Seznam.cz

Nejlepší herní notebooky: Jaký vybrat v roce 2021

herní notebook a hráč
Zdroj: Unsplash.com
Pavel-Jelič
Pavel Jelič před 1 měsícem

Naštěstí pryč je doba, kdy jste ke spuštění náročnější hry nevyhnutelně potřebovali velký stolní počítač. Herní notebooky v současnosti často poskytují skvělý výkon, ergonomii a spolu s tím také mobilitu. V tomto článku vám pomůžeme s výběrem toho ideálního.

Nejlepší herní notebooky pro rok 2021

Porovnat paramentry

Nejlevnější vhodný herní notebook

Lenovo IdeaPad Gaming 3 (82EY006NCK)

od  

Lenovo IdeaPad Gaming 3 lze ve své základní konfiguraci považovat za nejlevnější notebook, který se již vyplatí pořídit.

Výkonný, avšak stále velmi levný

HP Pavilion Gaming 15-ec1003nc (1X2C9EA)

od  

Máte-li na herní notebook vyhrazených necelých 20 tisíc, tak je HP Pavilion Gaming 5 jasnou volbou. Je výkonný, stylový a spolehlivý.

Řada Legion je velmi populární - oprávněně.

Lenovo Legion 5 15ARH05 (82B500P3CK)

od  

Segmentu levných herních notebooků kraluje primárně Lenovo. To nabízí notebooky řady Legion, které jsou velmi kvalitní a spolehlivé.

Dražší varianta s procesorem Intel

Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IMH05 (81Y400K8CK)

od  

Patříte mezi jedince, kteří ve svém počítači nechtějí procesor AMD? Pokud ano, tak se vám bude líbit tato varianta Lenovo IdeaPad Gaming 3.

Výkonnější varianta známé herní řady

Lenovo Legion 5-15ARH05H (82B100EACK)

od  

Přenosné herní počítače Lenovo Legion 5 patří mezi velmi oblíbené. Tato konfigurace nabízí vyšší výkon a další benefity, stále za skvělou cenu.

17.3" displej a extra výkon k tomu

ASUS TUF Gaming F17 FX706LI (FX706LI-HX205T)

od  

Většina herních počítačů má displej o velikosti 15.6". Pokud je to pro vás málo, tak můžete sáhnout po ASUS TUF Gaming F17, který nabízí 17.3" displej. Je však nutné počítat s kompromisy.

ASUS ROG je zárukou spokojenosti

ASUS ROG Zephyrus G15 (GA502IV-AZ040T)

od  

Když se řekne herní počítač, tak si mnozí jedinci představí značku ROG od společnosti ASUS. Ta nabízí i herní notebooky, mezi které patří i Zephyrus G15.

Stroj s velkým displejem a srdcem

MSI GL75 (GL75 Leopard 10SDK-614CZ)

od  

Vlastní herní notebooky produkuje také společnost MSI. Jedním z nich je MSI GL75 Leopard, který nabízí velký displej s úhlopříčkou 17.3".

Pořádné "dělo" pro náročné hráče a programátory

Gigabyte Aorus 15P XC (15P XC-8EE2430SH)

od  

Jestliže potřebujete opravdu velkou porci výkonu, tak se nabízí Gigabyte Aorus 15P XC. Ten zvládne prakticky vše, co si jen zamanete. Mnohé stolní počítače mohou závidět.

Obrovská dávka výkonu od Lenovo

Lenovo Legion 7 16ACHg6 (82N60048CK)

od  

Notebookům od společnosti Lenovo jsme se věnovali především u levnějších modelů. To ale neznamená, že nenabízí přenosné počítače s obrovským výkonem.

Stroj, který nic nezaskočí

Acer Predator Triton PT516-51s-96BX (NH.QAKEC.002)

od  

Jestliže vlastníte již několikátý herní notebook a pořád vám nedostačuje, tak Acer Predator Triton toto zajisté splní.

Brutální výkon za brutální cenu

DELL Alienware M15 R4 (N-AWm15R4-N2-912S)

od  

Sháníte přenosný počítač, s pomocí kterého budete schopni řídit celý vesmírný program? DELL Alienware M15 R4 vám udělá perfektní službu.

Jak vybrat herní notebook?

Zatímco nabídka standardních notebooků je nepřeberná, těch určených primárně pro hraní počítačových her je i přes narůstající popularitu o poznání méně. Jestliže se chystáte k zakoupení nového herního notebooku, měli byste brát v potaz hned několik různých hledisek, které si rozebereme.

