Seznam.cz

TOP 7 tipů pro natáčení a focení dronem

nataceni-s-dronem
Zdroj: Unsplash.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 1 rokem

Drony se těší čím dál tím větší oblibě a to nejen pro jejich zábavnost, ale také díky skvělým fotografickým i natáčecím schopnostem, které umožňují zachytit svět z ptačí perspektivy. Pokud jste se ve focení dronem našli i vy a myslíte to s ním skutečně vážně, v následujících řádcích vám dáme pár tipů na to, jak své schopnosti posunout na další úroveň. I focení dronem má totiž své zásady, které se vyplatí dodržovat. O co konkrétně se jedná?

1. Nespoléhejte na automatickou expozici

Jde-li vám o co nejjednodušší focení a natáčení, automatické nastavení expozice pomocí senzorů na dronu je pro vás naprosto ideální, jelikož díky ní dokážete zachytit obstojný materiál s minimem snahy. Automatická expozice však samozřejmě není dokonalé řešení, které vám zaručí vždy absolutně nejlepší možnou fotku či video. Pokud tedy jejímu nastavení rozumíte, určitě se do ní nebojte “sáhnout” a nastavte ji přesně tak, jak chcete, aby vaše fotky vypadaly. 

V rámci expozice můžete mít konkrétně možnost nastavení ISO, času uzávěrky a clony. Obecně platí, že:

  • Nastavení ISO – čím vyšší hodnota, tím světlejší obraz (ale pozor, při vysokém nastavení se setkáte s šumem ve snímcích)
  • Čas uzávěrky – udává dobu, po kterou senzor snímá scénu s tím, že čím je čas delší, tím je obraz světlejší, jelikož senzor pojme více světla
  • Clona – využívá se ke ztmavení snímku, přičemž čím vyšší clonové číslo, tím více zatmavený výsledný snímek je

Vhodnou kombinací těchto tří prvků – tedy dobře nastavenou expozicí – jste schopni zachytit skvělé snímky za jakékoliv situace – tedy klidně i za těch extrémnějších jako je focení proti slunečnímu svitu a tak podobně. Oslnivé sluneční paprsky lze totiž právě dobře nastavenou expozicí, konkrétně ideálně zvoleným clonovým číslem, potlačit tak, že jsou nakonec takřka nerušivé. 

2. Přizpůsobte nastavení dronu povětrnostním podmínkám 

Obecně platí, že expozice se nastavuje podle konkrétního typu fotky. Fotíte-li však například na horách či obecně v době, kdy není přívětivé počasí a například fouká vítr, je třeba expozici přizpůsobit nejen fotce, kterou máte v hlavě, ale také podmínkám, ve kterých fotíte. Jinými slovy, například právě při větrném počasí není šance vyfotit cokoliv s dlouhým časem uzávěrky, jelikož dron neudržíte ve vzduchu stabilizovaný a výsledná fotka bude rozmazaná. Fotíte-li pak třeba při polojasnu, je třeba nastavit fotosoustavu dronu ideálně tak, aby byla připravena fotit obstojně jak za prudkého světla, tak i za stínu. 

Extrémně důležitá je v takovém případě i aktivovaná stabilizace obrazu, respektive celého dronu. Můžete být sice skvělý pilot, ale pokud se váš dron vznáší desítky metrů nad hlavou, jen stěží budete zavčas schopni reagovat na náhlý poryv větru tak, aby s sebou zařízení jakkoliv více netrhlo, zatímco vyvažovací systému dronu toho schopny jsou. Naprostá většina výrobců je totiž má vypilované na extrémně vysokou úroveň, což pořizování snímků výrazně zjednodušuje. 

Dron 1
Zdroj: Unsplash.com
Pro kvalitní fotky je třeba mít aktivní veškeré stabilizační systémy, abyste snímali "za klidu".

3. Foťte v co možná nejlepším formátu

Prakticky každý dron umožňuje nastavení formátu, ve kterém se fotky či videa zaznamenávají. Myslíte-li to s focením skutečně vážně, nelze doporučit ve výsledku nic jiného než co nejkvalitnější formát, a to i za cenu toho, že se na paměťovou kartu či do interního úložiště dronu vejde méně snímků. Výdrž dronů je ve výsledku stejně tak nízká, že než paměť zaplníte, je třeba přistát a nabít jej. Fotky tam můžete v mezičase stáhnout a tím úložiště opět uvolnit. A jaké, že mají fotky v co kvalitnějším formátu v čele s RAW výhody? Kromě kvality je to ve výsledku třeba i možnost širokých možností úprav v postprodukci. Například právě RAW totiž nabízí surová, nezpracovaná data z obrazového senzoru, díky čemuž si tak s fotkou v tomto formátu lze pohrát skutečně do detailu. Naopak formátům typu JPEG a tak podobně se obloukem vyhněte, jejich vzhledem ke komprimaci nejsou vhodné pro další úpravy. Jak vyfotit dronem nejlepší panorámata nebo natočit hyperlapse video.

