Seznam.cz

Nejlepší elektrické koloběžky: Jak správně vybrat a na co si dát pozor

elektrická koloběžka
Zdroj: Unsplash.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 2 měsíci

Elektrické koloběžky se v poslední době stávají stále populárnějšími. Představují totiž jednoduchý a rychlý způsob přepravy na kratší vzdálenosti. Jak ale takovou koloběžku vybrat, na co si dát pozor a čemu věnovat pozornost?

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2
1.
top

Nejlepší městská elektrokoloběžka v roce 2021

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

od  

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2 se těší obrovské oblibě z hned několika důvodů. Kombinuje Má kompaktní konstrukci s výkonným motorem a dostatečným dojezdem, čímž ze sebe dělá skvělého parťáka do města.

Bluetouch BT500
2.
top

Skvělý společník na výlety do přírody i terénu

Bluetouch BT500

od  

Elektrokoloběžka Bluetouch BT500 nabízí dostatečný výkon, díky čemuž si troufne i do lehce zvlněného terénu. To skvěle doplňují 10" pneumatiky a dojezd až 60 km.

Ninebot by Segway Kickscooter MAX G30
3.
top

Perfektní koloběžka do města s velkým dojezdem

Ninebot by Segway Kickscooter MAX G30

od  

Tato elektrokoloběžka představuje skvělé řešení pro pohyb po městě. Díky dojezdu až 65 km ji lze taktéž využít i pro kratší výlety.

GoGEN Voyager Lite S201W 250 W bílá
4.
top

Nejlepší volba pro děti

GoGEN Voyager Lite S201W 250 W bílá

od  

Model GoGEN Voyager Lite S201W 250 W je určen primárně pro děti, kterým je přizpůsoben nejen svou velikostí, ale také váhou a výkonem.

VeGA Xtrem Cross 1000W černá
5.
top

Nejlepší skútrová elektrokoloběžka

VeGA Xtrem Cross 1000W černá

od  

VeGA Xtrem Cross 100W si pozornost získává díky přítomnosti výškově nastavitelného sedátka.

Na vzestupu i díky elektromobilitě

I když jsou na trhu krátkou dobu, stačily elektrokoloběžky projít výraznými změnami. V současnosti tak nabízejí relativně dlouhý dojezd a skvělý výkon. Často jsou navíc kompaktní a jde je snadno složit a vzít na cesty. Kromě jiného těží elektrokoloběžky také z celosvětové orientace na elektromobilitu. Co to ale vlastně elektrokoloběžka je? Prakticky se jedná o „obyčejnou“ koloběžku, která je vybavena elektromotorem a dokáže vás tak vozit bez jakékoliv námahy.

Jak vybrat tu správnou

Při výběru je nutné se řídit jednoduchými pravidly a pozorně zkoumat specifikace. Elektrické koloběžky lze rozřadit do dvou podkategorií – městské a terénní. Městské koloběžky jsou ideální do města pro rychlý přesun na kratších vzdálenostech. Z pravidla bývají i menší, lehčí, skladnější, ale zároveň je jejich výkon či dojezd slabší. Modely určené do terénu musejí disponovat odolnější konstrukcí. K tomu je také zapotřebí výkonnější motor pro náročnější terén, větší kolečka a podstatně větší dojezd.

Městskou, anebo terénní?

Ještě před samotným výběrem se tedy zamyslete, jak elektrokoloběžku vlastně budete využívat. Pokud hledáte jednoduchý způsob přepravy do města, se kterým se můžete rychle a pohodlně přesouvat, případně i se samotnou koloběžkou nastoupit do MHD, pak je určitě na místě volit městskou variantu.

Jestliže naopak hledáte stroj na pro zábavu, s kterým budete moci vyrazit například na výlety do přírody, tak vás potěší terénní elektrická koloběžka. Ty mají navíc často klasické pneumatiky namísto plných koleček, což cestu náročnějším terénem výrazně zpříjemní.

