Seznam.cz

Nejlepší mobily do 10 000 Kč: Jak vybrat a na co si dát pozor

Samsung Galaxy A52 Unsplash
Zdroj: Unsplash.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 10 měsíců

Mobilní telefony se staly neodlučitelnou součástí každodenního života. Na dnešním trhu je navíc k dostání nespočet modelů, které se od sebe odlišují nejen designem, ale i výkonem či funkcemi. Zajímavé možnosti nabízí i takzvaná střední střída. Jak ale vybrat ten nejlepší telefon do 10 tisíc korun?

OnePlus Nord 2 5G
1.
top

Nejlepší telefon pro focení

OnePlus Nord 2 5G

od  

Chytrý telefon OnePlus Nord 2 5G potěší hlavně svými fotoaparáty, které se dokážou postarat o kvalitní fotografie i v horších světelných podmínkách. Samozřejmě mu také neschází výkonný čip nebo podpora 5G sítí.

Realme GT Neo 2 5G
2.
top

Všestranný telefon s řadou benefitů

Realme GT Neo 2 5G

od  

Realme GT Neo 2 5G je jedním z nejlepších telefonů v této cenové kategorii. Nabízí moderní čipset s vysokým výkonem, podporu 5G sítí, kvalitní displej a skvělý zvuk. Dokáže si tedy poradit s prakticky jakoukoliv činností.

Samsung Galaxy M52 5G
3.
top

Nejlepší telefon do 10 000 Kč od Samsungu

Samsung Galaxy M52 5G

od  

Tento telefon dokáže potěšit ve všech směrech. Nabízí kvalitní displej se 120Hz obnovovací frekvencí, dostačující výkon a podporu 5G sítí.

Xiaomi Poco F3
4.
top

Nejlepší telefon pro hráče

Xiaomi Poco F3

od  

Hlavní předností telefonu Poco F3 je jeho skvělý výkon, díky čemuž si hravě poradí i s náročnějšími hrami. Z tohoto důvodu mu neschází ani kvalitní displej s nadprůměrnou výdrží baterie.

Apple iPhone SE
5.
top

Nejlepší volba pro fanoušky Applu

Apple iPhone SE

od  

iPhone SE (2020) představuje nejlepší volbu pro fanoušky Applu a uživatele, kteří by rádi vyzkoušeli iOS. Telefon skrývá skvělý výkon v kompaktním těle a dokáže potěšit i kvalitou videa.

Jak vybrat telefon do 10 000 Kč

V tomto průvodci se zaměříme na výběr telefonu do 10 000 korun. Vysvětlíme si důležitost jednotlivých parametrů, upozorníme, na co byste si měli dát pozor a rovnou představíme i několik vhodných kandidátů.

Displej

Na začátku samotného výběru je nutné si určit, zda stojíte spíše o větší či menší telefon. V tom vám bude největší nápovědou velikost displeje udávaná v palcích. Velikost telefonů (a displejů) se v posledních letech podstatně zvětšila, a to především díky tomu, že na nich lidé konzumují více obsahu a sledují videa. To sebou ale nese neduh v podobě nemožnosti ovládání telefonu jednou rukou.

Z hlediska displeje je důležité zohlednit typ panelu a jeho rozlišení. Jestliže stojíte o smartphone s co možná nejlepším displejem, pak by vaší volbou určitě měl být model s  OLED panelem, který má skvělé barevné podání, černá je na něm skutečně černá (a ne šedivá, jak je typické u IPS panelů) a má výborný kontrastní poměr. Z hlediska rozlišení pak platí, že čím vyšší, tím lepší.

Mobilní telefon iPhone s iOS
Zdroj: Unsplash.com
Nové telefony vsází převážně na OLED panely.

Stále více se řeší také obnovovací frekvence udávaná v Hz. Ta zjednodušeně říká, kolik snímků dokáže displej zobrazit za jednu sekundu. Až doposud bylo standardem použití 60 Hz panelů. Dnešní telefony mohou nabízet i 90 či dokonce 120 Hz displej, který již na první pohled působí přirozeněji, svižněji a podstatně lépe se na něm sledují multimédia nebo hrají hry.

