Seznam.cz

Herní počítač vs. herní notebook: Jaké jsou jejich výhody a podle čeho vybírat?

herni-notebook-nebo-pc
Zdroj: Shutterstock.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 7 měsíců

Je lepší herní počítač, nebo herní notebook? Ačkoliv v jádru slouží ke stejnému účelu, jsou mezi nimi poměrně zásadní rozdíly, které je nutné zohlednit již při výběru. Které zařízení je pro vás lepší?

Výkon: Nejdůležitější aspekt pro hraní

Moderní technologie se za poslední roky výrazně posunuly. Poměrně zásadní vzestup zažil výkon počítačů, laptopů i telefonů, díky čemuž si tato zařízení dokážou poradit i se zpracováním podstatně náročnějších operací či vykreslením téměř až realisticky vypadajících her. Každý model ale potřebným výkonem nedisponuje. Ostatně právě proto dostaly herní stroje své vlastní kategorie, jelikož se u nich cílí právě na výkon a například taková spotřeba jde logicky stranou.

V otázce hraní videoher měly vždycky navrch klasické stolní počítače. Notebooky naopak zaostávají kvůli svým hlavním výhodám, respektive z důvodu nízké hmotnosti a menším rozměrům. Právě proto nedokážou tak dobře odvádět teplo jako klasické sestavy, což při delším hraní může dojít až k přehřívání a ztrátám výkonu. Výběru herního laptopu je proto nutné věnovat zvýšenou pozornost.

Herní počítač

Pokud pomineme herní konzole, které jsou pro gaming přímo určené, tak je nejlepší variantou klasický stolní počítač s vhodnými komponenty. Takovéto stroje lze navíc sehnat v nejrůznějších velikostech, s různě odstupňovanými schopnostmi, které tak přímo odpovídají potřebám každého hráče. V jejich prospěch také mluví hned několik nezpochybnitelných benefitů, s nimiž se naopak u notebooků, případně ani u konzolí, zkrátka nesetkáte.

Výhody herních počítačů

Bezesporu největší výhodou je nižší pořizovací cena, což lze vnímat jako menší omluvu za větší rozměry a jistou formu nepřenositelnosti. Herní počítač tak lze pořídit podstatně levněji než stejně výkonný laptop. Ve finále je to poměrně logické. Zatímco v počítačové skříni se ukrývají komponenty větších rozměrů a mají podstatně více místa pro chlazení, v případě notebooků je nutné je vměstnat do poměrně malého prostoru.

Herní počítač
Zdroj: Unsplash.com
Herní počítače mohou díky RGB ozdobit místnost

Zároveň si každý zájemce může vzít celý proces do vlastních rukou. Pokud máte potřebné znalosti, nic vám nebrání v tom, abyste si svůj vlastní herní počítač postavili svépomocí. Stačí pouze nakoupit vhodné počítačové komponenty a následně je poskládat dohromady. O žádnou vědu se rozhodně nejedná. Stačí si pročíst pár návodů, nebo zhlédnout příslušná videa, která stavbu počítačů krok po kroku vysvětlují. Například na videoportálu YouTube se jich nabízí hned stovky. V takovém případě si o tom, co se bude skrývat uvnitř vašeho herního počítače, budete rozhodovat zcela sami.

S tímto také úzce souvisí možnost si již starší počítač vylepšit a dát mu tak druhý dech, aby si hravě poradil i s aktuálními herními tituly. Jestliže si PC můžete postavit sami, tak logicky jej také můžete obohatit o novější komponenty a za nižší cenu tak aktualizovat klidně i pár let starší model, který už například nestíhá s novodobými hrami. Počítače jsou tak svým způsobem modulární a lze si je kdykoliv poupravit dle vlastních potřeb.

V takovém případě se za základ dají považovat tři komponenty – procesor (CPU), grafická karta (GPU) a operační paměť RAM – které mají přímý vliv na výkon zařízení. Na druhou stranu instalace novějších dílů nemusí být vždy úplně jednoduchá. Při koupi nového procesoru se musíte ujistit o tom, že odpovídá patici základní desky, v případě grafické karty je potřeba disponovat dostatečně výkonným napájecím zdrojem a operační paměť musí být stejného typu, jež koresponduje se základní deskou. Zapomínat se také nesmí na dostatečně kvalitní chlazení.

Nevýhody herních počítačů

Z hlediska ceny, výkonu, modularity a lepšího chlazení herní počítače jasně vedou. Bohužel ale mají i své nezpochybnitelné nevýhody, které pro někoho mohou být poměrně zásadní. Samozřejmě největší nevýhodou je již zmiňovaná nepřenositelnost. Herní počítač zkrátka nelze sbalit do batohy a jen tak jej někam přenést. Nehledě na to, že samotná skříň vlastně není všechno. Je nutné k ní ještě pořídit monitor, klávesnici, myš a herní sluchátka.

Stejně tak může být v dnešní době problém sehnat některé komponenty. Tato překážka se dotýká především trhu grafických karet. Situace byla nejhorší s příchodem koronavirové pandemie, avšak naštěstí se už začíná zlepšovat. Zároveň u některých modelů také znatelně vzrostla jejich cena. To se každopádně týká především high-end modelů, které byly s rostoucí popularitou kryptoměn spojeny s jejich těžbou.

Herní notebook

Přenosný počítač s dostatkem výkonu pro hraní i těch nejnáročnějších herních titulů už dávno není sci-fi. Na dnešním trhu je k dostání široká řada herních notebooků v nejrůznějších cenových kategoriích. Ať už hledáte kompaktní model s nižší hmotností, nebo jeho přesný opak, u kterého se prakticky ve všech případech obejdete i bez monitoru, tak v obou případech máte rozhodně z čeho vybírat.

