Seznam.cz

Nejlepší 3D tiskárny pro domácnost: Který model koupit a podle čeho vybírat?

3D tiskárna
Zdroj: Unsplash.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 3 měsíce

Není to tak dávno, co bychom si jen stěží dokázali představit jiný tisk než ve 2D formátu. Díky vymoženostem moderní doby lze v současnosti bez větších problémů tisknout také "prostorově" a to i v domácích podmínkách. A jelikož obliba 3D tisku pro jeho užitečnost v kombinaci se zábavností rychle roste, určitě není od věci si představit pár základních tipů, dle kterých se při výběru 3D tiskárny orientovat a doporučíme i několik zajímavých modelů.

Doporučené 3D tiskárny pro domácnost

Porovnat parametry

Skvělý model zejména pro začátečníky.

Creality Ender 3 PRO (Ender-3-PRO)

od  

Jedná se zřejmě o nejoblíbenější model mezi lidmi začínajícími s 3D tiskem a to jak díky jeho ceně, tak i spolehlivosti, celkové uživatelské jednoduchosti a velmi slušné kvalitě 3D tisku. Díky tomu, že má tento model doma spousta lidí se navíc není třeba obávat toho, že byste se museli v případě potíží spolehnout jen sami na sebe.

Nejlepší volba pro ty, kteří chtějí zkusit tisknout pryskyřicí.

Anycubic Photon Mono

od  

Skvělá vstupenka do světa méně tradičního 3D tisku využívajícího pro tvorbu modelů pryskyřici. Ačkoliv je zde potřeba taktéž počítat jen s malými předměty pro tisk, odměnou je perfektní přesnost tisku, kompaktní rozměry celé tiskárny a ve výsledku i její cena, která je na poměry tohoto typu tiskáren velmi přívětivá.

Jedná se o takový Ender 3 Pro na steroidech.

Creality Ender 3 V2 (ENDER01V2)

od  

Velmi oblíbený model jak pro svou spolehlivost, kvalitní tisk a design, ale i pro svůj dobrý displej umožňující celkově lepší a přehlednější ovladatelnost zařízení. Super je, že výrobce u tohoto modelu bezhlavě nešetřil na materiálu, díky čemuž vypadá tiskárna celkově "uhlazeně" a není ji tedy třeba vylepšovat dotiskem.

Nejlepší chytrý kousek za dostupnou cenu

Creality CR-10 Smart

od  

Vyžadujete-li při tisku co nejvyšší komfort, ale zároveň stále hledáte model dostupný v co nejlepší cenové relaci, právě jste jej našli. U CR-10 Smart je totiž hlavním benefitem její "chytrost" ve formě podpory tisku přes WiFi a cloud, přes které lze i tisk na dálku kontrolovat. Předměty, které jsou přes ní možné vytisknout, jsou pak rozměrově velmi slušné.

Uzavřený model se zřejmě nejlepším poměrem cena/výkon na trhu

Creality ENDER 6

od  

Tiskárna pro fajnšmekry, kterým jde zejména o přesný tisk. Díky uzavřené konstrukci, která je schopná v sobě držet dlouhodobě stejnou teplotu, totiž nehrozí například špatné propojení jednotlivých vrstev filamentu a tak podobně. Jen pozor, daní za kvalitu je v tomto případě nízká rychlost tisku.

Skvělý kousek pro ty, kteří chtějí tisknout velké věci

Creality CR-10 S5 (CR-10 S5)

od  

Velmi specifický model, který najde své uplatnění zejména u lidí, kteří potřebují tisknout rozměrově velké předměty. Právě pro ty je totiž ve výsledku tiskárna konstruována prakticky výhradně, čemuž je přizpůsoben jak její design, tak ve výsledku i rychlost tisku, která je velmi nízká. Na druhou stranu zde ale můžete počítat s tiskem až 200 hodin v kuse, což valná většina jiných tiskáren nezvládne.

