Seznam.cz

Nejlepší kávovary pro rok 2023

Detail pákového kávovaru
Zdroj: Unsplash.com
Michaela-Zdenkova
Michaela Zdeňková před 2 roky

Chcete si doma nebo ve firmě dopřát to nejlepší espresso nebo cappuccino, ale nevíte, jaký způsob přípravy zvolit? Přemýšlíte, který typ kávovaru bude pro vás tou pravou volbou? A podle čeho ho vlastně vybrat?

Aktualizováno 27. 4. 2023

Výběr nejlepších kávovarů pro rok 2023

Porovnat parametry
Sage SES878BTR
1.
top

Sage SES878BTR

od  

Pákový espresovač SAGE SES878BTR The Barista Pro™ si vás získá spoustou praktických funkcí, jednoduchým ovládáním i stylovým vzhledem.

De'Longhi PrimaDonna S Evo ECAM 510.55.M
2.
top

De'Longhi PrimaDonna S Evo ECAM 510.55.M

od  

Automatický kávovar De'Longhi PrimaDonna S Evo ECAM510.55.M vyniká svým designem, přehledným dotykovým displejem a řadou jedinečných funkcí.

Krups Nespresso XN110810
3.
top

Krups Nespresso XN110810

od  

Kapslový kávovar Krups Nespresso Essenza Mini XN110810 vás zaujme především svým moderním designem a kompaktními rozměry.

Připravili jsme pro vás základní přehled jednotlivých druhů kávovarů, jejich výhody i nevýhody, a shrnuli jejich zásadní specifika i vlastnosti. Nakonec jsme vybrali několik zajímavých modelů.

Na co se zaměřit při výběru kávovaru?

Na začátku si odpovězte na tu nejzákladnější otázku, jaký je vlastně váš oblíbený kávový nápoj? Jste zastánci silného espressa nebo vám více chutnají mléčné kávové nápoje, jako je například caffé latte či cappuccino? Zároveň popřemýšlejte nad tím, co od kávovaru požadujete. Chcete se intenzivně věnovat přípravě každého šálku kávy nebo naopak hledáte nenáročný přístroj, který vám se vším pomůže?

Typy kávovarů

Automatické kávovary

Automatické kávovar je ideální volbou pro ty, kteří milují kávu vysoké kvality, ale nemají čas nebo se nechtějí podílet na její přípravě. Tento přístroj má za svůj primární úkol usnadnit přípravu kávy. Vaše oblíbené espresso, flat white i caffé latte si s ním připravíte stisknutím jediného tlačítka.

Pákové kávovary

Pákové espressovače jsou vyhrazeny pro skutečné kávové nadšence. Příprava kávy je s nimi o něco náročnější, ale o to víc si ji vychutnáte. Každý den si tak můžete užít svůj vlastní kávový rituál od mletí kávových zrnek přes pěchování namleté kávy do až po našlehání pěny parní tryskou.

Kapslové kávovary

Kapslové kávovary si vás získají svou variabilitou, snadným ovládáním, velmi rychlou přípravou různých typů kávových i nekávových nápojů, nenáročnou údržbou i poměrně nízkou pořizovací cenou. Jsou skvělou volbou do domácností a menších podniků o pár zaměstnancích.

Porovnání jednotlivých typů kávovarů

Typ kávovaruVýhodyNevýhodyCena
Automatický kávovar+ rychlá příprava
+ minimální obsluha
+ nízká cena za 1 kávu
+ čerstvá káva z právě namletých zrn
+ bezúdržbový provoz
- větší rozměry
- vyšší pořizovací cena
8 000 – 30 000 Kč
Pákový kávovar+ požitek z přípravy kávy
+ nízká cena za 1 kávu
+ jednoduchá údržba
+ kavárenská kvalita připravené kávy
- náročnější příprava
- nutnost samostatného mlýnku na kávu
- náročnější údržba
2 000 – 20 000 Kč
Kapslový kávovar+ rychlá příprava
+ nízká pořizovací cena
+ Možnost připravit nejen kávu
+ Menší prostorová náročnost
- omezení na jednu značku kávy
- příprava pouze jednoho šálku
- vyšší cena za 1 kávu
1 000 – 11 000 Kč
pakovy-kavovar
Zdroj: Unsplash.com

Důležité parametry kávovaru

Tlak čerpadla

Nejdůležitějším parametrem u všech typů kávovarů je tlak čerpadla. Bez dostatečného tlaku voda kávou pouze proteče a nezíská tak žádnou chuť ani aroma. Jestliže si chcete doma nebo v kanceláři připravit opravdu kvalitní kávu, pak by měl váš kávovar vyvinout tlak na úrovni 9 barů. Tento tlak vám zajistí rotační čerpadlo, které dokáže vyvinutý tlak udržet na stálé hodnotě.

