Seznam.cz

IFA 2022: Honor a jeho notebook s vlastním OS pro baterii či budoucnost prostorového zvuku

honor_magicbook_14_02
Zdroj: Honor
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 4 měsíce

Letošní ročník technologického veletrhu IFA si nenechal ujít ani čínský Honor, který s sebou přivezl celou řadu velmi zajímavých produktů. My se zaměříme na představení dvou nejzajímavějších.

Honor MagicBook 14

Svět notebooků není Honoru rozhodně cizí. Ostatně, nejednou byl nařknut z toho, že jeho notebooky designově kopírují známější modely konkurence v čele s MacBooky od Applu. Čínský gigant si však z těchto slov nic nedělá a dál si jde „svou cestou“ – a nutno říci, že je to v lecčem dobře. Skvělou ukázkou je jeho nový MagicBook 14, který sice designově opět dost opisuje od Applu, avšak díky jeho působivým technickým specifikacím a jedné velmi zajímavé vychytávce mu to zřejmě leckdo odpustí.

Zařízení se chlubí 14” displejem s rozlišením 2,1K (tedy 2160 x 1440 pixelů), nízkou hmotností 1,58 kilogramu či tloušťkou pouhých 16,9 mm. Co se pak týče procesoru, tím je Intel Core i5-12500H 12. generace s taktem 2,5 GHz a Turbo Boostem 4,5 GHz, přičemž jej lze nakonfigurovat v kombinaci s grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 2050. 

Suverénně nejzajímavější na celém notebooku je však jeho napájecí systém, respektive pak baterie. Notebook totiž nabízí baterii, která by mu měla bez větších problémů dodat energii na celý den práce. Pokud by náhodou nestačila, díky podpoře 75W kabelového nabíjení lze pak stroj za pouhých 15 minut nabít na dalších 3,5 hodin práce. Právě na výdrž notebooku se přitom Honor zaměřil snad nejvíce ze všech jeho vlastností, což dokládá fakt, že pro baterii vytvořil dle jeho slov vlastní operační systém. Ten nese název OS Turbo, stará se o správu napájení a výrobce o něm tvrdí, že především díky němu je nový MagicBook 14 z hlediska výdrže o dobrou pětinu lepší, než tomu bylo u jeho předchůdce.

Za velmi zajímavý stroj si nicméně nechává Honor poměrně bohatě zaplatit – základní model totiž vychází zhruba na 27 tisíc korun s tím, že za vyšší variantu s dedikovanou grafickou kartu zaplatí uživatelé zhruba 32 tisíc korun. Kdy přesně stroj na evropské pulty obchodů dorazí sice Honor neprozradil, mělo by se tak však stát v nejbližších dnech. 

honor_magicbook_14_04
Zdroj: Honor
Nový MagicBook 14 se svým klínovým designem inspiraci MacBookem Air zkrátka nezapře.

Pokrokový prostorový zvuk 

Druhou velmi zajímavou softwarovou novinkou z dílny Honoru je jeho vlastní verze prostorového zvuku. Ten se totiž těší v posledních letech čím dál tím větší oblibě a tak se nelze divit, že se na jeho popularitě chce svézt i Honor. A nutno podotknout, že jeho řešení tento potenciál rozhodně má.

Jako první výrobce na světě totiž vytvořil prostorový zvuk s podporou softwarového nastavení vzdálenosti zdroje externího zvuku od uživatele. Škála nastavitelné vzdálenosti je přitom velmi široká – navolit si totiž lze vzdálenost od 15 centimetrů do 10 metrů. Jediný, zato však pro české fanoušky technologií podstatný háček tkví v tom, že prostorový zvuk dodá Honor zatím jen pro již dříve představená sluchátka EarBuds 3 Pro, která však nejsou na tuzemském trhu oficiálně k dispozici. Na první vlaštovku, která nám umožní novinku vyzkoušet, si tedy budeme muset počkat.

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také