Seznam.cz

Srovnání herních konzolí: Xbox, PlayStation, Nintendo, která je nejlepší?

srovnani-playstation-xbox-nintendo
Zdroj: Unsplash.com
Martin Chroust
Martin Chroust před 2 roky

Mezi herními konzolemi jsou stálice ty od Microsoftu, Sony a Nintenda. Řada zájemců ale netuší, jaké jsou výhody jednotlivých konzolí a v čem je naopak konkurence silnější. A můžeme vůbec do duelu televizních konzolí Xboxu a PlayStation přidat také Nintendo Switch, který je primárně přenosným handheldem?

Nejlepší herní konzole na českém trhu

Porovnat parametry
Microsoft Xbox Series S
1.
top

Microsoft Xbox Series S

od  

Herní konzole se zajímavým poměrem výkon - cena. Pokud hledáte dostupný Xbox, jste na správné adrese

Microsoft Xbox Series X
2.
top

Microsoft Xbox Series X

od  

Když chcete od Microsoftu to nejvýkonnější

Sony Playstation 5
3.
top

Sony Playstation 5

od  

PlayStation 5 ve srovnání se Series X trochu strádá, ale ani s jednou z konzolí chybu v žádném případě neuděláte

Nintendo Switch
4.
top

Nintendo Switch

od  

Unikátní hybrid domácí a cestovní konzole, limity v rozlišení displeje vás většinou trápit nebudou

Nintendo Switch Lite
5.
top

Nintendo Switch Lite

od  

Nepotřebujete Switch připojit k televizi? S Lite verzí můžete pár tisíc ušetřit

Nintendo Switch OLED model
6.
top

Nintendo Switch OLED model

od  

Nová verze konzole Switch s OLED displejem a pár změnami

Herní konzole jsou specifickou kategorií elektroniky, která se na trhu dokázala prosadit i přes masivní nástup počítačů. Zatímco PC je bráno jako univerzální zařízení na vše, herní konzole má jen jediný cíl – hraní her v co možná nejvyšší grafické kvalitě. V průběhu posledních let se na trhu vyprofilovaly dva nejvýraznější konkurenční modely – Xbox a PlayStation. V prvním případě je nejnovějším modelem loňský Xbox Series X (a méně výkonnější Series S), v druhém pak taktéž loňský PlayStation 5 od japonského technologického giganta Sony. Jaké jsou silné vlastnosti jednotlivých konzolí a jak obstojí při přímém porovnání? Do souboje konzolí zařadíme i Nintendo Switch, na který je však třeba dívat se trochu jiným pohledem. Nintendo Switch má naprosto odlišnou filozofii a tedy i své vlastní řešení a exkluzivní herní obsah.

Microsoft Xbox

Microsoft u své nejaktuálnější generace herní konzole vsadil na dva modely. Levnější Xbox Series S doplňuje dražší Xbox Series X. Obě mají minimalistický design (až na černou „plotýnku“ u S), ty největší rozdíly ale najdete uvnitř. Xbox Series S má „papírově“ třikrát menší grafický výkon (4 vs 12 TFLOPS), o něco pomalejší CPU (3,6 vs 6,8 GHz), „pouze“ 10 GB RAM s nižší propustností, 512 GB NVME SSD disk a postrádá optickou mechaniku. Jste tedy odkázání jen na Xbox Store a na předplatné Game Pass, ale při stahování her se musíte hlídat. Z 512 GB je volných zhruba 360 GB, a to není na dnešní dobu nijak mnoho.

Společně s konzolí obdržíte i připojovací kabely a herní ovladač, úvodní nastavení je jednoduché, stačí se přihlásit pod svým účtem a nechat proběhnout všechny potřebné aktualizace. Nově prostředí je plynulé a svižné a logiku ovládání rychle. Konzole při hraní nijak neruší, zvuky větráčku se drží v příjemné hladině.

U her je třeba počítat s tím, že se renderují nativně v rozlišení 1440 p, softwarově se pak obraz může dopočítávat do 4K. I přesto hry (až ve 120 fps) vypadají na Full HD (díky supersamplingu) i 4 K televizích velmi dobře. Pokud nebudete mít přímé srovnání s dražším modelem, zřejmě žádné velké grafické nedostatky nepocítíte. Výhodou menšího modelu je pak kompaktnější podání, které snadno sbalíte do batohu na cesty. A atraktivní je i samotná cena, která se pohybuje okolo 7 690 korun.

Oproti Xbox Series X tak ušetříte téměř 6 tisíc korun, což je hodně zajímavý cenový rozdíl. Pokud netrváte na maximálně kvalitě a nepotřebujete aktuální top konzoli, která se o pere o prvenství s PlayStation 5, můžete mít za slušnou cenu hodně muziky.

