Seznam.cz

Nejlepší ohebné telefony: Výběr TOP modelů a jak najít ten pravý

ohebny smartphone
Zdroj: Unsplash.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 1 měsíc

Zatímco ještě před pár lety byly ohebné smartphony maximálně výdobytkem sci-fi filmů, v současnosti jsou již relativně běžnou, i když stále hodně omezenou součástí nabídky. Pokud vás ohebné telefony lákají, ale nemáte tušení, jak poznat ten správný model pro vaše potřeby, v následujících řádcích se vám s tím pokusíme pomoci. Připravili jsme totiž velké srovnání ohebných smartphonů dostupných na našem trhu a spolu s tím také rady, co vše je dobré při výběru zohlednit.

Nejlepší ohebné telefony prodávané u nás

Porovnat parametry

„Knížka“ s velkým displejem

Samsung Galaxy Z Fold5

od  

Telefon pro ty nejnáročnější uživatele. Obří displej, výkon a netradiční design z něj dělají zřejmě nejzajímavější kousek na trhu. Jediným větším háčkem je cena a fakt, že se do menší kapsy prostě nevejde.

Velký přední displej

Motorola Razr 40 Ultra

od  

Motorola Razr 40 Ultra zaujme hlavně velkým předním displejem, který zvyšuje praktičnost telefonu. Hlavní displej pak potěší kvalitou a prakticky neviditelnou rýhou, pro někoho však může být moc vysoký. Zbytek hardwaru pak se Snapdragonem 8+ Gen1, 8 GB RAM a kvalitním dvojitým 12MPx fotoaparátem nepatří mezi úplnou špičku, ale stydět se za ně nemusí. Největší nevýhodou je poměrně nízká kapacita baterie.

Nejdostupnější ohebný smartphone na trhu

Samsung Galaxy Z Flip5

od  

Smartphone, který dá vzpomenout na časy „véčkových“ smartphonů. Ty však převyšuje svým výkonem, fotoaparáty a moderním designem. Je nicméně třeba si u něj zvyknout na poměrně malou výdrž baterie a tužší pant.

Švihák s háčkem

HUAWEI P50 Pocket 256 GB bílý

od  

Překrásné „véčko“ s obřím háčkem ve formě absence služeb Googlu. Pokud však tento hendikep přijmete, dostanete do ruky krasavce s vynikající cenovkou a ještě lepší výdrží baterie.

  • Na co myslet při výběru

Přestože výběr ohebného smartphonu není žádná věda, je při něm dobré pamatovat na pár základních věcí, které jej mohou ovlivnit. Ohebné smartphony mají totiž svá specifika, která nemusí být dosavadním uživatelům telefonů s klasickou konstrukcí zřejmá. Níže naleznete pár nejdůležitějších.

V hlavní roli konstrukce

V současnosti jsou na trhu hojně rozšířené dva typy konstrukce ohebných smartphonů. Tím prvním je konstrukce typu kniha, kdy je telefon ve složeném stavu na výšku podlouhlý a po rozevření se jeho vnitřní zobrazovací plocha zdvojnásobí a přejde do režimu 4:3. Vnější strana těchto smartphonů je zpravidla vybavena ještě jedním displejem, který funguje stejně jako u telefonů s tradiční konstrukcí. Hlavním propagátorem „knihy“ je v současnosti Samsung se svými Galaxy Z Fold.

Druhým typem konstrukce ohebných smartphonů je takzvané „véčko“. Telefony s tímto typem konstrukce jsou ve složeném stavu malé a pro jejich použití je musíte rozevřít. Displej pro ovládání totiž naleznete pouze na jejich vnitřní straně, přičemž vnější strana bývá osazena maximálně fotoaparátem a menším informativním displejem. Jelikož se zdá být tento typ konstrukce uživatelsky přívětivější, přiklání se k němu čím dál více výrobců.

