Seznam.cz

Jak vybrat nejlepší fitness náramek a na co si dát při koupi pozor?

Nejlepší fitness náramky
Zdroj: Pixabay.com
IMG_0198
Zdeněk Koutský před 4 měsíci

Vybrat správný chytrý náramek může být někdy oříšek. Na trhu najdete tisíce produktů, které se zdají být tím správným pro vaše potřeby. Je tomu ale skutečně tak? V následujících odstavcích vás na koupi nového náramku připravíme. Ukážeme vám parametry, kterým byste se měli věnovat, a nakonec představíme TOP 3 náramky, které si lze pořídit.

TOP 3 nejlepší fitness náramky v roce 2021

Porovnat paramentry
Fitbit Charge 4 NFC
1.
top

Chytrý náramek pro náročné

Fitbit Charge 4 NFC

od  

Jestli požadujete maximum funkcí a výbavy, Fitbit Charge 4 je tou pravou volbou. Kromě základních senzorů nabídne i GPS nebo bezkontaktní platby.

Xiaomi Mi Band 6 černý
2.
top

Ideální vstupenka do světa chytrých náramků

Xiaomi Mi Band 6 černý

od  

Fitness náramek se skvělým poměrem cena/výkon. Nejnovější generace je vybavena výborným OLED displejem pro pohodlné čtení notifikací.

Fitbit Inspire 2
3.
top

Když méně je více

Fitbit Inspire 2

od  

Chytrý náramek se základními funkcemi a propracovaným měřením spánku. Předností jsou malé rozměry a výdrž baterie.

Chytré hodinky nejsou pro každého. Některým vadí neustálé notifikace, ostatní zase volí raději klasické hodinky. Existuje však kategorie, která může budit větší zájem. Konkrétně jde o chytré fitness náramky, jenž mají odlišný účel než chytré hodinky. Výrobci tlačí důraz hlavně na zdravotní funkce, jejich metriky a také na sportovní aktivity. 

Chcete si jít zacvičit do posilovny, zaběhat ven nebo obnovit spojení individuálního Já s universálním Bytím (tzv. jóga), ale přesto chcete denně používat klasické hodinky? Nebo se zkrátka poohlížíte po chytrém fitness náramku? V následujících odstavcích se dozvíte, jak takový fitness náramek vybrat, na co si dát při koupi pozor a nabídneme také naše doporučení na konkrétní produkty. Výběr nejlepších chytrých náramků najdete na konci článku. 

Zvyšují fitness náramky fyzickou aktivitu?

Pokud si chcete chytrý náramek (též také fitness náramek) pořídit z důvodu sledování vašich sportovních aktivit, měli byste mít jasno v tom, jak přesně vám náramek může pomoci. Fitness náramky mohou být velmi důležitou součástí vaší sportovní rutiny. To ale neznamená, že po nasazení náramku na zápěstí budete automaticky cvičit. Stále je to o vás. Potřebujete-li alespoň drobnou motivaci, náramky vás dokáží „motivovat“ prostřednictvím notifikací. 

 

Fitness náramek
Zdroj: Pixab
Všechny fitness náramky mají vestavěný krokoměr.

Chytré náramky dokonce umí stanovit cíle a sledují váš pokrok v týdnech nebo měsících. Podrobné statistiky o tom, jak jste se za uplynulé týdny a měsíce zlepšili, vás navíc mohou udržet při denních rutinách. A ačkoliv si nevšimnete dramatických fyzických změn, náramek vám dokáže dodat relevantnější data o snížení srdeční frekvence nebo kardio. Náramek je také automaticky schopen rozpoznat, zda jste v průběhu dne vykonali nějakou aktivitu. Jeho algoritmy vás pak mohou skrze upozornění dostat do rytmu.

Co chytrý náramek dělá?

Fitness náramky nebo chytré hodinky nabízejí širokou škálu funkcí pro sledování sportovních aktivit (v závislosti na konkrétním modelu). Všechna zařízení počítají kroky nebo vzdálenosti a ukládají tyto informace do doprovodné aplikace. Data si pak můžete zobrazit v grafech, což usnadní subjektivní analýzu pokroku.

