Seznam.cz

Porovnání hlasových asistentů: Siri, Alexa a Google Assistant

Asistentka Siri na iPhonu
Zdroj: Unsplash.com
Pavel-Jelič
Pavel Jelič před 5 měsíci

V současné době existuje hned několik různých hlasových asistentů. Dá se svým způsobem tvrdit, že každý obrovský technologický gigant disponuje svým vlastním hlasovým asistentem. V tomto článku se společně podíváme na srovnání tří nejpopulárnějších z nich. Konkrétně se jedná o Siri od Applu, Alexu od Amazonu a Assistant od Googlu.

Chytré reproduktory pro hlasové asistenty

Porovnat paramentry
Google Nest Mini Rock Candy
1.
top

Chytrý, levný a šikovný

Google Nest Mini Rock Candy

od  

Na chytrém reproduktoru Google Nest Mini jste schopni využívat hlasového asistenta od Googlu. Jedná se o druhou generaci chytrého reproduktoru od Googlu, který se původně nazýval Google Home Mini.

Apple HomePod mini
2.
top

Moderní design a skvělý zvuk

Apple HomePod mini

od  

HomePod mini je chytrým reproduktorem, který pohání hlasový asistent Siri od Applu. Nabídne moderní vzhled ve dvou zbarveních, perfektní 360° zvuk a perfektně zapadne do vaší domácnosti.

Amazon Echo Dot 4. generace Charcoal
3.
top

Všestranný

Amazon Echo Dot 4. generace Charcoal

od  

Amazon Echo jsou chytré reproduktory, ve kterých se nachází hlasová asistentka Alexa. Jsou vhodné pro uživatele, kteří pracují na různých platformách.

Co jsou to hlasoví asistenti?

Hlasoví asistenti mají za úkol jediné – zjednodušit nám každodenní život. Pod pojmem asistent si většina z nás představí někoho, kdo je nám pořád při ruce a pomáhá nám. A přesně takovým způsobem fungují i hlasoví asistenti, byť se nejedná o reálné, ale digitální „postavy“. Hlasoví asistenti se mohou ukrývat v různých zařízeních. Kromě toho, že je můžete najít v chytrých telefonech, tak je můžete získat také zakoupením chytrých reproduktorů. Ty jsou nezbytné v případě, že si z vaší obyčejné domácnosti chcete udělat domácnost chytrou. Chytré reproduktory totiž také mohou sloužit jakožto mosty (svým způsobem „jádra“, která vše řídí) pro ostatní chytré příslušenství. Samotný hlasový asistent dokáže splnit základní požadavky – například vám poskytne informace o počasí anebo nastaví budík. Zkrátka a jednoduše, pracuje s různými daty, která může získat především z internetu. Tím chci říct, že vám hlasový asistent nezvládne například zatáhnout žaluzie, pokud se samozřejmě nejedná o chytré žaluzie, o kterých hlasový asistent ví. Přidáte-li chytré příslušenství, tak se jeho možnosti okamžitě rozšíří.

Jak vybrat hlasového asistenta

Jak už bylo nakousnuto výše, tak hlasového asistenta můžete využívat především dvěma různými způsoby – na svém chytrém telefonu a v rámci chytré domácnosti. Na vašem chytrém telefonu musíte pracovat s takovými asistenty, kteří jsou dostupní pro vaši platformu. Nejjednodušší výběr máte v případě, že vlastníte iPhone. Zde je totiž k dispozici pouze Siri a prozatím neexistuje možnost, pomocí které byste ji mohli nahradit asistentem od Googlu či Amazonu. Volnější pole působnosti máte na zařízeních s Androidem, kde kromě vestavěného Google Assistantu můžete po stažení aplikace využívat také Amazon Alexa. Chytrý reproduktor s hlasovým asistentem byste měli všeobecně využívat především s ohledem na ekosystém, ve kterém fungujete a budete fungovat. Máte-li v plánu postavit si chytrou domácnost, tak musíte brát navíc v potaz kompatibilitu vybraného příslušenství. Neméně důležité jsou pak funkce a možnosti, které asistent má k dispozici. Dalším aspektem je také cena, byť byste se podle ní neměli tak úplně řídit.

