Seznam.cz

Nejlepší notebooky pro studenty v roce 2021

notebook-pro-studenty
Zdroj: Unsplash.com
Pavel-Jelič
Pavel Jelič před 3 týdny

K začátku školního roku patří pořizování sešitů, psacích potřeb, učebnic a u větších studentů také nákup notebooku. Pokud se poslední zmiňované týká i vás, rádi vám s výběrem pomůžeme.

UMAX VisionBook 15Wr Plus (UMM230150)
1.
top

Skvělá volba za málo peněz

UMAX VisionBook 15Wr Plus (UMM230150)

od  

Levný studentský notebook, který zvládne zpracovat základní požadavky. Je lehký, zaujme nízkou váhou či přítomností SSD.

Apple MacBook Air 13,3
2.
top

Výkonný a zároveň úsporný stroj, který si zamilujete

Apple MacBook Air 13,3" 2020 (MGN63CZ/A)

od  

Jablečné počítače jsou zárukou kvality a jistotou, že vám vydrží mnoho let.

HUAWEI MateBook 14 (53012GDQ)
3.
top

Perfektní zpracování a překvapivý výkon

HUAWEI MateBook 14 (53012GDQ)

od  

Líbí se vám MacBook, ale nemůžete si jej koupit kvůli operačnímu systému macOS? Pokud ano, tak je přesně pro vás Huawei MateBook 14.

Lenovo ThinkBook 13s Gen3 (20YA0009CK)
4.
top

Ideální volba pro všechny náročné jedince

Lenovo ThinkBook 13s Gen3 (20YA0009CK)

od  

Potřebujete pořádný výpočetní výkon? V takovém případě si možná oblíbíte Lenovo ThinkBook 13s Gen3.

Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IMH05 (81Y400K8CK)
5.
top

Pro studenty, kteří se chtějí odreagovat hraním

Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IMH05 (81Y400K8CK)

od  

Co si budeme nalhávat - pilně se učit několik dní v kuse nezvládne asi nikdo z nás. V takovém případě se musíte odreagovat, třeba u počítačových her.

Jak vybrat notebook pro studenta?

Správný výběr notebooku pro studenta je důležitým krokem, při kterém je nutné si vyjasnit, jak bude počítač využíván. Primárně záleží na tom, jakou školu a třídu student navštěvuje, kromě toho je nutné zvážit i potřebný výkon, výdrž baterii či třeba přenositelnost. Důležitým kritériem je samozřejmě také cena, do které by se ale měla promítnout také „životnost“ notebooku. Rozhodně se nevyplatí šetřit tak, abyste byli nuceni investici opakovat v horizontu roku či dvou.

Při kupování notebooku (nejen) pro studenta se pokud možno vyvarujte návštěvě kamenné prodejny místního elektra. Prakticky ve všech případech vám totiž obsluha nedoporučí notebook, který je pro vás nejlepší, ale počítač od značky, se kterou spolupracuje a získáte tak „za mnoho peněz málo muziky“. V tomto článku si veškeré aspekty rozebereme a nezaujatě si projdeme tipy na nejlepší notebooky pro studenty.

Velikost a přenositelnost

Začněte volbou velikosti notebooku. Ve většině případech bude student nosit notebook neustále s sebou a s tím je nutné počítat. Notebook by tak měl být co nejlehčí. Kromě toho je nutné zvážit i velikost displeje. Čím lehčí notebook, tím obvykle i menší, ale na malém displeji se studentovi nemusí pracovat dobře.

Notebooky s velkým displejem jsou ve většině případů zbytečné, zabírají hodně místa a jsou těžké. Co se týče ideální úhlopříčky, tak doporučujeme displej v rozmezí od 13 do maximálně 15,6 palce. Takovým výběrem si zajistíte dobrý poměr mezi hmotností zařízení a dostatečně velkou obrazovkou. Na druhou stranu byste ale neměli dát zcela přednost váze před výkonem či zpracováním.

Výdrž baterie

To poslední, co chce student řešit, je neustále nabíjení notebooku. V současné době už většina notebooků vydrží na jedno nabití alespoň několik hodin. Existují ale i takové přenosné počítače, u kterých se preferuje výkon – a právě ten dokáže často ždímat baterii. Všeobecně je pro studenta ideální, aby jeho přenosný počítač vydržel na jedno nabití alespoň 8 hodin. Pod tuto hodnotu byste se při výběru neměli dostat.

Úložiště

Dalším parametrem, který byste při výběru notebooku pro studenta měli zvážit, je úložiště. V dnešní době už je prakticky standardem úložiště SSD, které je oproti klasickému HDD výrazně rychlejší. Na druhou stranu je ale dražší, což se u levnějších zařízení kompenzuje jeho menší kapacitou. Klasickému HDD se tedy v dnešní době již pokuste vyhnout.