Notebookypočítačetelefony a další elektrozařízení se snažte vybírat vždy podle vlastního uvážení, ideálně pak přímo na internetových obchodech. V kamenných prodejnách řady velkých prodejců totiž nikdy nemáte jistotu nezaujatosti. Mnoho těchto společností nějakým způsobem spolupracuje s vybranými značkami, což znamená, že prodejci doporučují právě zařízení od nasmlouvané značky.

Obrovské kompromisy

Hledáte-li herní notebook, musíte se rozloučit s určitými vlastnostmi, které nabízejí standardní notebooky. Primárně se jedná o kompaktnost a váhu. Herní notebooky jsou totiž nacpané výkonnými komponenty a chladící soustavou. I přesto, že se výrobci snaží herní notebooky neustále zmenšovat, je nutné počítat s tím, že z hlediska velikosti, tloušťky a váhy na tom herní notebooky budou v porovnání s normální hůře.

Kromě vyšší váhy a větších rozměrů je dalším „neduhem“ také nižší výdrž na jedno nabití. U herních notebooků se v oficiálních specifikacích můžete dočíst o tom, že dokážou na jedno nabití vydržet až 10 hodin provozu. Tato měření však byla prováděna v nerelevantních podmínkách, tedy tehdy, kdy se na notebooku nehrálo. Pokud se tedy na herním notebooku budete například dívat na film či surfovat po internetu, tak se k výrobcem uvedeným hodnotám výdrže na jedno nabití můžete přiblížit, při hraní s nimi ale rozhodně nepočítejte. U herních notebooků je naprosto běžné, že se při plné zátěži vybijí například po hodině či dvou, bez nabíječky se tak téměř neobejdete.

klávesnice herního notebooku
Zdroj: Unsplash / Jeff Hardi
Klávesnice herního notebooku MSI

Displej

Při výběru herního notebooku byste měli brát ohled na displej. Co se týče úhlopříčky displeje, neexistuje taková, která by vyhovovala všem. Dává smysl, že by herní notebook měl mít co možná největší obrazovku pro nejlepší herní požitek. Pravdou ale také je, že notebook s úhlopříčkou displeje větší než 17“ je velmi nepraktický a velký. Pokud tedy chcete i nadále zachovat alespoň minimální přenositelnost, tak zvolte notebook s displejem, který má úhlopříčku okolo 15.6“. To je takový zlatý střed.

Kromě úhlopříčky je u displeje nutné brát v potaz také jeho rozlišení. To by mělo být co nejvyšší, ovšem je také dobré se zamyslet nad tím, že větší rozlišení znamená větší hardwarovou zátěž. Ve většině her je možné rozlišení manuálně snížit, čímž se sníží také nároky na hardware. V takovém případě je vám ale větší rozlišení k ničemu a připlatili jste si za něco, co nevyužijete. U herních notebooků rozhodně nešlápnete vedle s Full HD rozlišením – tedy 1920 x 1080 pixelů. Pokud bude mít notebook rozlišení vyšší, je nutné počítat s tím, že ho při hraní možná nevyužijete na maximum.

Procesor

Jak si ohlídat výkon? Základním stavebním kamenem každého počítače je procesor (CPU). V současné době naleznete na trhu procesory od společností AMD, Intel a Apple, u herních počítačů se však setkáváme pouze s procesory AMD a Intel. Apple se věnuje vlastnímu segmentu trhu a nabízí u svých počítačů čipy Apple Silicon. U procesoru vás zajímá primárně to, o jakou „třídu“ se jedná, zároveň je důležitý počet jader a taktovací frekvence.

Co se týká třídy, tak ta je jak u AMD, tak u Intelu označena číslem – například AMD Ryzen 5 či Intel Core i7 a podobně. Taktovací frekvence a počet jader pak říká, kolik úloh je procesor schopný zpracovat za jednu sekundu. U herních počítačů byste měli sáhnout po takovém procesoru, který má alespoň šest jader a pokud vám to rozpočet dovolí, tak klidně osm. Takové specifikace splňují například procesory Intel Core i7 či AMD Ryzen 5 – právě tyto třídy lze u herních počítačů považovat za ideální. Pokud bude notebook vybaven Intel Core i9 nebo třeba AMD Ryzen 7 či Ryzen 9, tak to znamená ještě větší výkon. Cena ale v takovém případě stoupá do nebeských výšin.

procesor amd ryzen 3700X
Zdroj: Unsplash.com
Procesor AMD Ryzen

Grafická karta

Pro ideální požitek při hraní je nesmírně důležitá také grafická karta (GPU). Grafické akcelerátory se u notebooků dělí do dvou skupin, a to konkrétně na integrované a diskrétní. Integrované grafické akcelerátory jsou součástí CPU. Stroje s integrovaným GPU jsou samozřejmě levnější, na druhou stranu ale zahrajete si na nich pouze nějaké základní hry. Každý hráč by měl tedy ve svém notebooku mít diskrétní grafický akcelerátor, který je často mnohonásobně výkonnější než ten integrovaný.

