Seznam.cz

WWDC 2021: kompletní shrnutí všech hlavních novinek

Datum konference WWDC 2021
Zdroj: Apple
IMG_0198
Zdeněk Koutský před 3 měsíci

Společnost Apple na své letošní vývojářské konferenci WWDC 2021 představila nové operační systémy iOS 15, macOS Monterey, watchOS 8 a iPadOS 15. Jaké změny systémy přináší vám podrobně představíme v následujících odstavcích.

Rok se s rokem sešel a je opět čas podrobně si představit veškeré hlavní novinky, které Apple na své vývojářské konferenci WWDC 2021 (celým názvem Worldwide Developers Conference) představil. Apple se na této konferenci věnuje jen novým operačním systémům a vývojářům, kterým další celý týden představuje novinky v programovacím jazyce Swift a další. Letos jsme se dočkali iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 a macOS Monterey. V následujících odstavcích vám představíme novinky v jednotlivých systémech.

Novinky v iOS 15

Začněme tím nejdůležitějším systémem, tím je iOS 15. Apple během konference poznamenal, že toto vydání se zaměřuje na čtyři konkrétní body: zůstat ve spojení; focus; využívání inteligence; a prozkoumávání světa. Nutno podotknout, že v průběhu týdnů bude novinek více, systém je v nyní přístupný registrovaným testerům a vývojářům, kteří na další změny narazí a publikují je na sociální sítě. 

Přehled novinek v iOS 15
Zdroj: Apple

FaceTime

Apple do své nativní služby FaceTime přidal podporu Spatial Audio. Tato funkce uživatelům pomůže nabýt dojmu, že se všichni účastníci online hovoru nachází v jedné fyzické místnosti. Dočkala se ale také nového strojového učení, který umožní blokovat okolní hluk a upřednostní váš hlas, čímž budete pro druhou stranu lépe slyšet.

Apple dále přidal režim Portrét, který plní přesně to, co od tohoto režimu očekáváte. V průběhu videohovoru rozostří pozadí a zaostří obraz na účastníka. Nejvíce užitečnou novinku pro FaceTime ale vnímáme odkazy. Nyní budete moci generovat odkazy, které umožní ostatním uživatelům se připojit k hovoru (včetně uživatelů Windows nebo Android prostřednictvím prohlížeče). Případně můžete vytvořit rovnou událost do kalendáře a uživatele pozvat prostřednictvím iMessage, e-mailu, WhatsAppu nebo kalendáře.

Poslední prezentovanou novinkou je funkce SharePlay. Ta umožňuje společné poslouchání hudby, sledování filmu nebo sdílení obrazovky s ostatními účastníky hovoru.

„Focus“ režim

Nově budete moci svůj iPhone přepnout do různých přizpůsobitelných režimů – například do pracovního režimu, se kterým se budou zobrazovat pouze notifikace z vašich pracovních aplikací. Kreativitě se meze nekladou. Můžete tedy vytvořit profily pro řízení, spánek, práci a podobně. Dle preferencí se oznámení vždy automaticky seřadí dle jejich důležitosti.

Změna notifikací v iOS 15
Zdroj: Apple

Přibyla i možnost dávkovat oznámení. Nastavit si můžete proces, ve kterém vám bude zařízení zobrazovat notifikace jen v určitou dobu (například po probuzení, čímž se nebudou postupně zobrazovat v průběhu nočního spánku).

Live text

Aplikace Fotoaparát nově nebude sloužit pouze k vytváření snímků / videí nebo snímání QR kódů. Apple implementoval tzv. Live text (ve volném překladu živé texty). S pomocí této funkce můžete zachytit text a ten zkopírovat do schránky a poté jej vložit do dalších aplikací, třeba do Mailu. Umělá inteligence dokáže rozpoznat i další obsah, včetně plemen zvířat, orientačních bodů, telefonních čísel a tak podobně.

Nová funkce Live Text v iOS 15
Zdroj: Apple

Pokud tedy budete mít napsaný text, třeba na tabuli, můžete jej fotoaparátem přeformovat do online podoby a dále s ním pracovat. V případě, že fotoaparátem namíříte na napsané telefonní číslo, jedním klepnutím budete moci hovor vyvolat. V současnosti ale bude funkce limitována pro sedm jazyků, mezi kterými čeština není.

Wallet

Aplikace Wallet nově umožňuje přidat osobní dokumenty, jako je občanský či řidičský průkaz. Nutno však podotknout, že funkce bude zpřístupněna pro některé státy USA. Uvidíme, jak rychle se dokáže naše legislativa přizpůsobit online světu. Určitě by bylo skvělé nosit veškeré důležité dokumenty právě v telefonu.

Mapy

Apple Mapy se v iOS 15 soustředí na detaily. Dočkali jsme se tedy 3D výškových map, 3D vykreslených orientačních bodů, přechodů pro chodce, cyklostezek aj. Kromě toho došlo k vylepšení vysokého rozlišení map. Designové prvky ale nejsou vše, s čím Apple přichází. Aplikace Mapy s iOS 15 upoutají i detailními informacemi pro navigaci – včetně semaforů, pruhů i zobrazení mimoúrovňových křižovatek.