Dražší modely mají zajímavější funkce, jako je sledování spánku, sledování srdeční frekvence (aktivní i odpočinkové), monitorování spálených kalorií a dokonce i spolupracují s některými aplikacemi, které znáte z mobilních telefonů, například Spotify. Doprovodné aplikace vás mezitím dostanou do dalších podrobností, ze kterých vyčtete pokrok ve vašem cvičení. Některé náramky umožňují sledovat i příjem potravy.

Jádro myšlenky chytrého náramku je takové, že máte neustále aktualizovaný přehled o svých aktivitách, ať už jde o ranní procházku nebo plnohodnotné cvičení. Fitness náramek vás nedonutí více cvičit, ale může vás motivovat k tomu, abyste se cvičení drželi, zvláště když data začnou vykazovat pozitivní zlepšení.

Koupit si chytrý náramek nebo chytré hodinky?

Většina chytrých hodinek má v dnešní době nástroje pro sledování kondice a jejich spolehlivost často konkuruje nejlepších náramkům na trhu. Navíc nabízejí také spoustu funkcí pro smartphony, včetně textových zpráv, bezkontaktních plateb a upozornění na kalendář.

Jde v podstatě o malý chytrý telefon pro vaše zápěstí, takže si můžete prohlížet některá data a ovládat aplikace přímo na ruce. Například streamování hudby je velmi pohodlné, neboť nemusíte sahat do kapsy po telefonu. Problém hodinek ale je, že mají tendenci být větší, objemnější a mnohem dražší. Přidané funkce a velká obrazovka mohou i snížit výdrž baterie na jedno nabití. Celkově pak orientace v nich nemusí být pro každého jednoduchá. Svět chytrých náramků je úplným opakem. Nabízí cenově dostupnější zařízení, která v mnoha případech dokáží hodinky nahradit a k tomu disponují řadou sportovních / zdravotních funkcí.

Jaké jsou typy fitness trackerů?

Tzv. fitness trackery spadají do dvou širokých táborů – fitness náramky a chytré hodinky s fitness funkcemi. Chytré náramky, též fitness náramky, jsou obvykle vybaveny velmi malým displejem, která zobrazuje základní informace.

Najdou se ale společnosti, které vyrábí fitness náramky ve stylu hodinek. Vypadají jako chytré hodinky se čtvercovým nebo kruhovým designem, ale mají pouze nástroje pro sledování sportovních aktivit. Větší displeje mají výhodu v tom, že dokáží najedou zobrazit více relevantních informací.

Máme zde ale i hybridní kategorii. Můžete totiž narazit na zařízení, které se tváří jako klasické analogové hodinky, ale v praxi dokáže sledovat kroky, sledovat vaši srdeční frekvenci a podobně. Naprosto dominujícím výrobcem v této kategorii je Withings. Tyto produkty se ale často prodávají jako módní fitness pomocníci. Vypadají jako tradiční hodinky nebo šperky, takže můžete sledovat své zdraví, cvičit a přitom vypadat stylově. Ze své podstaty nejde o špatnou volbu, ale postrádají pohodlí nebo dotykové displeje.

Mohou fitness náramky přesně měřit srdeční frekvenci?

Téměř všechny chytré náramky jsou vybaveny monitorem srdečního tepu, jenž dokáže měřit aktivní i klidové tepy za minutu. Většina náramků dokáže data zobrazovat ve své aplikaci pro chytré telefony, čímž můžete svůj srdeční rytmus detailně studovat.

Aktivní monitory srdečního tepu musí být opravdu přesné, protože určité typy cvičení, jako je kardio nebo hubnutí, těží ze specifických zón srdečního rytmu. Tyto zóny jsou v rozmezí 10 %, což znamená, že nepřesné hodnoty nad 5 % nejsou přijatelné. Nejen, že nepřesné monitorování může snížit efektivitu vašeho cvičení, ale také vás může demotivovat.

fitness-naramek-je-vhodny-na-sport
Zdroj: Pixabay.com
Naprostá většina fitness náramků je vybavena senzorem tepu, který se hodí zejména při cvičení.