Při využití diskrétního GPU dochází k vyšší spotřebě energie, což má za následek snížení výdrže na baterii. Pokud však notebook disponuje diskrétní grafickou kartou, ve většině případech nechybí ani ta integrovaná na procesoru, která je zase úspornější. Tyto notebooky pak zvládají rychle přepínat mezi integrovaným a diskrétním GPU. Při klasické kancelářské práci či surfování na internetu je tedy využíván integrovaný grafický akcelerátor, čímž se zvýší výdrž baterie. Jakmile však spustíte hru, tak se zapojí diskrétní grafická karta, která toho zvládne o mnoho více.

Uvnitř herních notebooků se nachází grafické karty od společností NVIDIA nebo AMD. I v tomto případě lze grafickou kartu identifikovat prostřednictvím číselného označení. U grafických karet NVIDIA určují první dvě číslice (u starších karet jen jedna) třídu grafické karty – čím je číslo vyšší, tím je grafická karta novější. Poslední dvě čísla pak určují řadu a v tomto případě platí, že čím je číslo vyšší, tak tím je karta výkonnější. U AMD je to podobně a v současné době se setkáváme s GPU, jejichž názvy začínají na RX. První číslo za těmito písmeny pak určuje třídu, další tři číslice pak všeobecně řadu a písmeno M na konci označuje verzi pro notebooky. Čím větší číslo, tím je karta novější či výkonnější. Pokud se vám zamlouvá notebook s GPU od NVIDIA, tak sáhněte po GTX 1650 a lepší, v případě AMD se u herního notebooku doporučuje karta RX 5500M a lepší. To, jakou vyberete značku, záleží jen na vašich preferencích.

Paměť RAM

Dalším důležitým aspektem je u herních notebooků také kapacita operační paměti RAM, která dokáže výrazně ovlivnit celkový požitek při hraní. Do RAM se ukládají taková data, se kterými zařízení aktuálně pracuje a potřebuje k nim okamžitý přístup. U her se může jednat například o textury a další. Znamená to, že čím je operační paměť větší, tak tím více herních dat bude schopna připravit a okamžitě s nimi pracovat. Paměť RAM dále využijete v případě, že budete chtít při hraní například ještě sledovat web či dělat cokoliv jiného. Velikost operační paměti u herního notebooku by měla být alespoň 8 GB, ideálně však 16 GB, což lze v dnešní době považovat za standard.

Úložiště

Veškeré hry a ostatní data se samozřejmě musí někam ukládat. V minulosti se k tomu využívaly klasické pevné disky, tedy HDD. V současné době už se ale využívají modernější, rychlejší a spolehlivější SSD disky. Ty jsou oproti klasickým HDD samozřejmě dražší, rozhodně byste ale v tomto případě neměli HDD před SSD upřednostnit. Právě SSD je naprosto klíčovým komponentem pro svižný chod celého systému, včetně her. Díky SSD budete mít jistotu toho, že se vám budou hry načítat rychle, a že po spuštění systému budete schopni do pár sekund hrát. Pokud potřebujete na váš herní notebook ukládat také nějaká ostatní objemná data, tak ani v tomto případě byste neměli ustoupit a sáhnout po notebooku s HDD. Namísto toho si pořiďte externí pevný disk.

Kapacita disku pak záleží na tom, kolik her najednou hrajete, popřípadě kolik dat potřebujete na interní úložiště ukládat. Vzhledem k tomu, že hry mají v dnešní době několik desítek gigabajtů, v některých případech se dokonce přehoupneme přes stovku, tak byste neměli sáhnout po SSD s kapacitou menší než 512 GB. Nějaké místo si navíc zabere systém, takže i o něj přijdete.

Právě SSD je naprosto klíčovým komponentem pro svižný chod celého systému, včetně her.

Preference herní značky

Herní notebook lze oproti tomu klasickému na první pohled poznat podle jeho vzhledu. Jak už bylo zmíněno, tak herní notebooky jsou mohutnější a všeobecně větší. Většina z nich má ale také speciální herní design, tedy například různě barevné prvky, podsvícení některých částí či masivní výdechy pro lepší chlazení. Mnoho společností, které vyrábí notebooky, má pak své vlastní herní značky, pod které kromě herních notebooků spadají další produkty, například v podobě různého příslušenství. U značky Lenovo se jedná například o Legion či Gaming, ASUS nabízí herní notebooky ROG, společnost Acer pak Nitro. Další společnosti herní počítače označují nejčastěji slovem Gaming či písmenem G.

lenovo legion notebook
Zdroj: Unsplash.com / Lenovo
Herní notebook Lenovo Legion

Na co si dát pozor?