Výhody herních notebooků

Hlavní benefit notebooků obecně spočívá v jejich přenositelnosti a kompaktních rozměrech. Prakticky v okamžiku jej tak můžete kamkoliv přenést – jednoduše stačí zavřít víko a dát laptop do batohu či tašky – aniž byste museli řešit jakékoliv zbytečné komplikace. To pochopitelně platí i v případě herních notebooků, které sice mohou být těžší, avšak to ve srovnání s klasickým stolním počítačem není žádnou překážkou.

Herní notebook
Zdroj: Unsplash.com

Zároveň lze také říct, že jsou herní notebooky prakticky okamžitě připravené ke hraní. Disponují totiž vestavěnými reproduktory, displejem, webkamerou a touchpadem, díky čemuž je lze ihned nastavit a rovnou se tak pustit do akce. Jedinou podmínkou je snad jen myš, kterou v některých titulech ani nemusíte potřebovat.

Nevýhody herních notebooků

Přenositelnost si však žádá svou daň. Kvůli tomu je nutné počítat s řadou kompromisů, se kterými byste se u zmiňovaných herních počítačů zkrátka nesetkali. Zásadní problém spočívá v celkové uzavřenosti těchto zařízení. Možnosti obměny komponentů jsou totiž značně omezené, kvůli čemuž není možné si například po několika letech koupit nový procesor či grafickou kartu. Tyto komponenty jsou totiž integrovány přímo do základní desky. Jakmile tedy notebook už nebude zvládat aktuální tituly, bude nutné pořídit novější a výkonnější model. To se pak pochopitelně týká i omezenější opravitelnosti.

Ačkoliv jsou kompaktní rozměry a zmiňovaná přenositelnost hlavními benefity herních notebooků, tak je zároveň z velké části i omezují. Výrobci mají totiž k dispozici podstatně méně prostoru. Z tohoto důvodu se z velké části spoléhají na „zmenšené“ komponenty určené pro potřeby laptopů. To se týká především specifických procesorů pro notebooky a grafických karet. Pochopitelně GPU pro desktop bychom nemohli vložit do laptopu. Aktuální generace jsou totiž častokrát hrubší než samotné notebooky. Například hloubka karty Nvidia GeForce RTX činí 35 milimetrů, zatímco u oblíbeného herního notebooku Razer Blade 15 jde „pouze“ o 19,9 milimetrů.

Grafická karta RTX 2080
Zdroj: Pexels.com
Herní grafická karta Nvidia GeForce RTX 2080

Zmenšení komponentů je pak doprovázeno i nižším výkonem, za což je stejně tak zodpovědný i nedostatek prostoru. Kvůli tomu je laptop obtížnější uchladit. Jakmile se například procesor začne přehřívat, automaticky sníží svůj výkon, aby předešel případným komplikacím. Někteří hráči se proto dodatečně spoléhají na chladící podložky. Na druhou stranu to ale neznamená, že se herní počítač nemůže výkonnostně vyrovnat klasickému počítači. Tyto rozdíly se sice postupem času zmenšují, avšak stále platí, že za stejně výkonný laptop zkrátka zaplatíte více než za stolní počítač.

V závěru je ještě na místě upozornit na jednu poměrně zásadní rozdílnost. Zatímco počítač si můžete postavit svépomocí, u laptopu jste zcela odkázáni pouze na již hotové modely. To opět souvisí se zmiňovanou uzavřeností a nemožností výměny komponentů.

Která varianta je pro vás lepší?

Obecně lze říct, že pro hraní videoher je lepší volit herní počítač. Jak už bylo zmíněno výše, ten je totiž k dispozici za menší cenu, přičemž i tak nabídne vyšší výkon a možnost výměny komponentů. V praxi jej tak lze používat řadu let a případně jen postupem času obměňovat jednotlivé části jako CPU nebo GPU.

Na druhou stranu herní notebooky jsou jasnou volbou pro hráče, kteří potřebují přenosné zařízení. Do této kategorie spadají například studenti či lidi, jež často cestují, případně se přesouvají mezi několika lokacemi. I přes své nevýhody jde stále o poměrně solidní volbu. Už dávno navíc neplatí, že notebooky nelze pro hraní vůbec použít. Během posledních let se totiž moderní technologie posunuly o kus vpřed, díky čemuž si výrazně polepšil i výkon.

Obě možnosti lze navíc jednoduše zkombinovat, aniž byste si museli kupovat obě zařízení. Pokud máte například herní počítač a rádi byste si užili gaming i na cestách, jako možné řešení se nabízí koupě takzvané handheld konzole. Konkrétně se jedná o přenosné herní konzole, které ve svém menším těle nabízejí dostatek výkonu pro hraní takzvaných AAA her. Mezi nejpopulárnější z nich se řadí Nintendo Switch a Steam Deck.

Zobrazit nabídku stolních herních počítačů

Kde koupit oblíbené herní PC/notebooky

HAL3000 Alfa Gamer Pro 3070 (PCHS2482)

HAL3000 Alfa Gamer Pro 3070 (PCHS2482)

od  

LYNX Challenger i3 1650 (10462819)

LYNX Challenger i3 1650 (10462819)

od  

Acer Nitro 5 2021 (NH.QAMEC.009)

Acer Nitro 5 2021 (NH.QAMEC.009)

od  

Razer Blade 15 (RZ09-0421EED3-R3E1)

Razer Blade 15 (RZ09-0421EED3-R3E1)

od  

Lenovo Gaming 3 (82K200R9CK)

Lenovo Gaming 3 (82K200R9CK)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Gaming Počítače Notebooky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také