Seznam.cz

Nejlepší dětská kola pro rok 2021

Malý kluk jede na dětském kole
Zdroj: Pixabay.com
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 2 měsíci

Chcete vyrazit na cyklovýlet s vašimi dětmi? Dejte si záležet na tom, jaké dětské kolo jim pořídíte. Špatná volba jim může sport hned v začátcích otrávit nebo vést dokonce ke zranění. Poradíme vám, jak kolo vybrat a představíme vám výběr těch nejlepších pro děti.

Jak začít s výběrem dětského kola

Pokud jste se již po dětských kolech porozhlíželi, tak víte, že se vyrábí v několika různých velikostech a typech. Abyste svému dítěti dokázali vybrat vhodné kolo, je potřeba si na začátku odpovědět na několik základních otázek:

  • Kolik je vašemu dítěti let?
  • Kolik centimetrů měří?
  • Pořizujete první kolo, nebo má dítě s jízdou na kole zkušenosti?
  • Hledáte kolo pro kluka nebo pro holčičku?
  • Jak často bude na kole jezdit?
  • V jaké cenové relaci se chcete pohybovat?

Pravděpodobně nejčastější chybou, kterou rodiče při výběru dětského kola dělají, je pořízení kola, do kterého „dítě doroste“. Tato motivace se dá pochopit – kola nejsou nejlevnější a rodič se tím snaží zajistit, že nebude muset nějaký čas kupovat nové. Na příliš velkém kole ale dítě nedosáhne na zem nebo na řídítka a špatně udržuje rovnováhu. V praxi v něm touto volbou ale vypěstují spíše odpor k jízdě na kole.

Dětské kolo: Volba správné velikosti

Jak ale poznat správnou velikost kola? Když dítě stojí rozkročmo nad horní rámovou trubkou, mělo by nad jeho rozkrokem zbývat místo zhruba na pěst. Malý jezdec by měl ze sedla pohodlně dosáhnout nohama na pedály a rovněž na zem. Musí být také schopný bez problémů zmáčknout páky brzd na řídítkách.

Jestli jsou i ta nejmenší kola pro vaše dítě zatím moc velká, začněte raději s dětskými odrážedly.

Dětská kola: Základní typy

Dětská kola se dělí do několika kategorií. Nejběžnější rozdělení zohledňuje velikost kola, respektive jejich průměr. U dětských kol se setkáte s průměrem kol od 12 do 26 palců.

Chlapci jezdí po oválu na dětských kolech
Zdroj: Pixabay.com
Určující pro rozdělení dětských kol je průměr kola v palcích.

Dětské kolo 12 palců

Tato kola jsou určena pro nejmenší děti, obvykle od 2 do 4 let. Jako ideální výška dítěte se udává 90–110 cm. Bývají vybavena přídavnými balančními kolečky, která se umisťují na zadní kolo. Při prvních jízdách poskytnou dítěti větší stabilitu a pomohou mu s udržováním rovnováhy. Postupem času budete přídavná kolečka zvedat, dokud je zcela nesundáte.

Dvanáctipalcová dětská kola většinou disponují protisměrnou brzdou – dítě kolo zastaví sešlápnutím pedálů směrem dozadu. Tento způsob brzdění lépe odpovídá přirozeným reflexům malých dětí. Z bezpečnostních důvodů je řetěz schován za plastovým krytem a kola mají jeden pevný převod. Pláště kol ještě mohou být pevné a nikoliv nafukovací. Mezi chlapeckými a dívčími koly pak bývá výraznější barevné rozlišení.

Dětské kolo 14 palců

14 palců je velikost vyhovují dětem s výškou přibližně 95–115 cm, běžně tedy ve věku 3–5 let. Kola se tolik neliší od předchozí kategorie. Stále mohou být vybavena přídavnými kolečky. Málokdy v této velikosti vidíte pevná kola, standardem jsou již nafukovací. Často se stane, že tuto velikost dítě přeskočí a začne rovnou jezdit na 16″ kole. Někteří výrobci proto tuto kategorii úplně vynechávají.