Jsou odolné, ale…

Přestože může konstrukce ohebných smartphonů působit na některé uživatele křehce, pravdou je, že využívaný mechanismus je extrémně spolehlivý. Skvělým důkazem mohou být i zatěžkávací testy, dle kterých klouby zvládají až 200 000 ohnutí, což zaručuje pár let bezproblémového intenzivního využívání. Pokud jste ale zvyklí na ochranná skla, pomocí kterých se u standardních telefonů zvyšuje odolnost displejů, u ohebných smartphonů máte v tomto směru smůlu. Jejich displej totiž nekryje typické sklo a ani samotná konstrukce nalepení toho ochranného neumožňuje. Na trhu ale v současnosti naleznete celou řadu speciálních fólií, které minimálně před škrábanci ochránit dokáží. Jsou totiž jednak silné a zároveň ohebné tak, aby displej neomezovaly.

Rozhodně nejsou investiční záležitostí

Když před lety vstupovaly první „skládačky“ na trh, bylo jich velmi málo a zároveň byly velmi drahé. Mnozí uživatelé proto usuzovali, že tento trend bude pokračovat i v budoucnu a že se z ohebných telefonů stane velmi zajímavý investiční artikl. Nic takového však nenastalo. Kvůli nepříliš velkému zájmu o skládací smartphony se jich totiž jejich majitelé zbavují mnohdy za směšné ceny. Pokud se tedy pro ohebný smartphone rozhodnete, počítejte s tím, že si bude držet cenu podobně jako klasický telefon, možná dokonce ještě hůř. Ačkoliv se totiž jedná o zajímavé hardwarové kousky, svět na ně ještě není (ve velkém) připraven.

ohebne vecko
Zdroj: Unsplash.com
Nejrozšířenějšími ohebnými smartphony jsou ty „knížkového“ a „véčkového“ typu.

Extrémní kompaktnost vykoupená (většinou) obouručním otevíráním

Mnozí uživatelé nahlíží na ohebné smartphony jako na kompaktní řešení, které jim umožní ovládání jednou rukou. To je sice svým způsobem pravda, ale sluší se k tomu dodat, že volnou ruku máte jen u „véčkových” smartphonů a až poté, co se vám je podaří otevřít. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že i uživatelé s větší dlaní mají většinou s otevřením „véčkového“ smartphonu jednou rukou problémy. 

Ne každá aplikace je na ně připravena

Přestože jsou ohebné smartphony na trhu již pár let a prakticky všichni velcí vývojáři optimalizovali své aplikace pro jejich displeje, stále se najdou takové, které s tímto řešením nejsou kompatibilní. Libujete-li si tedy například ve využívání aplikací z dílen neznámých vývojářů, popřípadě třeba jen rádi brouzdáte po Google Play a zkoušíte štěstí, počítejte s tím, že některé aplikace se vám budou na ohebných telefonech zobrazovat špatně. 

Rýhy se nezbavíte

Při koupi ohebného smartphonu se také musíte smířit s tím, že jeho displej nebude dokonale rovný. Na místě ohybu je totiž u všech modelů hmatatelná i mírně viditelná rýha, která může některým uživatelům vadit. Výrobci se sice snaží tento prvek co nejvíce eliminovat využíváním nových typů ohebných mechanismů v kombinaci s novými materiály pro displeje, ale úspěšní zatím příliš nejsou. Máte-li tedy z tohoto prvku strach, bude určitě lepší, když před nákupem navštívíte nějaký obchod a ohebný telefon si preventivně osaháte předem.

S příslušenstvím již není problém

Abychom jen nestrašili, velkým pozitivem u ohebných smartphonů je existence širokého spektra nejrůznějšího příslušenství. Nemusíte se tedy bát, že byste kvůli jejich atypické konstrukci měli problém se sháněním krytů. Pravda je taková, že někteří výrobci jsou u krytů pro ohebné smartphony mnohem kreativnější než u klasických smartphonů. Trh s příslušenstvím pro ohebné telefony se navíc neskládá jen z krytů, ale k dispozici je samozřejmě i celá řada dalšího příslušenství včetně nejrůznějších ochranných prvků pro fotoaparáty. 

ohebna kniha
Zdroj: Unsplash.com
Smartphony „knížkového“ typu mají po rozevření obrovský displej.

