roštu určí, jaké množství surovin najednou ogrilujete. Pokud potřebujete rychle nasytit větší počet hladových krků, hledejte modely s prostorným roštem. Největší grilovací plochu nabízí grily typu BBQ, naopak nejméně surovin se vejde na přenosné grily. Orientačně můžete počítat s tím, že pro přípravu jedné porce potřebujete zhruba 300 cm². Čtyřčlenná rodina si tak bez problémů vystačí s plochou okolo 1500 cm².

Zelenina na grilu
Zdroj: Pexels.com
Velikost roštu rozhoduje o tom, jaké množství surovin najednou připravíte.

Hmotnost a konstrukce

Hmotnost grilu se napříč jednotlivými typy značně liší. Nejlehčí kotlové modely váží do 10 kg, robustnější grily tohoto druhu mezi 12 až 15 kg. Ještě těžší jsou BBQ grily a grily s udírnou, jejichž hmotnost se pohybuje i v desítkách kilogramů. Hmotnost vás bude zajímat především při častější manipulaci. Proto si u těžších grilů zjistěte, jestli disponují kolečky.

Z pohledu konstrukce grilů na dřevěné uhlí je klíčová hlavně stabilita. Gril se nesmí kývat, viklat či jinak naklánět. V opačném případě hrozí převrhnutí grilu a nepříjemné popálení. Vždy se proto zaměřte na provedení spodní části grilu. Před každým použitím si ověřte, zda konstrukce drží stabilně.

Bezpečnost při grilování

Kromě stability se soustřeďte i na ostatní aspekty, které vedou k bezpečnému užívání grilu. Všechny rukojeti by měly být vyrobeny z takových materiálů, abyste se při manipulaci nespálili. Dále se ujistěte, že vám rozložení grilu umožní zabránit odkapávání tuku do rozžhaveného uhlí. V důsledku přepalování tuků se totiž uvolňují rakovinotvorné látky.

Šlehající oheň z grilu
Zdroj: Unsplash.com
Při grilování zabraňte odkapávání tuku do rozžhaveného uhlí.

Údržba

Snadnost údržby rozhodně nepodceňujte. U některých modelů zkušení uživatelé rovnou uvidí, že čas strávený s údržbou bude delší než u jiných grilů. Obecně platí, že čím více záhybů, krytů či hůře dostupných míst, tím horší pro vás bude čištění grilu. Právě z těchto prostorů se odkapávající šťávy a zbytky jídel odstraňují nejhůře. Vybírejte tedy raději jednoduše navržené grily.

Další faktor, jenž vám urychlí údržbu, je bezproblémové odstraňování popela. Nejpraktičtější bývá popelník řešený jako samostatná uzavřená nádoba – například v podobě „šuplíku“, který vytáhnete a vysypete. Naopak otevřená miska, z níž musíte popel odstraňovat lopatkou, povede akorát k nepořádku v okolí grilu.

Výbava a příslušenství

Váháte mezi dvěma srovnatelnými modely? Rozhodnutí může ulehčit konkrétní výbava či příslušenství.

 • Odkládací plocha: Prostor na odkládání surovin, nádobí a grilovacího náčiní. Velikost odkládací plochy a její rozložení si nezapomeňte zjistit předem.
 • Poklop: U větších modelů by měl být samozřejmostí. Poklopem zvýšíte teplotu uvnitř grilu nebo ochráníte jídlo před nepříznivým počasím. Po přikrytí grilu nesmí po stranách vycházet kouř. V opačném případě to znamená, že poklop špatně těsní.
 • Větrací průduchy: Gril na dřevěné uhlí neumožňuje na rozdíl od plynového či elektrického typu regulaci teploty. Větracími průduchy teplotu uvnitř grilu alespoň částečně ovlivníte. Průduchy se většinou nachází na víku či těle grilu.
 • Odkapávací miska: Nádoba na zachytávání šťávy a tuku z grilovaných pokrmů. U grilů na dřevěné uhlí jde o méně běžnou součást výbavy.
 • Teploměr: Při grilování oceníte informaci o teplotě uvnitř grilu. Některé modely mají teploměr umístěný přímo ve víku.
 • Popelník: Již několikrát zmiňovaná součást grilu, která se postará o zachycení popela.