Při výběru herního notebooku si musíte dát pozor hlavně na to, aby byl dostatečně výkonný pro hraní vašich her. Nákupem herního notebooku totiž automaticky nezískáváte stroj, který „rozjede“ veškeré hry na světě. Pokud hrajete nějaké náročnější hry, musíte také počítat s vyšší cenou. Před koupí byste se měli informovat i v rámci různých hodnocení konkrétního notebooku na YouTube i na herních fórech.

Zároveň si pořádně rozmyslete, zdali opravdu potřebujete herní notebook, tedy jestli potřebujete cestovat a u toho hrát. Nemáte-li v plánu se s notebookem často přemisťovat, pořiďte si klasický stolní počítač. Ten vás totiž vyjde o mnoho levněji, popřípadě do něj za stejné peníze můžete nakoupit výkonnější hardware. Po stránce výkonu (ve stejné cenové relaci) na tom notebooky budou oproti stolnímu počítači vždy hůře, tedy že budou mít menší výkon za více peněz.

Nyní už se tedy pojďme společně podívat na výběr herních notebooků v určitých cenových relacích.

Nejlepší herní notebooky do 10 tisíc korun

Mnoho hráčů, především těch mladších, hledá levné herní notebooky, ideálně do 10 tisíc korun. Zcela upřímně vám ale do tohoto rozmezí nemohu doporučit žádný herní notebook, jelikož prostě a jednoduše neexistuje. A pokud se vám na nějaký podaří narazit, tak se nejspíše bude jednat o starý model, který novější hry nerozjede. Podívat se můžete samozřejmě na bazar, kde lze sem tam najít pěkné kousky. Rozhodně své rozhodnutí zvažte – buď ještě našetřete více peněz nebo si můžete poskládat základní stolní počítač, který alespoň nějaké hry zvládne.

Nejlepší herní notebooky do 20 tisíc korun

Pokud máte na herní notebook rozpočet 20 tisíc korun, otevírá se vám nabídka slušných herních notebooků. Lenovo má v této cenové hladině herní notebook s označením Lenovo IdeaPad Gaming 3 (82EY006NCK), který nabídne šestijádrový procesor AMD Ryzen 5, 8 GB RAM, 256 GB SSD a grafický akcelerátor NVIDIA GeForce GTX 1650. Skvělým strojem v ceně do 20 tisíc korun je také HP Pavilion Gaming 15 (1X2C9EA), který nabízí osmijádrový procesor AMD Ryzen 5, 8 GB RAM, 512 GB SSD a GPU s označením NVIDIA GeForce GTX 1650. Naším třetím tipem je oblíbený notebook Lenovo Legion 5 (82B500P3CK), který má šestijádrový procesor AMD Ryzen 5, operační paměť 16 GB, úložiště SSD o velikosti 512 GB a grafický akcelerátor NVIDIA GeForce GTX 1650.

Nejlepší herní notebooky do 30 tisíc korun

U herních notebooků do 30 tisíc korun je k dispozici ještě širší výběr. Můžete sáhnout například po Lenovo IdeaPad Gaming 3 (81Y400K8CK), který nabízí šestijádrový procesor Intel Core i7, operační paměť 16 GB, SSD o velikosti 1 TB a grafický akcelerátor NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti. Jen o něco více stojí Lenovo Legion 5 (82B100EACK), který nabízí šestijádrový procesor AMD Ryzen 7, operační paměť 16 GB, SSD o velikosti 1 TB a výkonnou GPU s označením NVIDIA GeForce RTX 2060. Jestliže chcete stroj s větším displejem, konkrétně s úhlopříčkou 17.3“, tak se nabízí ASUS TUF Gaming F17 (FX706LI-HX205T). Tento herní notebook v sobě ukrývá osmijádrový procesor Intel Core i7, 16 GB RAM a 512 GB SSD. Větší displej je vykompenzován slabší GPU, konkrétně se jedná o NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti.