Dětské kolo 16 palců

Šestnáct palců je ideální rozměr pro děti od 100 do 125 cm výšky. V praxi to nejčastěji znamená 4–7 let věku. Větší kola již umožňují o něco rychlejší jízdu. Pořád se ale jedná o modely, na kterých se některé děti teprve učí jezdit. I tato kola proto mohou mít přídavná kolečka a protisměrnou brzdu. Řada kol ale už spoléhá na tu přední, čelisťovou.

Dětské kolo 20 palců

Dá se říct, že až dětská kola 20″ představují přechod do vyšší kategorie. Jsou určena pro školáky ve věku 6 až 9 let. Doporučená výška jezdce se pohybuje od 105 do 135 cm. Na rozdíl od předchozích modelů už nenarazíte na přídavná kolečka ani na protisměrnou brzdu. Brzdění se neliší od dospělých kol – k dispozici je přední i zadní brzda a páčky na řídítkách.

U dvacetipalcových kol se konečně objevují převody, obvykle 3–6. Jejich ovládání vypadá jinak než u větších kol. Převody dítě mění často protáčením rukojeti řídítek. Dražší kola mohou mít odpruženou vidlici. Kola již bývají přizpůsobena na delší vyjížďku.

Dětské kolo 24 palců

Poslední vyloženě dětskou kategorií jsou dvacetičtyřpalcová kola, která se hodí pro děti od 8 do 12 let zhruba ve výšce 115–155 cm. Kola se z pohledu vybavení od dospělých zásadně neliší. Děti na nich zvládnou ujet dlouhé vzdálenosti rozličným terénem. Přibývají specificky zaměřené modely – silniční, trekové, horské apod. Přehazování převodů probíhá většinou prostřednictvím otočného mechanismu na řídítkách.

Dětské kolo 26 palců

Největší dětská nebo chcete-li juniorská kola. Kola s průměrem 26 palců se nepoužívají jen u dětských, ale například také u dámských kol. Ta dětská jsou určena pro jezdce od přibližně 10 let. Doporučená minimální výška cyklisty činí 155 cm. Někteří výrobci uvádí i maximální výšku – většinou 170 cm. Tato kola mohou mít stejnou výbavu jako dospělá, a to včetně kompletního odpružení či kotoučových brzd.

Doporučená velikost dětských kol

Velikost kolaVěk dítěteVýška dítěte
12″ kolo2–4 roky90–110 cm
14″ kolo3–5 let95–115 cm
16″ kolo4–7 let100–125 cm
20″ kolo6–9 let105–135 cm
24″ kolo8–12 let115–155 cm
26″ kolood 10 letnad 155 cm

Na jaké parametry se u dětských kol zaměřit?

Množství věcí, které byste u dětských kol měli sledovat, není tak velké jako u dospělých. Nicméně několik základních parametrů rozhodně neopomíjejte. O které se jedná?

Hmotnost

Hmotnost představuje klíčový parametr hlavně u menších kol. S těžkým kolem se bude dítěti špatně manipulovat, což může vyústit v nebezpečné situace. Mějte na vědomí, že dítě by mělo být schopné kolo samo položit na zem a opět zvednout. Hmotnost těch nejmenších kol se pohybuje okolo 6–8 kilogramů. Větší dětská kola mívají zhruba 10–12 kilogramů. Pokud kolo výrazně vybočuje ze zmíněných relací, raději hledejte lehčí kus.

Hmotnost dítěte nijak zásadně řešit nemusíte. Dětská kola se vyrábí dostatečně naddimenzovaná. Dokud velikost kola odpovídá výšce dítěte, mělo by být v drtivé většině případů vše v pořádku. Jestli vaše dítě o hodně překračuje běžnou hmotnost v poměru ke svému věku a výšce, snažte se nosnost dohledat. To bohužel nebude u některých výrobců snadné.

Materiál rámu

Rámy dětských kol mohou být z různých materiálů. Každý z nich nabízí trochu jiné vlastnosti.

