Seznam.cz

Nejlepší horská kola v roce 2023

Muž na horském kole na vrcholu kopce
Zdroj: Pixabay.com
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 2 roky

Horská kola jsou ideální volbou pro všechny cyklisty, kteří rádi zamíří i do terénu. Špatný výběr horského kola ale může vaše výlety za dobrodružstvím značně znepříjemnit. Poradíme vám, jak vybrat to správné, na jaké parametry se zaměřit a představíme ta nejlepší horská kola pro rok 2023.

Aktualizováno 10. 1. 2023

Leader Fox Harper 29" modré 2023 XL
1.
top

Pro náročné zákazníky

Leader Fox Harper 29" modré 2023 XL

od  

Na horském kole jezdíte každý den a při výběru nechcete dělat kompromisy? Celoodpružené cross-country kolo Leader Fox Harper s 29" koly vás rozhodně nezklame. Přepínání mezi 11 rychlostmi zajišťuje prověřená sada Shimano Deore. S hydraulickými kotoučovými brzdami bezpečně zastavíte v jakýchkoliv podmínkách. Kolo je i přes celoodpruženou konstrukci lehké. Kvalitní provedení se pochopitelně promítá v pořizovací ceně.

Scott Scale 970 29" šedé 2023 L
2.
top

Pro sportovní jezdce

Scott Scale 970 29" šedé 2023 L

od  

Horské kolo Scott Scale 970 29" 2023 se sportovní geometrií vás při vyjížďkách v terénu potěší lehkým duralovým rámem a kvalitními kotoučovými brzdami SRAM. O komfort při jízdě se postará vzduchová odpružená vidlice RockShox s možností regulace módu tlumení. SCOTT Scale 970 je vybaven sadou SRAM Eagle s 12 rychlostmi. Celková hmotnost kola činí sympatických 13,5 kg.

Kross Level 3.0 29" šedé/černé 2022
3.
top

Vysoká kvalita za dostupnou cenu

Kross Level 3.0 29" šedé/černé 2022

od  

Kross Level 3.0 2022 29" má výborný poměr cena/výkon. Horské kolo bylo navrženo pro univerzální použití – jako doma se cítí v terénu a nezklame vás ani ve městě. Rám z hliníkové slitiny představuje kompromis mezi vysokou tuhostí, odolností a co nejmenší hmotností. Na kole nechybí hydraulické kotoučové brzdy, uzamykatelná odpružená vidlice či 18 rychlostních stupňů.

Rock Machine Manhattan 90-29 29" černé/šedé 2022
4.
top

Univerzální volba

Rock Machine Manhattan 90-29 29" černé/šedé 2022

od  

Ideální horské kolo do lehkého terénu, se kterým si vychutnáte i technické traily nebo jízdu po cyklostezce. Daní za univerzalitu jsou limity při těžkých sjezdech a dalších specifických disciplínách. Vylepšená geometrie duralového rámu přináší lepší kontrolu a větší pohodlí. Vzhledem k ceně poteší nadstandardní vybavení v podobě komponentů Shimano, hydraulických kotoučových brzd či uzamykatelné vidlice.

Olpran Professional 29" černé/zelené 2023 19"
5.
top

Kvalitní levné kolo

Olpran Professional 29" černé/zelené 2023 19"

od  

Horské kolo Olpran Professional s 29" koly zaujme atraktivní cenou. Za velmi přijatelnou částku dostanete kolo s poměrně solidní výbavou. Jako největší taháky se dají označit hlavně kotoučové brzdy a odpružená vidlice. Plynulou jízdu vám přinese 24 rychlostí, které ovládáte pomocí řadících páček.

Odpovídá horské kolo vašim potřebám?

Přestože jsou horská kola někdy vnímána jako zcela univerzální, byla primárně navržena pro jízdu v náročném terénu. Nejlepší službu prokáží na polních, lesních cestách a dalších nezpevněných komunikacích. Neznamená to, že horské kolo nemůže na silnici. Právě tam se ale naplno projeví jeho nevýhody.

Nejprve si proto ujasněte, kde budete převážně jezdit. Pokud máte v plánu méně náročný terén často kombinovat se silnicemi, porozhlédněte se v kategorii krosových a trekingových kol. Bude-li většina vašich vyjížděk po asfaltu, zvažte silniční, případně městská kola.

Typy horských kol

Horská, nebo také MTB kola, se dají rozdělit do několika dalších skupin. Kromě klasického dělení na pánská (unisexová), dámská a dětská se kola liší způsobem odpružení.

