Seznam.cz

Jak vysušit mobil? Prvních pár minut je nejdůležitějších

iphone-ve-vode
Zdroj: Pixabay.com
Martin Chroust
Martin Chroust před 3 týdny

Asi už jste také někdy zažili, že se vám smartphone "vykoupal", ať už v řece, na dešti nebo třeba v záchodě. Znamená to jeho automatický konec nebo je možné jej ještě zachránit?

Pravidlo č. 1: Jednejte rychle!

Některé současné mobilní telefony splňují různé normy pro zvýšenou odolnost. Pokud mají telefony ve specifikacích uvedenou odolnost IP67, IP68 či MIL-STD810G, nemusíte se při ani při větším kontaktem s vodou obávat. Telefon můžete klidně ještě jednou opláchnout čistou vodou, utřít ručníkem, z konektorů vytřepat pár kapek a nechat jej proschnout při pokojové teplotě. Musíte počítat jen s tím, že nabíjení bude fungovat až poté, co se konektor dostatečně vysuší. Spousta telefonů má totiž ochranné mechanismy, které detekují vlhkost v nabíjecím konektoru.

Pokud se vám podobná nehoda přihodí s telefone, který nemá zvýšenou odolnost, musíte jednat rychle. Prvním krokem by mělo být vytažení baterie. Většina nových modelů má však baterie pevně integrované v těle. Pokud ani váš telefon nemá vyjímatelnou baterii, okamžitě jej vypněte. Jeho povrch otřete hadříkem nebo alespoň do oblečení, konektory proschnou samostatně. Zkuste také z telefonu „vykapat“ přebytečnou tekutinu. Čím sušší bude, tím lépe.

Pravidlo č. 2: Pokuste se o záchranu

I když mobilní výrobci u některých zařízení neuvádějí voděodolnost, občas dokáží některé modely příjemně překvapit. Dalším krokem by však měl být pokus o co nejefektivnější vysušení. Rozhodně se vyvarujte přímým zdrojům tepla, kterou mohou telefon, i vzhledem k integrované baterii, ještě více poškodit. Používat fén, topení či troubu může být bráno jako hazard se svým životem. Nejlépe uděláte, když telefon zavřete do krabičky nebo jej vložíte do misky a zaklopíte talířem či pokličkou. Telefon následně ze všech stran zasypte materiálem, který je schopen absorbovat vlhkost, například stelivem pro kočky nebo třeba rýží. Telefon musí být ve vypnutém stavu, rozhodně jej nezapínejte.

Takovéto vysoušení v domácích podmínkách je pomalý proces, a rozhodně se nevyplatí jej uspěchat. Doporučuje se telefon v krabičce či misce nechat minimálně 24 hodin, a pokud nejde zapnout, můžete savý materiál vyměnit a nechat jej u telefonu ještě dalších 24 hodin. Pokud telefon nezapnete ani po dvou dnech, je třeba si na rovinu říci, že pokus o jeho záchranu selhal.

Pravidlo č. 3: Vysušení neznamená úspěch

Pokud se mobil zapne, máte  – alespoň na chvíli – vyhráno. Po zapnutí byste měli co nejdříve zálohovat data z telefonu, zejména fotografie a osobní soubory. Nejrychlejší bude lokální cesta přes USB kabel, pokud však konektor nefunguje, volte cloudové úložiště. Může to být ale souboj o čas. Je totiž velmi pravděpodobné, že pokud se nějaká voda dostala dovnitř telefonu, mohl být již zahájen proces oxidace základní desky, který ústí v nevyhnutelný konec telefonu. Jistě, může se na nás usmát štěstí, a telefon může po vysušení fungovat bez problémů, v praxi je však lépe počítat s tím nejhorším. Do několika dní od utopení a jeho následném vysušení nemusí jít telefon už nikdy zapnout.

Rozhodně se nepokoušejte vytopený telefon zanést do servisu s tím, že v záruční době „najednou přestal fungovat“. Výrobci do vnitřních a uživatelsky nepřístupných částí telefonů vlepují indikátory, které se při jednorázovém styku s vlhkostí a kapalinou zabarví nebo na bílé ploše vyskočí „křížky“. Tím tak dají servisu jasně najevo, že dovnitř vnikla kapalina. A na to se záruka telefonů rozhodně nevztahuje.

A pokud se vám telefon nepodaří vysušit a „oživit“, do budoucna uděláte lépe, když se na trhu poohlédnete po voděodolných telefonech.

Kde koupit oblíbené voděodolné telefony

Samsung Galaxy S21 FE 5G

Samsung Galaxy S21 FE 5G

od  

Apple iPhone 12

Apple iPhone 12

od  

Samsung Galaxy Xcover 5

Samsung Galaxy Xcover 5

od  

Samsung Galaxy A52s 5G

Samsung Galaxy A52s 5G

od  

Samsung Galaxy A52 (A525F)

Samsung Galaxy A52 (A525F)

od  

Samsung Galaxy A53 5G

Samsung Galaxy A53 5G

od  

Apple iPhone 11

Apple iPhone 11

od  

Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung Galaxy S22 Ultra

od  

Samsung Galaxy S22

Samsung Galaxy S22

od  

Samsung Galaxy S21 (G991B)

Samsung Galaxy S21 (G991B)

od  

Apple iPhone 13

Apple iPhone 13

od  

Samsung Galaxy S20 FE 5G (G781B)

Samsung Galaxy S20 FE 5G (G781B)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Martin Chroust

Martin Chroust

Redaktor

Vystudoval studijní obou Mobilní Technologie na VŠB-TUO. Mobilním zařízením se v různých periodicích věnuje nepřetržitě od roku 2006. Pravidelně navštěvuje mobilně zaměřené veletrhy a rukama mu každý rok projde několik desítek smartphonů, tabletů a chytrých hodinek. Mezi jeho koníčky patří četba fantasy knih, karetní hra Magic: The Gathering a rodinný život.

Více článků od Martina

Přečtěte si také