Seznam.cz

Jak na chytrou domácnost? Průvodce pro začátečníky

Smart Home
Zdroj: Pixabay.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 1 měsícem

Zatímco ještě před několika lety jsme mohli dálkové ovládání domácí elektroniky, světel, zásuvek či jiných prvků vidět maximálně ve sci-fi filmu, v současnosti je to víceméně standard. Chytré produkty do domácnosti si totiž pořizuje čím dál více lidí. Hlavním účelem je především usnadnění si života. Co se ale vlastně pod pojmem “chytrá domácnost” skrývá, jak ji lze využít a v čem konkrétně dokáže zlepšit život?

Oblíbená zařízení pro chytrou domácnost

Porovnat paramentry

Co to je?

Jako chytrou lze označit domácnost, ve které se objevují dálkově ovladatelná zařízení denní potřeby. Jak moc chytrá bude, záleží jen na jejím majiteli. Někomu může stačit zapínání a vypínání světla telefonem, zatímco jiný se rozhodne své chytré produkty vzájemně propojit a zajistit tak komplexnější funkce. Ty jsou hlavní zbraní chytré domácnosti, jelikož při správně zvolených produktech za vás váš domov udělá téměř cokoliv.

Jak začít

Existují víceméně jen dva způsoby, jak si svou chytrou domácnost postavit. Prvním způsobem je postavit si chytrou domácnost bez jakýchkoliv větších zásahů do stávajících “hloupých” elektrorozvodů v domě – tedy jen za použití smart produktů běžně dostupných v obchodech a připojitelných buď klasicky k elektrice, nebo poháněných baterií. Druhým je pak zainvestovat do chytrého elektrorozvaděče a potřebným obvodům po domě a postavit si tak chytrou domácnost od píky. Druhá varianta je tedy vhodná primárně pro lidi, kteří například zrovna staví dům či rekonstruují a vyměňují i elektroinstalaci. Smart elektrické řešení je ale o poznání dražší a aby jeho pořízení mělo smysl, musí uživatel dopředu vědět, že jej bude využívat na maximum. V opačném případě jsou to jen vyhozené peníze. Možná i proto je dobré se s chytrou domácností nejprve seznámit díky prvnímu, ekonomičtějšímu a o poznání snadnějšímu způsobu stavění. 

První, co je nutné si před stavbou chytré domácnosti ujasnit, je konkrétní platforma, kterou budete chtít používat. V České republice jsou těmi nejvíce rozšířenými Apple HomeKit a Google Home. Tyto platformy lze zjednodušeně popsat jako prostředí, které slouží pro sdružování jednotlivých produktů v chytré domácnosti. Lze je tak jednak samostatně ovládat, ale taktéž nejrůzněji propojovat s ostatními a následně tvořit větší celky činností, které mohou být na sobě různě závislé. Příkladem může být například to, že když v jedné místnosti rozsvítíte světlo, ve druhé se automaticky zhasne a ve třetí se pustí televize. 

Chytré produkty lze ovládat softwarově i přes speciální aplikace, které pro ně vytváří jejich výrobci a kterým se budeme věnovat níže. Pokud nemáte v úmyslu svou chytrou domácnost více rozvíjet, ale vystačíte si třeba jen s rozsvěcením dvou světel přes telefon, pak nemá asi nad výběrem vhodné platformy smysl dlouze uvažovat. Ovládání přes aplikaci světla vás totiž moc omezovat nebude. Volba platformy se tedy vyplatí skutečně spíš v případě, že prahnete po komplexnosti a to klidně i výhledově.

Pro koho je jaká platforma

Asi vás nepřekvapí, že HomeKit je určen primárně pro uživatele iPhonů a ostatních produktů značky Apple a Google Home (někdy označovaný jako Google Asistent) pro uživatele Androidů. Zatímco aplikaci Domácnost pro ovládání HomeKit produktů si na Androidech nestáhnete, Google Home na iPhonech dostupný je. Pokud jste tedy „jablíčkáři“, ale láká vás spíš řešení od Googlu, máte na výběr. I když  tak hlubokou integraci do systému jako HomeKit, respektive Domácnost na iPhonech nenabídne.

