Seznam.cz

Elektrické vs. plynové grily: Jakou variantu zvolit?

Gril s masem
Zdroj: Unsplash.com
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 3 týdny

Grilovací sezóna pomalu, ale jistě začíná. Plánujete do ní vstoupit s novým grilem? Pokud nemáte rádi dlouhé roztápění, přikládání a chcete grilovat zdravěji, pak budete nejspíš volit mezi elektrickými a plynovými grily. Jaké výhody či nevýhody s sebou tyto varianty přináší?

Oblíbené elektrické a plynové grily

Porovnat paramentry

Alternativy klasických grilů

Grily na dřevěné uhlí nebo brikety jsou stále nejrozšířenější a také cenově nejdostupnější. Konzervativní uživatelé na ně nedají dopustit. Pochvalují si praskání dřeva, typický dým a charakteristickou chuť připravovaných pokrmů. Pokud se však na grilování díváte méně romanticky, tak vidíte spíše nevýhody těchto grilů – zdlouhavé přípravy a údržbu, nutnost přikládání, omezené možnosti regulace teploty či zdravotní rizika vyplývající z odkapávání tuku do ohně.

Patříte-li do druhé skupiny uživatelů, máte na výběr mezi plynovými a elektrickými grily. Plynové grily se objevily dříve a dlouho představovaly hlavní alternativu grilů na dřevěné uhlí. Elektrické grily jsou o něco mladší a popularitu si získávají zejména v posledních letech. Podívejme se na oba typy podrobněji.

Gril na dřevěné uhlí
Zdroj: Unsplash.com
Plynové i elektrické grily tvoří alternativu nejrozšířenějších grilů na dřevěné uhlí.

Plynové grily: Výhody a nevýhody

Ohřev plynových grilů zajišťuje propan-butanová lahev, některé vestavné grily se vyrábí i s připojením na zemní plyn. Obě verze vás potěší jednoduchým zapalováním a rychlým nahřátím. K dispozici často bývá takzvané piezoelektrické zapalování, díky němuž gril bezpečně „nastartujete“ pouhým stisknutím tlačítka či regulačního kolečka. Nepotřebujete k tomu žádné sirky ani zapalovač. Grily nezpůsobují štiplavý kouř, proto je občas můžete využít i na terasách a balkonech. Použití v interiéru se ale nedoporučuje – především kvůli uvolňování oxidu uhelnatého a zvýšenému riziku požáru.

Plynové modely mají zpravidla podobu velkých zahradních grilů, ale narazíte i na cestovní grily, které se připojují ke kartuši. Jednou z hlavních výhod plynových grilů je snadná regulace teploty, k níž dochází prostřednictvím ovladačů jednotlivých hořáků. Častým doplňkem plynových grilů jsou další možnosti přípravy pokrmů, například uzení či pečení.

Za nevýhodu plynových grilů lze považovat nutnost kontroly a manipulace s propan-butanovou lahví. S touto aktivitou se pojí určitá rizika, která ale zcela minimalizujete opatrným zacházením a dodržováním bezpečnostních zásad. Nicméně obsluha grilu může být z těchto důvodů pro začátečníky a technicky méně zdatné jedince trochu složitější. Některé zákazníky zase od plynových grilů odrazuje vyšší pořizovací cena.

Elektrické grily: Výhody a nevýhody

Elektrické grily potřebují pro svůj provoz akorát připojit do zásuvky. Elektřina poté zahřívá spirály nebo teflonové desky. Nahřátí je opět velmi rychlé a teplotu snadno regulujete pomocí ovladačů. Při grilování se neuvolňuje kouř ani dým. Elektrické grily vám tak přináší nejzdravější formu grilování, navíc je můžete bez obav využít i v interiéru. Zařízení disponují spíše kompaktnějšími rozměry, poměrně populární jsou stolní elektrické grily.

Cena elektrických grilů bývá nižší než u těch plynových, jejich provoz vás však vyjde dráž. Obsluha grilu, stejně jako samotná příprava pokrmů, nevyžaduje téměř žádné zkušenosti. Vybrané modely dokonce nabízí přednastavené programy, které se o vše postarají za vás.

Nevýhodu elektrických grilů představuje zejména nižší výkon spojený s delší dobou grilování. Tato skutečnost se projeví hlavně u přípravy masitých pokrmů. U některých grilů může být rozložení tepla nerovnoměrné. V praxi se vám tak potraviny budou v určitých částech roštu připravovat pomaleji.

Jaký typ je pro vás vhodnější?

Vyzdvihovat jeden typ na úkor toho druhého není možné. Každý z nich má své výhody i nedostatky. Jak elektrické, tak plynové grily se navíc pyšní řadou společných vlastností, protože primárně vznikly jako alternativa grilů na dřevěné uhlí. S oběma typy se pojí mnohem lepší možnosti regulace teploty, jednoduchá údržba i zdravější způsob grilování. Přímé srovnání elektrických a plynových grilů proto z velké části vychází z drobných rozdílů.

Obecně se dá říct, že plynové grily budou vyhovovat uživatelům, kteří:

 • hledají větší a výkonnější modely,
 • chtějí rychle připravit velké množství porcí,
 • sledují náklady na provoz (ale zároveň jsou ochotni zaplatit vyšší pořizovací cenu),
 • shání gril, na kterém půjde také udit nebo péct,
 • disponují dostatkem místa pro gril a náhradní plynové lahve,
 • nemají problém s výměnou propan-butanových lahví a jejich pravidelným opatřováním.
Plynové grily přichází spíše ve větších zahradních provedeních.
Zdroj: Pexels.com
Plynové grily přichází spíše ve větších zahradních provedeních.

Naopak mezi elektrickými modely by měli hledat zákazníci, kteří:

 • plánují grilovat na balkoně, terase či v interiéru,
 • mají omezené prostorové možnosti,
 • chtějí gril často přesouvat nebo s ním jinak manipulovat,
 • se obávají úniku plynu,
 • využijí asistenci v podobě automatických programů,
 • by rádi minimalizovali čas věnovaný obsluze a údržbě grilu.

Tato doporučení pochopitelně nemusí platit vždy. Na trhu narazíte na celou škálu různých grilů, přičemž některé z nich nabourávají obvyklé stereotypy. Ve většině případů by vám ale uvedené tipy měly pomoci se správným rozhodnutím. Poté zbývá už jen naložit maso, nakrájet zeleninu a grilovací sezóna může začít!

Zobrazit nabídku všech grilů

Kde koupit elektrické a plynové grily

Weber Q 1400 Stand tmavošedý

Weber Q 1400 Stand tmavošedý

od  

Guzzanti GZ 350

Guzzanti GZ 350

od  

Fieldmann FZG 2005-E 2v1 černý

Fieldmann FZG 2005-E 2v1 černý

od  

Cattara Zetta 230 V 41 cm zelený

Cattara Zetta 230 V 41 cm zelený

od  

G21 California BBQ Premium line

G21 California BBQ Premium line

od  

Campingaz 3 Series Premium S

Campingaz 3 Series Premium S

od  

Activa Nevada

Activa Nevada

od  

Weber Spirit II E-210 GBS

Weber Spirit II E-210 GBS

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Vaření Grily Srovnání grilů

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také