Seznam.cz

Jaký iPad je pro vás nejlepší

srovnani-ipady-2021
Zdroj: Apple.com (upraveno)
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 3 měsíci

Přemýšlíte nad tím, jaký iPad je pro vás nejlepší, ale stále se nemůžete rozhodnout? Není divu. Současná nabídka tabletů od Applu je totiž poměrně košatá a vybrat z ní ten nejvhodnější nemusí být vůbec snadné. Přesně pro vás tu je naštěstí tento článek. Podrobně si nabídku iPadů rozebereme a tím vás nasměrujeme k nejlepší možné variantě, která bude přímo nejlepší pro vás.

Ujasněte si priority

Před výběrem nového iPadu je nejprve potřeba dokonale si ujasnit, k čemu vám má vlastně sloužit a kde jej budete chtít využívat. Ceny jednotlivých modelových řad tabletů od Applu jsou velmi rozdílné a totéž platí i o jejich výbavě. Volba špatného modelu vás tedy může velmi zabolet nejen v peněžence, ale postupem času i při jeho používání. Špatně zvolený model nenaplní vaše očekávání, nebo je naopak zbytečně moc předčilo, což by vám bylo vzhledem k vašemu stylu používání iPadu k ničemu. Do výběru tabletu tedy vstupujte se skutečně jasnou vizí, kterou se v jeho průběhu nesnažte moc ohýbat. 

iPad mini 

Hledáte-li co možná nejmenší tablet, nelze vám doporučit nic jiného než iPad mini 2021. Ten nabízí “jen” 8,3” Liquid Retina displej a hliníkové tělo s ostrými hranami po vzoru iPadů Pro či Air o rozměrech 195,4 milimetrů na výšku, 134,8 milimetrů na šířku a 6,3 milimetrů na tloušťku. To vše při příjemných 293 gramech u WiFi verze a 297 gramech u WiFi+Cellular verze, přičemž Cellular verze nově podporuje 5G sítě. O kompaktnosti tohoto modelu nemůže tedy být pochyb. Co se týče jeho dalších hardwarových vychytávek, jedná se de facto o bezrámečkový tablet bez horní a spodní tlusté brady skrývající Home Button či přední kameru. Snímač otisků prstů je nicméně k dispozici v Power Buttonu na horní straně. Spodní stranu zase zdobí USB-C port a  stereo reproduktory, díky kterým nabízí novinka skutečně kvalitní ozvučení. Samozřejmostí je pak podpora chytrého pera Apple Pencil 2. Špatně na tom není ani fotoaparát – ten je totiž 12MPx širokoúhlý se clonou f/1,8. Na přední stranu pak Apple nasadil ultraširokoúhlý objektiv schopný vás díky funkci Center Stage při videohovorech neustále držet v obraze protistraně. O výkon tabletu se stará čip A15 Bionic, který je tím nejvýkonnějším mobilním čipem, který má Apple v současnosti k dispozici.

ipad mini (2021) v ruce
Zdroj: Apple.com
Tablet Apple iPad mini.

Pro koho iPad mini je

iPad mini 2021 lze doporučit jak náročnějším uživatelům, kteří mají menší ruce a ovladatelnost velkých displejů jim kvůli tomu dělá problémy, tak lidem hledajícím spolehlivé kompaktní zařízení s velmi dobrým výkonem. Velké oblibě se proto tento iPad těší například u manažerů, ale také u konstruktérů, pilotů či kurýrních společností, které potřebují mít k dispozici malý kapesní počítač. Doporučit naopak příliš nelze studentům či lidem, kteří používají tablety pro zábavu ve formě konzumace multimediálního obsahu či hraní her. V obou případech je totiž větší displej vhodnější – ať už kvůli prožitku ze zobrazovaného obsahu, tak i kvůli produktivitě. Ani pro děti nemá toto zařízení příliš smysl a to z jednoho prostého důvodu, kterým je typ displeje. Ten je totiž plně laminovaný, což zjednodušeně řečeno znamená, že jsou všechny jeho vrstvy ve formě digitizéru, krycího skla a dalších součástí “slisovány” do jednoho celku. To sice vypadá vizuálně dobře, ale jakmile displej například praskne, je potřeba vyměnit celou jednotku a to bez ohledu na to, zda prasklo třeba jen horní krycí sklo. To totiž kvůli laminaci “sloupnout” nelze.

