Seznam.cz

TOP 5 tipů, jak fotit u moře

foceni-zapadu-slunce
Zdroj: Pixabay.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 3 týdny

Doba letních dovolených u moře je tu a s ní i snaha mnoha z nás zachytit na nich co možná nejlepší fotky, díky kterým budeme moci na úchvatné chvíle na pláži vzpomínat i za pár let. Vyfotit skutečně dobrou fotku na pláži je však kumšt a to i v dnešní době, kdy je na focení připravený prakticky každý telefon. S několika následujícími tipy a triky si s tím poradíte.

1. Slunce je váš (ne)přítel 

K moři se jezdí za sluncem. To vás při focení může pořádně pozlobit nebo naopak dopomůže k naprosto úchvatným fotkám. Základní rada, jak pracovat se sluncem – a to nejenom tím ostrým mořským – je fotit ideálně po jeho směru a nikoliv proti němu. Jakmile budete fotit proti slunci, velmi pravděpodobně budou vaše fotky obsahovat nejrůznější odlesky či budou přesvětlené. Když už není jiná možnost než fotit proti slunci, snažte se objektiv natočit alespoň tak, aby byl vůči slunci co nejvíce kolmo. Díky tomu byste měli být schopni nechtěné odlesky alespoň přesunout ze středu fotek ke krajům. 

Pokud se vám podaří dodržet výše popsané pravidlo, máte vyhráno a není od věci začít sluneční paprsky využívat co nejvíce ve váš prospěch. Záleží samozřejmě jen a jen na vás, co se vám líbí a co rádi fotíte. Při intenzivním mořském slunci bude skvělé téma na fotku například hra se stínem, sluneční odrazy od vody, prozáření různých průsvitných předmětů a tak podobně. Zkrátka a dobře, zkuste sílu slunečních paprsků “ukočírovat” tak, aby vašim fotkám co nejlépe posloužily. 

2. Není kam spěchat aneb řešte detaily 

Když se rozhodnete fotit, zkuste u toho nespěchat, ale naopak si vše co nejlépe rozmyslete a připravte. Pohrajte si s kompozicí, ideálně dle pravidla třetin (náhled fotky si rozdělte na třetiny jak na výšku, tak i na šířku a v průsečíků pomyslných přímek znázorňujících rozdělení umístěte klíčové věci pro focení). Vyzkoušejte si přednastavené režimy vašeho telefonu. Od věci není samozřejmě ani využití portrétních režimů, jelikož světla pro všechny tyto softwarové „vylepšováky“ máte dostatek. 

3. Ideální období na využití všech objektivů naplno

U dostatku světla ještě chvíli zůstaneme. Právě ten je totiž největším strašákem fotoaparátu v mobilech. Důvodem je nemožnost využití velkého čipu a obecně snímací soustava, kvůli čemuž je tak pro kvalitní fotky třeba fotit za co možná nejlepšího světla. A jelikož je právě tento požadavek u moře zpravidla splněn na jedničku s hvězdičkou, není třeba se omezovat při focení jen na objektivy s co možná nejlepší světelností, ale rázem můžete fotit i na objektivy, které mají světelnost horší – zpravidla se jedná o ultra širokoúhlé objektivy a o teleobjektivy.

4. Pohrajte si s expozicí

Přijde vám, že světla ve vašich fotkách už je tak nějak moc? Popřípadě se vám moc nezamlouvá, že jsou pořád tak nějak obyčejné? Zkuste si pohrát s expozicí. Díky ručnímu nastavení můžete fotit například i unikátní snímky s takzvanou dlouhou expozicí, které dokáží až skoro abstraktně vylepšit konkrétní prostředí. Je ale nicméně třeba dodat, že pro komplexnější hrátky s expozicí je lepší využívat stativ, který vám zaručí dokonalou stabilitu vašeho telefonu.

5. Fotí telefon zvláštně? Dopřejte mu odpočinek

Poslední tip se netočí ani tak kolem stylu fotografování, jakožto spíš kolem řešení potenciálního problému, se kterým se můžete v teplém prostředí setkat. Ačkoliv je focení na mobil na první pohled jednoduchou činností, mobilní telefon často výrazně zatěžuje. Při zátěži procesoru vzniká odpadní teplo, které telefon v kombinaci s venkovními teplotami u moře dokáže přehřívat. Můžete se tak například i při focení setkat s jeho nestandardním chováním. Ať už se bude jednat o delší ostření nebo třeba sekající se obraz na displeji, řešení všech těchto problémů je jednoduché. Stačí, aby telefon trochu vychladl a jeho funkčnost by se měla vrátit ke standardu. Posloužit může pouhý stín nebo klimatizované auto či místnost. Jen tomu zkrátka dejte čas a nesnažte se jej nadále “žhavit”.

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také