Výkon

Mobilní telefony jsou poháněny čipem, kterému sekunduje operační paměť RAM. S výkonností čipu je to trochu složitější a je nutné hledat například jejich benchmarkové testy, které v bodech hodnotí schopnosti čipů. Obecně se každopádně doporučuje volit telefon s alespoň čtyřjádrovým procesorem. Opět pak platí, že čím více, tím lépe.

V případě telefonů s operačním systémem Android je však nesmírně důležité dbát také na velikost operační paměti RAM. Na tu je totiž tento systém docela náročný. Jestliže hledáte telefon do 10 tisíc korun, tak byste měli volit modely s přinejmenším 6 GB paměti RAM. Pokud se ale chystáte v této cenové relaci pořídit iPhone, tento údaj neberte v potaz. Jablečné telefony s pamětí RAM pracují daleko úsporněji než Android.

Úložiště

Důležitým parametrem je také úložiště. Ačkoliv jej lze u řady mobilních telefonů s operačním systémem Android rozšířit prostřednictvím paměťové karty, tak byste se na tuto možnost neměli vždy spoléhat. Interní úložiště je totiž ve srovnání s paměťovou kartou podstatně rychlejší, což se podepíše i na svižnosti v rámci operačního systému.

Jestliže tedy počítáte s tím, že v telefonu budete mít uložených spoustu dat, ke kterých chcete vždy rychle přistupovat, pak je na místě zvolit telefon s větším interním úložištěm. Obecně platí, že naprostým minimem je alespoň 64 GB, ale optimální hodnotou je spíše 128 GB. Možnost rozšíření úložiště pomocí paměťových karet pak oceníte pro uchovávání fotografií, videí a dalších dat.

Fotoaparát

Skvělou zprávou je, že i do 10 tisíc korun lze sehnat mobil s dostatečně kvalitním fotoaparátem. V tomto směru se můžete řídit například rozlišením přítomných objektivů (vyšší je lepší), clonou (nižší je lepší) a dalšími parametry, mezi které se řadí způsob stabilizace, optický zoom, rozlišení videa a podobně.

O kvalitách fotoaparátu dokáže poradit například žebříček DxOMark, který hodnotí kvality fotoaparátů u mobilních telefonů. Pokud byste se tak nedokázali rozhodnout mezi několika modely, může vám podobné srovnání pomoci se rozhodnout.

Pojďme si ale ještě posvítit na samotné typy objektivů. Jako hlavní slouží u většiny současných mobilů širokoúhlý objektiv, a to především díky své univerzálnosti. Následně může být telefon vybaven ještě ultra-širokoúhlou čočkou s podstatně větším záběrem, teleobjektivem, který nabízí možnost optického přiblížení, nebo makro senzorem pro focení drobných detailů. V posledních letech se pak vzrůstající popularitě těší takzvaný ToF (Time of Flight) senzor. Ten dokáže mimo jiné počítat vzdálenost mezi telefonem a jednotlivými objekty na scéně, což dokáže využít ve svůj prospěch a efektivně tak například rozmazat pozadí (takzvaný bokeh).

Výdrž baterie

Dalším důležitým parametrem je výdrž baterie na jedno nabití. Její kapacita se udává v jednotkách mAh (miliampérhodiny). V tomto směru teoreticky platí, že čím větší kapacita, tím lepší bude i samotná výdrž. To však nemusí být pravidlem. Svou roli v tomto sehrává například i velikost displeje, jeho obnovovací frekvence a způsob používání telefonu. Obecně lze ale doporučit výběr telefonu s alespoň 4000 mAh. Výjimku tvoří iPhone, který dokáže s baterií nakládat efektivněji než většina telefonů se systémem Android.

Odolnost

Pro někoho může hrát důležitou roli i použitý materiál či odolnost telefonu. Převážná část výrobců mobilních telefonů už několik let nabízí modely odolné vůči vodě a prachu, jestliže je pro vás ale prioritou mít telefon, který si hravě poradí i v horších podmínkách, pak byste měli vybírat v podkategorii takzvaných odolných telefonů.

