Seznam.cz

Jak vybrat sjezdové lyže: Kompletní průvodce současnou nabídkou

Lyžaři na sjezdovce
Zdroj: Unsplash.com
petr-pohudka
Petr Pohůdka před 1 měsíc

Zimní sezóna je v plném proudu a možná i vy přemýšlíte o koupi nových sjezdových lyží. Dokážete se zorientovat v široké nabídce? Víte, jaký typ lyží zvolit? Poradíme vám, na jaké parametry se při jejich výběru zaměřit.

Za jakým účelem sjezdové lyže pořizujete?

Není lyžování jako lyžování. Lyže pro sportovního jezdce do volného terénu a modely pro začátečníka na perfektně upravený povrch mají jen málo společného. Ještě předtím, než začnete sjezdové lyže vybírat, si proto ujasněte několik záležitostí.

 • Pro koho sjezdové lyže kupujete? Kolik tato osoba měří a váží?
 • Z pohledu výkonnosti se jedná o začínajícího, pokročilého nebo sportovního lyžaře?
 • Kde se na lyžích bude jezdit? Na upravených sjezdovkách, spíše neupravených sjezdovkách nebo ve volném terénu?
 • Preferuje dotyčný nějaký specifický oblouk? Jaký styl jízdy vyznává?

Typy sjezdových lyží

Odpovědi na uvedené otázky vám pomohou správně zvolit typ lyží. S jakými druhy se nejčastěji setkáte?

Lyžař na sjezdovce
Zdroj: Pexels.com
Výběr lyží musí odpovídat terénu a jezdeckému stylu lyžaře.

All-round lyže

V současné době jeden z nejpopulárnějších typů u běžných lyžařů. All-round lyže jsou navrženy na upravené sjezdovky, ale bez problémů si poradí i s horším stavem trati během odpoledne. Jejich šířka se pohybuje mezi 68 až 75 mm. Rádius odpovídá střednímu oblouku, tedy rozmezí zhruba od 13 do 17 metrů. All-round lyže by měly být o 10 až 15 cm kratší než výška jezdce. V kategorii najdete lyže pro začátečníky i sportovně založené lyžaře.

All-mountain lyže

K velmi oblíbeným typům patří i all-mountain lyže. Ty jsou také poměrně univerzální, ale hodí se spíše do méně upraveného terénu. Na rozbité sjezdovce vás potěší výbornými jízdními vlastnostmi. Neztratí se ani na perfektně upravené trati, ale v porovnání s „all-roundy“ budou v těchto podmínkách těžkopádnější a hůře ovladatelné. Rádius opět odpovídá střednímu oblouku. Šířka lyží bývá mezi 72 až 90 mm. Délka se volí podobně jako předchozí kategorie.

Slalomové lyže

Slalomové lyže jsou konstruovány pro milovníky krátkých oblouků – rádius se pohybuje od 9 do 13 metrů. Díky výraznějšímu vykrojení jsou rozpoznatelné na první pohled. Šířka lyží nepřesahuje 70 mm, délka se doporučuje cca 10–30 cm pod výšku postavy. Své využití najdou na upravených sjezdovkách.

Obřačky

Lyže pro dlouhý oblouk. Mají jen mírné vykrojení a jejich rádius bývá mezi 16 až 21 metry. Hodí se na upravenou sjezdovku a pro pokročilé lyžaře. Délka obřaček má být zhruba stejná jako výška postavy, případně o 10 cm kratší či delší.

Lyžař ve volném terénu
Zdroj: Pexels.com
Sjezdové lyže do volného terénu jsou oproti klasickým modelům širší a delší.

Freeride lyže

Modely určené mimo sjezdovku do volného terénu. Tomu odpovídá šířka lyží, která se většinou pohybuje mezi 90 až 130 mm. Tyto rozměry vám v prašanu zajistí potřebnou stabilitu. Freeride lyže se zpravidla volí o 10 až 30 cm delší než výška jezdce.