  • Ocel: Materiál ceněný pro svoji tuhost a pružnost. Ocel je však zároveň těžká, proto se využívá jen u nejmenších kol – malý rám se na celkové hmotnosti kola tolik nepodepíše.
  • Hliník a jeho slitiny: Hliník a jeho slitiny (například dural) vynikají nízkou hmotností. Tuhost materiálu je rovněž solidní. Nevýhoda spočívá v menší pružnosti. Hliník se využívá zejména u větších dětských kol, u kterých zajišťuje nízkou hmotnost při zachování příznivé pořizovací ceny.
  • Karbon: Pevný, pružný a lehký materiál, který ale stojí o poznání více. U dětských kol se s ním setkáte minimálně – pouze u dražších a závodních modelů.
  • Titan: Podobný případ jako karbon. Titan přináší ještě vyšší pevnost a delší životnost. Proto se jedná o nejdražší variantu. U kol pro děti se používá minimálně.

Bezpečnost

Děti se na kolech teprve učí jezdit. O to více při pořizování kola a dalších doplňků dbejte na faktor bezpečnosti. Všechny hrany musí být perfektně zaoblené, šrouby precizně dotažené, materiál nesmí vykazovat zjevné nedokonalosti. Bezpečnostních požadavků na kola pro děti existuje celá řada. Ty hlavní se kontrolují v rámci normy EN 14765. Před koupí si proto ověřte, že dětské kolo tuto bezpečnostní normu splňuje a před každou jízdou udělejte rychlou kontrolu jeho stavu.

K bezpečnosti přispívají také speciální doplňky. Samozřejmostí by měla být cyklistická přilba, světla, odrazky či zvonek. Hodí se i cyklistické rukavice, které chrání před odřeninami. Nezapomínejte ani na reflexní prvky – populární je například vesta, reflexní pásky nebo trubičky do drátů.

Dítě s cyklistickou přilbou
Zdroj: Pixabay.com
Bezpečnost je základ. Cyklistická přilba by měla být u dětí samozřejmostí.

Jak vybrat dětské kolo

Další parametry, které by hrály u dospělých kol podstatnou roli, jsou u dětských modelů relativně upozaděné. Pokud jde o brzdy, u nejmenších kol narazíte na protisměrnou brzdu, kterou u větších bicyklů střídá přední čelisťová brzda. Kotoučové brzdy se uplatní jen u dražších horských kol o velikostí 24 a 26 palců. V této oblasti tedy není tolik nad čím přemýšlet.

To samé se dá říct i o převodech – nejmenší kola pro děti totiž mají jeden převod. Ta středně velká pouze přehazovačku na zadním kole s menším počtem převodů. Plnohodnotné přední a zadní přehazovačky se instalují až u největších kol.

Shrnuto: Ve chvíli, kdy dobře vyberete velikost kola, máte z poloviny vyhráno. Poté víceméně stačí soustředit se na hmotnost kola, použité materiály a celkovou bezpečnost.

Nejlepší dětská kola

TOP dětské kolo 12 palců: Insportline 2142 12″ 2018 Spiderman

Insportline 2142 12″ 2018 Spiderman spoléhá na ocelový rám a bohatou výbavu. Kromě zvonku a lahve na pití kolo disponuje také blatníky. První jízdy malého cyklisty podpoří balanční kolečka. Kola jsou vyrobena z plastu a vyplněna měkkým materiálem EVA. Rodiče i děti ocení nízkou hmotnost, která činí pouhých 7 kilogramů. Dětské oči rozzáří originální design s oblíbeným pavoučím superhrdinou.

Dětské kolo Insportline 2142 12
Zdroj: Insportline
Dětské kolo Insportline 2142 12" 2018 Spiderman

TOP dětské kolo 14 palců: Woom 2 14″

Woom 2 14″ nadchne ultralehkou konstrukcí, celé kolo váží 5,2 kilogramu. Nízkou hmotnost výrobce zajistil kombinací hliníkového rámu a ocelové vidlice. O pohodlí se stará ergonomické sedlo. Široká a stabilní řídítka jsou přizpůsobena drobným dětským rukám. Za brzdění zodpovídají dvě V-Brake mini brzdy, které malý jezdec ovládá pomocí páček na řídítkách. Díky barevnému odlišení páček nedochází k záměně brzd. Woom 2 14″ je k dispozici ve třech barevných provedeních – modré, zelené a červené. Nosnost kola činí 60 kilogramů.