Kdo bude koloběžku využívat

Kupujete elektrickou koloběžku pro vás, pro jinou dospělou osobu, anebo pro dítě? Modely určené pro děti jsou logicky menší, lehčí a většinou mají i nižší nosnost. Právě ta by mohla být kamenem úrazu. Ačkoliv krátkodobé větší zatížení nemusí koloběžku poškodit, může se negativně projevit v budoucnu.

Dítě na elektrokoloběžce
Zdroj: Pexels.com
Spoustu zábavy si užijí i děti

Nosnost

U nosnosti ještě chvíli zůstaneme. Jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů, který byste při výběru rozhodně neměli ignorovat. Zároveň ale není nutné mít zbytečné obavy. Většina elektrických koloběžek pro dospělé totiž nabízí nosnost až 120 kg, přičemž některé tuto hodnotu i překonávají. Například modely ve stylu skútru, které jsou vybavené i sedátkem pro komfortnější jízdu, mohou nabídnout nosnost až 200 kg. U těchto kousků je ale zapotřebí počítat s jejich větší hmotností.

Rozměry a hmotnost

Ať už se chystáte koupit kompaktní elektrokoloběžku do města nebo pomocníka do terénu, určitě byste neměli ignorovat rozměry a hmotnost. Váha městské i terénní elektrické koloběžky se pohybuje v rozmezí 8 až 25 kg, nejčastěji pak kolem 15 kg.

Některé elektrokoloběžky lze i složit
Zdroj: Pexels.com
Některé elektrokoloběžky lze jednoduše složit

Některé modely lze navíc složit a přenášet, což se může hodit například v situaci, kdy potřebujete použít hromadnou dopravu. Nezapomeňte ale, že elektrické koloběžky ve stylu skútru mohou vážit i přes 50 kg.

Použitý materiál

Pro nenáročného uživatele nehraje použitý materiál zvlášť důležitou roli. Pokud ale výběr nechcete podcenit, budete pravděpodobně zvažovat letecký hliník, dural nebo ocel. To jsou totiž nejpoužívanější materiály rámů.

Výhodou hliníku je především jeho nízká hmotnost, není ale schopen tolik tlumit otřesy a pohlcovat rázy. Dural je slitinou hliníku, mědi a dalších příměsí, oproti první variantě je díky tomu o poznání pevnější a tvrdší. Poslední rozšířenou možností je zmiňovaná ocel. Ta je podstatně pružnější a odolnější, ale potrápit může svou větší hmotností.

Na rozdílný materiál můžete narazit také u použitých koleček. V praxi se používají buď pevná kolečka z PVC nebo klasické pneumatiky. První možnost je samozřejmě lepší na městský pevný povrch a je také odolnější. Pneumatiky mohou přijít vhod v terénu, kde určitě oceníte možnost nahuštění dle situace. Stejně jako například u kola zde ale existuje riziko defektu.

Výkon motoru a maximální rychlost

Neméně důležitý je také výkon motoru a maximální rychlost koloběžky. V případě městských koloběžek se výkon většinou pohybuje kolem 300 W a více. Najdou se ale výjimky jako například VeGA Viron XL-770pro, který nabízí výkon 700 W a díky tomu také prvotřídní zrychlení. Elektrokoloběžky určené do terénu mají většinou výkon větší než 500 W. Jen pozor, dle legislativy nesmí nikdy přesáhnout 1000 W.

Elektrokoloběžka v pohybu
Zdroj: Pexels.com
Jednoduchý, dostatečně rychlý a bezemisní způsob přepravy

Maximální rychlost se u nejoblíbenějších modelů pohybuje v rozmezí 25 až 30 km/h. Legislativa pak upravuje maximální rychlosti takto: 6 km/h po chodníku a 25 km/h po cyklostezce. Existují ale i rychlejší kousky. Třeba Sunway T-Max Chopper 2018 nabízí výkon 1000 W a dokáže jet rychlostí až 50 km/h, což využijete například na uzavřených tratích či v přírodě.