iPad

Základní a tedy i nejlevnější model tabletu od Applu, který potěší všechny méně i středně náročné uživatele. Svým designem sice nemusí základní iPad (2021) úplně oslovit, jelikož disponuje poměrně širokými rámečky kolem jeho 10,2” displeje, přesto se však jedná o velmi dobré zařízení. Tělo má rozměry 250,6 milimetrů na výšku, 174,1 milimetrů na šířku a 7,5 milimetrů na tloušťku. Na rozdíl od předešlého modelu, zde Apple vsadil na kulatý Home Button se snímačem otisků prstů Touch ID, stereo reproduktory či čip 13 Bionic. Ten je sice velmi výkonný, na druhou stranu však již pár let má a tudíž je nutné počítat s tím, že mu skončí softwarová podpora dříve než například iPhonům představeným spolu s tímto tabletem letos. Stejně jako u iPadu mini získáte i podporu Apple Pencil (byť jen 1. generace), velmi slušný fotoaparát a dokonce i Smart Connector pro jednoduché připojení příslušenství. S ohledem na cenu se tedy jedná o zařízení, které zkrátka dává smysl pro méně až středně náročné uživatele, kteří nelpí na nejmodernějším designu. 

Apple iPad (2021)
Zdroj: Apple.com
Tablet Apple iPad (2021).

Pro koho základní iPad je

Základní model iPadu se těší díky své ceně i hardwarovým specifikacím velké oblibě zejména mezi studenty a učiteli, ale i v pracovní sféře na postech, které vyžadují výkonný tablet s poměrně velkým displejem. Skvělou službu pak tento model odvede i v domácnosti coby “oddychové” zařízení pro konzumaci filmů, seriálů či hraní her. Posloužit může klidně i jako náhrada domácího počítače, jelikož díky svému rozměrnému displeji na něm základní úkony typu psaní mailů či občasné řešení smluv a faktur nejsou problém. Bát se ho nemusíte dát do rukou ani dětem. Základní iPad totiž nemá plně laminátový displej, kvůli čemuž sice můžete v určitých pozorovacích úhlech zpozorovat drobnou mezeru mezi horním krycím sklem a digitizérem, ale zato je díky tomu velmi snadno opravitelný právě při prasknutí krycího skla. To jsou totiž servisy schopné sejmout a nahradit jiným, což vychází mnohem levněji, než když se musí vyměnit celá displejová jednotka. S trochou nadsázky by se tak dalo říci, že základní iPad poslouží skvěle všem, kterým je model mini malý. Z hlediska vlastností mezi nimi totiž takřka rozdíl nepoznáte.

iPad Air

Pokud vás zaoblený design iPadů nudí, ale zároveň si jste vědomi toho, že nepotřebujete to nejlepší, co je v současnosti k dispozici, je pro vás jasnou volbou iPad Air. Jedná se o velmi povedené zařízení osazení 10,9” displejem Liquid Retina, který obepínají poměrně úzké rovnoměrné rámečky, ve kterých byste domovské tlačítko s Touch ID hledali marně. Senzor otisků prstů nicméně z tabletu nezmizel, jen se přesunul do zapínacího tlačítka nebo chcete-li Power Buttonu. Tablet iPad Air navíc nespoléhá na zaoblené hrany, ale vychází z novodobého designového jazyka Applu razícího hrany ostré, díky čemuž působí velmi moderním dojmem. Zajímavostí je však u tohoto produktu mnohem víc. Těšit se u něj můžete třeba i na stereo reproduktory umístěné v jeho horní a spodní části, USB-C port namísto Lightningu, podporu Apple Pencil 2. generace, velmi kvalitní fotoaparát a především pak brutální výkon zajištěný čipem A14 Bionic, který tepe i v loňských iPhonech 12. Ostatně, právě díky němu byl tento model až do letošního jara nejvýkonnějším tabletem v nabídce Applu, jelikož hravě překonával i řadu Pro z roku 2020.

Barevné varianty tabletu iPad Air
Zdroj: Apple.com
Tablet Apple iPad Air.