Freestyle lyže

Lyže, které oceníte především ve snowparku. Jejich konstrukce je přizpůsobena jízdě na překážkách a tvrdým dopadům. Freestyle lyže často mají zvednutou patku pro snazší pohyb pozadu.

Rozdělení sjezdových lyží podle určení

Výčet typů zdaleka není konečný. Na sjezdovce narazíte také na krátké snowblade lyže nebo backcountry modely, jež stojí na pomezí běžeckých a sjezdových lyží. Všemi zmíněnými kategoriemi prostupuje další dělení, které zohledňuje, pro koho jsou lyže určeny.

 • Dětské sjezdové lyže: Svými rozměry, hmotností, použitými materiály i designem jsou přizpůsobeny nejmenším jezdcům. Lyže se vyrábí již pro děti od 2 až 3 let.
 • Juniorské sjezdové lyže: Modely, které náctiletým lyžařům slouží jako přechod mezi dětskými a dospělými lyžemi.
 • Unisexové sjezdové lyže: Někdy nepřesně označovány jako pánské. Jezdit na nich ale bez potíží mohou i dámy. Do této skupiny se dá zařadit většina sjezdových lyží pro dospělé.
 • Dámské sjezdové lyže: Oproti unisexovým modelům mají posunuté vázání mírně dopředu. Výrobci tak nepatrně posouvají těžiště, protože počítají s tím, že dámy jezdí více v záklonu. Dámské sjezdové lyže se odlišují i použitými materiály – cílem je vytvořit měkčí a lehčí konstrukci. V neposlední řadě útočí tyto lyže na vkus žen svým designem.
Žena na lyžích
Zdroj: Pexels.com
Dámské sjezdové lyže bývají měkčí, lehčí a mají mírně posunuté vázání.

Na jaké parametry se při výběru sjezdových lyží zaměřit?

Na většinu důležitých parametrů jsme už narazili při popisování typů sjezdových lyží. Pojďme si ty klíčové vysvětlit podrobněji.

Délka sjezdových lyží

Jak jste již pochopili, délka sjezdových lyží se u jednotlivých typů značně liší. Obecně platí, že s kratšími lyžemi se lépe manipuluje, delší vám zase přinesou lepší stabilitu ve vyšší rychlosti. Běžný rekreační lyžař nejčastěji jezdí na allround či allmountain lyžích. Jejich délka se doporučuje k úrovni nosu, tedy přibližně 10 až 15 cm pod výšku postavy. Sjezdové lyže pro krátký oblouk mohou být o něco kratší, naopak obřačky nebo freeride modely bývají delší – mnohdy až nad výšku postavy. Při volbě délky sjezdových lyží zohledňujte rovněž hmotnost lyžaře. Těžší jedinci často musí sáhnout po delších lyžích.

Šířka sjezdových lyží

Údaj, který se měří pod botou těsně u vázání. Šířka bezprostředně ovlivňuje, do jakého terénu se lyže hodí, a jak se vám s nimi manévruje. Užší lyže, například ty slalomové, vám umožní snazší a rychlejší přehranění. Na špatně upravených tratích ale neposkytnou tolik stability. V tomto ohledu vynikají širší lyže, u kterých zase hůře přenášíte váhu na hranu. Šířku proto volte podle toho, kde plánujete jezdit. Na upravené sjezdovky jsou ideální lyže s šířkou okolo 70 mm.

Věnujte pozornost celkové geometrii lyží. Neopomíjejte ani šířku špičky a paty. S širší špičkou lépe zvládnete ostré oblouky, úzká pata vám z nich zase pomůže jednoduše vyjet.

Rádius sjezdových lyží

Rádius udává, jak velký poloměr oblouku sjezdové lyže učiní při správném zatížení. Tuto hodnotu uváděnou v metrech ovlivňuje především vykrojení lyží. Sjezdové lyže s výrazným vykrojením mají menší rádius. V praxi to znamená, že je snáze dostanete do oblouku. Při přímé jízdě z kopce ale budou méně stabilní. Naopak lyže s mírným vykrojením vám během přímé jízdy poskytnou dostatek stability, ale hůře vám s nimi půjde udělat oblouk. Nevyhraněným jezdcům zpravidla vyhovuje střední oblouk – rádius mezi 13 až 17 metry.