Dětské kolo Woom 2 14
Zdroj: Woom
Dětské kolo Woom 2 14"

TOP dětské kolo 16 palců: Amulet Mini Lite 16″ 2020

Amulet Mini Lite 16″ 2020 skvěle poslouží jak úplným začátečníkům, tak mírně pokročilým. Kolo patří ve své kategorii k těm nejlehčím, váží pouhých 6,9 kilogramu. Na nízké hmotnosti se podílí zejména hliníkový rám a vidlice. Bezpečné zastavení mají na starosti dvě na sobě nezávislé brzdy – zadní torpédo a přední páka. Rodiče při prvních pokusech dítěte jistě ocení madlo umístěné na zadní straně sedla. Snížená sportovní geometrie umožňuje bezpečné a rychlé nasedání chlapcům i dívkám. Amulet Mini Lite 16″ 2020 zakoupíte ve dvou barevných variantách – zelené a růžové.

Dětské kolo Amulet Mini Lite 16
Zdroj: Amulet.cz
Dětské kolo Amulet Mini Lite 16" 2020

TOP dětské kolo 20 palců: Author Record 20″ 2021

Populární česká značka Author představila v kategorii 20″ kol superlehký model Record. Dětské kolo váží jen 8,6 kg. Díky nízké hmotnosti mohou školáci kolo snadno ovládat a manipulovat s ním. Konstrukci vládne dural, ze kterého je vyroben rám o velikosti 10″, vidlice, představec i sedlovka. Přizpůsobení sklonu terénu má na starosti otočné řazení se sedmi rychlostmi. Pohodlnou, a hlavně bezpečnou jízdu zajišťují kevlarové pláště. Author Record 20″ 2021 pořídíte v originální limetkové barvě, která zaujme chlapce i dívky.

Author Record 20
Zdroj: cz.author.eu
Dětské kolo Author Record 20" 2021

TOP dětské kolo 24 palců: Apache Tuari 24″ 2021

Apache Tuari 24″ 2021 zakoupíte ve dvou barevných variantách – zelené a černé. Obě provedení působí vkusně a univerzálně. Kolo váží 12,2 kilogramu, což je vzhledem k jeho velikosti dobrá hodnota. Na sklon trasy dítě zareaguje pomocí jednopřevodníkové sady s osmi převody. Změna převodů se provádí otočným mechanismem na řídítkách. U rámu výrobce vsadil na slitinu hliníku. Hlavní tahák Apache Tuari 24″ 2021 představuje odpružená vidlice SR Suntour XCT Junior. Její technologie zvládá odpružit i nižší tělesnou hmotnost jezdců.

Apache Tuari 24″ 2021
Zdroj: Apache-bike.cz
Dětské kolo Apache Tuari 24″ 2021

TOP dětské kolo 26 palců: Beany Blaster 26″

Sportovně laděné kolo Beany Blaster 26″ spolehlivě poslouží při dlouhých terénních výletech, ale neztratí se ani na juniorských cyklistických závodech. Mezi hlavní výhody tohoto dětského kola patří nízká hmotnost (11,5 kilogramu). Výrobce jí dosáhl díky použití hliníkového rámu s třikrát zeslabovanými trubkami. O komfort v terénu se stará vzduchová odpružená vidlice, součást výbavy tvoří desetistupňová přehazovačka Shimano a hydraulické kotoučové brzdy stejné značky. Bílá barva se světle modrými prvky osloví chlapce i děvčata.

Dětské kolo Beany Blaster 26″
Zdroj: Beany.cz
Dětské kolo Beany Blaster 26″

Zobrazit nabídku všech dětských kol

Kde koupit nejlepší dětská kola

Insportline 2142 12

Insportline 2142 12" 2018 Spiderman

od  

Woom 2 14

Woom 2 14"

od  

Amulet Mini Lite 16

Amulet Mini Lite 16" 2020

od  

Author Record 20

Author Record 20" 2021 limetkové/modré 10"

od  

Apache Tuari 24

Apache Tuari 24" 2021

od  

Beany Blaster 26

Beany Blaster 26"

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Léto Sportovní vybavení

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také