Seznam.cz

Nejlepší herní myši v roce 2021: Jak dobře pořídit?

herni_mysi_logitech
Zdroj: Unsplash.com
Pavel-Jelič
Pavel Jelič před 1 týdnem

Myš patří mezi počítačová příslušenství, která používáme téměř neustále. To znamená, že bychom na ní rozhodně neměli šetřit. Kvalitní a ergonomická myš je důležitá pro každého uživatele, obzvlášť to pak platí u hráčů. Pokud se mezi ně řadíte i vy, mohl by se vám hodit tento článek, ve kterém se na herní myši zaměřujeme.

Nejlepší herní myši pro rok 2021

Porovnat paramentry

Klasika za pár stovek

A4tech Bloody V7 HoleLess Core 2

od  

Levná herní myš, kterou ocení především občasní hráči. Je kvalitně zpracovaná a nabízí 8 programovatelných tlačítek. V nižším segmentu se řadí mezi špičku.

Méně je někdy více

Logitech Lightsync G102

od  

Minimalistická herní myš, která je díky svému tvaru určena pro praváky i leváky. Nabízí kvalitní zpracování a vysoké DPI až 8000.

Je libo opravu kvalitní bezdrát?

Razer Basilisk X HyperSpeed

od  

Jestliže vám k hraní nevadí bezdrátové myši, tak by se herní myš Razer Basilisk X HyperSpeed mohla líbit. Špičkové technologie zajistí takřka nulovou latenci.

Ve jménu DPI

Razer DeathAdder V2

od  

Herní myš Razer DeathAdder V2 patří mezi jednu z nejoblíbenějších herních myší. Pokud hledáte myš s vysokým DPI, našli jste ideálního kandidáta.

To nejlehčí, co si můžete přát

Logitech G Pro X Superlight

od  

Preference hráčů jsou různé. Někdo hledá myš s největším DPI, někdo zase netradiční design. A jiní hráči zase co možná nejnižší váhu.

Nejlepší volba pro náročné

Logitech G502 Lightspeed

od  

Řadíte se mezi náročné hráče a hledáte jednu z nejlepších myší současnosti, se kterou je spokojena většina hráčů na planetě? Sáhněte po Logitech G502 Lightspeed.

Programovatelná tlačítka jako hlavní cíl

Razer Naga Pro

od  

Pokud hrajete především RPG či MMORPG hry, tak potřebujete tlačítka. Hodně tlačítek. Všechny má herní myš Razer Naga Pro.

Má herní myš smysl?

Na tuto otázku existuje celkem jednoduchá odpověď: Pořízení herní myši má rozhodně smysl. Nabízí totiž hned několik výhod. Primárně vám díky své přesnosti a možnostem nastavení umožní lépe hrát hry, kromě toho si ale také můžete být jistí tím, že vás při správném výběru nebude po několikahodinovém hraní bolet ruka či prsty. V neposlední řadě pak vaše herní myš bude designově doplňovat vaší počítačovou sestavu a další herní příslušenství.

Jak vybrat herní myš

Při výběru ideální herní myši je nutné zvážit hned několik aspektů, na které se podíváme níže. Všemožných herních myší je na trhu k dispozici nespočet a mohou se od sebe lišit v prakticky čemkoliv, od designu, přes využitou technologii snímače až po počet tlačítek. Pojďme si tedy jednotlivé parametry rozebrat více dopodrobna.

Velikost a ergonomie

Tvar, velikost, ergonomie a celkový design je u myší různý. Některé jsou více ploché, jiné zase vyšší, některé jsou celkově větší, jiné zase menší. U herních myší je pak možné někdy sledovat také speciální ergonomický tvar, který ale nemusí sedět každému. Správná herní myš by neměla být příliš vysoká, ale ani příliš nízká, aby na ní prsty nebyly položeny v křeči. Každá herní myš by měla být dostatečně velká, aby se na ni vešla celá dlaň – záleží ale na velikosti vaší ruky. Pokud jste zvyklí na myši s klasickým tvarem, který vám „sedí“, pořiďte si herní myš v obdobném tvaru a bez zbytečných šíleností. Naopak u speciálních ergonomických myší zase existuje šance, že narazíte na stoprocentní ideál. Co se týče povrchu, ten by měl být ideálně matný, jelikož na lesklém půjde vidět každý otisk a nečistota.