Pro koho iPad Air je

Jelikož je iPad Air téměř to nejlepší, co si můžete v současnosti od Applu zakoupit, lze jej doporučit všem skutečně náročným uživatelům. Jak z hlediska výkonu, tak designu či zvuku z něj budete nadšeni. Díky nasazení nového procesorů je navíc jasné, že se konce softwarové podpory obávat hned tak nemusíte. Počítejte však s tím, že pokud si libujete v úzkých rámečcích kolem displeje či intuitivnosti ve formě snadného odemykání, můžete zde narazit. Rámečky kolem displeje Airu jsou sice úzké, tak úzké jako u řady Pro ale zkrátka ne. Co se pak týče odemykání, to funguje přes Touch ID v Power Buttonu sice skvěle, ale z vlastní zkušenosti musím říci, že se s intuitivností Face ID z iPadů Pro zkrátka rovnat nemůže. Zatímco Face ID v podstatě nevědomě jen tak, že se na tablet podíváte, u Touch ID si neodpustíte pohyb rukou kvůli nutnosti dotknout se senzoru. Nemáte-li však s těmito věcmi problém, budete z iPadu Air nadšeni. Je totiž skutečně skvělý.

iPad Pro

Pokud vždy prahnete jen po tom nejlepším, co je v současnosti k dispozici, nemělo by vás zajímat nic jiného než iPady řady Pro. Jedná se totiž o mistrovská díla inženýrů Applu, která spojují krásný design s ostrými hranami a úzkými rámečky  eskvělým hardwarem. Tablet je osazen vynikajícím fotoaparátem, zabezpečením shodným s nejnovějšími iPhony, počítačovým výkonem a v případě iPadu Pro 12,9” modelu (k dispozici je i 11″ verze)i s jedním z nejlepších displejů na světě ve formě Liquid Retiny XDR disponující mini LED podsvícením. Právě proto jsou iPady Pro suverénními tablety trhu s tablety. Ostatně, v jakém jiném tabletu naleznete čip shodný s tím, který výrobce používá i do svých počítačů? Čip Apple M1 dosud využívaný v MacBoocích, Macích mini a iMacích totiž pohání právě i novou generaci iPadů Pro, díky čemuž jsou s počítači výkonnostně prakticky totožné. Co se týče výše zmíněného zabezpečení, o to se stará Face ID fungující jak v horizontální, tak i vertikální poloze. Zapomenout nesmíme ani na USB-C port s podporou standardů USB 4 a Thunderbolt, čtveřici reproduktorů či duální fotoaparát složený z širokoúhlého a ultraširokoúhlého objektivu doplnění 3D skennerem okolí LiDAR. Tablety lze navíc zakoupit až ve 2 TB úložné variantě, což je vzhledem k jejich rozměrům 247,6 milimetrů x 178,5 milimetrů x 5,9 milimetrů u 11” modelu a 280,6 milimetrů x 214,9 milimetrů x 6,4 milimetrů u 12,9” modelu naprosto neuvěřitelné.

iPad Pro v 11
Zdroj: Apple.com
Tablet Apple iPad Pro.

Pro koho nové iPady Pro jsou

Jednoduše řečeno pro lidi, kteří nemají rádi kompromisy a od svého zařízení chtějí to nejlepší, co jim může v současnosti nabídnout. Přesně to totiž iPady Pro ztělesňují a to zejména pak ve větší 12,9” verzi, jejíž displej je oproti 11” modelu o poznání lepší. Jeho barvy jsou realističtější, kontrast lepší a černá barva, s jejímž zobrazováním mají obecně LCD displeje problém, na něm vypadá takřka dokonale. Jste-li tedy například fotografové či videotvůrci, kteří potřebují zobrazovací plochu pro kontrolu své tvorby, z displeje 12,9” iPadu Pro budete zkrátka nadšeni. O neuvěřitelném výkonu (na poměry tabletu) se pak asi nemá smysl bavit už vůbec, byť je potřeba říci, že jej využijí jen lidé zvyklí pracovat v mobilním prostředí iPadOS. Právě operační systém je v současnosti hlavním úskalím této modelové řady, což však ve výsledku až tak moc vadit nemusí. Je zkrátka určena pro lidi, kteří ví, co s ní – tedy jinými slovy pro ty, co jsou s iPadOS schopni pracovat stejně jako s klasickými počítačovými systémy.