Horská kola s odpruženou vidlicí

Označována také jako kola s pevným rámem nebo hardtaily. Jedná se o modely, které mají odpruženou přední vidlici, ale pevný rám. Vynikají především nízkou hmotností a velkou rychlostí. Oceníte rovněž nenáročnou údržbu a příznivou pořizovací cenu. V náročném terénu ale nebudou tato kola příliš pohodlná.

Celoodpružená horská kola

Na rozdíl od hardtailů mají celoodpružená kola navíc ještě zadní odpružení zakomponované přímo v rámu. Přední i zadní kolo díky tomu lépe udržuje kontakt s povrchem a jízda je pohodlnější. Tento rozdíl pocítíte zejména v náročném terénu. Nevýhodu představuje těžší konstrukce, náročnější údržba a v neposlední řadě také vyšší cena.

Míra odpružení se u jednotlivých kol liší. O její úrovni vám dá informaci zdvih tlumení, který se nejčastěji pohybuje mezi 80 až 220 milimetrů. Čím větší zdvih, tím více je horské kolo odpružené. Obecně platí, že rekreační cyklisté by měli volit nižší hodnoty – zhruba do 100 milimetrů. Větší zdvih tlumení se hodí pro zkušené jezdce, kteří brázdí velmi náročné terény.

Neodpružená horská kola

Z pohledu cyklisty nejméně komfortní řešení – při jízdě ucítíte sebemenší nerovnost. V současné době se neodpružená horská kola téměř neprodávají. Výjimečně na ně narazíte v bazarech nebo v nabídce supermarketů.

Na jaké parametry se při výběru horského zaměřit?

Nemusíte procházet všechny technické parametry, které se u horských kol uvádí. Stačí se zaměřit na několik základních.

Horské kolo na nezpevněné cestě
Zdroj: Unsplash.com
Velikost kola ovlivňuje především rychlost a ovladatelnost horských kol.

Velikost kol

Velikost kola, respektive jeho průměr, je uváděna v palcích. Dříve nejběžnější byla kola s průměrem 26 palců, která vynikala hlavně perfektní ovladatelností. Kola s tímto průměrem se dále vyrábí, ale nabídka je omezená. Hodí se především pro cyklisty menšího vzrůstu. Uplatnění najdou i při jízdě náročnějším terénem s větším množstvím zatáček.

Stále častěji se využívají kola s průměrem 29 palců, která dodávají větší rychlost, stabilitu, ale také pohodlí. Na druhou stranu jsou o něco těžší a mají horší výsledky při zrychlení i točivosti. Proto se na trhu později objevila ještě kola s průměrem 27,5 palců, která se snaží přinést kompromis mezi rychlostí a ovladatelností.

Velikost rámu

Velikost rámu se také udává v palcích. Vyjadřuje vzdálenost mezi středovou osou a koncem sedlové trubky. Jak zvolit správnou velikost rámu? Ve chvíli, kdy stojíte obkročmo nad rámem kola, by měla být mezi vaším rozkrokem a rámovou trubkou vzdálenost zhruba 8 až10 centimetrů. Řídit se můžete následující tabulkou. Pokud máte kola s průměrem 29″, vybírejte rám, jako kdybyste byli o 4 centimetry menší. U kol o velikosti 27,5″ si z výšky odečtěte 2 centimetry.

Doporučená velikost rámu s ohledem na výšku cyklisty

Výška cyklistyVelikost rámu
150–155 cm15–16"
155–160 cm16"
160–165 cm16–17"
165–170 cm17–18"
170–175 cm18–19"
175–180 cm19–20"
180–185 cm20–21"
185–190 cm21–22"
190–195 cm22–23"
195 cm a více24"

Materiál rámu

Rámy MTB kol se vyrábí z rozličných materiálů, které se liší zejména pevností, odolností a hmotností.

  • Ocelový rám: Ocelové rámy vynikají vysokou odolností a dlouhou životností. Jsou však velice těžké, proto se téměř přestaly používat.
  • Hliníkový rám: Hlavní předností je především nízká hmotnost, nevýhodou pak v nedostatečné tvrdosti a odolnosti. Proto se hliník využívá spíše jako základ různých slitin. Jednou z nejběžnějších slitin se stal dural, který tvoří standard v rámci nižších cenových kategorií.
  • Karbonový rám: Je pevný, lehký a schopný eliminovat vibrace. Nevýhodou karbonového rámu je nižší odolnost při určitých typech nárazů a také vyšší cena.
  • Titanový rám: Nejkvalitnější, ale zároveň nejdražší z uvedených materiálů. V otázce pevnosti si nijak nezadá s ocelí, ale je výrazně lehčí. Potěší odolností i tlumením nárazů a vibrací. Titanovým rámem disponují dražší horská kola.

