Seznam.cz

Nejlepší doplňky na kolo, které vám zpříjemní podzimní jízdy

Cyklisté v podzimní krajině
Zdroj: Pixabay.com
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 2 měsíci

Podzimní vyjížďky na kole mají své kouzlo. Už není nesnesitelné horko, stezky jsou v porovnání s hlavní sezónou poloprázdné a krásně zbarvené stromy dodají vašim výletům romantický nádech. Jenže podzim s sebou přináší i řadu nástrah. Jak se jimi nenechat zaskočit? Podívejte se na doplňky na kolo, které vám zpříjemní podzimní jízdy.

Nástrahy jsou spojené hlavně s počasím

Zatímco v létě si bez problémů naplánujete celodenní cyklovýlet, na podzim to bývá komplikovanější. Počasí zkrátka již naznačuje, že se blíží zima. Nepřipravené cyklisty mohou zaskočit například náhlé přeháňky, ostrý vítr, brzká tma, kluzký terén a mnohé další. Naštěstí máte na výběr z celé řady doplňků a dalšího vybavení, které vám pomohou záludnosti podzimu přečkat bez úhony.

Bez první vrstvy ani ránu

Jak praví klasik – neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Toto přísloví platí i pro podzimní cyklistiku. Přípravu na podzim na kole začněte právě u oblečení. Více než kdy jindy oceníte tzv. první vrstvu. V praxi se nejčastěji jedná o tenké triko s dlouhým rukávem a spodky, které máte pod cyklistickým dresem, respektive cyklokalhotami.

První vrstva se vyrábí z funkčních materiálů. Většinou jde o syntetická vlákna, ale v poslední době získává na popularitě také merino vlna. Úkolem první vrstvy je odvést pot od těla a udržet vás v teple. Použité materiály jsou maximálně prodyšné, takže vás zbavují přebytečného tepla a napomáhají k ideální termoregulaci. Jak triko, tak spodky by měly co nejlépe obepínat vaše tělo, jinak nebude jejich funkce stoprocentní.

Během teplejších podzimních dnů vám postačí funkční triko s krátkým rukávem a spodní prádlo. Nicméně bez první vrstvy na podzim nevyjíždějte – postará se o to, že navzdory silnému větru nebo chladnému počasí zůstanete stále v teple. První vrstva koresponduje s doporučovaným cibulovým systémem oblékání. Ten spoléhá na větší množství tenkých vrstev z různých materiálů.

Vesta či bunda jako svrchní vrstva

U oblečení ještě zůstaneme. Druhá vrstva nijak nepřekvapí. Přes funkční triko a spodky si navlečte klasický cyklistický dres a cyklokalhoty. Pochopitelně můžete zvolit varianty s dlouhými rukávy a nohavicemi. Oproti letním měsícům si však s sebou na cyklovýlet přibalte svrchní vrstvu. Ta vás ochrání před nečekanou změnou počasí či při návratech během chladných podzimních večerů.

Vhodnou svrchní vrstvu představuje cyklistická vesta nebo bunda. Některé modely dokonce přichází jako 2 v 1 – tedy jako bunda s odnímatelnými rukávy. Zaměřte se především na to, aby byla svrchní vrstva nepromokavá, prodyšná a poskytovala ochranu proti větru. Do standardních podzimních podmínek ještě nemusí být bunda tolik zateplená, ale pokud ji pořizujete zároveň i na zimu, určitě by měla disponovat alespoň slabou podšívkou.

Bundy i vesty se vyrábí tak, aby byly skladné. Snadno je složíte a můžete je většinu dne vozit v brašně, batohu či v kapse cyklistického dresu. Vesty bývají logicky o něco skladnější, ale rozdíl není markantní. Další možnost tvoří cyklistické pláštěnky. Zejména u levných pláštěnek z PVC materiálů ale budete bojovat s nedostatečnou prodyšností.

Cyklistické návleky představují zajímavou alternativu

Pokud plánujete jezdit jen na začátku podzimu a nechcete kupovat teplé cyklistické oblečení, vystačíte si s cyklistickými návleky. Setkáte se s několika různými typy.