Dobrou zprávou ale je, že v dnešní době existuje řada chytrých náramků a hodinek, které velmi přesně měří vaší srdeční frekvenci. Stále však můžete narazit na produkty neposkytující věrohodná data – zpravidla jde o levné příslušenství z Číny.

Měření krevního tlaku

Ačkoliv existuje několik chytrých náramků, které dokáži měřit krevní tlak, příliš bychom se na to nespoléhali. Přesné měření krevního tlaku může být pro některé lidi velmi důležité a výsledky z náramků se budou lišit.

Je velmi nepravděpodobné, že by chytré náramky a hodinky v současnosti dokázaly odvádět v tomto směru stejnou práci, jako opravdové lékařské vybavení. Navrhujeme tedy promluvit si se svým lékařem, který vám může právě s touto oblastí nejvíce poradit.

Měření spánku

Kvalitní spánek je nezbytnou součástí zdravého životního stylu, a proto mnoho nejnovějších chytrých náramků a hodinek obsahuje nástroje pro sledování spánku. Opět vám zařízení nepomůže spát, ale nabídne důležitá data, která můžete aplikovat ke zlepšení svého spánku.

Informace o vašich spánkových cyklech, nočním neklidu a klidové srdeční frekvenci mohou ukázat, zda máte zdravý spánek nebo ne. Zařízení vám poskytnou data a ukáží, jak spánek zlepšuje vaše zdraví, nebo dostanete tipy ke ke zlepšení spánku.

Každý uživatel je ale specifický, takže byste k těmto datům měli přistupovat spíše jako k průvodci. Můžete ale statistiky předat svému lékaři a požádat ho o radu.

Potřebují chytré náramky připojení ke smartphonu?

Další důležitá otázka, kterou je třeba si položit před koupí chytrého náramku. Chytré náramky musí být propojeny s externím zařízením s nainstalovanou přidruženou aplikací a téměř vždy jde o smartphone. V závislosti na značce a dostupném softwaru možná budete moci telefon nahradit notebookem nebo tabletem.

Proč tomu tak ale je? Chytré náramky shromažďují během tréninku všechny druhy dat, která jsou ihned přesunuta do vašeho telefonu. Většina zařízení to udělá každou minutu, pokud je telefon poblíž – vše lze ale do určitých bodů nastavit. Navíc je propojení logické, chytré náramky ani hodinky nemají tak velkou vnitřní paměť, do které by bylo možné zaznamenávat tisíce dat.

Můžete však najít některé produkty, které nepotřebují data ukládat, ale místo toho je nabízejí jako další funkci. Počítejte ale s tím, že výstupy dat budou pouze základní. Některá zařízení vám také umožňují ovládat aplikace v telefonu, pokud je tedy připojený a poblíž. Pokud například běháte a máte chuť poslouchat konkrétní skladbu, můžete listovat v playlistech na náramku / hodinkách, aniž byste museli sahat do kapsy po telefonu.

Aplikace Fitbit
Zdroj: Fitbit
V doprovodné aplikaci si můžete zobrazit podrobné statistiky a upravit nastavení náramku.

Jak připojit náramek k telefonu

Fitness náramky a chytré hodinky se k vašemu telefonu připojují přes Bluetooth. Pokud máte potíže s připojením, ujistěte se, že náramek / hodinky a váš telefon jsou v režimu hledání Bluetooth zařízení. Poté je vyhledejte v seznamu dostupných zařízení, a to v nastavení smartphonu. Náramek by se měl automaticky připojit, můžete tak ale učinit i ručně ve stejném seznamu zařízení.

Připojte se také k síti Wi-Fi, pokud nastavujete náramek poprvé, protože si budete muset stáhnout aplikaci / software a případně i některé aktualizace firmwaru.

Možnost použití aplikací třetích stran

Řada náramků a hodinek s operačním systémem Android podporuje alternativní fitness aplikace třetích stran, jako jsou Runkeeper a SporT tracker. Podobně jsou některé náramky kompatibilní také s Google Fit. Apple Watch taktéž podporují aplikace třetích stran, ale nabídka aplikací není tak rozsáhlá.

Tzv. „Zombies, Run“ je velmi populární příklad, který k povzbuzení během běhu využívá audioknihového příběhu Walking Dead. Čím více cvičíte, tím více kapitol odemknete, a to vás motivuje k pohybu.