Odpružení

Horská kola v aktuální nabídce mají odpruženou alespoň přední vidlici. Odpružení může být uskutečněno pružinou, eventuálně vzduchově. S druhou variantou získáváte možnost nastavení tlaku vzduchu podle hmotnosti cyklisty, a tedy větší variabilitu. Nicméně spíše než na typ se zaměřte na to, zda lze odpružení uzamknout. To oceníte například při jízdě po asfaltu, kdy odpružení nepotřebujete.

Brzdy

Mezi základní typy brzd patří ráfkové a kotoučové brzdy.

  • Ráfkové brzdy: Jsou lehčí, levnější a snáze se opravují. Brzdění zajišťuje tření brzdové špalíku a ráfku. Nevýhoda ráfkových brzd spočívá v náchylnosti k vlivům počasí. Vlhkost a bahno snižují účinnost brzd, což může zrovna u horských kol představovat zásadní problém.
  • Kotoučové brzdy: Brzdí díky tření, které vzniká v důsledku přitlačování brzdového kotouče k pevné destičce. Jsou bezpečnější a umožňují vám začít brzdit o něco později. Oproti těm ráfkovým lépe snášejí vodu i bláto. Na druhou stranu váží více, jejich údržba je náročnější a navíc si za ně připlatíte. U horských kol jsou ale jednoznačně vhodnější volbou. Dále se dělí na mechanické (ovládají třmen lankem) a efektivnější hydraulické (ovládají třmen pomocí kapaliny).

Převody

Převody vám pomáhají přizpůsobit jízdu sklonu terénu. Čím více převodů máte k dispozici, tím více možností získáváte. Menší počet převodů obvykle znamená, že přechod mezi jednotlivými rychlostmi nebude moc plynulý. Velké množství převodů zase zvyšuje riziko křížení řetězu a jeho celkové opotřebení. Obecně jsou převody u horských kol navrženy na pomalejší jízdu, protože se očekává, že budete překonávat výjezdy do kopce.

Leader Fox Harper 29″ 2023

Celoodpružené cross-country kolo s lehkou konstrukcí, hydraulickými kotoučovými brzdami a českým původem.

LeaderFox
Zdroj: Leader Fox
Horské kolo Leader Fox Harper 29" 2023

Základní parametry

Výrobce: Leader Fox | Velikost kol: 29 palců | Typ brzd: kotoučové | Odpružení: celoodpružené | Materiál rámu: dural | Počet rychlostí: 11 

Přední i zadní odpružení

Zapomeňte na nepohodlnou jízdu, kterou si spojujete s nerovným terénem. Přední i zadní odpružení zajišťuje lepší kontakt obou kol s povrchem. Zdvih tlumení má hodnotu 120 mm. Pružení vidlice lze zablokovat páčkou na řídítkách.

Geometrie ve stylu cross-country

Leader Fox Harper 29″ 2023 se řadí ke cross-country modelům. Cross-country horská kola cílí na maximalizaci rychlosti a efektivní stoupání, čemuž odpovídá i jejich geometrie. Kolo se ale příliš nehodí pro náročné sjezdy.

Kolo z Českých Budějovic

Za značkou Leader Fox stojí společnost Bohemia Bike – tradiční český výrobce jízdních kol a elektrokol. Všechny modely Leader Fox jsou montovány v Českých Budějovicích.

Scott Scale 970 29″ 2023

Vyladěné kolo pro sportovní jezdce s kvalitními brzdami, vzduchovou odpruženou vidlicí a lehkým rámem.

Scott Scale
Zdroj: Scott
Horské kolo Scott Scale 970 29" 2022

Základní parametry

Výrobce: Scott | Velikost kol: 29 palců | Typ brzd: kotoučové | Odpružení: vidlice | Materiál rámu: dural | Počet rychlostí: 12 | Hmotnost: 13,5 kg

Lehký rám Scale Boost QR

Základ kola tvoří rám Scale Boost QR vyrobený z duralu. Díky tomu váží horské kolo jen lehce přes 13 kilogramů. Geometrie rámu se neliší od karbonových modelů výrobce a kromě vynikající pevnosti podporuje sportovní jízdu.

Vzduchová vidlice RockShox

Scott Scale 970 patří mezi hardtaily. Pohodlné ježdění zajišťuje vzduchová odpružená vidlice RockShox s možností regulace a uzamčení z řídítek. Zdvih tlumení činí 100 mm. Kolo si tak poradí i s náročným terénem.

Potěší i další výbava

I zbytek výbavy přispívá ke celkově skvělému dojmu. Bezpečné zastavení mají na svědomí kotoučové brzdy od americké značky SRAM. Jezdci ocení 12 rychlostí či vnitřní vedení kabeláže.

