Seznam.cz

10 tipů na turistické vybavení: Co vám nesmí chybět?

vybaveni-na-turistiku
Zdroj: Unsplash.com
Michaela-Zdenkova
Michaela Zdeňková před 1 rokem

Plánujete vyrazit na výpravu za dobrodružstvím? A víte, jaké věci si s sebou zabalit, co si obléknout, obout a co rozhodně nezapomenout? V článku vám přinášíme 10 tipů, jak se na túru vybavit, abyste si ji opravdu užili.

Vaše výbava by měla odrážet náročnost terénu, ve kterém se budete pohybovat, délku výpravy i to, zda jdete sami nebo ve větší skupině. Rozdíly ve vybavení na turistiku budou i v závislosti na ročním období. Sledujte aktuální počasí i případné výstrahy. Při balení nespoléhejte jen na rady dalších výletníků a cestovatelů, ale vždy dejte na své zkušenosti a úsudek.

Základem je správný turistický batoh

Úplným základem každé vaší výpravy je správný batoh. Špatně zvolený batoh vám může putování značně znepříjemnit. Batoh by vás neměl tížit ani dřít a měl by být správně nastaven. Pro každou výpravu se navíc hodí jiný typ batohu, univerzální řešení tak nenajdete.

Například na jednodenní výlet vám vystačí turistický batoh do objemu 30 litrů, naopak na náročnější vícedenní putování se hodí velké trekové batohy o kapacitě nad 60 litrů. Kromě velikosti je důležité, aby byl outdoorový batoh kvalitně zpracovaný a aby vám opravdu perfektně padl. Jeho výběru proto věnujte dostatek pozornosti a času.

Turistické batohy do 30 litrů

Pokud vyrážíte na jednodenní výpravu za dobrodružstvím, vystačíte se s outdoorovým batohem o objemu 10 až 30 litrů.

Turistické batohy do 50 litrů

Jestli máte v plánu vícedenní putování, ale na noc vždy „zakotvíte“ v nějaké chatě, vystačíte si s batohem s objemem do 50 litrů. Pohodlně do něj naskládáte oblečení, hygienické potřeby, svačiny i další nezbytné věci.

Trekové batohy nad 50 litrů

Outdoorové batohy s objemem nad 50 litrů jsou skvělou volbou na dlouhé putování přírodou, při němž si ponesete na zádech náhradní oblečení, jídlo i veškeré vybavení na spaní a na vaření.

vybaveni-na-turu-do-hor
Zdroj: Unsplash.com
Vhodné oblečení, kvalitní obuv a správný batoh jsou základem každé výpravy.

Kvalitní a pohodlnou obuv a k ní vhodné ponožky

Druhou podstatnou věcí pro úspěšnou, a hlavně pohodovou výpravu jsou vhodné boty. Správná turistická obuv vám zajistí pevný krok, ať už se vydáte na náročný trek do Vysokých Tater nebo jen na procházku skrz České Švýcarsko. Čím náročnější terén vás čeká, tím odolnější, robustnější a tužší boty budete potřebovat. Naopak na zajištěných a zpevněných cestách se vám daleko lépe půjde v lehčích nízkých trekovkách. Investuje do výběru vhodné trekové obuvi svůj čas i peníze a uvidíte, že při správné péči vám pohorky vydrží sloužit roky.

Boty pro lehkou turistiku

Na nenáročnou turistiku po zpevněných stezkách budou ideálními společníky nízké trekové boty. Ty jsou zpravidla lehčí a s měkkou podrážkou. Jelikož se jedná o velmi pohodlnou a univerzální obuv, využijete ji i při delších procházkách městem.

Boty pro těžší turistiku

V případě, že plánujete vyrazit na několikadenní pochod do hor, hledejte především kotníkové pohorky s tvrdší konstrukcí. Zvýšený kotník ochrání nohy před podvrtnutím či vnikem nečistot, tuhá podešev pak dodá jistotu a stabilitu v jakémkoliv terénu.

Nezapomenout na ponožky

Ani ponožky není radno podcenit. Ty pro vysokohorskou turistiku by měly být vysoké, aby vlhkost mohla vzlínat, a zároveň prodyšné a s přiměřenou tloušťkou.

Oblečení, které se vám maximálně přizpůsobí

Užít si putování na maximum vám pomůže také vhodné oblečení. To vždy přizpůsobte náročnosti terénu i předpokládanému počasí. U výběru vhodného oblečení platí důležitá zásada a tou je vrstvení. Aby vám nebyla zima nebo naopak horko, je potřeba obléci se správně. Každá z vrstev má svou specifickou funkci a dohromady tvoří fungující systém.