U Xbox Series X mizí jakékoliv kompromisy. Máte po ruce vyšší výkon, grafickou kartu s ray tracingem, rychlejší SSD disk, Blu Ray mechaniku i subjektivně líbivější design. Maximální rozlišení na výstupu je 4K, a to až při 120 fps, pokud vám to vaše televize nebo monitor umožní. Herní konzoli postavíte, v případě nouze ji lze i položit. Stejně jako Series S je i „Xko“ příjemně tiché, jen je třeba nad konzolí nechat trochu místa, aby mohla probíhat řádná cirkulace vzduchu. Výkon je špičkový, přínos 16 GB RAM a rychlého 1TB disku je evidentní, stejně jako efekty Dolby Atmos a Dolby Vision, což využijete například při sledování videí z Netflixu. Xbox Series X na trhu prakticky nemá konkurenci, tedy až na…

Sony PlayStation 5

PlayStation 5 byl představen loni na podzim. Design konzole je dost futuristický, ale nijak nezapírá mohutnost konzole. Budete se tak muset rozmyslet, kam tuto čtyři a půl kilogramu vážící „krabičku“ umístíte. Primárně bude stát (vypadá tak asi nejlépe), ovšem můžete ji otočit i na bok. Digitální edice bez mechaniky navíc u televize působí trochu subtilněji.

Hardware je špičkový, konzole je osazena procesorem AMD Zen 2, 16 GB GDDR6 pamětí a SSD diskem, který má zhruba 660 GB volného místa. Maximální rozlišení konzole je 4 K, a to nativní při 120 fps, vyloučen není ani budoucí update konzole, který zpřístupní i 8K obsah. Konzole však umožňuje stabilní hraní ve 4 K s 60 fps, což bude pro drtivou většinu uživatelů absolutně dostatečné. Grafický a výkonový pokrok mezi PS4 a PS5 je opravdu výrazný. Efekt prostorového audia zajišťuje funkce Tempest Audio, která je srovnatelná s Dolby Atmos, potřebuje však spolupráci vývojářů, u nichž zatím dominuje druhá zmiňovaná technologie.

U konzole musíme pochválit ovladač, který sice trochu narostl, ale stále se velmi příjemně drží v ruce. Do výbavy dostal zadní adaptivní triggery a kvalitnější vibrační odezvu. Při střelbě tak můžete cítit „odpor“ spouště a podobně. Ovladač je s hrou mnohem více provázán než dříve, ovšem u starších her s novou haptickou odezvou nepochodíte. Je určena jen pro PS5 hry. Uživatelské menu prošlo vítanou evolucí, nabídky jsou přímočaré a snaží se o to, aby byl pohyb v menu co možná nejjednodušší. Pro přístup k online hraní a do cloudu budete potřebovat placenou službu PlayStation Plus, ale jako bonus vám zase Sony nabídne ke stažení dvacet starších her. Zajištěna je i kompatibilita s hrami pro PS4, pro starší konzole však už musíte využít streamovací službu od PlayStationu.

Konzole se v Česku prodává ve dvou variantách – jako levnější Digital Edition bez mechaniky a jako Standard s mechanikou.

Sony vs Microsoft?

Pokud chcete koupit špičkovou herní konzoli do obýváku, budete se samozřejmě rozhodovat mezi Xbox Series X a PlayStation 5. Jenže, kterou z nich vybrat? Designově záleží na vašich preferencích. Xbox vypadá spíše jako zmenšený počítač, PlayStation se vyžívá v křivkách. Ty by se časem mohly okoukat, a na černých plastech se usazuje prach. Obě konzole jsou navíc dost přerostlé, takže je zřejmě neschováte.

Hardwarově jsou na tom obě konzole velmi podobně, protože běží na stejné architektuře, díky které se vyrovnají i podstatně dražším počítačům. Xbox má mít sice vyšší „papírový“ výkon, jenže v různých benchmarcích se rozdíly stírají, či je dokonce PlayStation o něco vpředu. Při hraní je tišší Xbox, v klidovém stavu neuslyšíte ani jednu z konzolí, dle spuštěného titulu však může být zejména chlazení u PlayStationu, dost slyšet. Konektivita je u obou konzolí srovnatelná, ovladač má zřejmě o něco lepší PlayStation, a to zejména díky haptické odezvě a adaptivním triggerům.

U obou konzolí se počítá se slušnou zpětnou kompatibilitou se staršími hrami, lépe je na tom však řešení od Microsoftu. U Sony musíte u starších her (PS3 a starší) využít streamovací službu PlayStation Now, která je jen částečnou náhradou. U Xboxu je k dispozici služba Game Pass Ultimate, která má o poznání širší herní nabídku.