Ekosystém

Jedním z nejdůležitějších aspektů, na který byste při výběru hlasového asistenta měli dát pozor, je ekosystém. Jak už bylo zmíněno výše, tak na chytrých telefonech s Androidem si případně můžete hlasového asistenta změnit. Možnost volby je v tomto případě opravdu skvělá, jelikož si oba asistenty můžete vyzkoušet a určit si, který vám vyhovuje více. Patříte-li mezi tzv. jablíčkáře, tak se rozhodně ničeho nebojte. Nemáte sice možnost volby a Siri nepatří mezi všeobecně nejchytřejší asistenty, i přesto je s ní většina uživatelů Applu spokojených. Dokáže totiž skvěle pracovat s nativními aplikacemi, například pro zaznamenání připomínek a poznámek, popřípadě zvládne také nastavovat budíky a další. To se hodí také tehdy, pokud vlastníte více zařízení ze stejného ekosystému. Například připomínky se vám totiž rázem zobrazí všude a nemusíte tak mít strach, že byste na něco zapomněli.

HomePod mini:

Chytré reproduktory

Jestliže se chystáte „povýšit“ vaši klasickou domácnost na tu chytrou, tak k tomu budete potřebovat chytrý reproduktor, který slouží jakožto jádro celého systému. Při výběru chytrého reproduktoru s integrovaným hlasovým asistentem vás může zajímat zvukový projev, design či cena. Siri dokáže aktuálně fungovat na chytrých reproduktorech HomePod. Alexa od Amazonu je pak k dispozici na reproduktorech Amazon Echo a Echo Dot. Jestliže byste se rozhodli pro Google Assistant, tak jej můžete získat zakoupením chytrých reproduktorů Google Home (původně Google Nest). Co se týče designu, tak se jedná o subjektivní záležitost. Všeobecně ale největší chválu po designové stránce získává HomePod mini od Applu, který navíc k tomu skvěle hraje, a to i vzhledem ke své malinké velikosti.

Amazon Echo Dot 3. generace:

Cena

Při nákupu prakticky čehokoliv je důležitým faktorem cena. V případě chytrých reproduktorů byste však na cenu tak úplně neměli brát zřetel – neplatí totiž, že čím dražší, tak tím lepší. Hlasoví asistenti mají vždy stejné možnosti ve všech chytrých reproduktorech, nehledě na cenu. Pojďme se však společně podívat na konkrétní čísla. Siri je k dispozici na HomePodu mini, který jste schopni v tuzemsku sehnat za zhruba 2 700 Kč, a to v bílé a černé barvě. V minulosti byl ještě k dispozici větší a dražší HomePod, ten ale společnost Apple ukončila. Amazon nabízí reproduktory Echo Dot a oproti Applu jich je k dispozici hned několik druhů. Sáhnout můžete například po třetí generaci Amazon Echo Dot v šedém zbarvení za necelou tisíci korunu anebo třeba po čtvrté generaci s modrým podsvícením a digitálními hodinami za 1 800 Kč. Stejně široký výběr je pak i u chytrých reproduktorů s podporou Google Assistant. Mezi nejoblíbenější patří Google Nest třetí generace za 800 Kč či Google Home Mini za 750 Kč.

Google Nest Mini 2. generace:

Podpora hudebních služeb

Chytrý reproduktor je stále reproduktor, který slouží také pro přehrávání hudby. Žijeme v moderní době, a pokud si bez hudby nedokážete představit fungovat, tak si s velkou pravděpodobností předplácíte nějakou hudební streamovací službu. Mezi nejvíce populární patří bezesporu Spotify a Apple Music, zmínit můžeme ještě třeba Tidal či Deezer. Siri konkrétně dokáže pracovat se všemi těmito vyjmenovanými službami (byť tomu tak ještě donedávna nebylo), stejně tak i Amazon Alexa. Zklamu vás jen v případě, pokud využíváte Tidal a Google Assistant – zde totiž podpora chybí.

Co hlasoví asistenti umí v ČR?

Všichni hlasoví asistenti, které v tomto článku porovnáme, mají své kořeny ve Spojených státech amerických. Nutno podotknout, že využitelnost a funkčnost asistentů v České republice (a všeobecně v Evropě) je oproti Americe jiná. Pokud totiž technologický gigant chce dostat nějakou funkci do Evropy a popřípadě přímo do malého Česka, tak mu v cestě stojí jazyková bariéra. Vzhledem k tomu, že všechny zmíněné chytré reproduktory umí především anglicky a češtinu byste v nich hledali marně, tak nemůžete počítat s tím, že vám například u ranní kávy přečtou novinky. Stejně tak nebudete schopni zapisovat nákupní seznam s českými slovy. Přestože je Česká republika relativně malý trh a technologičtí giganti s podporou češtiny nespěchají, do budoucna se vše může změnit. V případě Googlu se již delší dobu spekuluje o podpoře češtiny. V takovém případě by u nás Google Assistant získal jednoznačnou konkurenční výhodu.