Nejlepší 3D tiskárna, která lze do 20 000 Kč sehnat

Prusa i3 MK3S

od  

S trochou nadsázky se dá o tomto modelu hovořit jako o svatém grálu levnějších 3D tiskáren. Nabízí totiž ve výsledku naprosto vše, na co si lze při základním či pokročilém 3D tisku vzpomenout a to navíc v prvotřídní kvalitě. Ať už se bavíme o podpoře tisku z více filamentů zároveň, vysoké rychlosti tisku či nejrůznějších senzorech pro kontrolu správnosti tisku, vše tu najdete - byť samozřejmě za vyšší cenu.

Co to jsou 3D tiskárny

Ještě než se pustíme do důležitých parametrů pro výběr vhodné 3D tiskárny, není od věci si ujasnit, k čemu vlastně jsou. Jedná se o tiskárny schopné tisknout trojrozměrné předměty ze speciálního plastu či pryskyřice. Obrovskou výhodou 3D tiskáren je to, že na nich lze vytvořit takřka cokoliv. Stačí umět ovládat některý z počítačových programů pro tvorbu šablon, případně si požadovanou věc dohledat na internetu. Že je 3D tisk technologií budoucnosti pak dokládá nejen jeho obliba, ale taktéž implementace do čím dál většího množství nejrůznějších odvětví počínaje stavebnictvím až po potravinářství.

Čeho se při výběru 3D tiskárny držet

Přestože se můžou 3D tiskárny na první pohled jevit jako velmi komplikovaná zařízení, s trochou šikovnosti a pochopení jejich principu nejsou jejich ovládání ani samotný výběr složité. Stačí, když se u něj přidržíte následujících desíti bodů a zaručujeme vám, že se s konečným produktem „nespálíte“. 

Cena

Při výběru 3D tiskárny není rozhodně od věci si jako první nastavit cenový strop, přes který při nákupu nechcete jít. Lze totiž sehnat jak modely za jednotky tisíc, tak i za vyšší desetitisíce. Zajímavé modely najdete i mezi levnějšími tiskárnami a pokud sáhnete po produktu s cenovkou pohybující se mezi 15 a 20 tisíci korun, pak vězte, že bude pro začátečníky více než dostačující. Je ale třeba dodat, že pro začátečníka nemusí být co možná nejdražší tiskárna výhrou, jelikož bude dost pravděpodobně platit za funkce, které nakonec nevyužije. Není tedy od věci začít spíše na levnějších modelech a postupem času případně přejít na dražší řešení.  

Velikost věcí, které chci tisknout

Dalším klíčovým parametrem, který je třeba při výběru tiskárny zohlednit, je velikost tištěných předmětů. Jednotlivé tiskárny se v tomto od sebe liší. Na modelu s malým rozsahem nevytisknete větší věci „na jeden zátah“ velké věci, ale bude třeba tisknout na vícekrát a následně sestavit. Mějte tedy jasno v tom, na co se budete chtít při 3D tisku zaměřit. Jen počítejte s tím, že tiskárny s podporou tisku větších předmětů bývají většinou dražší.

Otevřená či uzavřená tiskárna

Na trhu naleznete v současnosti víceméně jen dva typy tiskáren – otevřené a uzavřené. Jak již jejich označení napovídá, jeden typ tiskne výsledný produkt bez jakéhokoliv „ohraničení“ například plexisklem či plastem, zatímco tisk uzavřených tiskáren probíhá v uzavřeném prostoru. Obecně platí, že otevřené tiskárny jsou levnější a uživatelsky jednodušší z hlediska používání. Je u nich nicméně potřeba počítat s tím, že lze tisknout jen pomocí plastového filamentu. Uzavřené modely jsou dražší a u některých je třeba odvětrávací systém, ale také u nich lze kromě plastového filamentu tisknout i z pryskyřice. Jejich další výhodou je stabilní teplota, která je pro kvalitní tisk důležitá. Výchylky teploty totiž mohou ovlivnit chování filamentu a tedy i výsledek tisku. Pokud máte možnost vytvořit pro tiskárnu vhodné odvětrávací podmínky a zároveň to s 3D tiskem myslíte vážně, je uzavřená tiskárna vhodnější. Jen se připravte na vyšší cenu než u otevřeného modelu se srovnatelnými parametry.