Tvar, velikost, ergonomie a celkový design je u myší různý. Některé jsou více ploché, jiné zase vyšší, některé jsou celkově větší, jiné zase menší. U herních myší je pak možné někdy sledovat také speciální ergonomický tvar, který ale nemusí sedět každému. Správná herní myš by neměla být příliš vysoká, ale ani příliš nízká, aby na ní prsty nebyly položeny v křeči. Každá herní myš by měla být dostatečně velká, aby se na ni vešla celá dlaň – záleží ale na velikosti vaší ruky. Pokud jste zvyklí na myši s klasickým tvarem, který vám „sedí“, pořiďte si herní myš v obdobném tvaru a bez zbytečných „šíleností“. Naopak u speciálních ergonomických myší zase existuje šance, že narazíte na stoprocentní ideál. Co se týče povrchu, ten by měl být ideálně matný, jelikož na lesklém půjde vidět každý otisk a nečistota.

logitech_g502_mys
Zdroj: Unsplash / Emiliano Cicero
Herní myš Logitech G502

Tlačítka

Každá myš disponuje minimálně dvěma tlačítky, tedy levým a pravým, které používáme nejčastěji. Mezi těmito tlačítky se pak nachází kolečko, které lze kromě posuvu zamáčknout směrem dolů. Většina herních myší má k dispozici ještě další tlačítka, která mohou sloužit k různým účelům. Mezi naprostý standard patří dvě tlačítka navíc, která se nachází na levém boku a ovládají se palcem. Ve výchozím nastavení tato tlačítka nedělají buď nic, anebo je můžete využít ve webovém prohlížeči k přesouvaní zpět a vpřed mezi stránkami. Chování jednotlivých tlačítek lze pak nastavit podle libosti v samotných hrách anebo v aplikacích, které výrobci k myším dodávají.

Kromě tlačítek, které se často nachází u, se můžeme setkat s tlačítky, která jsou umístěna u levého tlačítka, popřípadě na ose, tudíž se ovládají ukazováčkem. Svým způsobem lze říct, že čím více tlačítek myš má, tak tím pro hraní her lépe – nic se ale nesmí přehánět. Díky těmto speciálním tlačítkům si můžete ve hrách nastavit nějakou akci, kterou byste jinak museli provést například na klávesnici. Může se jednat o okamžité vyvolání kouzla, přehození zbraně, využití nějakého vybavení a podobně. Tato tlačítka však mohou skvěle posloužit i v různých aplikacích, například ve foto a video editorech.

Citlivost a DPI

Dalším velmi důležitým parametrem při výběru herní myši je citlivost, která se udává v DPI – Dots Per Inch (počet bodů na jeden palec). Tento údaj přesně určuje, kolik obrazových bodů (pixelů) se při pohybu myší vejde do jednoho palce. Čím větší má myš DPI, tím rychleji dokáže pohybovat kurzorem, jelikož v rámci jednoho palce urazí delší vzdálenost. I v tomto případě je to ale především o preferencích konkrétního uživatele. Někomu vyhovuje pohyb, který je citlivější, někdo zase upřednostňuje pomalejší pohyb a větší „jezdící“ plochu. Pokud hrajete hry pro více hráčů, ve kterých je důležité být rychlý (například kvůli střílení), tak byste měli být schopni s myší pracovat na co nejmenším prostoru.

Většina herních myší disponuje možností, díky které je možné DPI přepnout, a to buď pomocí speciálních tlačítek přímo na myši, anebo třeba prostřednictvím softwaru, který je určen k ovládání myší. Pokud překonáte počáteční komplikace a začnete využívat vyšší DPI, rychle si zvyknete a postupně se můžete dostat do opravdu vysokých hodnot DPI. Je tedy lepší mít u myši co možná největší DPI, abyste měli rezervu. Mnoho obyčejných myší má hodnotu DPI odpovídající 800 a postupně se v rámci výběru v tomto segmentu dostanete zhruba ke 4 000. Právě tam začínají herní myši, pokud tedy budete mít tu možnost, určitě sáhněte po ještě větším DPI, aby vám poté nescházelo. Některé herní myší nabízí citlivost i 20 000 DPI a vyšší.

Optická nebo laserová?

Myši je v dnešní době možné pořídit buď s optickým či laserovým snímačem. Každá tato technologie má svá pro a proti, u herních myší ale převažuje nabídka optických myší, i když mnohdy mají navrch ty laserové – především díky přesnějším snímacím schopnostem. Světoví výrobci herního příslušenství však v poslední době vyvíjí kvalitní optické snímače, které jsou velmi přesné, spolehlivé a nabízí taktéž vysoké DPI. Laserové myši je pak možné využívat i bez podložky, u hraní byste ale měli kvalitní podložku využít. Optickou myš od té laserové můžete poznat jednoduše tak, že snímač na spodní části myši svítí červenou barvou, zatímco laserový snímač nesvítí.

logitech_g_pro_x_superlight_mys
Zdroj: Unsplash / Vinicius "amnx" Amano
Herní myš Logitech G Pro X Superlight

Drátem nebo vzduchem

Zvážit byste měli také to, zda chcete myš drátovou či bezdrátovou. Většina profesionálních hráčů využívá drátové myši, a to z jednoduchého důvodu – nízká odezva. Při běžném hraní rozdíl nepoznáte. U bezdrátové myši budete čas od času muset vyměnit baterie, u kabelové může zase při hraní vadit kabel, který omezuje pole pro pohyb myši. Jestliže se tedy neřadíte mezi profesionální hráče a máte zálusk na bezdrátovou herní myš, tak rozhodně neuděláte špatně, pokud si ji pořídíte. Některé myši jsou pak zároveň drátové i bezdrátové, protože mají odnímatelný kabel.