Podélné prohnutí sjezdových lyží

Setkáte se s dvěma základními konstrukcemi lyží – camberem a rockerem. Pro camber je charakteristické vyklenutí, které má své nejvyšší místo pod středem lyže. Novější technologii rocker poznáte podle přizvednuté špičky i paty. Na sjezdovkách se tradičně využíval camber, rocker byl vyvinut pro jízdu mimo sjezdovky. Postupně se však začal objevovat i u sjezdových lyží určených na upravené tratě, protože lyžařům více pomáhá do oblouku.

Limity rockeru spočívají v horší stabilitě při vedení oblouku. Proto dnes výrobci přichází se sjezdovými lyžemi, které obě technologie kombinují. Čistou camber konstrukci dnes uvidíte jen u sportovních a závodních lyží navržených na skvěle upravenou sjezdovku. Kombinace rockeru a camberu jsou rovněž vhodné na upravené tratě, ale spíše pro začátečníky a pokročilé lyžaře. Sjezdové lyže, které disponují pouze prohnutím rocker, najdete zejména u freeridových a freestylových modelů.

Lyže s prohnutím rocker
Zdroj: Unsplash.com
Sjezdové lyže s technologií rocker mají přizvednutou špičku i patu.

Tvrdost sjezdových lyží

Tvrdost lyží v průhybu neboli flexe má zásadní vliv na ovladatelnost. Měkčí lyže, které jsou standardně opatřeny kompozitovým jádrem, váží méně a snáze se ovládají. Navíc vám odpustí nedostatky v technice. Ve vysokých rychlostech vám ale nezajistí stabilitu. Proto u sportovních lyží výrobci používají dřevěné jádro a případně další výztuhy – typicky karbonové či titanové. Tvrdší lyže by měli zvolit také těžší začátečníci.

Bez základního vybavení se neobejdete

Koupit sjezdové lyže nestačí. Abyste mohli vyrazit na svah, budete potřebovat další lyžařské vybavení.

 • Vázání: Často tvoří součást setu s lyžemi, a proto jeho koupi řešit nemusíte. V opačném případě se ujistěte, že je vázání s lyžemi kompatibilní a nosností odpovídá vaší hmotnosti.
 • Lyžařské boty: Lyžařské boty z velké části rozhodnou o vašem celkovém komfortu. Kromě výběru správné velikosti se zaměřte především na tvrdost a šířku bot.
 • Lyžařská helma: Bez helmy na sjezdovku nevyrážejte. Veškeré dění na svahu bohužel neovlivníte. Účastníkem nepříjemné srážky se můžete stát i bez vlastního zavinění. Proto je dobré být chráněn. V některých střediscích vám bez helmy již lyžovat nedovolí. Úroveň ochrany neváhejte zvýšit chráničem páteře.
 • Lyžařské brýle: Viditelnost na sjezdovce zlepšují lyžařské brýle, které chrání vaše oči před sněhem i sluncem. Brýle by měly perfektně navazovat na helmu. V zájmu ochrany proti větru se vyvarujte mezer po stranách brýlí a nad nimi.
Muž s lyžařskou helmou a brýlemi
Zdroj: Unsplash.com
Lyžařská helma a brýle patří k nezbytné základní výbavě.
 • Lyžařské hole: Lyžařské hole pomáhají při pohybu po sjezdovce. Klíčovým aspektem je jejich délka. Ve chvíli, kdy hole držíte pod talířkem kolmo k zemi, by vaše ruka měla v lokti svírat pravý úhel. K vhodné délce se doberete také odečtením 50 cm od výšky postavy nebo vynásobením výšky číslem 0,7.
 • Lyžařské oblečení: Zapomenout nelze ani na lyžařské oblečení. To vás musí udržet po celou dobu v suchu a teple. Stejné základní požadavky se kladou i na lyžařské rukavice.