Celkově vzato se jeví jako nepatrně lepší konzole od Microsoftu, ale samozřejmě záleží na tom, zda a kterou z konzolí jste používali dříve. Přechody mezi PlayStation a Xboxem zřejmě nebudou častou záležitostí, nové uživatele však zřejmě přesvědčí Xbox, i díky existenci výrazně levnější varianty. Tu Sony nemá.

Nintendo Switch

Nintendo Switch působí v našem srovnání tak trochu jako „z jiného světa“. Může za to odlišná koncepce, která je hybridem mezi domácí a cestovní herní konzolí. V handheld režimu máte k dispozici cestovní variantu, která konkuruje spíše smartphonům a tabletům, jenže pokud Switch umístíte do dokovací stanice, můžete si vychutnat hraní na televizi nebo monitoru počítače. Právě tato variabilita činí z Nintendo Switch unikátní herní konzolí, a to přesto, že výkon hardwaru se Xbox ani PlayStation ani nepřibližuje.

Switch se nedávno dočkal nové varianty s OLED displejem, která dostala do výbavy i vylepšený stojánek, kvalitnější audio nebo větší 64GB úložiště. Změn se dočkala i dokovací stanice, která nově nabídne LAN port. Dříve jste museli při online hraní využívat ne vždy stabilní Wi-Fi připojení. Switch s OLED displejem se na trh dostane navíc až v říjnu, takže jsou pro nás důležitější spíše aktuálně nabízené varianty.

Ty jsou dvě. Původní Switch a pak také Switch Lite bez odpojitelných ovladačů Joy-con. V prvním případě se jedná o herní konzoli s 6,2″ HD displejem a připojitelnými ovladače Joy-con. Výkon má na starosti již trochu letitý čipset Nvidia Tegra X1 o taktu 1 GHz, jehož energetická efektivita byla v roce 2019 nepatrně vylepšena. Grafické zpracování zajišťuje 768MHz Nvidia Maxwell 256 CUDA. Konzole má 4 GB operační paměť, 32GB úložiště rozšiřitelné microSD kartami a externími disky. Na těle najdete USB-C, sluchátkový jack, ovládací tlačítka a slot pro Game Card (hry však můžete kupovat i online). Lokálně se k periferiím připojíte přes Wi-Fi a Bluetooth, dok má navíc HDMI a dva USB porty.

A pak je tu čistě kapesní verze Switch Lite, která má Joy-cony zabudované do těla, takže si nezahrajete některé „pohybové“ hry. Displej má úhlopříčku 5,5 palce, s připojením do docku už se nepočítá. Škoda chybějící automatické regulace jasu, jinak vás dostane ergonomičtější tělo a líbit se bude i slušná výdrž baterie, která překonává původní verzi Nintenda Switch. Zajímavá je také cena okolo šesti tisíc korun.

Pro koho je Switch vlastně určen? Určitě není pro hardcore hráče, protože 720p displej s 30 fps v handheld módu dnes už nikoho nevytrhne, což platí i o zapojení do docku. Při něm se aktivuje rozlišení Full HD s 30 fps, případně dvojnásobný framerate s HD rozlišením. A to je v dnešní době málo. Pokud však chcete mít po ruce herní konzoli na občasné hraní, a například kvůli dětem nemáte šanci a čas připojit ji k domácí televizi, je Switch jasným řešením. A to platí i pro „party hraní“ večer s přáteli. Stačí si nainstalovat jednoduché hříčky, a můžete si místo deskových her užít s Joy-cony spoustu zábavy. A to i přes starší hardware, absenci 4K rozlišení v docku (platí i pro nový Switch), či dost drahé hry, které si dlouhodobě drží svou cenu. Navíc můžete počítat i se světoznámými tituly, které jsou na Switch exkluzivně, což platí například o legendách Super Mario, Legend of Zelda či o fenoménu Pokémon. I na Switch jsou však portovány známé AAA tituly. Bez určitých grafických ústupků to ale nepůjde.

Prohlédněte si celou nabídku herních konzolí

Kde koupit nejlepší konzole na českém trhu?

Microsoft Xbox Series S

Microsoft Xbox Series S

od  

Microsoft Xbox Series X

Microsoft Xbox Series X

od  

Sony Playstation 5

Sony Playstation 5

od  

Nintendo Switch

Nintendo Switch

od  

Nintendo Switch Lite

Nintendo Switch Lite

od  

Nintendo Switch OLED model

Nintendo Switch OLED model

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Gaming

Martin Chroust

Martin Chroust

Redaktor

Vystudoval studijní obou Mobilní Technologie na VŠB-TUO. Mobilním zařízením se v různých periodicích věnuje nepřetržitě od roku 2006. Pravidelně navštěvuje mobilně zaměřené veletrhy a rukama mu každý rok projde několik desítek smartphonů, tabletů a chytrých hodinek. Mezi jeho koníčky patří četba fantasy knih, karetní hra Magic: The Gathering a rodinný život.

Více článků od Martina

Přečtěte si také