  • Cyklistické návleky na ruce: Slouží jako doplněk k dresu s krátkým rukávem. Chrání před chladem vaše ruce. Jsou skladné a můžete je bez problémů vozit v zadní kapse cyklodresu.
  • Cyklistické návleky na nohy: Neradi jezdíte v dlouhých kalhotách a věříte, že podzim přečkáte v cyklistických kraťasech? Přibalte si alespoň návleky na nohy. Složené v malém balíčku nezaberou moc místa a v případě nouze vám přijdou vhod.
  • Cyklistické návleky na kolena: Méně obvyklý typ, který před chladem primárně chrání kolena. Hodí se pro osoby, jež mají s těmito klouby problémy.
  • Cyklistické návleky na tretry: Výborný pomocník do chladných dnů. Cyklistické návleky na tretry chrání proti prochladnutí a promoknutí chodidel. Tretry nepříliš dobře odolávají chladu a vodě. Návleky se přes ně jednoduše přetáhnou. Otvory na spodní části umožňují použití spolu s nášlapnými pedály. Chodidla chraňte i dostatečně teplými ponožkami. Sáhněte po tenkých a funkčních materiálech, ne po tlustých ponožkách. V nich vám noha naopak rychle prochladne.

Nezapomínejte na dlouhoprsté rukavice

Cyklistické rukavice patří k základní výbavě a málokterý cyklista vyrazí na projížďku bez nich. Dlouhoprsté rukavice ale tak rozšířené nejsou. Přitom na periferních částech těla ztrácí člověk teplo nejrychleji. Navíc jízda na kole se zkřehlými prsty se rozhodně neřadí k těm nejpříjemnějším zážitkům.

Na začátku podzimu si vystačíte s nezateplenými dlouhoprstými rukavicemi. S přicházející zimou oceníte zateplené modely. Při výběru myslete na to, že tlusté rukavice vám mohou komplikovat ovládání řídítek, brzd i řazení. Ideální jsou rukavice teplé, ale zároveň tenké. Klasické zimní rukavice proto raději vytáhněte až na procházku.

Přilba hlavu nezahřeje

Cyklistické přilby, jejichž nošení by mělo být samozřejmostí, jsou primárně vytvářeny spíše pro teplejší měsíce. Klade se u nich důraz především na odvětrávání, nikoliv na zateplení hlavy. Na podzimní výlety proto nevyrážejte bez cyklistické čepice. Ta je zpravidla tenká, aby se bez potíží vešla pod helmu. Zimní modely jsou zateplené o něco více. Dražší čepice pod přilbu mají v přední části a po obvodu speciální membránu, která chrání proti nepříjemnému větru.

Popularitě se těší rovněž praktické tunelové šátky, ze kterých podle potřeby uděláte čelenku, čepici, kuklu, nákrčník, ale i náhradu roušky. Tyto šátky využijete i při běhu a dalších sportovních aktivitách.

Kvalitní osvětlení je nutnost

Brzká tma, ranní mlhy, zhoršené světelné podmínky – podzim umí cyklistům nachystat hodně nepříjemností. Ve vlastním zájmu by se proto jezdci měli snažit, aby dobře viděli na cestu a zároveň byli co nejlépe vidět pro ostatní účastníky silničního provozu. O to se postará kvalitní osvětlení na kolo.

Nezapomínejte na to, že některé druhy osvětlení spadají do povinné výbavy. Každé kolo musí být opatřeno přední bílou odrazkou, červenou zadní odrazkou, oranžovými odrazkami z obou stran pedálů a odrazkami v pletení předního či zadního kola. Při jízdě za snížené viditelnosti se do povinné výbavy řadí ještě přední bílé světlo, zadní červené světlo a zdroj, který musí být schopen dodávat světlům energii alespoň hodinu a půl.