Nejlepší grily na dřevěné uhlí pro rok 2022

Weber Master Touch GBS Premium SE E-5775 černý

Weber Master Touch GBS Premium SE E-5775 černý

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Weber Master Touch GBS Premium SE E-5775 černý

Weber Master Touch GBS Premium SE E-5775 černý

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Cattara Royal 13043

Cattara Royal 13043

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Cattara Royal 13043

Cattara Royal 13043

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Fieldmann FZG 1007

Fieldmann FZG 1007

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Fieldmann FZG 1007

Fieldmann FZG 1007

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
G21 BBQ Big

G21 BBQ Big

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
G21 BBQ Big

G21 BBQ Big

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Fieldmann FZG 1009

Fieldmann FZG 1009

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Fieldmann FZG 1009

Fieldmann FZG 1009

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Weber Master Touch GBS Premium SE E-5775

Precizně zpracovaný gril na dřevěné uhlí, který vám poskytne řadu možností přípravy surovin.

Weber Master Touch GBS Premium SE E-5775
Zdroj: Weber
Gril na dřevěné uhlí Weber Master Touch GBS Premium SE E-5775

Základní parametry

Typ: Kotlový gril na dřevěné uhlí | Výrobce: Weber | Velikost grilovací plochy: 2342 cm² | Materiál grilu: ocel | Hmotnost: 24 kg | Poklop: ano | Teploměr: ano | Udírna: ano

Jídlo na mnoho způsobů

Vyzkoušet všechny možnosti přípravy pokrmů nejspíš za jedno odpoledne nestihnete. Gril na dřevěné uhlí Weber Master Touch GBS Premium SE E-5775 zvládne kromě grilování ještě vaření, zapékání nebo uzení. Dodatečným příslušenstvím si možnosti dále rozšíříte třeba o pečení pizzy.

Plocha až pro 8 porcí

Celková velikost grilovací plochy činí 2342 cm². Najednou tak ogrilujete až 8 porcí. Velikost plochy se ale pochopitelně podepisuje na hmotnosti – gril váží 24 kg.

Bohatá výbava a příslušenství

Gril potěší bohatou výbavou. Zmínit lze například vyjímatelné rošty, teploměr, popelník, nastavitelné průduchy nebo kolečka. Výrobce navíc nabízí dodatečné příslušenství. Skvělé hodnocení si gril vysloužil rovněž v našich recenzích.

Cattara Royal 13043

Gril se stabilní konstrukcí a výborným poměrem cena/výkon – to je Cattara Royal 13043.

Cattara Royal 13043
Zdroj: Cattara
Gril na dřevěné uhlí Cattara Royal 13043

Základní parametry

Typ: Barbecue gril na dřevěné uhlí | Výrobce: Cattara | Velikost grilovací plochy: 2993 cm² | Materiál grilu: ocel | Hmotnost: 43 kg | Poklop: ano | Teploměr: ano | Udírna: ne

Gril na velkou akci

Chystáte grilovačku pro početnou skupinu? Plocha o velikosti 2993 cm² vám umožní grilovat téměř deset porcí naráz. V rušném prostředí mnoha lidí oceníte perfektní stabilitu grilu, o kterou se starají robustní nožky a rám ve spodní části konstrukce. Tyto aspekty se ale projeví na hmotnosti – gril váží 43 kg.

Praktičnost na prvním místě

Rošt na uhlí má nastavitelnou výšku. Grilovací prostor tedy můžete regulovat mechanismem na přední straně a přizpůsobit tak polohu konkrétním surovinám. Doplňování uhlí usnadní dvířka na čelní straně grilu. Zásuvka na popel zase zrychlí úklid.

Litinový rošt s vyjímatelným středem

Grilování probíhá na třídílném litinovém roštu s kulatým středem. Střední část lze vyjmout a umístit místo ní například grilovací pánev nebo pizza kámen. Odkládací rošt poslouží pro předehřátí surovin či udržení teploty již hotových delikates.

Fieldmann FZG 1007

Velký gril ideální pro nenáročné uživatele – seznamte se s Fieldmann FZG 1007.