Dojezd

Při výběru elektrické koloběžky je také důležité si ohlídat její výrobcem udávaný maximální dojezd. Ten se u nejoblíbenějších modelů pohybuje mezi 25 až 45 km. Při přesouvání po městě vám tak koloběžka většinou dokáže na jedno nabití poskytnout dostatek energie na celý den.

Dojezd terénních či skútrových elektrokoloběžek je ještě vyšší a většinou překračuje hranici 50 km. Najdou se ale i takoví vytrvalci jako X-scooters XR05 EEC Li Ultimate s udávaným dojezdem 90 km. Záleží ale především na celkovém zatížení a stylu jízdy.

Kapacita baterie

S dojezdem souvisí kapacita baterie. Ta je u většiny modelů vestavěná a při nabíjení je tak koloběžka „odstavená“. U některých elektrokoloběžek ale můžete narazit na vyjímatelnou baterii, kterou lze nabíjet samostatně, zatímco vy můžete pokračovat v jízdě. Tedy pokud máte náhradní baterii. Co se týče kapacity, opět záleží na určení a konkrétním typu. Když vezmeme v potaz nejoblíbenější elektrokoloběžky, můžete u nich počítat s rozmezím 8 až 15 Ah.

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2
Zdroj: Mi.com
Baterie u Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

Brzdy

Zásadním parametrem při výběru jsou také brzdy. U elektrokoloběžek můžete narazit na dva druhy, a to na mechanické a elektromagnetické. Mechanické brzdy fungují úplně stejně jako na kole, zatímco elektromagnetické k brzdění využívají akumulátor. Pozor, v případě vybité baterie tedy nefungují.

Další funkce

Elektrické koloběžky nabízejí spoustu dalších funkcí, které mohou přijít vhod v nejrůznějších situacích. Řadí se sem například displej zobrazující nejdůležitější informace, nastavitelná výška řídítek, sedátko, stojánek, tempomat nebo světla či zvonek.

Nejlepší elektrokoloběžky

Připravili jsme pro vás seznam 5 nejlepších modelů, které si v současné době můžete pořídit. Výběr zahrnuje jak městské, tak i terénní varianty.

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

Současným favoritem na trhu je elektrokoloběžka Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2. Tento kompaktní, ale přesto dostatečně výkonný model je určen pro pohyb ve městě, kde oceníte dojezd až 45 km, maximální rychlost 25 km/h a skládací konstrukci. Pohon zajišťuje elektromotor o výkonu 300 W, který dokáže zdolat kopce se sklonem 20 stupňů. Za zmínku také stojí systém rekuperace, který převádí kinetickou energii na elektrickou a prodlužuje tak samotnou výdrž, a tedy i dojezd.

Váha je 14,2 kg a maximální nosnost 100 kg. Pro co možná nejkomfortnější jízdu jsou k dispozici tři jízdní režimy (sportovní, standardní a režim chůze), o jejíchž aktivaci máte přehled na LED displeji. Ten zároveň ukazuje i aktuální rychlost, dojezd a další důležité informace. Nechybí ani tempomat a duální brzdný systém. Na zadním kole se nachází regenerativní kotoučová brzda, u předního pak bezpečnost zajišťuje systém E-ABS pro lepší manévrování při samotném brždění. Ten se zároveň se stará o to, aby nedošlo k blokaci kol. Díky aplikaci od společnosti Xiaomi pak máte přehled o všem důležitém také na vašem chytrém telefonu.

Bluetouch BT500

Náročnějším zákazníkům, kteří by rádi koloběžku vzali i do terénu, by se mohl zalíbit model Bluetouch BT500. Díky elektromotoru o výkonu 500 W si poradí i s mírně zvlněným terénem. Pro komfortní jízdu náročnějších podmínkách je vybaven 10“ pneumatikami s mechanickými, kotoučovými brzdami. Konstrukce je z leteckého hliníku a celková hmotnost činí 24 kg.