Světla a odrazky zvyšují bezpečnost daného cyklisty, ale také dalších účastníků silničního provozu. I když neplánujete jezdit za tmy, tuto součást výbavy nepodceňujte. Světla se hodí i v mlze nebo během nečekané přeháňky.

S viditelností pomohou reflexní prvky

V mnoha situacích je klíčové, aby cyklistu včas viděli ostatní jezdci a řidiči kolemjedoucích automobilů. K tomu kromě odrazek a světel výrazně napomáhají reflexní prvky. Ty mohou mít mnoho různých podob. Velmi často jsou součástí cyklistického oblečení – typicky vest, bund nebo dresů. Není tedy nutné jezdit v neforemné reflexní vestě, byť tím nic nezkazíte.

Vedle reflexních prvků na oblečení existuje řada dalších reflexních doplňků. Široké možnosti využití přináší reflexní pásky a nálepky, které umístíte v podstatě kamkoliv. Speciální trubičky se zase dávají přímo do výpletu kola. Obecně se dá říct, že reflexních prvků není nikdy dost a čím více jich na sobě máte, tím bezpečnější bude vaše jízda. Doporučuje se je umístit zejména na plochy, které se hodně hýbou – například končetiny nebo zmiňovaný výplet kol. Reflexní prvky v žádném případě nenahrazují odrazky a světla, pouze slouží k jejich doplnění.

Reflexní pásky
Zdroj: FunKids.cz
Reflexní pásky jsou velmi praktické a umístíte je téměř kamkoliv.

Není čas pro jiné pláště?

Jezdíte-li na kole pravidelně a nijak nepolevujete ani s pozvolným nástupem zimního počasí, určitě byste se měli zamyslet na změnou plášťů. Ke konci podzimu narůstá objem srážek. Povrch je často mokrý a kluzký. Adekvátní volbou jsou pláště s hrubším vzorkem a většími mezerami mezi špalky. Pokud by mezery byly příliš malé, snáze by se v nich usazovalo bláto a plášť by klouzal.

Dnes se ve velkém vyrábí univerzální pláště, které by měly zvládnout jakékoliv podmínky. Podobně jako u ostatních univerzálních produktů, ale jde do značné míry o kompromisní řešení, které uspokojí spíše nenáročné uživatele. Jestli jste na pláštích brázdili terén celou sezonu, na podzim je hodláte „dojezdit“ a příští rok si koupit nové, může se vám tato na první pohled logická strategie hrubě nevyplatit. Právě na mokru a kluzkém listí totiž potřebujete, aby byl vzorek pořád dostatečně hrubý a plnil svoji funkci.

Cyklisté, kteří jezdí i poté, co skončí babí léto, by proto měli disponovat plášti na podzimní a zimní období. V této oblasti skutečně nemá smysl šetřit, jde o vaši bezpečnost. Pád na kole není příjemná záležitost. Navíc – i když z něj vyváznete zdravotně bez úhony, vyjde vás na podzim obvykle dráž, protože si při něm poškodíte větší množství oblečení.

Blatníky pomohou udržet nohy v suchu

Co si budeme nalhávat, blatníky většinou kolu na kráse nepřidají. Sportovní jezdci zase řeší, že se jedná o zbytečné stovky gramů navíc. Jezdíte celou sezónu bez blatníků? Na podzim je nasaďte, v tuto roční dobu jejich význam doceníte. Blatníky brání tomu, aby se voda, bahno a další nečistoty dostaly od kol až k vám – hlavně na boty a nohavice. Pomáhají tak udržet vaše nohy v suchu a oblečení čisté.

Blatníky si pořiďte na přední i zadní kolo. Dají se koupit rovněž v praktických sadách. Některé modely snadno nasadíte a sejmete díky nacvakávacím či rychloupínacím mechanismům. Ujistěte se, že blatníky odpovídají průměru vašich kol.

Narazíte na klasické plnohodnotné blatníky a tzv. nouzové blatníky. Ty jsou o poznání kratší, lehčí, můžete je vozit v kapse u dresu a nasadit dle potřeby. Pochopitelně ale zastaví méně vody a bláta. Do podzimních nečasů lze maximálně doporučit klasické, dlouhé blatníky.

