Seznam.cz

Nový MacBook Pro 14“: V hlavních rolích výkon, porty a výřez

macbook-pro-2021-predni-pohled
Zdroj: Apple.com (upraveno)
Vratislav Holub
Vratislav Holub před 2 roky

Apple se opět snaží dostat do pozice inovátora, který umí naslouchat svým zákazníkům. Vypovídá o tom nově představený MacBook Pro 14", který přináší neuvěřitelný výkon a řadu vylepšení.

Na první pohled jiný

O příchodu nového MacBooku Pro 14 se hovoří již bezmála rok. Kromě potvrzení spekulací a úniků jsme se dočkali také řady dalších novinek.

Design

Po stránce designu se Apple pochlubil s menšími změnami. Díky zmenšení rámečků dokázal zvětšit úhlopříčku obrazovky na 14,2“ namísto původních 13,3“. Další změna u vzhledu přichází v podobě horního výřezu, který fanoušci Applu znají z iPhonů. Další viditelnou změnou je ujednocení klávesnice díky černému „pozadí.“ Prostor zmiňované klávesnice je tak jasně vytyčen. Apple zároveň odstranil kontroverzní Touch Bar a nahradil jej klasickými funkčními klávesami. Co se týče barevného provedení, zákazníci si mohou vybrat mezi stříbrnou a vesmírně šedou.

Konektivita

S designem nového MacBooku Pro 14“ souvisí konektivita. Apple vyslyšel dlouholeté prosby svých uživatelů a znatelně rozšířil možnosti připojení periférií. Zatímco v případě předchozí generace se o vše musely postarat pouhé dva Thunderbolt / USB 4 porty, nyní je situace o poznání lepší. Nový MacBook Pro totiž nabízí 3,5mm jack s podporou Hi-Fi a 3 konektory Thunderbolt 4 doplněné o HDMIčtečku SD karet. Velký návrat prožívá také magnetický port MagSafe 3 pro napájení. Díky tomu již nebude nutné s sebou všude nosit různé redukce a huby.

Displej

K výrazným změnám došlo také u displeje, kde se Apple nechal inspirovat letošním 12,9“ iPadem Pro. Samotná obrazovka nese označení Liquid Retina XDR a je založená na populární technologii podsvícení Mini-LED, která se po stránce kvality výrazně přibližuje možnostem OLED panelů, avšak netrpí jejich nedostatky.

Zvýšila se i maximální svítivost na 1000 nitů, která dokáže vystoupat až na hranici 1600 nitů. Také u kontrastního poměru došlo k výraznému posunu. Hlavní novinkou displeje je pak technologie ProMotion umožňující adaptivně měnit obnovovací frekvenci až do výše 120 Hz. Obraz by tak měl být plynulejší a živější.

Samozřejmostí je pak i široký barevný gamut (P3) s podporou jedné miliardy barev, jenž se stará o co možná nejlepší zobrazení HDR obsahu. Sečteno a podtrženo, dle slov Applu by se mělo jednat o nejlepší displej pro notebook vůbec. Zda si toto označení zaslouží, ukáže až hodnocení samotných uživatelů.

Výřez s webkamerou

Jak jsme již zmínili, nový 14“ MacBook Pro byl „obdarován“ výřezem v horní části displeje. Ten tam však samozřejmě není náhodou a má své opodstatnění. Apple totiž delší dobu čelil kritice i za „kvalitu“ FaceTime HD kamery, kterou používal ve starších Macích. Konečně nastal čas na změnu. Letošní generace se tak chlubí webkamerou s rozlišením 1080p. Apple si od ní slibuje podstatně vyšší kvalitu, a to i v horších světelných podmínkách.

MacBook pro 2021 obrazovka
Zdroj: Apple.com
Výřez by měl především v tmavém režimu zaniknout

Výkon

Přesuňme se nyní k tomu nejdůležitějšímu. Řeč je o nových čipech s označením M1 Pro a M1 Max. Základní verze čipu M1 Pro nabízí osmijádrový CPU, čtrnáctijádrový GPU a 16 GB jednotné paměti. Tady to ovšem ani zdaleka nekončí. V rámci konfigurátoru si lze připlatit i za verzi s M1 Max, která může nabídnout desetijádrový CPU, třicetidvoujádrový GPU a 64 GB jednotné paměti. Celkově je na výběr z pěti variant. Ve všech případech je součástí čipu i Neural Engine, který je zodpovědný za práci se strojovým učením a umělou inteligencí.