Ovládání barvy světla
Zdroj: Pixabay
Jednou z hlavních výhod chytrých žárovek je možnost nastavení libovolné barvy světla.

Co vše připojíte a jak vybírat

Jakmile máte vybranou platformu, stačí se už jen při nákupu chytré elektroniky dívat po informacích o kompatibilitě s HomeKitem či Google Asistentem. Takových produktů je obrovské množství a velká část z nich navíc podporuje obě platformy.

V současnosti jsou suverénně nejrozšířenějšími prvky chytré domácnosti žárovky, LED pásky či elektrické zásuvky. Ty jsou schopné kromě vypnutí i například měřit spotřebu elektrické energie. Problém ale nebudete mít ani při shánění nejrůznějších čidel pro rozpoznání otevřených oken či dveří, senzorů pohybu, teploměrů, termostatů, čističek vzduchu, termostatických hlavic a termostatů, požárních hlásičů, robotických vysavačů, ale třeba i televizí. Zajímavé je pak to, že si díky speciálním modulům zvládnete udělat chytrou věc téměř z čehokoliv. Skrýt je lze například pod vypínače a tím si zajistit možnost je na dálku ovládat, nebo je lze třeba i namontovat na napájecí kabel a zařízení díky tomu tak vypínat či zapínat. Tyto moduly jsou ale většinou vcelku drahé a hlavně je lze ve většině případů nahradit levnější alternativou například ve formě chytré zásuvky nebo chytrého vypínače. 

Komunikace jednotlivých produktů v chytré domácnosti je zajištěna bezdrátově s tím, že některé dokáží komunikovat na přímo za pomocí Wi-Fi, jiné pak přes prostředníka, který je označován jako Bridge – tedy most. V takovém případě pak probíhá komunikace tak, že vy komunikujete s mostem a ten prostřednictvím bezdrátového signálu předává veškeré informace zařízením, která jsou s ním spojená – většinou se jedná o zařízení od stejného výrobce. Z uživatelského hlediska se na ovladatelnosti nemění nic. 

K fungování chytré domácnosti stačí ve své podstatě jen elektrický proud. Komunikace mezi zařízeními samotnými či zařízeními a vámi probíhá v rámci domácnosti bez závislosti na internetu. To jinými slovy znamená, že při jeho výpadku je chytrá domácnost stále plně funkční. Nefungovala by jen v případě, že by vypadl Wi-Fi modem, který slouží ke komunikaci. Pokud byste chtěli chytrou domácnost ovládat na dálku – například z práce, bez internetu už se samozřejmě neobejdete. Ani ten nicméně nemusí stačit. V případě některých „HomeKit“ produktů je totiž potřeba zřídit domácí centrum z Apple TV, HomePodu či iPadu, který musí být neustále na domácí síti, tedy v komunikační zóně produktů chytré domácnosti. To lze ale snadno aktivovat v nastavení. 

Jelikož je ovládání na dálku zajišťováno přes internet, je závislé nejen na jeho dostupnosti, ale taktéž rychlosti. Odezva bývá sice většinou velmi rychlá, s ovládáním na lokální síti ale srovnatelná minimálně při horším signálu a pomalejším připojení není. Pozitivní je nicméně to, že domácnost lze nejen ovládat, ale i pouze kontrolovat, zda jste například nezapomněli zhasnout a tak podobně.

Přidávání produktů do systému

Co se týče prvotního napojení jednotlivých prvků do chytré domácnosti, výrobci jich využívají hned několik. Poměrně oblíbené jsou například QR kódy, které stačí naskenovat do aplikace a tím se zařízení připojí. Setkat se ale můžete třeba i s NFC, kdy stačí produkt přiblížit k vašemu telefonu, na kterém se aktivuje párovací mechanismus. Některé produkty si zase vytvoří lokální Wi-Fi, která slouží k jejich propojení podobně jako Bluetooth.