Kolo bez blatníků projíždějící louží
Zdroj: Pixabay.com
Na podzim byste neměli vyrážet na cesty bez blatníků.

Jak si s vodou poradí vaše brašny?

Před deštěm chraňte nejen sebe, ale také své cennosti. Málokdo dnes vyrazí na vyjížďku bez svého telefonu, dokladů či peněženky. Víte, jak jsou na tom vaše brašny s voděodolností? Většina cyklistických brašen určitou ochranu proti vodě poskytuje, ale raději to prověřte a případně dokupte kvalitnější model.

Mezi problematická místa patří zejména švy a zapínání. Zipy by měly být ideálně vodotěsné nebo alespoň zakryté. Jestli nechcete shánět novou brašnu, můžete si přikoupit voděodolný návlek. Ten někdy bývá přímo součástí brašny. Ve chvíli, kdy se schyluje k dešti, jej přes brašnu jednoduše přetáhnete a vaše cennosti zůstanou v suchu.

Ohřejte se zevnitř

Ne, v žádném případě vás nenabádáme ke konzumaci alkoholických nápojů. Máme na mysli například teplý čaj nebo kávu. Neznamená to, že musíte zastavit u každé kavárny či restaurace. Teplý nápoj můžete vozit klidně s sebou. Vybrané cyklistické lahve zvládnou váš oblíbený nápoj udržet teplý. Konkrétní výdrž se liší v závislosti na okolní teplotě a typu termolahve, ale počítejte zhruba s několika hodinami. Mít po ruce trochu teplého čaje rozhodně není k zahození.

Nejde jen o doplňky, ale také o styl jízdy

Doplňků, které vám pomohou bez úhony přečkat podzimní nástrahy, je celá řada. Není to však pouze o cyklistickém vybavení. Přizpůsobte i styl jízdy. Uvědomte si, že mokrý a kluzký terén umí být nevyzpytatelný. Kolo se může smýknout, brzdný účinek není stoprocentní a riziko pádu se úměrně tomu zvyšuje. Zvlášť nebezpečné jsou mokré kovové plochy (například tramvajové či železniční koleje), napadané listí nebo hladký dřevěný podklad.

Jezděte opatrně, předvídatelně a snažte se neměnit prudce směr jízdy. Není žádná ostuda jet pomaleji. Mnohem důležitější je vrátit se v pořádku domů.

Zobrazit kompletní nabídku doplňků na kolo

Kde koupit doporučené cyklistické vybavení

Fox Racing Speedframe Helmet Mips černá

Fox Racing Speedframe Helmet Mips černá

od  

POC Tectal Race Spin Hydrogen White/Uranium Black

POC Tectal Race Spin Hydrogen White/Uranium Black

od  

Force Bug 400 USB přední

Force Bug 400 USB přední

od  

Garmin Varia Radar RTL515

Garmin Varia Radar RTL515

od  

Conrad Zámek na kolo s alarmem 860745

Conrad Zámek na kolo s alarmem 860745

od  

EZmtb EZ-651 Profi

EZmtb EZ-651 Profi

od  

Sigma BC 14.16 STS

Sigma BC 14.16 STS

od  

Garmin Edge 130 Plus HR Bundle

Garmin Edge 130 Plus HR Bundle

od  

Silvini Vetta MJ1219 pánská černá/neon

Silvini Vetta MJ1219 pánská černá/neon

od  

Etape Comfort černý/žlutý fluo L

Etape Comfort černý/žlutý fluo L

od  

Force Z68 M černé

Force Z68 M černé

od  

Fox Ranger Gel černé L

Fox Ranger Gel černé L

od  

Force Term návleky na nohy černé

Force Term návleky na nohy černé

od  

Topeak Dynapack

Topeak Dynapack

od  

Topeak MTX Trunk Bag EX

Topeak MTX Trunk Bag EX

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Sportovní vybavení Turistika

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také