Aktualizace pro AirPods

Pokud vlastníte bezdrátová sluchátka AirPods, jistě jste se dostali do situace, kdy jste se báli, že minimálně jedno sluchátko ztratítet. Nově je tedy možné v aplikaci „Najít“ vyhledat AirPods Pro a AirPods Max. Aplikace vás i automaticky upozorní, pokud svá sluchátka zapomenete vzít s sebou. Funkce Conversation Boost pak pomůže lidem se sluchovými problémy soustředit AirPods Pro na osobu, která mluví před nimi.

V iOS 15 lze dohledat ztracené AirPods
Zdroj: Apple

Novinky v iPadOS 15

Widgety

Vůbec poprvé jsme se  widgetů dočkali v rámci iOS 14. Ty můžete na iPhonu umístit kamkoliv mezi ikonky. V případě iPadu tato možnost ale chyběla. iPadOS 15 tento problém opravuje a nyní tak můžete vložit widgety kamkoliv mezi ikonky.

App Library

App Library si také razí cestu z iOS do iPadOS. Nová nabídka multitaskingu zjednoduší způsob, jakým budete pracovat na iPadu. Funkce je integrovaná přímo do doku. Nově také můžete dočasně schovat stránky aplikací.

Shelf

Hlavní novinkou je však tzv. Shelf. Funkce umožní zobrazit otevřená okna a přepínat se mezi nimi. K dispozici jsou samozřejmě i speciální klávesové zkratky specifické pouze pro iPadOS 15.

Poznámky

Aplikace Poznámky se dočkala funkce Quick Note. Ta umožní v samostatném okně vytvořit nebo číst poznámku, přičemž na pozadí budete mít otevřenou libovolnou aplikaci. Došlo i k vylepšení celkové spolupráce a organizace poznámek s dalšími uživateli. Přibyly zmínky, které znáte třeba z aplikace Slack – stačí zadat znak „@“ a jméno uživatele. V praxi můžete kolegu Honzu v poznámce označit takto: @Honza. Uživatel dostane upozornění, takže bude vědět, že se něco s poznámkami děje.

Novinky ve watchOS 8

Zdraví

Apple velkou část věnoval zdravému životnímu stylu. Aplikace Breathe (v češtině Dýchání) dokáže nově pomoci ke zklidnění mysli. Aplikace byla přejmenována na Mindfulness a nabízí i nové animace.

Cvičení

Chytré hodinky Apple Watch se s watchOS 8 naučí zaznamenávat další sporty. Konkrétně jsme se dočkali tai chi pro meditaci nebo pilates. A pokud to se cvičením myslíte opravdu vážně, služba Fitness + přináší novou sérii cvičení s Jeanette Jenkins.

Ciferníky

Rádi měníte vzhled ciferníků na Apple Watch? Nově si v rámci watchOS 8 budete moci nastavit ciferník s portrétními snímky.

Novinky ve WatchOS
Zdroj: Apple

Zadávání textu

Došlo k jemnému přepracování zadávání textu a rozpoznávání rukopisu pomocí funkce Scribble. Pomocí korunky umístíte textový kurzor a potom nakreslíte písmena / symboly, které chcete.

Novinky v macOS Monterey

Další verze desktopového systému pro Macy a Macbooky nese označení macOS Monterey. Některé změny nemusí být patrné, ale přibyla řada užitečných funkcí.

Novinky v MacOS Monterey
Zdroj: Apple

Universal Control

Jedná se o nové rozšíření kontinuity. Když umístíte iPad vedle svého Macu, pohybem kurzoru funkce rozpozná, které zařízení je ovládáno. Podporována jsou i více než dvě zařízení najednou. Ve skutečnosti tak můžete přesunout soubor z iPadu přes dva Macy.

AirPlay

Macy dostávají AirPlay, což vám umožňuje posílat obsah na displej vašeho Macu, tak jako v případě Apple TV. S macOS Monterey můžete použít svůj Mac jako reproduktor pro přehrávání skladeb. Případně si do Macu pustíte film, který máte na svém iPhonu nebo iPadu.

Safari

Uživatelé se denně musí vypořádat s celou řadou záložek v průběhu prohlížení webu. Safari se proto dočkalo kompaktnějších karet. Pro minimalizaci nepořádku jsou pak k dispozici nové skupiny karet. Na iPadu fungují záložky a skupiny záložek stejně jako na Macu s okamžitou synchronizací. Na iPhonu ale Apple udělal něco jiného. Kvůli malému displeji musel v dolní části nabídnout novou lištu, která se zobrazí po klepnutím na displej. Rozšíření pro Safari bude možné nainstalovat také na iOS.

Zobrazit nabídku všech produktů Apple

Kde koupit oblíbené produkty Apple

Apple iPhone 12

Apple iPhone 12

od  

Apple iPhone 12 Pro

Apple iPhone 12 Pro

od  

Apple iPad Pro 12,9

Apple iPad Pro 12,9" 2021

od  

Apple iPad 2020

Apple iPad 2020

od  

Apple MacBook Air 13,3

Apple MacBook Air 13,3" 2020 (MGN63CZ/A)

od  

Apple MacBook Pro 13,3

Apple MacBook Pro 13,3" 2020 (MYD82CZ/A)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

IMG_0198

Zdeněk Koutský

Redaktor

Nadšenec do technologií, podnikatel v IT a redaktor, který se psaní článků věnuje už od roku 2014. Pod společenským oděvem skrývá silné sparťanské srdce a svou pravou tvář ukáže na stadionu. Rád debatuje o politice, bojuje za svobodu slova a chrání demokracii.

Více článků od Zdeňka

Přečtěte si také