4. Čím víc, tím líp

S trochou nadsázky se dá říci, že málokterá skvělá fotka vznikla “na první dobrou”. Podmínky pro focení se totiž neustále mění a na výsledném snímku se proto ať už negativně či pozitivně projeví. Přesně kvůli tomu je vhodné vytvořit více zdánlivě stejných snímků v krátkém časovém úseku. Jakmile je totiž začnete prohlížet na větším monitoru, zjistíte, že se v lecčem liší a že některé trpí určitými neduhy například ve formě nepěkných odlesků slunce v objektivu. Větší výběr zvyšuje pravděpodobnost skvělého snímku.

5. Využijte prostředí na maximum

Focení dronem má své nezaměnitelné kouzlo, protože dokážete zachytit místa z ptačí perspektivy. Byla by však škoda spoléhat jen na toto a nevyužít další dostupné prvky k ozvláštnění snímku. Zkuste místo fádních fotek z výšky, které nejsou ničím příliš zvláštní, fotit například objekty proti slunci, od věci není ale třeba ani focení v odrazu ve vodě a tak podobně. Při natáčení videí zase lze využít průlety těsně nad horizontem – například přelety nízko nad korunami stromů či vodní hladinou vypadají extrémně působivě. Něco do sebe mají ale i videa s vertikálním stoupáním dronu, která zachycují například vodopády, zledovatělé horské štíty a tak podobně.

Dron 3
Zdroj: Pixabay.com
Působivá místa lze nalézt takřka kdekoliv, stačí se jen dobře dívat kolem sebe.

6. Myslete na denní i roční dobu

Někdy úplně bohatě stačí to, když jdete fotit či natáčet ve vhodnou denní dobu či ročním období. Například takové západy a východy slunce jsou okouzlující naprosto vždy, takže pokud se s dronem vznesete do vzduchu ve chvíli, kdy se slunce vynoří nebo naopak zapadá za obzor, máte téměř jisté, že s fotkou zazáříte. Na některých místech – zejména pak na horách – zase udělá obrovskou službu teplotní inverze, která nížiny zahalí na první pohled neprostupným mrakem s výrazným horním ohraničením, ze kterého pak mohou vystupovat například kopce a tak podobně. I inverze ale bývá ve výsledku primárně v ranních hodinách a jen některých ročních obdobích.

7. Není to jen o dronu 

Myslete také na to, že působivé technické specifikace fotosoustavy dronu a skvělé prostředí pro focení jsou sice dobré předpoklady pro působivé snímky, bez kvalitních “očí” se vám však budou fotit velmi těžko. Pro náhled snímaného obrazu tedy využívejte co nejkvalitnější displej. Suverénně nejlepší volbou bývají zpravidla displeje zabudované v dálkových ovladačích pro drony, jelikož jsou přesně uzpůsobeny danému zařízení. Tyto ovladače jsou však poměrně drahé, kvůli čemuž je mnozí uživatelé nahrazují smartphony či tablety. V takovém případě se tedy snažte vždy volit zařízení s nejlepšími možnými zobrazovacími schopnostmi, co máte k dispozici. Přece jen, fotit snímky s náhledem na HD displeji s mizerným podáním barev je velkou sázkou do loterie, protože výsledek bude vypadat úplně jinak, než jak jej vidíte na náhledu. Ideální jsou například OLED panely, popřípadě LCD s rozlišením 4K a co největším podáním barev. 

Bonusový tip: Zkuste přídavné filtry

Pokud máte veškeré předešlé tipy v malíku a zároveň vám nevadí do dronu ještě nějakou tu korunu investovat, není od věci se porozhlédnout po přídavných filtrech, které jednoduše “nacvaknete” na objektiv vašeho zařízení a tím ozvláštníte jeho snímací schopnosti. Jednat se může o celou řadu snímacích úprav, počínaje ztmavením, změnou barvy či zabarvení snímků, přes nejrůznější rozostření a konče třeba schopnostmi filtru pohltit sluneční paprsky a zamezit tak odleskům v objektivu. Možností je zkrátka celá řada a záleží jen na vás, vašich preferencích a kompatibilitě dronu s těmito doplňky, jaké dodatečné upgrady obrazu si budete moci dovolit. Pokud vás konkrétní efekt omrzí, filtr zkrátka sejmete a vše je „při starém“.

Zobrazit celou nabídku dronů

Kde koupit nejoblíbenější drony s kamerou

DJI Mini 3 Pro

DJI Mini 3 Pro

od  

DJI Mini 2

DJI Mini 2

od  

DJI Mini 2 Fly More Combo

DJI Mini 2 Fly More Combo

od  

DJI Mini 3 Pro RC

DJI Mini 3 Pro RC

od  

DJI Mini SE

DJI Mini SE

od  

DJI Mavic Air 2

DJI Mavic Air 2

od  

DJI Air 2S Fly More Combo

DJI Air 2S Fly More Combo

od  

DJI Mavic 3 Fly More Combo

DJI Mavic 3 Fly More Combo

od  

Syma X30

Syma X30

od  

Syma X5C

Syma X5C

od  

Syma X5UW-D

Syma X5UW-D

od  

Syma W1 PRO

Syma W1 PRO

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Léto Fotografování Dovolená

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také