Pár rad na závěr

Ještě než vynesete svůj finální verdikt ve formě modelu, který si zakoupíte, máme pro vás posledních pár rad na závěr, které je dobré při koupit zohlednit. Mohou vám totiž ušetřit peníze, ale i starosti.

Zatímco smartphony jsou lidé zvyklí měnit klidně i po roce či dvou, jelikož se trh s nimi řítí neuvěřitelnou rychlostí kupředu a nabízí nové a nové vychytávky, u iPadů tomu tak vůbec není. Prakticky všechny odborné studie ukazují, že obnovovací cyklus iPadů je zhruba pět let, nebo i více. Proč? Protože valné většině uživatelů bude technicky iPad, který si koupí dnes, za pět let bez problému stačit, protože na něm budou zvyklí dělat pořád tu stejnou činnost, jejíž praktikování se časem zhoršovat nebude. Při koupi tedy myslete na to, že svůj iPad pravděpodobně dalších pár let nevyměníte a tomu svůj výběr uzpůsobte. Na mysli teď přitom nemám vyloženě změnu modelové řady, kterou jste měli doposud vybranou, ale spíš promyšlení úložné verze. Úložiště v iPadu totiž samozřejmě rozšířit nelze. Nejste-li tedy skutečně extrémně spořiví ve smyslu stahování souborů, aplikací atd., spoléhat se na to, že vám bude nejmenší úložná varianta stačit (protože je nejlevnější) nemusí být zrovna moudré.

Když už jsme se v předešlém odstavci dotkli smartphonů, uvědomte si, že iPad skutečně není jen velkým iPhonem, jak jej mnozí uživatelé vnímají. Jasně, z hlediska softwarového prostředí si jsou iPhony a iPady velmi podobné, shodují se i v ovládání a celkově by se tak mohlo zdát, že se skutečně jedná o totéž zařízení, jen v jiných rozměrech. Při pohledu do App Store iPadu a iPhonu však zjistíte, že tomu tak není, jelikož na iPadu chybí celá řada aplikací, která je na iPhonu ke stažení – namátkou Instagram či WhatsApp. Se softwarovými odlišnostmi je tedy třeba počítat a eventuálně se připravit na různé alternativní řešení.

Poslední rada cílí především na dosavadní uživatele telefonů s Androidem. Máte-li se v plánu i nadále držet Androidu, ale i přesto vás iPady lákají, své rozhodnutí ještě pořádně promyslete. V žádném případě netvrdím, že pro vás bude iPad zbytečný, jelikož je bez problému využitelný i samostatně (tedy bez jakékoliv propojitelnosti s dalšími Apple produkty), ale jeho velká síla právě v propojitelnosti tkví. Řeč je o snadném vkládání odkazů zkopírovaných z iPhonu či Macu do iPadu, extrémně snadným sdílením fotek či jakýchkoliv jiných souborů napříč všemi produkty či jen přepínání si sluchátek AirPods z jednoho zařízení do druhého automaticky. O všechny tyto vychytávky zkrátka přijdete. Přitom androidí tablety mohou spoustu typově podobných vychytávek nabízet také. Určitě tedy zvažte, zda pro vás nebude mít smysl spíš koupit tablet od stejného výrobce jako váš telefon, než se vydat do neznámých vod Applu.

Porovnání současné nabídky iPadů

 iPad miniiPadiPad AiriPad Pro
Úhlopříčka7,9"10,210,911"/12,9"
ProcesorApple A12 BionicApple A12 BionicApple A14 BionicApple M1
ZabezpečeníTouch IDTouch IDTouch IDFace ID
Úložiště64/256GB32/128GB64/256GB128/256/512GB/1TB/2TB
DisplejRetina, rozlišení 2048×1536Retina, rozlišení 2360×1640Liquid Retina, rozlišení 2160×1620Liquid Retina, rozlišení 2388×1668/ Liquid Retina XDR, rozlišení 2732×2048
BarvyStříbrná, vesmírně šedá, zlatáStříbrná, vesmírně šedá, zlatáStříbrná, vesmírně šedá, růžová, zelená, modráStříbrná, vesmírně šedá
Nabíjecí portLightningLightningUSB-CUSB-C
Mobilní dataK dispozici modely s LTEK dispozici modely s LTEK dispozici modely s LTEK dispozici modely s 5G