asus tuf gaming f17
Zdroj: ASUS
ASUS TUF Gaming F17

Nejlepší herní notebooky do 50 tisíc korun

Za cenu od 30 do 50 tisíc korun už se dá pořídit opravdu extra výkonný stroj. Začít můžeme s ASUS ROG Zephyrus G15 (GA502IV-AZ040T), který se pyšní osmijádrovým procesorem AMD Ryzen 9, operační pamětí 16 GB, SSD diskem o velikosti 1 TB a grafickým akcelerátorem NVIDIA GeForce RTX 2060. Jen o pár tisíc korun dražší je pak velký MSI GL75 Leopard (10SDK-614CZ), který disponuje šestijádrovým procesorem Intel Core i7, operační pamětí o velikosti 16 GB, SSD s kapacitou 1 TB a grafickým akcelerátorem NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti. Pokud chcete do herního notebooku investovat ještě více, mohl by se vám líbit Gigabyte Aorus 15P XP (8EE2430SH). Ten nabízí osmijádrový procesor Intel Core i7, operační paměť 32 GB a SSD o velikosti 512 GB. Nechybí vrcholný a extrémně výkonný grafický akcelerátor NVIDIA GeForce RTX 3070.

Nejlepší herní notebooky nad 50 tisíc korun

Peníze pro vás nejsou problém a víte, že chcete hrát i ty nejnovější herní pecky kdykoliv a kdekoliv? Zajímavou nabídkou je Lenovo Legion 7 (82N60048CK). Tento vrcholný notebook nabízí osmijádrový procesor AMD Ryzen 9, 32 GB operační paměti, 1 TB SSD a grafický akcelerátor NVIDIA GeForce RTX 3080. Velikost displeje je 16“ a rozlišení pak 2560 x 1600 pixelů – všechny výše zmíněné notebooky měly rozlišení „pouze“ Full HD. Ve hře je také Acer Predator Triton PT516-51s-96BX (NH.QAKEC.002), který disponuje osmijádrovým procesorem Intel Core i9, operační pamětí 32 GB, SSD úložištěm o velikosti 2 TB a grafickým akcelerátorem NVIDIA GeForce RTX 3080. A pokud si chcete pořídt naprostou špičku bez ohledu na cenu, podívejte se také na DELL Alienware M15 R4 (N-AWm15R4-N2-912S). Tento stroj disponuje osmijádrovým procesorem Intel Core i9, RAM o velikosti 32 GB, SSD úložištěm s kapacitou 2 TB a vrcholným GPU s označením NVIDIA GeForce RTX 3080.

Prohlédněte si celou nabídku herních notebooků

Kde koupit nejlepší herní notebooky pro rok 2021

Lenovo IdeaPad Gaming 3 (82EY006NCK)

Lenovo IdeaPad Gaming 3 (82EY006NCK)

od  

HP Pavilion Gaming 15-ec1003nc (1X2C9EA)

HP Pavilion Gaming 15-ec1003nc (1X2C9EA)

od  

Lenovo Legion 5 15ARH05 (82B500P3CK)

Lenovo Legion 5 15ARH05 (82B500P3CK)

od  

Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IMH05 (81Y400K8CK)

Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IMH05 (81Y400K8CK)

od  

Lenovo Legion 5-15ARH05H (82B100EACK)

Lenovo Legion 5-15ARH05H (82B100EACK)

od  

ASUS TUF Gaming F17 FX706LI (FX706LI-HX205T)

ASUS TUF Gaming F17 FX706LI (FX706LI-HX205T)

od  

ASUS ROG Zephyrus G15 (GA502IV-AZ040T)

ASUS ROG Zephyrus G15 (GA502IV-AZ040T)

od  

MSI GL75 (GL75 Leopard 10SDK-614CZ)

MSI GL75 (GL75 Leopard 10SDK-614CZ)

od  

Gigabyte Aorus 15P XC (15P XC-8EE2430SH)

Gigabyte Aorus 15P XC (15P XC-8EE2430SH)

od  

Lenovo Legion 7 16ACHg6 (82N60048CK)

Lenovo Legion 7 16ACHg6 (82N60048CK)

od  

Acer Predator Triton PT516-51s-96BX (NH.QAKEC.002)

Acer Predator Triton PT516-51s-96BX (NH.QAKEC.002)

od  

DELL Alienware M15 R4 (N-AWm15R4-N2-912S)

DELL Alienware M15 R4 (N-AWm15R4-N2-912S)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Notebooky Počítače

Pavel-Jelič

Pavel Jelič

Redaktor

Primárně redaktor, sekundárně milovník informačních technologií. Zajímám se o webdesign a grafiku, život si nedovedu představit bez produktů od Applu a velmi blízko mám ke sportovním vozům. Rád se všeobecně věnuji novinkám v IT a poskytuji odborné poradenství.

Více článků od Pavla

Přečtěte si také