Maximální rychlost dosahuje 45 km/h a dojezd až 60 km. Nechybí ani kvalitní odpružení a schopnost překonat i patnáctistupňové stoupání. To vše doplňují výškově nastavitelná řídítka, bezpečnostní zámek a praktický displej.

Ninebot by Segway Kickscooter MAX G30

Elektrokoloběžka Ninebot by Segway Kickscooter MAX G30 si získala pozornost především díky svému vysokému dojezdu, který činí až 65 km. Tento model je primárně určen pro jednoduchou přepravu v rámci města, díky zmiňovanému dojezdu si ale hravě poradí i s kratšími výlety. Dokáže vyvinout rychlost 25 km/h a poradí si i s dvacetistupňovým stoupáním. Za zmínku stojí také skládací konstrukce a výběr ze tří jízdních režimů (Eco, Drive a Sport).

Bezpečnost zajišťuje dvojitý brzdový systém s rekuperací pro prodloužení výdrže baterie, ale také LED osvětlení, respektive přední, zadní, boční a brzdová světla. Maximální nosnost je 100 kg a hmotnost činí 18 kg. Na tu si uživatelé tohoto modelu občas stěžují. Koloběžka bude prostřednictvím Bluetooth komunikovat s vaším telefon, veškeré informace tak budete mít na dosah ruky a koloběžku přes smartphone i uzamknete.

GoGEN Voyager Lite S201W 250 W

Pokud hledáte elektrickou koloběžku pro dítě, podívejte se na GoGEN Voyager Lite S201W 250 W. Jak je už z názvu patrné, motor má výkon pouhých 250 W, díky čemuž dosahuje maximální rychlosti 23 km/h. Protože je koloběžka přímo určena pro děti, je také menší a lehčí. Její hmotnost je 9,95 kg, nosnost 80 kg a dojezd 17 km.

Na výběr jsou dva jízdní režimy (Sport a Eco), nechybí tempomat, možnost rekuperace, přední i zadní osvětlení, boční podsvícení a praktický displej. Rám má hliníkovou konstrukci a bezpečnost zajišťuje zadní nášlapná brzda v kombinaci s přední elektrickou brzdou.

VeGA Xtrem Cross 1000W

Nejvýkonnějším strojem našeho přehledu je VeGA Xtrem Cross 1000W ve stylu skútru. V tomto případě pohon zajišťuje 1000 W elektromotor, který si poradí s maximální rychlostí 30 km/h. I když se to s ohledem na vysoký výkon může zdát málo, je třeba zohlednit celkovou hmotnost. Rám je totiž kompletně z oceli, a proto koloběžka váží 43 kg. Její dojezd je 35 km. Pro vyšší pohodlí má koloběžka výškově nastavitelné sedátko.

Díky velkým pneumatikám si tento model poradí i s lehce náročnějším terénem, ve kterém mu pomáhá odpružení obou vidlic. O bezpečné brzdění za každé situace se pak starají kotoučové brzdy vpředu i vzadu. I přestože je tato elektrokoloběžka větší a těžší, lze jí jednoduše složit. Potěšit dokáže i zámek zapalování a zabudovaný stojánek, který vzhledem k váze přijde vhod.

 

Zobrazit celou nabídku elektrických koloběžek

Kde koupit nejlepší elektrické koloběžky

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

Xiaomi Mi Electric Scooter Pro 2

od  

Bluetouch BT500

Bluetouch BT500

od  

Ninebot by Segway Kickscooter MAX G30

Ninebot by Segway Kickscooter MAX G30

od  

GoGEN Voyager Lite S201W 250 W bílá

GoGEN Voyager Lite S201W 250 W bílá

od  

VeGA Xtrem Cross 1000W černá

VeGA Xtrem Cross 1000W černá

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také