Pokud je vaše chytrá domácnost komplexnější, můžete nový produkt hned po přiřazení propojit s vašimi staršími produkty a vytvořit nové úkony, založené na závislosti činnosti jednoho produktu na druhém. Jinými slovy – nový produkt je platformou okamžitě vnímán jako zařízení na úrovni všech již dříve připojených, integrace do stávajících propojení je tak bezproblémová. 

HomeKit
Zdroj: Unsplash.com
Takto vypadá rozhraní pro přidání prvku do platformy Apple HomeKit.

Hlavní kouzlo: komplexnost 

Právě komplexnost dělá z chytrých domácností čím dál více oblíbený prvek moderního bydlení. Propojitelnost produktů, kterou chytré domácnosti nabízí, je opravdu neuvěřitelná a díky ní jste schopni vše zautomatizovat tak, že nebudete muset dělat nic, co vás nebaví.

Tvorba automatizací není něčím složitým. Zpravidla stačí jen nastavit čas, den, potažmo úkon daného zařízení a je hotovo. O vše ostatní už se pak postará samotná platforma, která bude prvek spouštět přesně podle nastavení. Držet se přitom nemusí jen striktních parametrů ve formě rozvrhu či reakce na úkon, ale třeba i změn teploty, vlhkosti, prašnosti a tak podobně. Například u zvlhčovačů vzduchu lze nastavit to, že jakmile jejich senzory v místnosti zaznamenají vlhkost vzduchu nižší než určité procento, automaticky začnou zvlhčovat. Totéž platí i u čističek vzduchu, které neustále monitorují vzduch a podle toho spouští čistící cyklus. V případě poklesu či naopak nárůstu teploty zase může podobným stylem reagovat topení s kotlem či klimatizace. 

Přední „Smart Home“ výrobci 

Na trhu naleznete celou řadu výrobců produktů do chytré domácnosti v různých cenových relacích, přičemž drahý se nerovná nejlepší a naopak. Někteří výrobci se ale vývoji svých řešení věnují řadu let a minimálně stran uživatelské přívětivosti či spolehlivosti je to znát. Pár z nich jsme pro vás vybrali níže.

Philips Hue

Philips Hue je naprostým králem osvětlení do chytrých domácností. Nabízí jak nepřeberné množství žárovek, tak i celá světla podporující nejrozšířenější platformy chytrých domácností. Ve své nabídce má navíc i žárovky ovladatelné přes Bluetooth. Ty jsou ideální pro uživatele, kteří chtějí mít se „smart home“ co možná nejmenší starosti. Kromě světel pak v nabídce společnosti naleznete například různé senzory, zásuvky nebo třeba vypínače, kterými lze chytré žárovky ovládat. 

IKEA

Chytrá domácnost od švédského nábytkářského giganta IKEA sice nenabízí přehršel produktů, vyniká však svou cenou. Seženete zde skutečně levné a kvalitní chytré žárovky, které jsou propojitelné s chytrou domácností. Mezi další skvělé „smart“ produkty patří třeba automatické rolety v klasickém skandinávském designu. Drobnou nevýhodou může být nicméně nutnost Bridge. 

Netatmo

Další velmi zajímavou značkou produktů do chytré domácnosti je Netatmo. V jeho nabídce naleznete jak chytré meteostanice, termostaty a obecně produkty tohoto typu, tak třeba i chytré termostatické hlavice a termostaty propojitelné s kotlem, díky kterým lze regulovat vytápění v domě. Vše je samozřejmě velmi dobře integrovatelné do systému chytré domácnosti.

Vocolinc

Jedná se o relativně mladou značku, která se však i přesto těší mezi uživateli velké oblibě. Jednou z jejích největších výhod je příznivá cena v kombinaci s absencí nutnosti Bridge pro ovládání. Vše totiž probíhá lokálně přes Wi-Fi. V nabídce Vocolincu naleznete jak žárovky, zásuvky či LED pásky, tak třeba i čističku vzduchu, difuzér nebo kameru. 