V souvislosti s otevřenými a uzavřenými tiskárnami a typy filamentu se velmi pravděpodobně při výběru 3D tiskárny setkáte s pojmy SLA a FDM (či FFF). Za těmi se neskrývá nic rozlišení dle tiskového materiálu. Tiskárny typu SLA používají pro tisk fotoreaktivní tekutou pryskyřici, která je vytvrzována pomocí laseru. Při tomto procesu ale vzniká zápach, kvůli kterému jsou tyto tiskárny vždy uzavřené. Tiskárny typu FDM (či FFF) jsou pak klasické „tavicí“, které na sebe vrství jednotlivé vrstvy roztaveného filamentu a to i v otevřeném prostředí, byť za cenu nižší přesnosti.

Co se týče ceny náplní do jednotlivých typů tiskáren, ta se liší typ od typu a výrobce od výrobce. Jak do SLA, tak do FDM lze sehnat celou řadu nejrůznějších druhů. Nelze tak ve výsledku úplně snadno odpovědět na otázku, který tisk je obecně levnější. Pokud bychom brali za ukazatel ceny tisku využití základních materiálů, cenově vyjde lépe FDM, protože se zde taví víceméně obyčejný plast. I ten lze ale samozřejmě sehnat v různých cenových relacích počínaje 400 korun a konče nad hranicí 700 korun za kilogram materiálu.

3D tiskárna
Zdroj: Pixabay.com
FDM tiskárny využívají pro tvorbu trojrozměrných výtisků vrstvení hmoty na sebe.

Tiskové rozlišení

Pokud chcete tisknout co možná nejkvalitnější 3D modely, je třeba se při výběru tiskárny dívat i po jejím tiskovém rozlišení. To vám prozradí minimální vzdálenost posunu tiskové hlavy mezi jednotlivými body tisku. Čím nižší minimální vzdálenost posunu hlavy je, tím přesnější tisk. To se projevuje jak na kvalitě drobných detailů, tak i například (v případě FDM tiskáren) na povrchu výsledného produktu, který je díky tomu hladší. U tiskáren s horším tiskovým rozlišením byste se pak setkali s výraznějším vrstvením jednotlivých vrstev filamentu.

Možnosti uživatelského výměny dílů

Při výběru 3D tiskárny není od věci ověřit si, zda vámi vybraný model umožňuje uživatelské výměny jednotlivých dílů. Díky této možnosti si totiž lze i horší tiskárnu postupem času přizpůsobit tak, aby splňovala vaše potřeby a to mnohdy za méně peněz, než když byste kupovali novou tiskárnu. A i kdybyste do budoucna o upgradech jednotlivých prvků u tiskárny nepřemýšleli, není od věci mít možnost si ji v případě poruchy jednoduše opravit.

Uživatelská základna

S tím úzce souvisí i uživatelská základna dané tiskárny nebo konkrétního výrobce. Obecně platí, že čím širší je, tím lépe pro vás, jelikož se vám díky tomu otevírá svět nekonečných rad na nejrůznějších diskuzních fórech či sociálních sítích. Třeba takový Facebook se skupinami ohledně 3D tisku na různých tiskárnách jen hemží. Můžete se tak spolehnout na to, že vám v případě potíží někdo poradí. Kromě pomyslné uživatelské podpory pak můžete u tiskáren se širokou uživatelskou základnou rovněž počítat s tím, že už pro ně byly vymyšleny nejrůznější zlepšováky, které si na dané tiskárně také vytisknete. Jedná se o nejrůznější držáky příslušenství a tak podobně, které lze na tiskárnu připnout. 

Konektivita

Chcete-li si užít co možná největší uživatelský komfort, dívejte se po 3D tiskárnách, které podporují tisk přes WiFi, popřípadě z cloudu. V opačném případě se totiž budete muset spoléhat na kabelové propojení se zdrojem schématu pro tisk (tedy zpravidla počítačem) či na SD karty nebo flash disky. Jasně, ve výsledku se nejedná o nic vyloženě zásadního, ale bezdrátový „povel“ tiskárně ke spuštění tisku je zkrátka pohodlnější. 