Siri

Je všeobecně známé, že Siri od Applu toho oproti asistentům od Googlu či Amazonu umí méně. To ale rozhodně neznamená, že byste ji okamžitě měli zavrhnout a říct si, že tohoto asistenta používat nechcete, když je „hloupý“. On však doopravdy hloupý není. Navíc, pokud jste součástí Apple ekosystému, tak vám stejně z hlediska využitelnosti a pohodlnosti nic moc jiného nezbude. Utrpení to ale rozhodně není. Siri vás dokáže rychle a spolehlivě informovat o počasí, dále zvládne nastavit připomínku či zapsat poznámku. Nechybí možnost ovládání chytrého příslušenství, které však musí podporovat Apple HomeKit a být přidané v aplikaci Domácnost. Zároveň je nutné vlastnit nějaký most pro domácnost, kterým může být třeba HomePod, iPad či Apple TV.

Siri lze dále požádat o přehrávání hudby, a to nejen v případě Apple Music, ale například také Spotify. Umí také převádět měny a míry – například pro případ převedení českých korun na euro, anebo pro převedení metrů na centimetry, apod. Nechybí další klasické funkce, které umí každý asistent – například nastavení budíku. Pokud se Siri zeptáte na nějakou věc, kterou je možné najít ve Wikipedii, tak vám o ní přečte několik prvních řádků a popřípadě se vás zeptá, zdali má pokračovat – vše samozřejmě klasicky v angličtině. Je možné odesílat také zprávy, byť opět pouze v anglickém jazyce. Skvělou funkcí je pak možnost pro vzájemné vyhledávání či prozvonění všech jablečných produktů, které vlastníte. Pracovat můžete také s aplikací Najít – Siri vám zvládne říci, kde se nachází nějaký z vašich kontaktů. Při využití více HomePodů mini v jedné domácnosti lze používat interkom pro komunikaci mezi členy domácnosti.

Alexa

Alexa od Amazonu toho umí opravdu hodně. Oproti ostatním asistentům se liší v tom, že nabízí jakési „balíčky“ schopností – nazývají se skills. Pokud provedete instalaci nějakého takového balíčku, tak Alexu rozšíříte o další funkce. Takových balíčků je k dispozici opravdu mnoho. Zmínit můžeme například ty z kategorií zdraví a fitness, hry, chytrá domácnost, filmy a zvuk, sporty, počasí a mnoho dalších. Nechybí ani balíčky výrobců chytrého domácího příslušenství, například iRobot, Phillips Hue a další. Jinak Alexa zvládá přehrávání hudby z různých streamovacích aplikací, nastavování připomínek, stopek a budíků a hlavně s ní lze ovládat chytré příslušenství. Nedělá ji tak problém vypnout či zapnout zásuvku, rozsvítit či zhasnout světlo, apod. Řekne vám i informace o předpovědi počasí.

Nechybí podpora takzvaných rutin, které si můžete nastavit v mobilní aplikaci. Tyto rutiny jsou schopné reagovat na vyřčení určitého příkazu, anebo se mohou automaticky spouštět v určité dny a hodiny, samozřejmě se mohou i opakovat. Díky rutinám můžete například vytvořit jednoduchý a krátký příkaz, pomocí kterého si vytvoříte řetězec dalších akcí. Jediným příkazem tak můžete například v kuchyni najednou rozsvítit světlo, zapnout chytrou zásuvku, deaktivovat aroma difuzér a mnoho dalšího. Máte-li doma více chytrých reproduktorů, tak lze využít interkom, potažmo možnost komunikace mezi reproduktory v domácnosti. Alexa se také dokáže spojit s vaším kalendářem a upozorňovat vás na brzké události, abyste na ně nezapomněli. Zmínit můžeme také různé legrační příkazy, díky kterým Alexa zvládne říci vtip, změnit svůj hlas anebo vám třeba prozradit nějaký náhodný fakt.