Spodní vrstva – sací

Základní vrstva slouží k odvádění tělesné vlhkosti od těla, aby zůstalo v suchu. Zároveň by měla rychle schnout a nesmí vás nijak omezovat v pohybu. Při výběru máte dvě možnosti. Můžete si zvolit funkční prádlo ze syntetických nebo přírodních materiálů (Merino vlna). Nevhodná je bavlna, která velkou část vlhkosti zadrží v sobě, namísto aby ji odvedla dál.

Střední vrstva – izolační

Druhá vrstva plní zejména termoizolační funkci. Jejím hlavním úkolem je vás tepelně izolovat, tedy udržet vyprodukované tělesné teplo, a nadále podpořit odvod potu od těla. Opět se jedná o oblečení ze syntetických materiálů nebo přírodní, vyrobené z vlny Merino. Skvělou volbou bude i technický fleece, který je lehoučký, skvěle schne a zároveň je velmi odolný.

Vrchní vrstva – ochranná

Třetí vrstva má především ochrannou funkci. Měla by vás tedy spolehlivě ochránit před vnějšími vlivy jako je déšť, sníh a vítr, zamezit ztrátám tepla a současně zachovat vlastnosti dvou spodních vrstev. Materiálům, z kterých je oblečení pro třetí vrstvu vyrobené, se říká softshell. Jde o tkaninu, která je měkká, pružná a zároveň prodyšná, vodoodpudivá a větruodolná.

Nezapomeňte na ochranu proti dešti

Počasí v horách se mění velmi rychle a vy si tak téměř nikdy nemůžete být jisti, zda se během chvilky nepřižene déšť. Preventivně si proto zabalte také pláštěnku nebo nepromokavé pončo.

Vodní vaky k pravidelnému doplnění tekutin

Nezapomínejte na pravidelný pitný režim. Na horách to platí dvojnásob. Vždy byste u sebe měli mít minimálně 1,5 litru vody na osobu. Ideální je dopřávat si doušek vody zhruba každých 15 minut. K tomuto účelu vám perfektně poslouží hydrovaky. Jejich velkou výhodou je skladnost a také fakt, že nemusíte sundávat batoh a hledat láhev s vodou pokaždé, když se budete chtít napít.

Hydrovak totiž jednoduše pověsíte na poutko uvnitř batohu, vložíte do speciální kapsy, skrytým otvorem protáhnete hadičku a upevníte ji na rameni. Ve chvíli, kdy se budete chtít napít, pouze povytáhnete hadičku a nasajete vodu. Na kratší výlety vám vystačí vak na vodu s objemem 1,5 litru na delší letní putování je ideální vodní vak o objemu 3 litry.

Vhodně vybavená lékárnička, popřípadě KPZ

Jeden nikdy neví, co se může stát. Proto by v základní výbavě neměla chybět ani lékárnička nebo vhodně vybavená KPZ – krabička poslední záchranyLékárnička by měla být jasně rozpoznatelná, ideálně červené barvy s křížem nebo nápisem první pomoc, aby byla v batohu vždy snadno k nalezení. Její velikost se odvíjí od délky výpravy i velikosti skupiny.

A co by taková lékárnička na hory na měla obsahovat?

  • Úplným základem je dezinfekce, gumové rukavice, izotermická folie, obvazy, obinadlo a náplasti (polštářkové i bez polštářků).
  • Dále přibalte základní léky pro akutní stavy – léky proti horečce, bolesti, zažívacím obtížím nebo alergii.
  • Na větší túru si přibalte také nůžky, pinzetu, sterilní jehlu, trojcípý šátek, teploměr, tvarovatelnou dlahu, hořčíkové tablety proti svalovým křečím nebo léky na kašel, nachlazení či k urychlení léčby ran.
  • Nezapomeňte na léky, které pravidelně užíváte.
  • Vhodné je přibrat i glukózu, a to pro případ, že někdo bude potřebovat doplnit cukr.

KPZ

Krabička poslední záchrany by měla na cestách provázet každého výletníka a obsahuje to nejpotřebnější vybavení, které by se vám v nouzi mohlo hodit. Jedná se například o vybavení pro rozdělání ohně, multifunkční nůž, základní sadu pro šití, kus odolného provazu, tužku a bloček papírů, rezervní miniaturní svítilnu, ale i píšťalku nebo izolepu. Dále je dobré ji doplnit kopií vašich dokladů, rezervním finančním obnosem a lístkem s tísňovými telefonními čísly.

Aby tma neměla šanci

Při celodenní výpravě se může stát, že špatně odhadnete čas, někde se zdržíte nebo zabloudíte, a při cestě zpět vás zastihne tma. V takovém případě je skvělé mít při ruce výkonnou čelovku a do ní náhradní baterie. Při výšlapu budete mít volné ruce, ale zároveň uvidíte na cestu před sebou. Čelovka se navíc skvěle hodí k prozkoumání různých tunelů a v krajních případech ji můžete využít i ke komunikaci.