Podsvícení a software

V současné době je velmi oblíbené podsvícení u herních počítačů a. Může být přímou součástí počítačové skříně, popřípadě chladiče, ventilátoru, grafické karty, pamětí RAM a tak dále. Podsvícení nabízí také většina herních klávesnic a myší. Pomocí dedikovaných aplikací si pak můžete jeho barvy upravit přesně podle vašich představ. Software od výrobce využijete také například pro nastavení speciálních tlačítek, citlivosti a dalších předvoleb.

A co podložka?

Chcete-li mít stoprocentní jistotu toho, že vaše myš nikdy nevynechá, a že se vám s ní bude po stole dobře pohybovat, pořiďte si podložku pod myš. Podložek je k dispozici několik druhů a záleží na tom, jak moc s myší pohybujete. Někdo preferuje menší podložky, jiní uživatelé si zase rádi zakoupí velkou podložku, která se rozprostírá prakticky po celém stole, tedy i pod klávesnicí.

Nejlepší herní myši v roce 2021

Nyní se budeme věnovat konkrétním myším od nejlevnější model po nejdražší, které vám v roce 2021 můžeme doporučit.

A4tech Bloody V7: Klasika za pár stovek

Pokud máte v hledáčku myš s pěkným herním designem a nechcete příliš utrácet, věnujte pozornost myši A4tech Bloody V7. Ta je určena pro všechny hráče, kteří si sem tam rádi zahrají nějakou hru. Tato myš nabízí celkově 8 různých tlačítek a citlivost až 3200 DPI, což není příliš, ale stačí to. Nesmíme zapomenout zmínit speciální střílecí režimy, díky kterým jste schopni vystřelit hned několik ran rychle za sebou. Myš je odolná a potěší i oplétaný kabel, který má (stejně jako myš) černočervené zbarvení. Za necelou pětistovku si tak můžete pořídit skvělou myš, která vám bude sloužit dlouhou dobu.

Logitech Lightsync G102: Méně je někdy více

Další skvělou herní myší, kterou pořídíte za pár stovek, je Logitech G102 Lightsync. Oproti výše zmíněné je tato o trochu méně nápadná a na první pohled obyčejnější. Stále však nabízí podsvícení, které si můžete upravit, a kromě toho si můžete vybrat hned ze čtyř různých barev. Logitech Lightsync G102 nabídne celkově 6 různých tlačítek a vzhledem ke své konstrukci ji mohou využívat jak praváci, tak i leváci. Citlivost je možné nastavit až na 8000 DPI, což bude dostačovat i opravdu náročným hráčům. Celkové zpracování je na velmi dobré úrovni. Jediným záporem je u této myši kabel, který není opletený, ale gumový, což nepůsobí nejlépe. Za cenu kolem šesti set korun se ale tento nedostatek dá prominout.

logitech_g102_mys
Zdroj: logitech.com
Herní myš Logitech Lightsync G102

Razer Basilisk X HyperSpeed: Je libo opravu kvalitní bezdrát?

Herní značku Razer zná asi každý hráč. My jsme do výběru zvolili model Basilisk X HyperSpeed, který nabízí jednoduchý, avšak velmi zajímavý design. Myš Basilisk X HyperSpeed je kompletně bezdrátová a nabízí speciální duální režim pro připojení – konkrétně buď skrze technologii Razer HyperSpeed Wireless, anebo klasickým způsobem přes Bluetooth. V případě, že využijete technologii HyperSpeed Wireless, u které je nutné do počítače zasunout malý USB přijímač, se můžete těšit na extra rychlý přenos pohybu, který je oproti klasickému bezdrátovému přenosu až o 25 % rychlejší. Ve skutečnosti tak ani nemáte šanci poznat, že hrajete na bezdrátové myši. Při hraní v tomto režimu vydrží myš na jedno nabití až 285 hodin provozu, použijete-li Bluetooth, tak až 450 hodin. Maximální DPI je 16 000, kromě toho nabízí tato myš až 6 programovatelných tlačítek a mnoho dalšího. To vše za cenu kolem třinácti set korun.