Další další důležité funkce

Před koupí nového nositelného zařízení (náramek / hodinky) je důležité podívat se i na další funkce, které může zařízení nabídnout.

Budík

Docela užitečná funkce, zvláště pokud se jedná o tichý budík, který jen na zápěstí vibruje. Dokáže vás ihned probudit, aniž byste probudili třeba partnera / partnerku. Budík ale může být užitečný i při sportování.

Výškoměr

Skvělá funkce pro ty, kteří chtějí měřit schody nebo změny výšky. Užitečnost vnímáme také z hlediska běhu nebo chůze.

Výdrž baterie

Velmi důležitá kategorie, které byste měli věnovat pozornost. Většina uživatelů si nárokuje dlouhou výdrž, alespoň několik dní. Pokud výdrž baterie přehlídnete, můžete být později nemile překvapeni. Většina náramků a hodinek lze dobíjet pomocí USB portu.

Bluetooth

Klíčovou funkcí je Bluetooth, protože pokud váš smartphone nemá alespoň základní verzi této technologie, můžete nakonec přijít o většinu funkcí, které náramek / hodinky nabízí. Bluetooth 4 je nejnovější a nejrozšířenější verze, která přináší nízkou spotřebu energie pro zlepšení životnosti baterie. Bluetooth 4.1 přidal řadu malých změn, včetně schopnosti podporovat více simultánních úkolů pomocí jednoho signálu a verze 4.2 zavedla podporu pro širší možnosti připojení.

Počítadlo kalorií

To vám obvykle ukáže, jak se jednotlivé kroky převedou na ztracené kalorie. Jedná se o odhad na základě průměrné energetické náročnosti daných cvičení a vaší tepové frekvence. Obecně měří spíše kalorie než kilojouly. Existují i aplikace třetích stran, které můžete využít k automatické konverzi prostřednictvím smartphonu.

Měření vzdálenosti

Tuto funkci můžete upravit na metrické nebo imperiální a obecně měří vzdálenost na základě vašich kroků. Některé z novějších fitness náramků však mají funkci GPS, která může tuto technologii využít k přesnějšímu měření vzdálenosti.

Sledování příjmu potravy

Díky vestavěné aplikaci pro chytré telefony můžete zaznamenávat svůj příjem jídla i po celý den. V praxi můžete sledovat počet kalorií, který přijímáte a na základě výstupních dat udělat rozhodnutí. Musíte ale počítat s tím, že veškerý příjem jídla zaznamenáváte manálně. Co sami nazadáte, v aplikaci se neobjeví.

Milníky

Jedná se o motivující odměny. Když dostanete oznámení, že jste ušli za den 10 000 kroků, můžete získat nehmatatelné ocenění – většinou jde o odznaky. Některé hodinky / náramky umožňují i soutěž s přáteli, takže se můžete navzájem motivovat.

Certifikace odolnosti

Certifikace se u různých modelů liší. Zpravidla můžete zakoupit zařízení, které zvládne kapénky potu nebo stříkající vodu, ale na plavání není vhodné. Naopak za příplatek získáte náramek, se kterým můžete plavat až do hloubky 50 metrů. Samotné plavání si můžete samozřejmě měřit a vyhodnocovat výsledky.

Nejlepší chytré náramky pro rok 2021

Fitbit Charge 4

Pokud se podíváme na senzory, data a funkce tohoto modelu, jde o mnohem pokročilejší zařízení, než jaké nabízí Samsung a Xiaomi. Proto je v našem žebříčku úplně na špici. Nová generace dostala GPS, který nabízí přesné sledování běhů a cyklů. Kromě toho se dočkala senzoru SpO2 pro sledování kyslíku v krvi. Zvládne ale také monitorovat VO2 Max a měření srdeční frekvence. Nesmíme opomenout ani podporu bezkontaktních plateb Fitbit Pay a provázání s aplikací Spotify.

Jako nejlepší funkci vnímáme sledování spánku. Fitbit dokáže nabídnout opravdu podrobná, zcela relevantní a hlavně přesná data. Využít můžete několik dalších metrik – sedmidenní srdeční frekvenci, klidovou srdeční frekvenci a dechovou frekvenci.