U domácích kávovarů se nejčastěji můžete setkat s tlakem 15 barů. Tyto kávovary jsou vybaveny vibračním čerpadlem, které nedrží konstantní tlak. Většina z nich během spařování dosáhne tlakového maxima, které postupně klesá. V podstatě se jedná o jakousi křivku 0 – 15 barů a poté 15 – 0 barů. Hodnota 9 barů je tak průměrná.

Teplota vody

Ideální teplota vody pro přípravu kávy je 90 °C s „tolerovanou“ odchylkou dva až tři stupně. Váš budoucí kávovar tak musí vodu ohřát na takto vysokou teplotu. Některé kávovary umožňují i vlastní nastavení teploty vody.

Příkon kávovaru

Při koupi nového kávovaru je dobré se informovat i o příkonu daného modelu. Ten má vliv nejen na jeho spotřebu, ale i na to, jak dlouho mu bude trvat samotná příprava kávového nápoje. Při vyšším výkonu vám kávu připraví rychleji. Optimální příkon je alespoň 1400 wattů.

Objem zásobníku na vodu

Také objem zásobníku na vodu je důležitým parametrem. Při výběru kávovaru se zamyslete nad tím, kolik šálků kávy budete denně připravovat, a podle toho se zaměřte i na velikost nádoby. Jiný objem karafy využije středně velká firma o 20 zaměstnancích a jiný mladý pár.

Většina menších kávovarů, ideálních především do domácnosti, disponuje kapacitou okolo 0,6 litru. U espressovačů, které umožňují přípravu více šálků kávy najednou, může být kapacita nádoby i 3 litry.

Příprava mléčných nápojů

S některými modely si můžete připravit nejen espresso či lungo, ale také mléčné nápoje jako caffé latte nebo cappuccino. Pokud patříte mezi milovníky mléčných kávových nápojů, sáhněte po kávovaru s mléčným systémem nebo parní tryskou.

Příprava dvou šálků najednou

Na tento parametr se zaměřte v případě, že plánujete pořídit kávovar do míst, kde bude potřeba připravit více šálků kávy najednou. Příprava dvou šálků kávy naráz vám výrazně urychlí proces přípravy kávy. Kávovary, které disponují touto funkcí, mají obvykle o něco větší rozměry, a to z důvodu objemnějšího zásobníku na vodu. U menších espressovačů s touto funkcí spíše nepočítejte.

Funkce nahřívání šálků

Pro ještě lepší zážitek z každého šálku kávy si pořiďte kávovar disponující funkcí ohřevu šálků. Jedná se o plotýnku, která se postará o nahřátí hrnků a sklenic. Díky nahřátému šálku si váš oblíbený kávový nápoj uchová správnou teplotu a zároveň lepší chuť.

Funkce horké vody

Horká voda je praktická funkce, kterou oceníte především při přípravě čaje a dalších teplých nápojů.

Údržba kávovaru

Asi nikomu z nás se nechce věnovat zbytečně mnoho času čištěním a údržbou kávovaru. Proto se porozhlédněte po kávovarech, které jsou vybaveny praktickými údržbovými programy. Doporučujeme zvolit si kávovar, který disponuje samočistícím systémem, automatickým odvápňovacím systémem a případně i funkcí automatického čištění mléčného systému.

Velikost kávovaru

Při koupi kávovaru je třeba brát ohled také na jeho velikost. Vždy se nejprve ujistěte, že pro něj máte v kuchyni nebo kanceláři dostatečné množství místa.

Automatické kávovary

Pro koho se hodí automatický kávovar

Automatické kávovary se hodí do míst, kde se káva připravuje v opravdu velkém množství – do firem a kanceláří, různých provozoven nebo recepcí. Zároveň jsou skvělou volbou pro všechny, kteří si chtějí vychutnat kávu vysoké kvality, ale nechtějí se podílet na samotném procesu její přípravy. Vhodné jsou tedy i do domácností s větším počtem konzumentů kávy nebo pro ty, kteří si na kávě pochutnávají několikrát denně.