Podpora Dual SIM

U telefonů takzvané střední třídy, jejíchž cenovka nepřesahuje hranici 10 tisíc korun, je velice nutné se nenechat zlákat marketingovými řečmi jednotlivých výrobců. Téměř každý se vám totiž bude snažit vnutit, že právě jejich mobil je tím nejlepším v poměru cena/výkon, co aktuálně můžete pořídit.

Je ale jasné, že i když telefony v této kategorii přináší některé technologie z „vlajkových“ modelů, někde výrobce musel dělat ústupky. Telefon se špičkovým aparátem tak může ztrácet u výkonu, jinde bude výkonu obětována kvalita displeje. Je proto důležité se v nabídce zorientovat a vybírat podle způsobu využití.

Nejlepší mobily do 10 000 korun

Abychom vám výběr mobilu co možná nejvíce usnadnili, připravili jsme pro vás seznam 4 + 1 modelů, které nabízejí to nejlepší v poměru cena/výkon.

OnePlus Nord 2 5G

OnePlus Nord 2 5G

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
OnePlus Nord 2 5G

OnePlus Nord 2 5G

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Realme GT Neo 2 5G

Realme GT Neo 2 5G

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Realme GT Neo 2 5G

Realme GT Neo 2 5G

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Samsung Galaxy M52 5G

Samsung Galaxy M52 5G

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Samsung Galaxy M52 5G

Samsung Galaxy M52 5G

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Xiaomi Poco F3

Xiaomi Poco F3

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Xiaomi Poco F3

Xiaomi Poco F3

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone SE

Apple iPhone SE

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Apple iPhone SE

Apple iPhone SE

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

OnePlus Nord 2 5G

OnePlus Nord 2 5G lze aktuálně označit za jeden z nejlepších telefonů ve své cenové kategorii vůbec. Na první pohled působí jako vlajková loď, avšak k dostání je za podstatně nižší ceny. V oblasti výkonu se spoléhá na moderní čipset MediaTek Dimensity 1200 5G s osmijádrovým procesorem v kombinaci s 8/12 GB operační paměti RAM. Co se týče displeje, zde naleznete 6,43″ AMOLED obrazovku s rozlišením 2400 x 1080 pixelů a obnovovací frekvencí 90 Hz. nechybí ani HDR10. Interní úložiště pak ještě nabízí 128/256 GB místa, avšak slot pro paměťové karty bohužel chybí.

OnePlus Nord 2 5G
Zdroj: OnePlus.in

Největší pozornost si ale získává fotoaparát. Výrobce zde vsadil na 50MP hlavní senzor od Sony, který se pyšní clonou f/1,88 a dokonce nabízí i optickou stabilizaci obrazu. Zadní fotomodul ještě doplňuje 8MP ultraširokoúhlý objektiv s úhlem záběru až 119° a clonou f/2,3, přičemž rozhodně potěší i 2MP monochromatický snímač s clonou f/2,4. Uživatelé si také pochvalují solidní výdrž baterie a podporu 65W rychlonabíjení, díky čemuž lze telefon nabít do 100 % za pouhých 15 minut.

Tento smartphone dlouhodobě sklízí pozitivní ohlasy za svou všestrannost. Díky svému výkonu si poradí prakticky s jakoukoliv úlohou nebo hrou, což jde ruku v ruce s kvalitním displejem s podporou always-on. Jak už bylo zmíněno výše, mezi největší přednosti OnePlus Nord 2 5G jednoznačně patří fotoaparát. Výrobce sklízí chválu i za uspokojivé stereo reproduktory. Bohužel tento model nedisponuje odolností vůči vodě dle stupně krytí IP, přičemž se objevily i narážky na kvalitu HDR videí.

Realme GT Neo 2 5G

Telefon Realme GT Neo 2 5G dokáže potěšit prakticky ve všech směrech. Tento model je totiž vybaven moderním čipem Qualcomm Snapdragon 870 5G s osmijádrovým procesorem, kterému sekunduje 8 GB operační paměti RAM. Podle uživatelských recenzí se jedná o nesmírně výkonný smartphone ve své cenové kategorii. Hravě si proto poradí s nejrůznějšími operacemi, včetně graficky náročnějších her. S tím jde dohromady i kvalitní 6,62″ AMOLED displej s rozlišením 2400 x 1080 pixelů a 120Hz obnovovací frekvencí, kterou lze adaptivně přizpůsobit vykreslovanému obsahu. Aby toho nebylo málo, tak díky technologii HDR10+ navíc nabízí svítivost až 1300 nitů.

