Seznam.cz

Nový MacBook Pro 16“: Kam se posunul nejlepší notebook od Applu?

MacBook Pro 2021 Používání laptopu fotografem
Zdroj: Apple.com
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 2 roky

Apple představil očekávaný MacBook Pro 16", který je nástupcem doposud nejlepšího jablečného notebooku. Nová generace si polepšila především na straně výkonu, ale tady novinky ani zdaleka nekončí. Na co kalifornský gigant vsadil tentokrát?

Nabitý změnami

Letos stál před Applem obzvlášť těžký úkol, a sice překonání výkonu přechozí generace Macbooku Pro 16″ se svým vlastním procesorem. Nový nejlepší notebook s logem nakousnutého jablka kromě nového čipu přináší i nový design a řadu dalších zajímavých novinek.

Design

Po stránce designu se Apple pochlubil změnou u displeje, který je nyní doplněn horním výřezem, podobným jako u iPhonů. Spíše drobnou úpravou je černé podbarvení prostoru klávesnice. Po letech kontroverzí kalifornský gigant také odstranil dotykový Touch Bar, který byl často kritizován ze strany uživatelů. Nahradily jej klasické funkční klávesy. Z hlediska barevného provedení je pak laptop k dostání ve vesmírně šedé a stříbrné.

Konektivita

Představení potvrdilo spekulace kolem návratu portů, které MacBooky Pro naposledy nabízely v roce 2015. Společnost vyslyšela dlouhodobé prosby a novinku osadila HDMI, čtečkou SD karet, napájecí konektorem MagSafe 3, trojicí konektorů Thunderbolt 4 a 3,5mm jackem s podporou Hi-Fi. Díky této změně tak opadne nutnost neustálého nošení redukcí a hubů.

Displej

MacBook Pro 16“ má také zcela nový Liquid Retina XDR displej s technologií podsvícení Mini LED, čímž se kvalitou přibližuje oblíbeným OLED panelům, avšak netrápí jej nižší životnost či známé vypalování pixelů.

Další výraznou změnou u displeje je využití technologie ProMotion. Na tu dnes Apple vsází nejen u svých iPadů Pro a nově také u iPhonů Pro. Tato technologie umožňuje adaptivně měnit obnovovací frekvenci obrazovky až do výše 120 Hz, čímž znatelně zpříjemňuje používání zařízení.

Tato změna navýšila maximální jas na 1000 nitů, který se dokonce dokáže vyšplhat až na 1600 nitů. Výrazného vylepšení se dočkal i kontrastní poměr dosahující 1 000 000 : 1. Nechybí ani široký barevný gamut (P3) s podporou jedné miliardy barev, díky čemuž si MacBook Pro 16“ hravě poradí se zobrazováním HDR obsahu.

Webkamera a audio

Řadu uživatelů nejspíš Apple potěšil novou webkamerou s rozlišením 1080p. Ta nahradila tradiční FaceTime HD kameru s rozlišením 720p, na kterou gigant vsázel několik let. Tato změna sebou nese i negativní stránku. Řeč je pochopitelně o výřezu v displeji, ve kterém je webkamera umístěna. Na druhou stranu by měla zajistit podstatně lepší kvalitu, a to i v horších světelných podmínkách.

Špatně na tom není ani audio, o které se stará šestice reproduktorů. Zvukový vstup následně zaštiťuje trojice studiových mikrofonů se schopností redukce okolního šumu.

Výkon: Příchod čipů M1 Pro a M1 Max

Tím nejdůležitějším v případě 16“ MacBooku Pro je pochopitelně jeho výkon. Jedná se totiž o zařízení pro profesionály, kteří potřebují přenosný počítač, na nějž se mohou i v případě náročných úkolů spolehnout. Z tohoto důvodu Apple posílil rodinu čipů Apple Silicon o dva kousky – M1 Pro a M1 Max.