Rychlost tisku

Zatímco klasický tisk na papír je záležitostí několika málo sekund, u 3D tisku počítejte s tím, že se často i u jednodušších věcí dostanete klidně i na několik hodin, u těch složitějších pak není problém tisknout i více než den v kuse. Přesně z tohoto důvodu není od věci při výběru tiskárny sledovat i rychlost tisku. Vyšší rychlost se na výsledné kvalitě tisku neprojeví a díky rychlejšímu dokončení vám ušetří i nějaké peníze za elektřinu. 

3D tiskárna
Zdroj: Pixabay.com
Na 3D tiskárnách lze s trochou nadsázky vytisknout prakticky cokoliv.

Podpora jednoho či více filamentů

Pokud vás u 3D tisku láká například kombinování barev u tištěných předmětů, nezbude vám než hledat modely, které tuto vychytávku podporují. Standardní 3D tiskárny si totiž musí vystačit jen s jedním typem filamentu na výtisk, přičemž pokud chce uživatel další výtisk vytvořit v jiné barvě či z jiného materiálu, musí počítat s tím, že bude filament vždy „přehazovat“ ručně. 

Uchycení filamentu

Na kvalitě tisku se mnohdy podepisují i detaily. Jedním z nich je třeba i uchycení filamentu, jelikož od toho se odvíjí množství vibrací u tiskárny. Suverénně nejlepší je, když tiskárny disponují uchycením, které umožňuje cívku s filamentem „nacvaknout“ na sebe a následně se z ní materiál pro tisk odmotává bez jakýchkoliv kymácivých pohybů. Pokud pak tiskárna disponuje „jen“ úchytem, na který se cívka s filamentem nasadí a má tak prostor k viklání, je lepší sáhnout po modelech s úchytem umístěným na horním rameni. Viklání je zde menší a způsobuje tak slabší vibrace než u jiných řešení. U mnoha tiskáren si lze umístění úchytu zvolit dle vlastních potřeb. 

Typ podložky 

Poslední věcí, která si zaslouží vaši pozornost při výběru je typ podložky, na kterou se tiskne. Z některých typů podložek v čele s měkkými plastovými lze totiž 3D tisky snímat hůře, zatímco například z podložek skleněných (nejlépe lakovaných speciálním lakem) lze tisky sundávat bez většího rizika jeho poškození. Jasně, prakticky u každé tiskárny lze podložku uživatelsky vyměnit a tedy si možnost vyjímání finálního tisku zjednodušit, nicméně kvalitní podložka už „v ceně“ není na škodu.

3D tiskárna
Zdroj: Pixabay.com
3D tiskárny lze využít skvěle i k výuce.

Nejzajímavější 3D tiskárny pro domácnost

Současná nabídka 3D tiskáren je extrémně široká. Vybrat nejlepší model je tak složitý úkol. Pokusili jsme se vytipovat několik zajímavých modelů, a protože tento článek cílí primárně na začátečníky, cenový strop našeho výběru jsme nastavili na 20 000 korun. 

Creality Ender 3 Pro

Creality Ender 3 PRO (Ender-3-PRO)

Creality Ender 3 PRO (Ender-3-PRO)

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Creality Ender 3 PRO (Ender-3-PRO)

Creality Ender 3 PRO (Ender-3-PRO)

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Jde o model, který specifikacemi i cenou míří na začátečníky či méně náročné fanoušky 3D tisku. Jedná se o klasickou FDM tiskárnu s relativně robustním rámem, která se pyšní poměrně širokou uživatelskou základnou a tedy i skvělou dostupností nejrůznějších 3D vychytávek k dotisku. Pochvalu si tento model zaslouží i za rychlost tisku 180 mm/s, čímž se řadí mezi ty rychlejší. Za určitou nevýhodu lze pak označit poměrně malou plochu pro tisk, která je jen 220 x 220 x 250 mm, delší nahřívání extruderu, které může trvat i 5 minut, či schopnost tiskárny komunikovat se zdrojem tisku jen prostřednictvím kabelu či SD karty. Jelikož je však k dostání za cenu lehce převyšující 5000 Kč, je mezi uživateli velmi oblíbená.