Fitbit Charge 4 je odolný proti vodě s 5ATM certifikací a sledovat dokáže 20 sportů, od HIIT a jógy po všeobecné cvičení. Pokud chcete pečlivě sledovat své zdraví a jste si naprosto jisti, že chytré hodinky nejsou pro vás, Fitbit Charge 4 je nejlepší fitness náramek, jaký je dnes v prodeji.

Fitness náramek Fitbit Charge 4
Zdroj: Fitbit
Fitbit Charge 4 představuje to nejlepší, co si v kategorii fitness náramků můžete koupit.

Xiaomi Mi Band 6

Před pár měsíci byla na trh uvedena nová generace Xiaomi Mi Band 6. Oproti předchozím verzím nabízí řadu vylepšení. Velikost obrazovky byla navýšena o 50 %, takže k dispozici budete mít 1,56palcový AMOLED displej. Xiaomi také navýšilo počet sportovních režimů, které můžete používat – konkrétně jich máte plně k dispozici 30. Nově přibyl i senzor SpO2 pro monitorování kyslíku v krvi.

Jedná se o výkonný náramek, i když mu stále chybí GPS, což je výhoda Fitbit Charge 4. Pokud jde o cenu, zakoupit Xiaomi Mi Band 6 můžete za méně než 1000 Kč. Za tuto cenu získáte mimo jiné sledování spánku, přičemž aplikace v telefonu vám nabídne spoustu dat o fázích spánku a jeho kvalitě. Senzor SpO2 se zde používá i pro výpočet spánkového dýchání, což může odhalit spánkové apnoe. Baterie zajistí až 14denní fungování, což je další předností.

Chytrý fitness náramek Xiaomi Mi Band 6
Zdroj: Xiaomi
Xiaomi Mi Band 6 nabízí špičkový poměr cena / výkon.

Fitbit Inspire 2

Fitbit Inspire 2 je tradičnější chytrý náramek, pokud jde o velikost, cenu a funkce. Ale je překvapivě výkonný a chybí mu jen několik klíčových vlastností, které nabízí Fitbit Charge 4. Náramek dokáže sledovat kroky, vzdálenost, spálené kalorie, upozorní vás na nečinnost a umí nepřetržitě sledovat srdeční frekvenci (ve dne i v noci).

Sledování spánku je i v tomto případě vynikající a dostanete stejný zážitek, jako u Charge 4. Fitbit přidal podporu pro svou novou funkci Aktivní minutové zóny, jenž je navržena tak, aby zasáhla cílové zóny srdečního tepu (každý týden). Využít můžete samozřejmě řadu sportovních režimů a přes mobilní aplikaci vyhodnotit svůj progres.

Stejně jako u jeho předchůdce máte možnost přijímat upozornění, které normálně dostanete na telefonu. To znamená, že můžete vidět příchozí hovory, SMS a schůzky v kalendáři. Pokud vlastníte telefon s Androidem, můžete odesílat rychlé odpovědi, když je váš telefon poblíž. Hlavním důvodem, proč si připlatit za dražší Fitbit Charge 4, je integrované GPS a podpora plateb Fitbit Pay.

Fitness náramek Fitbit Inspire 2
Zdroj: Fitbit
Fitbit Inspire 2 umožňuje pokročilé měření spánku.

Zobrazit nabídku všech fitness náramků

Kde koupit nejlepší fitness náramky

Fitbit Charge 4 NFC

Fitbit Charge 4 NFC

od  

Xiaomi Mi Band 6 černý

Xiaomi Mi Band 6 černý

od  

Fitbit Inspire 2

Fitbit Inspire 2

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

IMG_0198

Zdeněk Koutský

Redaktor

Nadšenec do technologií, podnikatel v IT a redaktor, který se psaní článků věnuje už od roku 2014. Pod společenským oděvem skrývá silné sparťanské srdce a svou pravou tvář ukáže na stadionu. Rád debatuje o politice, bojuje za svobodu slova a chrání demokracii.

Více článků od Zdeňka

Přečtěte si také