Několik rad na závěr

Pokud se neřadíte k závodním jezdcům, uvedené informace by vám měly bohatě stačit k tomu, abyste si pořídili sjezdové lyže, které vám budou na svahu přinášet radost a s nimiž své lyžařské schopnosti ještě zlepšíte. Na závěr jsme pro vás připravili pár krátkých tipů.

 • Neberte koupi lyží na lehkou váhu: Zejména začátečníci a rekreační jezdci mají tendenci nákup podceňovat. Jednoduše koupí první sjezdové lyže, které je osloví designem či cenou. Tato strategie se vám může rychle vymstít. Výběr konkrétního typu a úroveň hlavních parametrů musí odpovídat tomu, kde a jakým způsobem lyžujete. Do značné míry platí, že neexistují dobré a špatné lyže, ale jen dobře, nebo špatně zvolené lyže.
 • Nešetřete za každou cenu: V žádném případě vás nevybízíme k neuváženému utrácení. Pořizovací cena samozřejmě musí korespondovat s vašimi možnostmi. Na druhou stranu si uvědomte, že sjezdové lyže nekupujete na jednu sezónu. Sloužit vám budou několik let. Úspora v řádu stovek či nižších tisíců korun na nejdůležitějším vybavení často nedává v kontextu celkových výdajů spojených s lyžováním příliš smysl.
 • Nezanedbávejte péči o sjezdové lyže: Udržujte lyže v dobrém stavu. Nikdy je nedávejte do vaku mokré – hrany by mohly zrezivět. Mnoho lyžařů zcela opomíjí voskování skluznice, které se doporučuje zhruba po každém druhém lyžování. Po sezóně dopřejte lyžím kompletní servis. Nechte nabrousit hrany a opravit skluznici. Na lyže se obvykle nanese vrstva teplého vosku, která zabraňuje vysychání povrchu a ztrátě pružnosti. Díky této úpravě vám stačí na začátku příští zimy z lyží jen očistit vosk, vyleštit skluznici a můžete rovnou na svah.
 • Jezděte opatrně: Lyžování patří mezi rizikové sporty. Bohužel při něm občas dochází k ošklivým pádům a zraněním. Mějte to na paměti. Nepřeceňujte své síly, jezděte opatrně a ohleduplně. Zkrátka tak, aby se nic nestalo vám ani dalším lyžařům.

Zobrazit nabídku sjezdových lyží

Kde koupit sjezdové lyže

Fischer Skialp Transalp 82 Carbon 2018/19

Fischer Skialp Transalp 82 Carbon 2018/19

od  

Rossignol Nova 4 CA Xpress + Xpress W 10 GW 2021/22 146 cm

Rossignol Nova 4 CA Xpress + Xpress W 10 GW 2021/22 146 cm

od  

Atomic Redster S9 + X 12 TL GW 2020/21

Atomic Redster S9 + X 12 TL GW 2020/21

od  

Dynafit Radical 88 + Dynafit Radical ST 2021/2022 166 cm

Dynafit Radical 88 + Dynafit Radical ST 2021/2022 166 cm

od  

Fischer RC4 WC GS JR + RC4 Z11 FF 2021/22 152 cm

Fischer RC4 WC GS JR + RC4 Z11 FF 2021/22 152 cm

od  

Fischer Sports RC4 The Curv DTX MT + RSX 12 PR 2021/22 178 cm

Fischer Sports RC4 The Curv DTX MT + RSX 12 PR 2021/22 178 cm

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

petr-pohudka

Petr Pohůdka

Redaktor

Nadšenec do sportu, technologií, moderních domácích spotřebičů a dalších vychytávek, které lidem šetří čas. Ve volných chvílích vyráží na výlety do přírody, cestuje s fotoaparátem v ruce nebo se zdokonaluje v cizích jazycích.

Více článků od Petra

Přečtěte si také