Fieldmann FZG 1007
Zdroj: Fieldmann
Gril na dřevěné uhlí Fieldmann FZG 1007

Základní parametry

Typ: Barbecue gril na dřevěné uhlí | Výrobce: Fieldmann | Velikost grilovací plochy: 3024 cm² | Materiál grilu: ocel | Hmotnost: 15 kg | Poklop: ano | Teploměr: ano | Udírna: ne

Dobře vyřešené rošty

Celková velikost grilovací plochy činí 3024 cm². Na grilovací rošt tak rozložíte větší množství surovin. Ohřívací rošt se umisťuje do víka. Při otevření poklopu se posune dál od ohniště, při uzavření se dostane nad úroveň grilovacího roštu.

Pohodlná obsluha a údržba

Teplotu regulujete větracími otvory na víku i na dně topeniště, navíc ji průběžně můžete kontrolovat na zabudovaném teploměru. Odstraňování popela vám s vyjímatelným popelníkem zabere pár vteřin.

Kvalita materiálů odpovídá ceně

Stabilitu grilu zajišťují robustní nohy a spodní rám. Použitými materiály tento model zrovna neoslní, ale vzhledem k pořizovací ceně to ani nelze očekávat. Stejně tak kolečka se při častějším transportu rychle opotřebují.

G21 BBQ Big

Gril na uhlí typu lokomotiva s příznivou cenou a povedeným designem.

G21 BBQ Big
Zdroj: G21
Gril na dřevěné uhlí G21 BBQ Big

Základní parametry

Typ: Gril na dřevěné uhlí s udírnou | Výrobce: G21 | Velikost grilovací plochy: 2360 cm² | Materiál grilu: ocelový plech | Hmotnost: 35 kg | Poklop: ano | Teploměr: ano | Udírna: ano

Mnoho variant využití

Grilování, pečení, pomalé vaření nebo uzení. S grilem G21 BBQ Big zvládnete všechny uvedené činnosti. K dispozici máte velkou a malou grilovací plochu. Podle potřeby grilujete v obou částech současně, případně využíváte jen jednu z nich.

Připraven na více hostů

Grilovací plocha 2360 cm² a rozměrný odkládací prostor, kam se bez problému vejdou talíře i misky, slouží jako dobrý základ pro přípravu většího množství porcí. Po ruce máte také posuvný ohřívací rošt.

Limitem grilu je životnost

Relativně nízká cena je vykoupena použitím levnějších materiálů. Povrch byl vyroben ze silného ocelového plechu, grilovací plocha ze smaltovaného plechu. Proto neočekávejte desítky let životnosti, spíše několik sezón. Jak upozorňují uživatelé v našich hodnoceních, na povrchu se může brzy objevit rez.

Fieldmann FZG 1009

Menší gril na dřevěné uhlí, který pořídíte do tisíce korun.

Fieldmann FZG 1009
Zdroj: Fieldmann
Gril na dřevěné uhlí Fieldmann FZG 1009

Základní parametry

Typ: Kotlový gril na dřevěné uhlí | Výrobce: Fieldmann | Velikost grilovací plochy: 1320 cm² | Materiál grilu: ocel | Hmotnost: 3,6 kg | Poklop: ano | Teploměr: ne | Udírna: ne

Lehký, mobilní, ale stabilní

Hlavní předností grilu je vysoká mobilita. Model váží pouhých 3,6 kg. Přesto byl opatřen kolečky pro ještě jednodušší přesouvání. Navzdory těmto skutečnostem vykazuje Fieldmann FZG 1009 výbornou stabilitu.

Rošt pro menší rodinu postačí

Velikostí grilovací plochy se tento výrobek předchozím grilům rovnat nemůže. K dispozici ale stále máte rošt s 1320 cm². Pro pár či menší rodinu bude plocha naprosto dostatečná.

Pro nenáročné uživatele

Gril pořídíte již za několik stovek korun. Neočekávejte teploměr, nastavitelný rošt nebo množství poliček. Zde je to čistě o grilování. Nenáročným uživatelům však tato skutečnost nijak nevadí. Pozitivní ohlasy sbírá gril také v hodnoceních zákazníků.

Zobrazit nabídku všech grilů na dřevěné uhlí

Kde koupit grily na dřevěné uhlí

Weber Master Touch GBS Premium SE E-5775 černý

Weber Master Touch GBS Premium SE E-5775 černý

od  

Cattara Royal 13043

Cattara Royal 13043

od  

Fieldmann FZG 1007

Fieldmann FZG 1007

od  

G21 BBQ Big

G21 BBQ Big

od  

Fieldmann FZG 1009

Fieldmann FZG 1009

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také