3D tiskárna
Zdroj: Creality.com
Přestože se jedná o základní model 3D tiskárny, lze s ním vykouzlit téměř zázraky.

Anycubic Photon Mono

Anycubic Photon Mono

Anycubic Photon Mono

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Anycubic Photon Mono

Anycubic Photon Mono

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Láká-li vás spíše technologie SLA, i takovou tiskárnu můžete sehnat za velmi přívětivou cenu. Skvělým příkladem je model Anycubic Photon Mono. Díky typu tiskárny se můžete těšit na její skvělou přesnost, výrobce u ní pak slibuje i rychlost a spolehlivost. Negativem je pak nemožnost tisku přes WiFi, ale hlavně dost malá tisková plocha. Maximální šířka tisku je totiž jen 80 mm, hloubka 130 mm a výška 165 mm. Na tomto modelu tak vytisknete skutečně jen drobnější předměty. Pokud si ale s těmito rozměry vystačíte a lačníte po co nejvyšší kvalitě, je tento model určitě zajímavou volbou.

3D tiskárna
Zdroj: Anycubic.com
Láká-li vás SLA tisk, je tato tiskárna parádní "vstupenkou".

Creality Ender 3 V2

Creality Ender 3 V2 (ENDER01V2)

Creality Ender 3 V2 (ENDER01V2)

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Creality Ender 3 V2 (ENDER01V2)

Creality Ender 3 V2 (ENDER01V2)

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Máte-li trochu vyšší rozpočet a typově se vám velmi líbí Creality Ender 3 Pro, pak sáhněte po modelu Ceality Ender 3 V2. Jedná se o mírně vyšší řadu, která je z hlediska tisku sice totožná s tímto modelem, ale designově je povedenější, disponuje výrazně kvalitnějším displejem sloužícím pro ovládání celé tiskárny a celkově pak méně „hluchými“ místy, které by bylo třeba doladit pomocí dodatečného 3D tisku. To vše za mírně vyšší cenu než je Creality Ender 3P Pro.

3D tiskárna
Zdroj: Creality.com
Hlavní výhodou tohoto modelu je to, že má vše již "v základu".

Creality CR-10 Smart

Creality CR-10 Smart

Creality CR-10 Smart

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Creality CR-10 Smart

Creality CR-10 Smart

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Dalším velmi povedeným kouskem z dílny Creality je model CR-10 Smart. Jak už jeho název napovídá, jednou z jeho hlavních předností je možnost tisku (kromě kabelového připojení či SD karty) i bezdrátově přes WiFi a cloud. Díky tomu tak lze 3D tisky nejen spouštět na dálku, ale i kontrolovat jejich průběh – tedy samozřejmě do té míry, do které vám to umožní tiskárna. Ta se dle slov výrobce dále pyšní velmi tichým chodem či skvělou maximální velikostí tisku – dokáže totiž tisknout předměty o maximálních rozměrech 300 x 300 x 400 mm. Za zmínku pak u tohoto FDM modelu stojí i robustní konstrukce či solidní displej zajišťující dobrou ovladatelnost.

3D tiskárna
Zdroj: Creality.com
Díky možnosti ovládat tuto tiskárnu vzdáleně přes WiFi a cloud je její využívání velmi pohodlné.

Creality ENDER 6

Creality ENDER 6

Creality ENDER 6

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Creality ENDER 6

Creality ENDER 6

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

I FMD tiskárny lze sehnat v uzavřené verzi. Přesně takovým modelem je i ENDER 6. Ten sice disponuje „jen“ rychlostí tisku 150 mm/s, což je oproti FDM modelům zmíněných výše pomalejší, a i maximální tiskové rozměry 250 x 250 x 400 mm nejsou největší. Na druhou stranu zde ale můžete počítat s tím, že při náročnějších tiscích dosahuje tato uzavřená tiskárna lepších výsledků než tiskárny otevřené, což ostatně potvrzují i její majitelé v recenzích na internetu.