Realme GT Neo 2 5G
Zdroj: Realme.com

Tento model nadále sklízí ovace za svůj fotoaparát. Zadní fotomodul se skládá hlavního senzoru s rozlišením 64 MP s clonou f/1,8 a podporou umělé inteligence (AI), 8MP ultraširokoúhlého objektivu s clonou f/2,3 a 2MP makro fotoaparátu s clonou f/2,4. Samozřejmostí je také elektronická stabilizace obrazu. Přední kamera pak nabízí rozlišení 16 MP. Co se týče baterie, ta nabízí kapacitu 5000 mAh. Zásadním benefitem v této oblasti je ale podpora až 65W rychlonabíjení, díky čemuž lze baterii nabít do 100 % za pouhých 36 minut. Tuto hodnotu udává výrobce, v realitě se jedná spíše o něco kolem 40 minut.

Realme GT Neo 2 5G běží na operačním systému Android 11 s nadstavbou Realme UI 2.0. Podle samotných uživatelů je prostředí nesmírně jednoduché a intuitivní, přičemž mu samozřejmě neschází i povedené grafické efekty a animace. Z hlediska zabezpečení se pak spoléhá na čtečku otisků prstů integrovanou přímo do displeje. Telefon ale bohužel není bezchybný a má i své nedostatky. Například mu schází slot pro paměťovou kartu, krytí IP (voděodolnost) nebo 3,5mm jack konektor. Navzdory tomu se i přesto jedná o jeden z nejlepších telefonů v této cenové kategorii.

Samsung Galaxy M52 5G

Poměrně zajímavým telefonem v této cenové kategorii je Samsung Galaxy M52 5G, který potěší především fanoušky Samsungu. Jak je již z názvu patrné, jedna z největších předností tohoto modelu je podpora 5G sítí, díky čemuž je možné využívat rychlejší internetové připojení (v pokrytých oblastech). Zařízení se nadále těší velké popularitě za svůj 6,7″ AMOLED displej se 120Hz obnovovací frekvencí a rozlišením 2400 x 1080 pixelů. Co se týče výkonu, o ten se stará čipset Qualcomm Snapdragon 778G s osmijádrovým procesorem v kombinaci s 6 GB operační paměti. K dispozici jsou i varianty s 8 GB RAM. Potěšit dokáže i interní úložiště s kapacitou 128 GB, které lze rozšířit o až 1 TB pomocí paměťové karty. Bohužel nevýhodou je, že rozšíření paměti je řešeno pomocí hybridního slotu. Není tedy možné zároveň používat režim Dual SIM s paměťovou kartou.

Samsung Galaxy M52 5G
Zdroj: Samsung.com
Samsung Galaxy M52 5G je k dostání v černém, modrém a bílém provedení

Samsung Galaxy M52 5G každopádně nezaostává ani v oblasti fotoaparátu. Na zadní straně nabízí hlavní senzor s rozlišením 64 MP a clonou f/1,8, který je nadále doplněn 12MP ultraširokoúhlým objektivem s clonou f/2,2 a 5MP makro fotoaparátem s clonou f/2,4. Přední fotoaparát nabízí rozlišení 32 MP. Uživatelé si kvalitu fotografií obecně pochvalují, avšak ve zhoršených světelných podmínkách prudce klesá.

Obecně se jedná o poměrně povedený model, u kterého si jeho uživatelé pochvalují především kvalitu displeje, dostačující výkon a podporu 5G. Potěšit také dokáže solidní baterie s kapacitou 5000 mAh a operační systém Android 11. Na druhou stranu kritice neutekla čtečka otisků prstů, která vždy nefunguje tak, jak má. Stejně tak telefonu schází krytí IP (odolnost vůči vodě) a někomu může překážet zmiňovaný hybridní slot.