Kross Level 3.0 2022 29″

Hledáte kvalitní kolo s perfektním osazením za přijatelnou cenu? Kross Level 3.0 2022 29″ je jedním z horkých kandidátů.

horské kolo Kross Level 3.0 29
Zdroj: Kross
Horské kolo Kross Level 3.0 2022 29"

Základní parametry

Výrobce: Kross | Velikost kol: 29 palců | Typ brzd: kotoučové | Odpružení: vidlice | Materiál rámu: slitina hliníku | Počet rychlostí: 18 | Hmotnost: 14,25 kg

Rám z vylepšeného hliníku

Rám horského kola byl vytvořen z vylepšené hliníkové slitiny typu 6061. Výrobce hledal ideální kompromis mezi tuhostí, odolností a nízkou hmotností. K finálnímu výsledku napomohla i modulace rámových trubek.

Odpružená vidlice se zamykáním

Jízdu po nerovném terénu zpříjemní odpružená vidlice SR Suntour XCM RL se zdvihem 100 mm. Se zámkem na řídítkách můžete odpružení vidlice regulovat podle aktuálního terénu.

Univerzalita na prvním místě

Kross Level 3.0 2022 29″ ztělesňuje univerzálního společníka do terénu, ale i do města. Při konstrukci byl kladen důraz na polohu jezdce. Díky upravené geometrii může jet cyklista v pohodlnější poloze, ve které si uvolní předloktí.

Rock Machine Manhattan 90 29″ 2022

Univerzální horské kolo za sympatickou cenu – seznamte se s Rock Machine Manhattan 90 29″ 2022.

Horské kolo Rock Machine Manhattan 90-29 29
Zdroj: Rock Machine
Horské kolo Rock Machine Manhattan 90 29" 2022

Základní parametry

Výrobce: Rock Machine | Velikost kol: 29 palců | Typ brzd: kotoučové | Odpružení: vidlice | Materiál rámu: dural | Počet rychlostí: 18 | Hmotnost: 14,5 kg

Vysoká univerzalita

Rock Machine Manhattan 90 29″ 2022 je primárně určen do lehkého terénu. Na kole ale bez problému zvládnete i technické traily či jízdu po cyklostezkách. Limity konstrukce pocítíte zejména v těžkém terénu a při prudkých sjezdech.

Rám s vylepšenou geometrií

Oproti předchozím řadám přichází výrobce s vylepšenou geometrií rámu, kterou nazval Fun Ride. Duralový rám jezdci při jízdě poskytne vyšší pohodlí i kontrolu.

Špičkové osazení

Horské kolo disponuje kvalitní výbavou. Bylo osazeno komponenty Shimano a za brzdění zodpovídají hydraulické brzdy téhož výrobce. O komfort v terénu se stará uzamykatelná pružinová vidlice.

Olpran Professional 29″

Horské kolo, které upoutá svojí cenovkou a zároveň důkaz, že se i za nízkou cenu dá koupit výborné kolo.

Olpram
Zdroj: Olpran
Horské kolo Olpran Professional 26" 2023

Základní parametry

Výrobce: Olpran | Velikost kol: 29 palců | Typ brzd: kotoučové | Odpružení: vidlice | Materiál rámu: dural | Počet rychlostí: 24 | Hmotnost: 15,7 kg

Odpružená vidlice

Olpran Professional 29″ 2023 spadá do kategorie hardtail. Komfort při jízdě poskytuje odpružená vidlice se zdvihem 115 mm. Pokud potřebujete tlumení dočasně zabránit, odpružení jednoduše zamknete.

Mechanické kotoučové brzdy

Přestože řada modelů v této cenové kategorii stále spoléhá na ráfkové, Olpran Professional má kotoučové brzdy. Nemusíte se proto nijak bát brzdění v nepříznivých podmínkách. Kotoučové brzdy fungují na mechanickém principu.

Velké množství převodů

S Olpran Professional 29″ 2023 se dočkáte maximálně plynulé jízdy. Kolo disponuje 24 rychlostmi. K osazení kola výrobce využil komponenty od uznávané japonské značky Shimano.

Zobrazit nabídku všech horských kol

Kde koupit nejlepší horská kola

Leader Fox Harper 29" modré 2023 XL

Leader Fox Harper 29" modré 2023 XL

od  

Scott Scale 970 29" šedé 2023 L

Scott Scale 970 29" šedé 2023 L

od  

Kross Level 3.0 29" šedé/černé 2022

Kross Level 3.0 29" šedé/černé 2022

od  

Rock Machine Manhattan 90-29 29" černé/šedé 2022

Rock Machine Manhattan 90-29 29" černé/šedé 2022

od  

Olpran Professional 29" černé/zelené 2023 19"

Olpran Professional 29" černé/zelené 2023 19"

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také