Nejzajímavější ohebné telefony na našem trhu

Jelikož se ohebné smartphony ve světě zatím spíše rozkoukávají, je jejich množství na tuzemském trhu poměrně skromné. To však v žádném případě neznamená, že by nebylo z čeho vybírat. V tuzemsku dostupné kousky mají totiž rozhodně co nabídnout. Které to jsou?  

Samsung Galaxy Z Fold5

Dává-li vám u ohebných smartphonů větší smysl „knížková“, na výběr příliš nemáte. K dispozici na tuzemském trhu je aktuálně pouze jediný telefon, který váš požadavek splňuje. Řeč je konkrétně o čerstvě představeném Samsungu Galaxy Z Fold5, který je v pořadí již pátou generací ohebných „knih“ z dílny tohoto jihokorejského giganta. Těšit se u něj můžete na skutečně velkorysý a z hlediska zobrazovacích vlastností překrásný AMOLED displej s úhlopříčkou 7,6” či obnovovací frekvencí v rozmezí 1 až 120 Hz.

Telefon se oproti předchozí generaci dočkal výkonnějšího čipsetu. Nejde o naprostý vrchol v podobě Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 2, ale o něco slabší Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy. Výkonu má ale rozhodně více než dostatek a zajišťuje skvělý post-processing fotek. Procesoru sekunduje grafický čip Adreno 740 či 12 GB RAM paměti. K zahození zde není ani kapacita – k dispozici je totiž buď 256 GB, 512 GB či obří 1 TB. Je nicméně třeba počítat s tím, že interní paměť je zároveň konečná – rozšířit ji pomocí microSD karet totiž nelze. Co se pak týče dalších vychytávek, k dispozici je zde samozřejmě podpora 5G sítí, velmi kvalitní fotoaparát, čtečka otisků prstů integrovaná do displeje, solidní baterie nebo třeba mezigeneračně zvětšený vnější displej pro rychlé ovládání smartphonu a kontrolu notifikací. Velkým háčkem je zde nicméně cena, která startuje na 44 990 Kč. Telefon se také v žádném případě nedá označit za kompaktní. Na druhou stranu, o to Samsungu ani nešlo. 

Fold5
Zdroj: Samsung.com
Samsung Galaxy Z Fold5 je jediným smartphonem „knížkového“ typu na tuzemském trhu.

Samsung Galaxy Z Flip5

I druhý telefon z našeho výběru pochází z dílny Samsungu, a to z jednoho prostého důvodu – tento výrobce je králem trhu s ohebnými smartphony. Druhým modelem je konkrétně taktéž čerstvě představený Samusng Galaxy Z Flip5, který se od předešlého modelu liší zejména typem své konstrukce – jedná se totiž o „véčko“. Z hlediska designu, ale i rozměrů se jedná o velmi sympatický telefon, který není problém skrýt v kapse.

Co se pak týče displeje, k dispozici je 6,7” AMOLED displej s obnovovací frekvencí 1 až 120 Hz. K dispozici je také vnější displej, který se proti Z Flip4 zvětšil na 3,4″. Hodí se proto nejen pro elementární ovládání a kontrolu notifikací, ale i focení selfies. O výkon se stará čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy. Potěší také voděodolnost IPX8. Škoda jen, že zde Samsung šetřil na RAM paměti a opět použil „jen“ 8 GB. To samé platí i pro interní úložiště, jelikož je na výběr ze 128 GB, 256 GB a 512 GB s tím, že zde chybí možnost rozšíření pomocí paměťové karty. Na druhou stranu zde ale potěší velmi kvalitní fotoaparát. Daní za kompaktnost zařízení je pak 3700 mAh baterie, která telefonu nicméně zajistí bezproblémovou jednodenní výdrž. 

