Seznam.cz

Dětská chůvička: Jak vybrat tu pravou pro vás a vaše miminko

detska-chuvicka
Zdroj: Shutterstock.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 2 měsíci

Hlídání miminek se již dávno neznamená nekonečné vysedávání u jejich postýlky. Moderní doba s sebou přináší i způsoby hlídání ve formě dětských chůviček, které miminko monitorují, zatímco si jeho rodiče mohou v klidu dělat činnosti, které zrovna potřebují. Jak ale vybrat tu pravou přesně pro vaše potřeby?

Oblíbené dětské chůvičky

Porovnat paramentry

Vybírejte s rozvahou a hlavně chytře

Dnešní trh nabízí extrémní množství dětských chůviček, které se od sebe liší jak cenou, tak i funkcemi. Obecně se ale dá říct, že existují dva nejzákladnější druhy  – chůvičky určené pouze pro přenos zvuku a ty komplexní, které zajišťují jak přenos zvuku, ale i obrazu. První zmiňovaný typ je cenově dostupnější, avšak daní za to je jeho omezená využitelnost a závislost pouze  na zvukových signálech. Ceny chůviček s přenosem zvuku i videa ale postupně klesají a cenový rozdíl mezi oběma řešeními tak v současnosti již není zásadní. Pokud však obraz neoceníte, nemá smysl si za něj připlácet.

Chůvičky lze dále rozdělit podle způsobu přenosu zvuku a obrazu mezi vysílačem (snímajícím dítě) a přijímačem (který má rodič). Na současném trhu se lze setkat nejčastěji s digitálními, internetovými a analogovými chůvičkami, které ale nejsou v nabídce příliš zastoupené. Proto se budeme zabývat prvními jmenovanými. 

Hlavní výhodou digitálních chůviček je nabídka vysílání na velkém množství kanálů, díky čemuž se tak jejich uživatelé nemusí bát rušení signálu ani na místech, která jsou signálem přehlcena. Na druhou stranu je zde ale nutné počítat s tím, že digitální spojení mezi vysílačem a přijímačem může mít problém například s prostupováním širších zdí. 

Internetové (WiFi) chůvičky ke komunikaci využívají domácí síť s tím, že některé modely nabízí i možnost vzdáleného připojení. To může přijít vhod například těm, kteří se chtějí na svou ratolest podívat z práce. Tyto chůvičky jsou nicméně oproti digitálním dražší a zároveň jsou závislé na existující WiFi síti a přístupu k internetu. Tento typ chůvičky je tak vhodný primárně do domácího prostředí, zatímco digitální chůvičku s sebou můžete sbalit prakticky kamkoliv. 

Posledním “dělitelem” dětských chůviček je jejich napájení. Na trhu jsou k dispozici celkem tři typy – konkrétně baterie (ať už tužkové či akumulátory), napájení z elektrické sítě či kombinace obojího. Obecně platí, že video chůvičky mají daleko větší spotřebu energie než chůvičky přenášející zvuk, kvůli čemuž u nich dává větší smysl napájení z elektrické sítě. U všech modelů je však poměrně bezproblémové sehnat jak typy na baterie, tak i na elektřinu.

Speciální funkce

Přestože jsou dětské chůvičky ve své podstatě poměrně primitivní zařízení, jejich výrobci se v posledních letech doslova předhání v tom, kdo přijde se zajímavějším zlepšovákem, který využitelnost jeho modelu zpříjemní. Díky tomu lze vybírat z nepřeberného množství zajímavých funkcí. Níže naleznete seznam těch nejvýraznějších.

Možnost propojení s monitorem dechu

Jednou z největších obav rodičů čerstvě narozených miminek je takzvaný syndrom náhlého úmrtí kojence. Čím dál víc výrobců chůviček se proto uchyluje buď k výrobě samostatného monitoru dechu, který je propojitelný s jejich chůvičkami, nebo rovnou setů chůviček a monitorů dechu, které spolu komunikují ihned po rozbalení. 

Senzorová výbava 

Při nákupu dětské chůvičky není od věci pohlídat si i to, zda disponuje senzory například pro snímání teploty či vlhkosti vzduchu v pokoji dítěte. Obě tyto věci jsou totiž pro spánek velmi důležité a proto je jejich udržování na příjemných hodnotách rozhodně vhodné. A díky senzorům v chůvičce to může být naprostá hračka. 

Mobilní aplikace

Jak jsme již psali výše, na trhu naleznete i chůvičky komunikující přes WiFi síť, popřípadě klasický internet. Právě ty nabízí zpravidla i vlastní mobilní aplikaci, která vám umožní kontrolovat snímaný obraz odkudkoliv, kde máte připojení na internetu. Mobilní aplikace chůviček pak zpravidla nenabízí jen možnost sledování obrazu a poslouchání zvuku, ale i rozhraní pro nastavení chůvičky. Už kvůli její správě je proto vhodné aplikaci vždy do telefonu nainstalovat. 