Google Assistant

Hlasový asistent od Googlu svými funkcemi potěší opravdu všechny uživatele – dokáže totiž pomoci doopravdy prakticky s čímkoliv. Osobně patřím mezi jedince, kteří velmi často zapomínají. To znamená, že co si nenapíšu, tak to zhruba za hodinu nevím. Co si však budeme nalhávat, neustálé využívání lepících papírků, které lepíme na monitor, už není tak úplně in. Google Assistant by mi tedy mohl pomoci s vytvořením připomínky, anebo třeba s nalezením telefonu, který jsem opět někde nechal či založil. Samozřejmě nesmíme zapomenout na další základní funkce typu pro spuštění časovače, což využijete třeba při vaření. Co se dále týče času, tak můžete Google Assistant požádat o to, aby vás nezapomněl probudit.

Když společně s někým komunikujeme a dojdou nám slova, tak velmi často konverzaci otočíme směrem k počasí. Naprosto stejně to můžete udělat i v tomto případě, kdy ze sebe Google Assistant zvládne udělat jakousi rosničku. Nechybí ani chytrý nákupní seznam, kdy asistentovi od Googlu stačí pouze sdělit, co na něj má přidat. I zde je ale nutné počítat s tím, že je seznam vedený v angličtině – musíte tedy umět jednotlivá slovíčka. Naprostou samozřejmostí je pak možnost pro spuštění přehrávání hudby z různých streamovacích aplikací a správa chytré domácnosti – u žárovek se jedná například o barvu či intenzitu svícení. Po náročném dni můžete Google Assistant požádat o přehrání relaxačních zvuků, vytvářet můžete také automatizace. Asistent od Googlu dokáže také pracovat s Wikipedií a dalšími podobnými zdroji a je schopný vám odpovědět na mnoho různých otázek.

Který hlasový asistent je nejlepší a nejchytřejší?

Určit, který hlasový asistent je nejlepší, je doopravdy velmi složité. Záleží totiž hodně na tom, v jakém ekosystému se pohybujete, co od asistenta očekáváte a zdali se chystáte zakoupit nějaký z chytrých reproduktorů a vytvořit si tak chytrou domácnost – viz aspekty výše. Pokud bychom se však nepodívali na to, který asistent je nejlepší, ale nejchytřejší, tak už můžeme umístění hlasových asistentů určit, a to především díky různým průzkumům, které jsou čas od času prováděny. V rámci těchto testů se především měří, zdali je asistent schopný odpovědět, a zdali je odpověď uspokojivá a hlavně správná. Hlasovým asistentům jsou podávány různé otázky, a to jak ty jednoduché, tak i komplexní. Podle toho se pak určí jakási procentuální úspěšnost asistenta. Nutno podotknout, že po dobu několika let je umístění neustále stejné.

Graf úspěšnosti hlasových asistentů
Zdroj: Bespoken
Srovnání úspěšnosti hlasových asistentů.

Dobrou zprávou je, že všichni technologičtí giganti své hlasové asistenty neustále vylepšují. Meziročně se tak výsledky všech tří asistentů zlepšují. Zhruba před půlrokem byla například provedená studie společností Bespoken, ve které se všichni tři asistenti utkali proti sobě. Asistentům bylo položeno mnoho otázek, přičemž některé byly klasifikované jaké jednoduché a jiné zase jakožto komplexní. Poslední místo obsadila Siri, která získala úspěšnost 47.29 % u jednoduchých otázek a 41.32 % u komplexních otázek. Na druhém místě se usadila Alexa s úspěšností 56.29 % u jednoduchých otázek a 55.05 % u složitých otázek. S velkým náskokem pak vede Google Assistant, který zazářil s úspěšností 76.57 % u jednoduchých otázek a 70.18 % u komplexních otázek. V pomyslném IQ testu hlasových asistentů tedy zvítězil Google Assistant, to ale neznamená, že neexistuje prostor pro zlepšení. Ba naopak, prostoru pro zlepšení je nejen podle testerů z Bespoken opravdu mnoho.

Kde koupit hlasové asistenty

Google Nest Mini Rock Candy

Google Nest Mini Rock Candy

od  

Apple HomePod mini

Apple HomePod mini

od  

Amazon Echo Dot 4. generace Charcoal

Amazon Echo Dot 4. generace Charcoal

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Pavel-Jelič

Pavel Jelič

Redaktor

Primárně redaktor, sekundárně milovník informačních technologií. Zajímám se o webdesign a grafiku, život si nedovedu představit bez produktů od Applu a velmi blízko mám ke sportovním vozům. Rád se všeobecně věnuji novinkám v IT a poskytuji odborné poradenství.

Více článků od Pavla

Přečtěte si také