Čistička vzduchu Vocolinc
Zdroj: Vocolinc.cz
Čistička vzduchu od Vocolinc je zatím jedinou čističkou na světě s podporou HomeKitu.

Pár tipů a postřehů ze života

Jelikož mi rukama prošly desítky „smart home“ produktů a sám jsem věnoval dost času přípravě vlastní chytré domácnosti, na závěr tohoto článku se s vámi podělím o pár vlastních zkušeností a tipů.

Nejedná se o levnou záležitost

Líbí se vám myšlenka chytré domácnosti, která vám v mnoha směrech usnadní či zpříjemní život? Pokud ano, připravte se na to, že se nejedná o levnou záležitost. Prakticky všechny chytré produkty jsou výrazně dražší než jejich “hloupé” verze a i pouhá výměna žárovky vyjde i na vyšší stovky korun. Pokud tedy budete přetvářet celý dům či byt, čeká vás výrazná počáteční investice.

U starší elektroinstalace je se světly kříž

Chytrou domácnost lze vytvořit prakticky kdekoliv. Je však potřeba počítat s tím, že ne vždy to je snadné. U chytrých žárovek je třeba, aby byly pro ovladatelnost smartphonem neustále pod proudem, což jinými slovy znamená, že je musíte vypínat a zapínat jen přes telefon. Jakmile byste je vypnuli přes klasický nástěnný vypínač, budou bez proudu a nepůjdou ovládat. Řešením může být zapojení drátů u vypínače tak, že světlu zajistí neustálou elektrickou energii, a následné nahrazení klasického vypínače například modelem Philips Hue Dimmer Switch V2. Ne vždy lze ale podobná oklika použít.

Pozor na výpadky elektriky

Zatímco občasné výpadky internetu nemusí představovat velký problém, s elektřinou může být kříž. Její výpadky totiž propojení chytrých prvků domácnosti s okolím restartují, což může čas od času vést k různým chybám a nutnosti nového připojení či instalace. Mnohé žárovky lze sice nastavit tak, aby zůstaly po obnovení dodávky elektrické energie vypnuté, u všech to ale neplatí. Než veškerá nastavení „vychytáte“, možná vás potká pár prosvícených nocí.

Platformy jsou fajn, ale bez dedikovaných aplikací se neobjedete

Jak aplikace Domácnost, tak Google Home/Asistent toho nabízí z hlediska ovladatelnosti prvků chytré domácnosti opravdu mnoho. Byla by však chyba si myslet, že si vystačíte jen s nimi. Například aktualizace firmwaru je nutné provádět pomocí aplikací výrobců chytré elektroniky, a totéž pak platí i u specifických úkonů daného zařízení. Dokonce i některé automatizace lze vytvořit jen v aplikaci výrobce, jelikož je obecné platformy pro chytrou domácnost zkrátka neumožňují.

Nebojte se obrátit na odborníky

V předešlých řádcích jste se nedočetli například o zabezpečovacích systémech či obecně o složitějších věcech, které lze do chytrých domácností integrovat. Záměrně. Aby vše fungovalo přesně tak, jak má, je potřeba systému chytrých domácností rozumět. Riziko selhání je totiž poměrně velké, což si například v případě instalace zabezpečovacího systému určitě nechcete dovolit. Pokud si tedy nejste v chytré domácnosti jisti, ale rádi byste například sofistikovanější bezpečnostní systém nasadili, obraťte se na odborníky.

Kde koupit prvky do chytré domácnosti

Philips Hue White and Color ambiance 9W E27 2200K

Philips Hue White and Color ambiance 9W E27 2200K

od  

Vocolinc Flowerbud

Vocolinc Flowerbud

od  

Netatmo Smart Smoke Alarm NSA-EC

Netatmo Smart Smoke Alarm NSA-EC

od  

Netatmo Welcome kamera s rozlišováním tváří

Netatmo Welcome kamera s rozlišováním tváří

od  

Danalock Polelock V3 Homekit

Danalock Polelock V3 Homekit

od  

Philips Hue Dimmer Switch V2

Philips Hue Dimmer Switch V2

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Chytrá domácnost

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také