Podpora nočního vidění

Pokud miminko spí v jiné místnosti než jeho rodiče, určitě přijde vhod chůvička s nočním viděním. Při jejím výběru je vhodné „projet“ nejprve uživatelské recenze či videa na internetu, abyste zjistili, v jaké kvalitě je záznam přenášen. Kvalita nočního vidění se totiž liší model od modelu a zatímco u některých chůviček je bezproblémová, u jiných (a nemusí se jednat vždy o levnější modely) naopak pokulhává a může tak být víceméně nevyužitelná.

Obousměrná komunikace

Chůvičky nemusíte v dnešní době využívat jen na jednosměrnou kontrolu svého dítka. Na trhu naleznete i chůvičky podporující obousměrnou komunikaci, díky které můžete na dálku na miminko například promluvit a svým hlasem se jej pokusit uklidnit. 

Otočná kamera

Chcete-li si koupit domácí chůvičku s podporou přenosu obrazu, není od věci sáhnout po modelu s podporou dálkového otáčení kamerky. Čas od času se tato možnost může hodit – ať už kvůli tomu, že děťátko po postýlce “cestuje”, nebo třeba jen pro kontrolu zavřených oken či dveří. 

VOX režim

Některé chůvičky napájené bateriemi či akumulátory disponují speciálním režimem VOX, který lze zjednodušeně popsat jako jakousi kombinaci chytrého sledování dítěte a maximální úspory baterie. Funguje totiž tak, že dítě sice monitoruje, ale rodičům přenáší obraz a zvuk až ve chvíli, kdy se „něco“ děje – tedy třeba když se z postýlky ozve pláč či se miminko začne hýbat. Na „novou situaci“ pak chůvička rodiče upozorní například vibrací či zvukovým signálem. 

Upozornění na výpadek signálu

Spousty chytrých funkcí a vychytávek usnadňujících využitelnost dětských chůviček jsou sice super, ve výsledku jsou vám však k ničemu, pokud si nevšimnete toho, že vám na zařízení vypadl signál – ať už vlivem chyby, či kvůli tomu, že jste se od vysílače příliš vzdálili. Některé chůvičky však na to naštěstí zvládají upozornit, při jejich výběru tak na tuto funkci nezapomeňte.

Nejzajímavější modely

V následujících řádcích si posvítíme na několik uživatelsky nejoblíbenějších, technicky nejzajímavějších a zároveň cenově nejpřijatelnějších modelů.

Vtech DM1111 – Spolehlivá a levná klasika

Model pro rodiče, kteří si vystačí s klasickým řešením ve formě chůvičky zachycující pouze zvuky. To je však podle majitelů tohoto produktu na velmi vysoké úrovni a je na něj díky tomu spoleh. Totéž pak platí i o dosahu chůvičky, který je velmi dobrý a koresponduje s tím, který udává výrobce – tedy 75 metrů v interiéru a 450 metrů v exteriéru. Potenciální nevýhodou je nemožnost napojení rodičovské jednotky na elektrickou síť. Ta dětská toto naštěstí umožňuje. Rodičovskou je ale třeba pravidelně nabíjet pomocí přiložené nabíječky. Akumulátory jsou v balení sice dva, takže je můžete střídat, ale při zhruba dvanáctihodinové nabíjecí době to příliš nepotěší. Tím spíš, když dokáže při plném nabití pohánět rodičovskou jednotku zhruba 14 hodin.

Vtech
Zdroj: Vtechphones.com
Dětské chůvičky pro přenos zvuku jsou podobné klasickým reproduktorům.

Sencor SBM 440 – Technicky vyspělá

Jedná se o velmi solidně vybavený model s podporou přenášení videa a jeho zobrazování na rodičovské jednotce se 4,3” displejem. Přes rodičovský modul lze ten dětský ve formě kamery na dálku otáčet a naklápět, díky čemuž budete mít přehled o dění v dětském pokoji. Za zmínku dále stojí podpora digitálního přibližování, nočního vidění, detekce zvuku a další. Za povedený lze dále označit i dosah, který je v otevřeném prostoru přibližně 300 metrů. V interiéru lze počítat zhruba s 50 metry. Co se pak týče dalších chytrých funkcí, nechybí zde obousměrná komunikace s možností přehrávání ukolébavek, monitorování teploty v místnosti či dokonce nastavení připomínky času krmení a tak podobně. O napájení se stará elektrická síť s tím, že jí lze nahradit i bateriemi. Jen pozor na vyšší cenu. 

Sencor
Zdroj. Sencor.cz
Jednou z největších výhod této dětské chůvičky je její na dálku ovladatelná otočná kamera.

Truelife NannyWatch A15 – Přehled o miminku na vašem zápěstí 

Pokud jste zvyklí neustále běhat po domě či bytě a sledování dítěte na statickém displeji pro vás tak není komfortní, tento model je tu přesně pro vás. Jedná se o dětskou chůvičku, která posílá svůj zvukový a obrazový přenos do speciálních hodinek a to až na vzdálenost 300 metrů v otevřeném prostředí. Chůvička navíc disponuje senzory pro měření teploty, díky čemuž si tak jste schopni “v poklusu” zkontrolovat vše, co je jen potřeba. Chůvička nabízí také VOX režim či schopnost rozpoznat pohyb dítěte a upozornit vás na něj vibrací hodinek. Právě na tuto funkci si nicméně její majitelé i nejvíce stěžují, jelikož rozpoznávání není vždy přesné a občas je velmi zpomalené, takže na něj není stoprocentní spoleh. Nevýhodou je také nutné každodenní nabíjení rodičovské jednotky.