Razer DeathAdder V2: Ve jménu DPI

U značky Razer zůstaneme i nadále. Dalším modelem je DeathAdder V2, který patří mezi jeden z nejvíce oblíbených. Tato myš je na první pohled nenápadná a fakt, že je herní, prozradí prakticky pouze podsvícení a pár tlačítek na víc. Je určená pro náročnější hráče, jelikož disponuje speciálním optickým senzorem Razer Focus+, který dokáže poskytnout citlivost až neuvěřitelných 20 000 DPI. Myši Razer jsou známé také prémiovou kvalitou zpracování a DeathAdder V2 rozhodně není výjimkou. Hledáte-li tedy myš, která díky svému designu a perfektní ergonomii padne do ruky snad každému hráči, je DeathAdder V2 tou správnou volbou. Cena startuje na zhruba 1 400 korunách.

razer_deathadder_v2
Zdroj: razer.com
Herní myš Razer DeathAdder V2

Logitech G Pro X Superlight: To nejlehčí, co si můžete přát

U myší může některým uživatelům záležet také na jejich váze. Někdo oceňuje, pokud je myš těžká a pořádně „sedí“ na stole, jiní uživatelé zase preferují lehké kousky. Patříte-li mezi uživatele z druhé zmíněné skupiny, věnujte pozornost Logitech G Pro X Superlight. Její váha je pouhých 63 gramů. Jedná se bezdrátovou myš, která má nízkou odezvu a maximální citlivost až 25 400 DPI. Z hlediska funkcí tak není nějak ošizená, nedisponuje ale podsvícením. Vybrat si můžete z černého a bílého provedení. Cena této myši se pohybuje kolem 2 400 korun.

Logitech G502 Lightspeed: Nejlepší volba pro náročné

Řadíte se mezi opravdu náročné hráče a sháníte pořádnou myš? Pokud ano, rozhodně se podívejte na Logitech G502 Lightspeed. Tato myš patří mezi ty nejvíce prodávané. Zaujme vás svým futuristickým designem, perfektní ergonomií a speciálním snímačem HERO 16K, který se postará o maximální citlivost až 16 000 DPI. Chování 11 tlačítek si můžete přizpůsobit v intuitivní a jednoduché aplikaci. Verze Lightspeed je zcela bezdrátová, dobrou zprávou ale je, že pro všechny odpůrce bezdrátových herních myší je vytvořena verze Hero, která drátem disponuje. Pokud vám tedy nevadí dát za myš přes dva a půl tisíce korun, tak si můžete být jistí tím, že vás Logitech G502 rozhodně nezklame.

logitech_g502_mys
Zdroj: logitech.com
Herní myš Logitech G502 Lightspeed

Razer Naga Pro: Programovatelná tlačítka jako hlavní cíl

Nakonec se společně podíváme ještě na další kousek od společnosti Razer. Tato myš je určená pro všechny jedince, kteří potřebují mít k dispozici co možná největší počet programovatelných tlačítek. Razer Naga Pro jich nabízí 20. Většina těchto tlačítek je umístěna na levém boku těla, což znamená, že je ovládáte pomocí palce pravé ruky. Patříte-li tedy mezi leváky, na Naga Pro si musíte nechat zajít chuť. Naga Pro je také modulární – konkrétně je možné celý levý bok myši vyměnit za jiný, takže se můžete přizpůsobit hraní všemožných her. Veškerá tlačítka si můžete naprogramovat v aplikaci od společnosti Razer a maximální citlivost myši je 20 000 DPI. Razer Naga Pro se hodí pro všechny hráče RPG her a dalších her, ve kterých potřebujete mít rychlý přístup k určitým akcím, například kouzlům, útokům a podobně. Cena v tomto případě začíná zhruba na tři a půl tisících korun.

Zobrazit celou nabídku herních myší

Kde koupit nejlepší herní myši v roce 2021

A4tech Bloody V7 HoleLess Core 2

A4tech Bloody V7 HoleLess Core 2

od  

Logitech Lightsync G102

Logitech Lightsync G102

od  

Razer Basilisk X HyperSpeed

Razer Basilisk X HyperSpeed

od  

Razer DeathAdder V2

Razer DeathAdder V2

od  

Logitech G Pro X Superlight

Logitech G Pro X Superlight

od  

Logitech G502 Lightspeed

Logitech G502 Lightspeed

od  

Razer Naga Pro

Razer Naga Pro

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Pavel-Jelič

Pavel Jelič

Redaktor

Primárně redaktor, sekundárně milovník informačních technologií. Zajímám se o webdesign a grafiku, život si nedovedu představit bez produktů od Applu a velmi blízko mám ke sportovním vozům. Rád se všeobecně věnuji novinkám v IT a poskytuji odborné poradenství.

Více článků od Pavla

Přečtěte si také