Flip5
Zdroj: Samsung.com
Galaxy Z Flip5 od Samsungu je suverénně nejdostupnějším ohebným smartphonem současnosti.

Motorola Razr 40 Ultra

Působivou novinku mezi ohebnými telefony má na svědomí Motorola. Její „véčko“ Motorola Razr 40 Ultra přímo konkuruje Samsungu výše jak konstrukcí, tak parametry. Drží však trumf v podobě vnějšího displeje, který lze používat i v „zavřeném“ stavu. Je totiž roztažený do stran telefonu, což mu dává úhlopříčku 3,6″. Díky tomu neslouží jen k zobrazování notifikací, ale umožňuje také snadno odpovídat na zprávy či hrát některé hry bez otvírání telefonu. Hlavní displej se také nemá za co stydět. Jeho úhlopříčka činí 6,9″ a rozlišení 2 640 × 1 080 px. Díky kvalitnímu panelu pOLED a podpoře HDR10+ nabízí skvělý obraz, navíc podpořený variabilní obnovovací frekvencí až 165Hz. Motorola pak učinila pokrok i ohledně rýhy v displeji, která je zde znatelná jen velmi málo. Menší nevýhodou může pro někoho být výška displeje, telefon je totiž užší a delší než konkurence.

Výkon telefonu nepatří mezi naprostou špičku, pro bezproblémově plynulý běh telefonu ale loňský čipset Snapdragon 8+ Gen1 a 8GB RAM bohatě postačí, stejně jako u ZFlip 4. Velice schopné jsou i fotoaparáty s hlavním dvojitým fotoaparátem o 12 MPx a 36 MPx selfie kamerou. Díky konstrukci telefonu ale lze k focení selfies použít i hlavní foťák. Hlavní slabinou telefonu je baterie, která při běžném používání vydrží maximálně jeden den. Zamrzí i absence voděodolnosti.

Razr Ultra
Zdroj: Motorola
Hlavní výhodou Razr 40 Ultra je velký přední displej.

Huawei P50 Pocket

Posledním běžně dostupným ohebným smartphonem na našem trhu je Huawei P50 Pocket, který je možná tím nejzajímavějším „véčkem“ současnosti. Designově se totiž jedná o naprostý skvost a ani z hlediska technických specifikací se nemá za co stydět. Displej má při rozevření telefonu úhlopříčku 6,9” a rozlišení 2790 x 1188 pixelů, o výkon se zde stará Qualcomm Snapdragon 888, interní paměť je solidních 256 GB s možností rozšíření o paměťovou kartu, zadní fotoaparát zvládá fotit velmi dobré fotky a co je hlavní, je zde i podpora rychlého 40W nabíjení a obstojná baterie s kapacitou 4000 mAh.

Jediný, za to však podstatný háček tkví u P50 Pocket v tom, že ač v něm běží Android, nejsou zde integrovány služby a aplikace Google. Uživatelé se tak musí spoléhat na řešení Huawei v čele s Huawei App Gallery. Ta je sice v současnosti již napěchovaná spoustou aplikací, některé populární v ní však stále chybí, což je možná i důvod, proč se telefon netěší až tak velké oblibě, jakou by si zasloužil. Jeho cenovka je totiž nastavena na zhruba 25 tisíc korun, což je na poměry ohebných telefonů vskutku dobré. 

ohebne smartphony 1
Zdroj: Huawei.com
P50 Pocket od Huawei je extrémní krasavec, doplácí však na sankce uvalené na výrobce.

Kde koupit nejlepší ohebné telefony

Samsung Galaxy Z Fold5

Samsung Galaxy Z Fold5

od  

Motorola Razr 40 Ultra

Motorola Razr 40 Ultra

od  

Samsung Galaxy Z Flip5

Samsung Galaxy Z Flip5

od  

HUAWEI P50 Pocket 256 GB bílý

HUAWEI P50 Pocket 256 GB bílý

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také