Seznam.cz

Valve Steam Deck: Přenosná herní konzole, která si poradí i s „áčkovými“ tituly

Valve Steam Deck
Zdroj: SteamDeck.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 2 roky

Začátkem roku 2022 se svět herních konzolí dočkal zajímavého přírůstku v podobě Valve Steam Deck, který se napříč hráčskou komunitou těší zaslouženému zájmu. V tomto článku se zaměříme na samotné specifikace, schopnosti a dostupné hry.

Steam Deck aneb handheld konzole na cesty

Herní konzole Steam Deck od firmy Valve se řadí do kategorie takzvaných handheld zařízení. Jedná se o přenosnou konzoli, se kterou lze hrát prakticky odkudkoliv. Novinka si  získala pozornost i díky tomu, že kategorie přenosných zařízení není příliš rozšířená. Doposud se v ní nacházel pouze jediný serióznější zástupce v podobě Nintendo Switch. Ačkoliv si však jsou podobné z hlediska přenosnosti, tam veškerá příbuznost končí.

S výkonem počítače

Společnost Valve u své konzole Steam Deck slibuje maximální možný výkon. Nad tím však ještě před oficiálním vydáním viselo spoustu otazníků. Přece jen se jedná o poměrně malé zařízení, které si má poradit i s nejnovějšími herními tituly. Ve finále konzole dostála slibům a nabízí výrazně vyšší výkon než zmiňované Nintendo Switch. Uvnitř tepe čtyřjádrový procesor Zen 2 s frekvencí 2,4 až 3,5 GHz, který staví na architektuře RDNA 2. Stejnou technologii najdeme mimo jiné i v konzolích Microsoft Xbox Series X a Sony PlayStation 5.

Grafický procesor následně disponuje osmi jádry s výkonem až 1,6 TFLOPS. Pro zajímavost je na místě jej srovnat i s konkurencí. Například Nintendo Switch s pouhými 0,5 TFLOPS zaostává. Na druhou stranu, na moderní konzole pro změnu Steam Deck nedosahuje. Například Xbox Series S nabízí 4 TFLOPS, PlayStation 5 téměř 10,3 TFLOPS a přední příčku drží Xbox Series X s 12,15 TFLOPS. Co se týče zbývajících specifikací, Steam Deck nabízí 16 GB operační paměti RAM (typu DDR5) a tři varianty pro interní úložiště. Na výběr je z 64 GB (eMMC), 256 GB (NVMe SSD) a 512 GB (NVMe SSD). K dispozici je také slot na paměťovou kartu (Micro SD) pro případné rozšíření úložiště.

Klíčovou součástí je samozřejmě obrazovka. V tomto ohledu Valve vsází na 7“ LCD displej s rozlišením 1280 x 800 pixelů a 60 Hz obnovovací frekvencí. Z hlediska konektivity se následně nabízí Bluetooth 5.0 a dvoupásmový Wi-Fi přijímač. Napájení USB-C Power Delivery s výkonem 45 W, což jde ruku v ruce 40 Wh baterií. Od té výrobce slibuje dvou až osmihodinovou výdrž v závislosti na hře.

Ovládání

Herní konzole také slibuje příjemné ovládání, které vychází z populárních a lety osvědčených gamepadů. Z hlediska rozložení ovládacích prvků tak připomíná prakticky jakýkoliv herní ovladač. Nad rámec ale přináší dva povedené trackpady – na každé straně jeden – které mohou přijít vhod v určitých hrách. Celkově tak konzole poskytuje široké spektrum ovládacích prvků: dva analogové joysticky, směrový kříž, tlačítka A, B, X, Y, dvě analogové páčky a další. Výhodou je také přítomnost akcelerometru, který dokáže zaznamenávat až šest os. Někoho možná překvapí i dotykový displej. Ten sice ve hrách moc užitku nenajde, zato výrazně zpříjemní práci v uživatelském prostředí.

Při hraní je důležitý také zvuk. Steam Deck je proto vybaven stereo reproduktory se zabudovaným digitálním signálovým procesorem (DSP). Nechybí ani možnost připojit sluchátka či reproduktory prostřednictvím 3,5 mm audio konektoru. Samozřejmostí je také vestavěný (v tomto případě duální) mikrofon.

Dostupné hry aneb co stojí za popularitou konzole

Na první pohled se může Steam Deck jevit „jen“ jako výkonná přenosná konzole. Zásadní je ale přítomnost platformy Steam, která nabízí více než 50 tisíc titulů a zároveň slouží jako digitální knihovna každého hráče.

Pro hraní na konzoli si hráči nemusí kupovat jednotlivé hry zvlášť. Pokud je již vlastní, může se prakticky ihned pustit do hraní. Na druhou stranu, ne každý titul si s konzolí úplně rozumí. Valve proto pochopitelně jednotlivé hry testuje. Celkově jsou rozřazeny do čtyř kategorií podpory – plná, částečná, nulová a neznámá – podle čehož jde rychle usoudit, zda je daná hra kompatibilní či nikoliv.

Valve Steam Deck jako PC
Zdroj: SteamDeck.com
Konzole Steam Deck zároveň poslouží jako počítač

Kvůli přítomnosti platformy Steam je Deck často označován spíše za přenosný herní počítač než konzole. Toto tvrzení není daleko od pravdy. Ze standardního prostředí se jde totiž překliknout na klasickou plochu, otevřít prohlížeč, sledovat videa a podobně.

Dokovací stanice

Ačkoliv je konzole primárně určena pro hraní na vestavěném LCD displeji, poradí si i s podstatně větším rozlišením. Díky přítomnosti USB-C portu lze ke Steam Deck připojit i dokovací stanici, která poslouží jako stojánek, ale jejím hlavním úkolem zůstává rozšíření konektivity. V takovém případě lze pak přenášet obraz například do monitoru či televize, a to až v 8K rozlišení při 60 Hz, nebo až ve 4K rozlišení při 120 Hz. Na rozdíl od Nintenda Switch se ale tato stanice prodává samostatně. Místo ní lze každopádně použít jakýkoliv USB-C hub.

Dokovací stanice konzole Steam Deck
Zdroj: SteamDeck.com
Steam Deck a oficiální dokovací stanice

Dostupnost a cena

Konzole Steam Deck oficiálně vstoupila na trh koncem února 2022. Bohužel se ale potýká se stejnými problémy s dostupností jako populární konzole Xbox Series X a PlayStation 5. Zároveň ji nelze pořídit odjinud než přímo od společnosti Valve. Momentálně je možné pouze vytvořit rezervaci. Zahájení objednávek následně začne nejdříve v říjnu 2022.

Co se týče ceny, ta závisí na konkrétní konfiguraci. Verze s 64 GB úložištěm stojí 419 €, s 256 GB úložištěm 549 € a s 512 GB úložištěm 679 €. Po přepočtu tak Steam Deck vyjde na zhruba 10,5 tisíc až 19,5 tisíc korun.

Zobrazit nabídku herních konzolí

Další oblíbené herní konzole

Nintendo Switch

Nintendo Switch

od  

Sony PlayStation 5

Sony PlayStation 5

od  

Microsoft Xbox Series X

Microsoft Xbox Series X

od  

Microsoft Xbox Series S

Microsoft Xbox Series S

od  

Nintendo Switch OLED model

Nintendo Switch OLED model

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také