3D tiskárna
Zdroj: Creality.com
Díky uzavřené konstrukci tohoto modelu je při tisku docíleno zachování konstantní teploty, což má pozitivní vliv na výsledný výtisk.

Creality CR-10 S5

Creality CR-10 S5 (CR-10 S5)

Creality CR-10 S5 (CR-10 S5)

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Creality CR-10 S5 (CR-10 S5)

Creality CR-10 S5 (CR-10 S5)

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Jde vám u 3D tisku primárně o rozměr? Pak je velmi zajímavou volbou Creality CR-10 S5. Ačkoliv se například z hlediska rychlosti jedná o velmi pomalou tiskárnu, která má maximální doporučenou rychlost 100 mm/s a normální 60 mm/s, můžete u ní tisknout předměty až do velikosti 500 x 500 x 500 mm, což už je opravdu nářez. Výrobce navíc garantuje stabilní výkon tiskárny při tisku až 200 hodin v kuse, takže se na ní dá při tvorbě velkých projektů skutečně spolehnout. Rychlost pro tisk menších předmětů je ale dle recenzí opravdu bídná, tudíž jí lze doporučit spíše pro kutily, kteří potřebují tvořit ve větším měřítku. Pozitivní je to, že ačkoliv se jedná o model s brutálními maximálními tiskovými rozměry, lze jej stále sehnat za poměrně příznivou cenu.

3D tiskárna
Zdroj: Creality.com
Hledáte-li model, na kterém lze tisknout skutečně velké věci, CR-10 S5 je přesně pro vás.

Prusa i3 MK3S

Prusa i3 MK3S

Prusa i3 MK3S

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky
Prusa i3 MK3S

Prusa i3 MK3S

od   zobrazit nabídky skrýt nabídky

Poslední model našeho výběru lze s trochou nadsázky označit za extraligu mezi domácími 3D FDM tiskárnami. Prusa i3 MK3S pochází od českého výrobce Prusa Research a pyšní se celou řadou skutečně skvělých parametrů v čele s podporou využití až pěti tiskových materiálů současně, skvělou podkladovou podložkou či rychlostí tisku 200 mm/s. Další předností tiskárny je speciální senzor filamentu hlídající přítomnost, ale i pohyb vlákna, který vás díky tomu dokáže upozornit na potenciální problém a dokonce zajišťuje i kompenzaci teplotních rozdílů, díky čemuž na sebe jednotlivé vrstvy tisku dokonale dosedají. Asi vás tak nepřekvapí, že jsou z propracovanosti i funkčnosti tiskárny její uživatelé nadšení a prakticky jedinou věcí, na kterou si svým způsobem stěžují, je její vyšší cena. Nicméně vzhledem k technickým specifikacím lze bezesporu říci, že se jedná o cenu opodstatněnou.

3D tiskárna
Zdroj: Prusa3D.com
Tiskárny firmy Prusa lze označit za de facto to nejlepší, co si lze domů pořídit. Je u nich ale potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou.

Zobrazit celou nabídku 3D tiskáren

Kde koupit doporučené 3D tiskárny

Creality Ender 3 PRO (Ender-3-PRO)

Creality Ender 3 PRO (Ender-3-PRO)

od  

Anycubic Photon Mono

Anycubic Photon Mono

od  

Creality Ender 3 V2 (ENDER01V2)

Creality Ender 3 V2 (ENDER01V2)

od  

Creality CR-10 Smart

Creality CR-10 Smart

od  

Creality ENDER 6

Creality ENDER 6

od  

Creality CR-10 S5 (CR-10 S5)

Creality CR-10 S5 (CR-10 S5)

od  

Prusa i3 MK3S

Prusa i3 MK3S

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Chytrá domácnost

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také