Truelife
Zdroj: Truelife.eu
Díky této dětské chůvičce budete mít o svém dítku skvělý přehled prakticky neustále - uvidíte jej totiž na svém zápěstí skrze "chytré hodinky".

TrueLife NannyCam V24 – Skvělý poměr cena/výkon 

Chůvička, která vyniká skvělým poměrem cena/výkon. Kromě zvuku disponuje také videem, nočním viděním, teploměrem, obousměrným provozem, velmi slušným dosahem či třeba VOX režimem. Co se týče napájení, o to se v obou případech stará elektrická síť s tím, že v případě rodičovské základny je k dispozici i akumulátor. A právě to je dle majitelů této chůvičky jednou z jejích největších nevýhod, jelikož akumulátor by se hodil i u dětské jednotky. Tu lze sice napájet třeba z powerbanky, jedná se však zkrátka o starost navíc. V recenzích se navíc občas objevují názory na (ne)kvalitu materiálů, ze kterých je produkt vyroben – zejména pak kamerka. Ta se některým uživatelům zdá poměrně křehká. 

Truelife
Zdroj: Truelife.eu
Dětské chůvičky s podporou obrazu lze sehnat i za velmi příznivé ceny, tento model od Truelife je toho skvělým důkazem.

Angelcare AC327 – Komplexní dohled nad vaším dítkem

Jedno z nejkomplexnějších a tedy i nejlepších řešení pro sledování dítěte nabízí bezesporu chůvička Angelcare AC327. Jedná se o set chůvičky a monitoru pohybu dítěte, které spolu vzájemně skvěle fungují a rodiče informují o všem důležitém. Kromě zvuku a obrazu se tak dočkají například upozornění na to, že se jejich dítko už 20 sekund nepohnulo a je tedy potřeba jej preventivně zkontrolovat. Samozřejmostí je tu pak podpora napájení z elektrické sítě, obousměrná komunikace, kamera s nočním viděním či digitálním zoomem a velmi slušný dosah pohybující se kolem 250 metrů. Je zde nicméně třeba počítat i s vyšší cenou. 

angelcare
Zdroj: angelcare.cz
Pro komplexní dohled nad miminkem je dobré klasickou dětskou chůvičku kombinovat s monitorem pohybu dítěte.

Pár rad na závěr

Přestože toho dnešní dětské chůvičky nabízí extrémně mnoho, některé věci jsou alespoň podle uživatelských recenzí důležitější než jiné. Pojďme si tedy na závěr našeho článku projít tři hlavní myšlenky, které se v dojmech z používání chůviček objevují nejčastěji. 

Delší dosah není nikdy na škodu

Mnozí uživatelé dětských chůviček upozorňují na to, že udávaný dosah je často až několikanásobně menší než jaká je realita. Extrémně se na něm totiž podepisuje to, kde je zařízení používáno. Proto je vždy lepší koupit chůvičku disponující co možná největším dosahem. Nikdy totiž nevíte, jak moc budou signál rušit zdi či vybavení vašeho domu nebo bytu. Jasně, pokud bydlíte v malých bytech, není třeba řešit několikasetmetrové dosahy, ale například ve starších rodinných domech s širokými zdmi není rozhodně od věci volit chůvičky s dosahem větším, než který teoreticky dostačuje po změření. 

Myslete na vše aneb ideální je kombinace baterií a napájení ze sítě

Další mnohokrát opakovanou radou je koupě chůvičky podporující jak bateriové, tak i síťové napájení. Jakmile totiž zařízení kombinuje obě věci, je s trochou nadsázky nesmrtelné (pokud tedy nekomunikuje přes WiFi a nevypadne elektřina), protože by mělo mít díky tomu zajištěno neustálý chod. Chůvičky navíc samozřejmě zvládají automatické přepínání mezi čerpáním energie z baterie a z elektrické sítě, díky čemuž je tak uživatel v tomto směru naprosto bez starostí. 

Šetřit se zde nevyplatí

Rodiče využívající dětské chůvičky nachází na diskuzních fórech a v nejrůznějších recenzích shodu taktéž v tom, že na tomto produktu nemá příliš smysl šetřit, jelikož mnohé chytré funkce dokáží jeho využitelnost posunout na daleko komfortnější úroveň. Je třeba si totiž uvědomit, že se jedná o zařízení, které bude v permanenci klidně celý první rok života vašeho dítka.

Kde zakoupit dětské chůvičky

Vtech DM1111

Vtech DM1111

od  

Sencor SBM 440

Sencor SBM 440

od  

Truelife NannyWatch A15

Truelife NannyWatch A15

od  

TrueLife NannyCam V24

TrueLife NannyCam V24

od  

Angelcare AC327

Angelcare AC327

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Představení produktu

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také