Na výpravu jedině s mapou

Na jednodenní túře i několikadenním putování se neobejdete bez dobré mapy. V záloze mějte skládací papírovou mapu nebo uložené offline mapy v mobilu. To kdyby na trase nebyl signál. Praktickou doplňkovou orientační pomůckou je GPS navigace, která vám dokáže zobrazit přesnou polohu i trasu k cíli.

Tip: Ještě před samotnou výpravou si pečlivě naplánujte trasu, kterou hodláte absolvovat. Podívejte se, jak bude túra dlouhá nebo jaké bude její převýšení. Trasu vždy plánujte podle kondice nejslabšího člena vaší výpravy.

nezapomente-si-pribalit-papirovou-mapu
Zdroj: Unsplash.com
V záloze mějte vždy klasickou skládací papírovou mapu.

Powerbanka aneb energie sbalená na cesty

Na delších výpravách oceníte outdoorové powerbanky nebo solární nabíječky, které vám poslouží k nabití GPS nebo k prodloužení výdrže telefonu. Outdoorové powerbanky jsou většinou odolné proti nárazům, prachu i vodě. Navíc je jednoduše propojíte se solárními panely. Některé modely vám postačí na víkendový výlet, jiné uplatníte i na delších výpravách.

Při dlouhých putováních bez přístupu k zásuvce využijete solární powerbanky. Ještě před samotnou výpravou ji plně nabijete a potom průběžně dobíjíte díky slunečním paprskům. Následně si díky ní můžete dobít mobilní telefon nebo baterie do fotoaparátu. Pro správnou funkci je ale potřeba mít solární nabíječku neustále na přímém světle.

Trekové hole pro 100% stabilitu

Při dlouhých a namáhavých sestupech vám pomohou trekové hole. Nejenže uleví vašim nohám, přesněji řečeno kloubům, ale propůjčí vám oporu při výstupu a stabilitu při náročném sestupu. Na trhu naleznete dva typy trekingových holí – pevné trekingové hole a teleskopické (skládací) trekingové hole. První typ holí je stabilnější a má větší odolnost, druhá varianta je pak skladnější a s možností nastavení vyhovující délky.

Tip: Trekové hole navíc můžete použít jako podpěru pro tarp, lehký přístřešek, který vám nahradí stan a zajistí ochranu před deštěm.

Sluneční brýle, opalovací krém a repelent

Sluneční brýle, opalovací krém nebo ochranná tyčinka na rty, to jsou nezbytnosti, které vám doslova zachrání kůži. V závislosti na tom, kam máte namířeno, si vyberte vhodné sluneční brýle s UV filtrem. Především do míst, která jsou známá ostrým sluncem, se vyplatí pořídit si sluneční brýle s nejvyšší úrovní filtru – kategorie 4.

Se slunečními brýlemi jdou ruku v ruce také opalovací přípravky. Na horách dokáže být slunce zrádné, a proto si do batohu přibalte také opalovací krém s vysokým UV faktorem a ochranný balzám na rty. Poměrně často opomíjeným pomocníkem jsou repelenty. Při putování v lesích nebo při večerním posezení u ohně je opravdu oceníte.

Kde koupit vybavení na turistiku

Osprey Kestrel II 48 l

Osprey Kestrel II 48 l

od  

Sea to Summit Ultra-Sil 15D Nano Tarp Poncho blue - pláštěnka/přístřešek Barva modrá

Sea to Summit Ultra-Sil 15D Nano Tarp Poncho blue - pláštěnka/přístřešek Barva modrá

od  

Osprey Hydraulics LT Reservoir 2,5 l Red

Osprey Hydraulics LT Reservoir 2,5 l Red

od  

Lékárnička Singing Rock - obal malý

Lékárnička Singing Rock - obal malý

od  

Victorinox RangerGrip 79 0.9563.MC

Victorinox RangerGrip 79 0.9563.MC

od  

Petzl Actik Core

Petzl Actik Core

od  

Garmin eTrex 32x Europe46

Garmin eTrex 32x Europe46

od  

Fizan Compact 4

Fizan Compact 4

od  

Xiaomi Redmi Powerbank 10000 mAh černá

Xiaomi Redmi Powerbank 10000 mAh černá

od  

R2 Master AT086O černé/oranžové

R2 Master AT086O černé/oranžové

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Michaela-Zdenkova

Michaela Zdeňková

Redaktor

Redaktorka, která se psaním článků živí už sedmým rokem. Aktuálně se zaměřuje především na články o domácnosti, zahradě a životním stylu. Kromě psaní se ve volném čase věnuje vaření a pečení, výrobě macramé, malování nebo pěstování bylinek a zeleniny na svém pidi dvorku. Zároveň je milovnicí kvalitní hudby, filmů, knih a procházek se svou rodinou a psem.

Více článků od Michaely

Přečtěte si také