Výhody a nevýhody automatických kávovarů

Patrně hlavní výhodou automatických kávovarů je jejich minimální obsluha. Stisknutím jediného tlačítka si připravíte svůj oblíbený šálek kávy. Dalším pozitivem je téměř nulová údržba. Většina automatických kávovarů disponuje funkcí samočištění a odvápňování. Plusem je i možnost přípravy celé řady kávových nápojů díky

Nevýhodou je pak vyšší cena těchto přístrojů, především ve srovnání s dalšími typy kávovarů. Za minus můžeme považovat i větší rozměry těchto přístrojů.

Pákové kávovary

Pro koho se hodí pákový kávovar

Pákový kávovar je ideální volbou především pro kávové nadšence, kteří bydlí sami nebo ve dvou. Zároveň se hodí i do menších kanceláří, kterou obývají dva tři lidé a mají během pracovní doby čas se věnovat přípravě svého oblíbeného kávového nápoje. Do větších kanceláří a provozů nejsou úplně ideální variantou, jelikož je jejich obsluha o něco náročnější a zdlouhavější než u automatických či kapslových kávovarů.

Výhody a nevýhody pákových kávovarů

K hlavním výhodám pákových espressovačů patří fakt, že si s nimi můžete maximálně vychutnat celý proces přípravy kávy – od mletí kávových zrnek přes ruční upěchování čerstvě namleté kávy až po šlehání mléčné pěny. Svůj oblíbený kávový nápoj si tak připravíte přesně na míru vaší chuti a preferencím. Další výhodou je jejich univerzálnost. S pákovým kávovarem si můžete připravit nejen pravé italské espresso, ale i jemné cappuccino.

Jejich výhodou a zároveň i nevýhodou je ona zmíněná příprava kávy. Ta v tomto případě neznamená pouhé stisknutí tlačítka, ale je potřeba jistá dávka trpělivosti a zručnosti. Většina z pákových espressovačů obvykle není vybavena vestavěným mlýnkem na kávu. Budete si proto muset přikoupit také mlýnek na kávu a kávová zrna si sami namlít.

Kapslové kávovary

Pro koho se hodí kapslový kávovar

Kapslový kávovar je ideální volbou pro ty, kteří si chtějí dopřát chutnou kávu během několika málo minut, ale nemají chuť ani čas se detailněji věnovat její přípravě. Hodí se do běžných domácností nebo menších kanceláří, kde na šálek espressa nechce nikdo dlouho čekat.

Výhody a nevýhody kapslových kávovarů

Mezi hlavní výhody kapslových kávovarů patří především rychlost v přípravě kávových a nekávových nápojů. Většina výrobců kapslí má ve své nabídce nejen různé druhy kávy, ale i čaje nebo horké čokolády. Dalším plusem je jejich moderní a praktický design, a u většiny modelů i menší prostorová náročnost. Právě kvůli jejich menší velikosti s nimi ale nepřipravíte více šálků kávy najednou.

Největší nevýhodou a v podstatě i omezením kapslových kávovarů jsou kávové kapsle. Ty musejí být vždy kompatibilní s daným modelem kávovaru. Kapslové kávovary patří do kategorie domácích spotřebičů s nižší pořizovací cenou. Nicméně nákupem kapslí se zvyšují náklady na jeden šálek kávy.

Zobrazit celou nabídku kávovarů

Kde koupit vybrané kávovary

Sage SES878BTR

Sage SES878BTR

od  

De'Longhi PrimaDonna S Evo ECAM 510.55.M

De'Longhi PrimaDonna S Evo ECAM 510.55.M

od  

Krups Nespresso XN110810

Krups Nespresso XN110810

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Michaela-Zdenkova

Michaela Zdeňková

Redaktor

Redaktorka, která se psaním článků živí už sedmým rokem. Aktuálně se zaměřuje především na články o domácnosti, zahradě a životním stylu. Kromě psaní se ve volném čase věnuje vaření a pečení, výrobě macramé, malování nebo pěstování bylinek a zeleniny na svém pidi dvorku. Zároveň je milovnicí kvalitní hudby, filmů, knih a procházek se svou rodinou a psem.

Více článků od Michaely

Přečtěte si také