Základní model Macbooku Pro nabízí čip M1 Pro s desetijádrovým CPU, šestnáctijádrovým GPU a 16 GB jednotné paměti, přičemž připlatit si můžete za verzi s čipem M1 Max s desetijádrovým CPU, třicetidvoujádrovým GPU a 32 GB jednotné paměti. Zákazníci si mohou zvolit i konfiguraci s čipem M1 Pro s 24jádrovým GPU či s vyšší jednotnou pamětí, jejíž maximální hodnota dosahuje 64 GB. Všechny verze zároveň nabízejí šestnáctijádrový Neural Engine, který se stará o strojové učení a práci s umělou inteligencí.

V porovnání s předchozí generací by tak měl výkon dramaticky vzrůst. Nové čipy jsou zároveň vybaveny ProRes akcelerátorem pro znatelně rychlejší a úspornější práci s videem. Apple během představení nezapomněl ani na srovnání s předchozí generací vybavenou procesorem Intel Core i9 a grafickou kartou AMD Radeon 5600M. V takovém případě by nové čipy měly nabízet dvojnásobný výkon CPU, přičemž v oblasti grafického výkonu se M1 Pro pyšní 2,5x a M1 Max 4x rychlejším grafickým procesorem. Operace strojového učení jsou následně pětkrát rychlejší u obou čipů. K těmto číslům je ale potřeba přistupovat opatrně. Jedná se totiž spíše o marketingové hodnoty.

Úložiště

Takzvaný vstupní model MacBooku Pro 16“ nabízí 512 GB SSD úložiště. V konfigurátoru si lze navolit verzi s větší kapacitou, přičemž na výběr je ještě z 1, 2, 4 a 8 TB SSD disku. Za nejdražší 8 TB disk si ale Apple u základního modelu účtuje dalších 72 tisíc korun. Při koupi verze s čipem M1 Max, která mimochodem startuje s 1TB úložištěm, pak 8 TB disk vyjde „pouze“ na 66 tisíc korun.

Baterie

Apple Silicon také výrazně zlepšuje i výdrž baterie na jedno nabití. Tyto čipy totiž kromě vysokého výkonu přináší i nižší energetickou náročnost. Podle oficiálních dat má zařízení vydržet až 21 hodin přehrávání videa v aplikaci Apple TV a až 14 hodin při prohlížení webu prostřednictvím Wi-Fi. Jaká je však skutečnost bude známo až po uvedení produktu na trh.

MacBook Pro 2021 MagSafe
Zdroj: Apple.com
O slovo se opět přihlásil legendární konektor MagSafe

Potěšit každopádně dokáže podpora rychlého nabíjení, které funguje se 140 W USB-C adaptérem, jenž je součástí balení. Notebook tak bude možné nabít z 0 na 50 % za pouhých 30 minut.

Dostupnost a cena

Nový MacBook Pro 16“ je již nyní k dispozici. Co se týče ceny, ta v případě základního modelu s čipem M1 Pro začíná na 72 990 korun, přičemž vyšplhat může až na 180 990 korun.

Zobrazit celou nabídku MacBooků

Kde koupit nový MacBook Pro 16 2021

Apple MacBook Pro 16" CZ 2021 (MK183CZ/A)

Apple MacBook Pro 16" CZ 2021 (MK183CZ/A)

od  

Apple MacBook Pro 16" CZ 2021 (MK193CZ/A)

Apple MacBook Pro 16" CZ 2021 (MK193CZ/A)

od  

Apple MacBook Pro 16" CZ 2021 (MK1E3CZ/A)

Apple MacBook Pro 16" CZ 2021 (MK1E3CZ/A)

od  

Apple MacBook Pro 16" CZ 2021 (MK1F3CZ/A)

Apple MacBook Pro 16" CZ 2021 (MK1F3CZ/A)

od  

Apple Macbook Pro 16" CZ 2021 (MK1A3CZ/A)

Apple Macbook Pro 16" CZ 2021 (MK1A3CZ/A)

od  

Apple Macbook Pro 16" CZ 2021 (MK1H3CZ/A)

Apple Macbook Pro 16" CZ 2021 (MK1H3CZ/A)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také