Xiaomi Poco F3

Chytrý telefon Xiaomi Poco F3 je jasnou volbou pro hráče a uživatele, kteří od smartphonu vyžadují co možná nejlepší výkon. Tento model se totiž spoléhá na čipset Snapdragon 870 5G s osmijádrovým procesorem a 6 až 8 GB operační paměti RAM. Aby toho ale nebylo málo, tak je nadále vybaven technologií LiquidCool 1.0, která zajišťuje dostatečné chlazení telefonu, díky čemuž opadají obavy z přehřívání zařízení například při samotném hraní. V oblasti gamingu hraje důležitou roli i displej. Výrobce zde vsází na 6,67″ AMOLED s rozlišením 2400 x 1080 pixelů a 120Hz obnovovací frekvencí. Displeji ještě nechybí ani HDR10+, díky čemuž se svítivost dokáže vyšplhat na až 1300 nitů. Nechybí ani podpora 5G pro případné hraní on-line her na cestách.

POCO F3
Zdroj: Po.co

Ačkoliv se tento model soustředí primárně na videohry, tak i přesto nabízí poměrně kvalitní fotoaparáty. Na zadní straně se nachází hlavní fotoaparát s rozlišením 48 MP a clonou f/1,8, který je nadále doplněn o 8MP ultraširokoúhlý objektiv s clonou f/2,2 a 5MP makro senzorem s clonou f/2,4. Na svou cenu se smartphone při denním světle dokáže postarat o vysoce kvalitní fotografie. Bohužel to ale neplatí pro fotky z ultraširokoúhlého objektivu, které jsou v drtivé většině případů spíše podprůměrné.

Pochopitelně největší chválí tento telefon sklízí za svůj výkon v kombinaci s displejem. Uživatelé si každopádně nadále pochvalují výdrž baterie na jedno nabití, kvalitu stereo reproduktorů a prémiové zpracování. Na svou cenu se totiž jedná o nesmírně schopné zařízení. Mezi nedostatky se pak řadí absence slotu pro paměťové karty nebo kvalita zmiňovaného ultraširokoúhlého objektivu.

iPhone SE (2020)

Poslední telefon na našem seznamu je iPhone SE (2020). Jedná se o takzvaný vstupní model do ekosystému společnosti Apple, který za dostupnou cenu nabízí výkon dřívější vlajkové lodě iPhone 11 Pro v kompaktním provedení. Z hlediska oficiálních specifikací je každopádně tento telefon výrazně horší než výše zmiňovaná konkurence, kdy například nabízí jen 4,7“ IPS displej s rozlišením 1334 x 750 pixelů a obnovovací frekvencí 60 Hz. Stejně tak mu v této generaci chybí i podpora 5G.

Žádná sláva to na první pohled není ani v případě zadního 12 Mpx fotoaparátu s clonou f/1,8. Zde to každopádně iPhone SE (2020) dohání prostřednictvím funkcí Smart HDR, dokáže si poradit s focením portrétních snímků, umí upravovat hloubku ostrosti a nemá problém ani s natáčením videa ve 4 K. Tento model těží také z jednoduchého operačního systému iOS.

Telefony od Applu pak navíc ještě nabízí jeden důležitý benefit, který u modelů s Androidem jen tak nenajdete. Řeč je o dlouhé podpoře, kdy po dobu zhruba pěti let od vydání mobilu můžete počítat s pravidelnými aktualizacemi. Ve finále se tak jedná o parádní smartphone kompaktních rozměrů, který dokáže potěšit nenáročné uživatele toužící po jednoduchém, ale přesto svižném a funkčním telefonu.

iPhone SE v černé barvě
Zdroj: Apple.com
iPhone SE (2020) působí nenápadně, ale výkonu má na rozdávání

Jelikož v březnu 2022 Apple odhalil již třetí generaci iPhonu SE, cena za druhou generaci klesla pod hranici 10 tisíc korun.

Kde koupit nejlepší mobily do 10 000 Kč

OnePlus Nord 2 5G

OnePlus Nord 2 5G

od  

Realme GT Neo 2 5G

Realme GT Neo 2 5G

od  

Samsung Galaxy M52 5G

Samsung Galaxy M52 5G

od  

Xiaomi Poco F3

Xiaomi Poco F3

od  

Apple iPhone SE

Apple iPhone SE

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také