Alternativy k iPadům

Když už jsme se v předešlých řádcích dostali k alternativám, byla by škoda jich pár nevypíchnout. Níže naleznete tři uživatelsky skvěle hodnocené tablety určené pro méně náročné, středně náročné i nejnáročnější uživatele. 

Pro méně nároční – Lenovo TAB M10 Plus

Hledáte-li levný tablet s hezkým designem, velkým 10,3” displejem, solidním výkonem a operačním systémem Android, je Lenovo TAB M10 Plus určitě zajímavou volbou. Přesně tyto vlastnosti totiž splňuje a přidává k nim třeba i podporu paměťových karet, rozpoznávání obličeje, zvuk Dolby Atmos nebo třeba USB-C. Zákazníci si dále u tohoto kousku chválí celkovou velmi slušnou svižnost i dobrou výdrž baterie, která tabletu zajistí celodenní používání. Nevýhodou jsou pak občasné drobné záseky systému, které však zpravidla pramení z jeho zahlcení daty (což je věc, kterou lze snadno eliminovat). Jedná se bezesporu o zařízení s jedním z nejlepších poměrů cena/výkon. 

Tablet Lenovo Tab M10 Plus
Zdroj: Lenovo
Lenovo Tab M10 Plus

Pro středně náročné – Samsung Galaxy Tab S6 Lite

Jihokorejský Samsung je jedním z nejsilnějších hráčů trhu s tablety a proto naleznete v našem výběru alternativ k iPadům hned dva tablety Samsung. Tím prvním je model Galaxy Tab S6 Lite určený pro středně náročné uživatele. Tablet se chlubí 10,4” displeje s podporou S Pen, operačním systémem Android, možností rozšíření interní paměti paměťovou kartou, velmi slušným výkonem a v neposlední řadě lehkým tělem a dlouhou výdrží baterie. Za negativa jeho majitelé označují průměrný fotoaparát či občasné zvláštní fungování automatického snižování a zvyšování jasu displeje. Vynachválit si naopak nemůžou výkon zajištěný osmijádrovým čipem, který je naprosto dostačující i pro náročnější úkony.

Tablet Samsung Galaxy Tab S6 Lite
Zdroj: Samsung
Tablet Samsung Galaxy Tab S6 Lite.

Pro nejnáročnější – Samsung Galaxy Tab S7+

Dámy a pánové, tady už se hraje extraliga. Samsung Galaxy Tab S7+ toho nabízí mnoho extrémně zajímavého a lákavého. Mezi jeho nejsilnější zbraně patří osmijádrový procesor, velmi dobrá výdrž baterie a především displej. Ten nabízí 120Hz obnovovací frekvenci, díky které se na něm pohyblivý obsah zobrazuje plynuleji. Další výhodou tabletu je podpora S Penu a rozhraní DeX, která z něj de facto vytvoří jednoduchý počítač. Stačí jen připojit monitor a periferie. Jeho majitelé si nemohou rovněž stěžovat na nekvalitní reproduktory nebo pomalé nabíjení – tablet totiž nabízí podporu 45W. Zkrátka a dobře, Galaxy Tab S7+ je kousek, kterým vedle nešlápnete.

Tablet Galaxy Tab S7+
Zdroj: Samsung
Tablet Samsung Galaxy Tab S7+.

Kde zakoupit nové iPady

Apple iPad mini 2021

Apple iPad mini 2021

od  

Apple iPad 10,2

Apple iPad 10,2" 2021

od  

Apple iPad Air 2020

Apple iPad Air 2020

od  

Apple iPad Pro 11

Apple iPad Pro 11" 2021

od  

Apple iPad Pro 12,9

Apple iPad Pro 12,9" 2021

od  

Apple iPad Mini (2019)

Apple iPad Mini (2019)

od  

Apple iPad 2020

Apple iPad 2020

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také