Jak si vede 14" MacBook Pro ve srovnání s 13" verzí s M1

Základní 13" MacBook Pro (2020) s M1Základní 14" MacBook Pro (2021) s M1 ProVrcholný 14" MacBook Pro (2021) s M1 Max
CPU8 jader8 jader10 jader
GPU8 jader14 jader32 jader
Neural Engine16 jader16 jader16 jader
Jednotná paměť8 GB16 GB64 GB
Úložiště256 GB512 GB8 TB
Cena38 990 Kč58 990 Kč174 990 Kč

Apple při představení nezapomněl ani na menší srovnání současné vrcholové konfigurace s M1 Max s dřívější generací 13“ MacBooku Pro, která byla poháněna 2,3GHz 4jádrovým procesorem Intel Core i7 a 32 GB pamětí RAM. V takovém případě by novinka měla být rychlejší 3,7x v oblasti procesoru, 13x u grafického výkonu a 11x při srovnání rychlosti strojového učení. Samozřejmě je však nutné počítat s tím, že se jedná o marketingová čísla a na reálné hodnoty z praxe si ještě budeme muset počkat. Již nyní je ale jasné, že nový MacBook Pro 14“ bude v oblasti výkonu hledat konkurenci ztěžka.

Zároveň je alespoň prozatím nutné počítat s limitacemi, které čipy Apple Silicon doprovází. Jelikož se jedná o odlišnou architekturu, tak na těchto zařízeních není možné aktuálně spustit například operační systém Windows, ani jej případně virtualizovat (software Parallels zatím nabízí podporu pouze pro procesor M1).

Úložiště

V základu nový Macbook Pro nabízí 512GB SSD úložiště. Zákazníci si každopádně mohou připlatit za variantu s 1, 2, 4 nebo 8 TB diskem. V takovém případě ale bude nutné rozbít nejedno prasátko. Pokud byste chtěli MacBook Pro 14“ s největším možným úložištěm, vyjde vás jen tento komponent na dodatečných 72 000 korun.

Baterie

Apple nezapomněl ani na baterii, nový čtrnáctipalec od Applu by měl nabídnout až 17 hodin při sledování videí přes aplikaci Apple TV a až 11 hodin při prohlížení internetu. To jsou slušná čísla, ovšem když zařízení srovnáme s loňským MacBookem Pro s čipem M1, novinka je na tom hůře. Notebook s M1 totiž nabízí výdrž až 20 hodin při sledování videí skrze Apple TV a až 17 hodin při brouzdání internetem. Je ale spravedlivé zohlednit i podstatný rozdíl ve výkonu mezi těmito dvěma laptopy.

Nový MacBook Pro 14″ má podporu rychlého nabíjení, díky čemuž je možné zařízení nabít z 0 na 50 % za pouhých 30 minut. K tomu ale potřebujete 97 W adaptér, který se přibaluje až od verze s čipem M1 Pro s 10jádrovým CPU . Při koupi základního modelu je tedy nutné si za něj připlatit přijatelných 600 korun.

Audio

Vylepšení se v poslední řadě dočkal ještě audio systém. Pro zajištění dostatečné kvality zvuku je notebook vybaven hned šesticí reproduktorů. Špatně by na tom neměla být ani trojice studiových mikrofonů s funkcí redukce okolního šumu.

Dostupnost a cena Macbook Pro 14

Cena startuje na 58 990 korunách, přičemž vyšplhat se může až na 174 990 Kč při výběru výkonnějšího čipu či větší jednotné paměti a úložiště. Loňský 13″ MacBook Pro s čipem M1 se každopádně bude prodávat i nadále.

Zobrazit celou nabídku MacBooků

Kde koupit MacBook Pro 14

Apple MacBook Pro 14" CZ 2021 (MKGR3CZ/A)

Apple MacBook Pro 14" CZ 2021 (MKGR3CZ/A)

od  

Apple MacBook Pro 14" CZ 2021 (MKGQ3CZ/A)

Apple MacBook Pro 14" CZ 2021 (MKGQ3CZ/A)

od  

Apple MacBook Pro 14" CZ 2021 (MKGQ3CZ/A)

Apple MacBook Pro 14" CZ 2021 (MKGQ3CZ/A)

od  

Apple MacBook Pro 14" CZ 2021 (MKGT3CZ/A)

Apple MacBook Pro 14" CZ 2021 (MKGT3CZ/A)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Vratislav Holub

Vratislav Holub

Redaktor

Fanoušek technologií, student marketingu a redaktor, který se psaní článků věnuje od roku 2018. Primárně se zabývá děním okolo společnosti Apple, ale nejsou mu cizí ani konkurenční platformy, jejíchž pokrok mnohdy s údivem obdivuje. Ve svém volném čase rád debatuje s přáteli o aktuálním světovém dění. Řadí se k nočním sovám.

Více článků od Vratislava

Přečtěte si také