Co se týče kapacity úložiště, SSD by mělo mít alespoň 256 GB. U kapacity záleží na tom, kolik dat student potřebuje ukládat – pokud je datově skromný, vystačí si i se 128 GB, nároční jedinci pak ale zase ocení alespoň 512 GB. Požadavky na vysoké kapacity se v dnešní době částečně snižují díky online cloudovým službám. Případným řešením nedostatku místa je také pořízení nějakého externího disku.

Výkon

To, co se řeší u prakticky každého počítače, je jeho výkon. Čím vyšší výkon počítač nabízí, tím je samozřejmě dražší. Pokud však budete pozorní, jste schopni narazit na počítače, které nabízí perfektní poměr mezi cenou i výkonem. Je ale nutné se zamyslet nad tím, jak schopný stroj student skutečně potřebuje. Pokud jej používá pouze pro řešení jednoduchých  úloh, není to primární kritérium a pozornost věnujte spíše rychlému disku.

Srdcem každého přenosného počítače je procesor. V současné době na trhu najdete počítače, které mají procesory od společností Intel, AMD a Apple Silicon. U procesoru vás zajímá především počet jader a taktovací frekvence. Právě tyto dvě hodnoty totiž udávají to, kolik úkonů je procesor schopen vykonat za jednu sekundu. Obyčejným studentům bez problémů postačí stroje se dvěma či čtyřmi jádry. Jestliže student potřebuje výkonnější stroj, tak přemýšlejte minimálně nad čtyřmi jádry, ideálně alespoň šesti.

Kromě procesoru je také důležitá operační paměť RAM. Do této paměti se ukládají data, se kterými se aktuálně pracuje. Čím větší operační paměť je, tím více věcí může uživatel najednou dělat. Díky operační paměti tak může počítač například pracovat s mnoha otevřenými panely v prohlížeči a s vícero aplikacemi či různými projekty. Nároky na paměť RAM se v poslední době výrazně zvýšily a při nákupu notebooku byste měli sáhnout po takovém, který má RAM minimálně 4 GB. Pokud vám to finance dovolí, tak rozhodně sáhněte po 8 GB RAM. U studentského počítače je RAM podobně zásadní jako SSD.

Čip Apple M1
Zdroj: Apple

S výkonem souvisí také grafická karta. Většina levnějších notebooků disponuje integrovaným grafickým akcelerátorem (GPU). To znamená, že je grafický výpočetní výkon součástí přímo hlavního procesoru. Některé výkonnější stroje pak nabízí diskrétní GPU, tedy takový akcelerátor, který není součástí procesoru, ale je zvlášť. Obyčejný student jej však spíše nevyužije, tedy pokud nechodí na takovou školu, kde se pracuje s grafikou či třeba videi. Diskrétní GPU samozřejmě pomůže i při případném hraní her, každopádně v dnešní době už nabízí skvělý výkon i interní akcelerátory.

Přední kamera

Na přítomnost (a využitelnost) přední kamery u notebooku přišla řada lidí až „díky“ COVID-19. S kolegy či studenty se tak můžete „sejít“ i online. A aby vás ostatní účastníci dobře viděli, rozlišení kamery by nemělo spadnout pod 720p, ideální je pak 1080p.

Operační systém

Posledním bodem, který by vás měl při nákupu přenosného počítače pro studenta zajímat, je použitý operační systém. V současné době jsou nejrozšířenější notebooky s Windows a macOS. Ani s jedním z nich nevkročíte vedle, každopádně oba systémy mají svá pro a proti. Windows je v tomto případě klasika, která uspokojí naprosto každého. Jedná se o nejrozšířenější počítačový systém na světě. Operační systém macOS se pak doporučuje těm uživatelům, kteří už vlastní nebo mají v plánu pořídit další produkty od Applu, například iPhone či iPad. Naprostá většina programů je v dnešní době k dispozici jak na Windows, tak na macOS, takže ani v jednom případě nebudete ochuzeni.

Na co si dát pozor?

Na co byste při koupi měli dávat největší pozor? Již jsem zmínil – u studentských počítačů je zásadní, aby disponovaly SSD diskem, a nikoliv obyčejným a dnes už zastaralým HDD. Úložišti by pak měla sekundovat dostatečně velká operační paměť, díky které bude student schopen pracovat na vícero úlohách najednou. Pokud je to možné, pokuste se ideální notebook pro studenta vybrat z pohodlní domova přes internet. Snižuje se tak pravděpodobnost, že se vám někdo bude pokoušet prodat nevýkonný „šmejd“.

Nejlepší notebooky pro studenty v roce 2021

Vybrali jsme pro vás pět studentských notebooků, které rozhodně stojí za to. Počítali jsme s nenáročnými jedinci, ale i s takovými, kteří potřebují pořádnou dávku výkonu. Nezapomněli jsme ani na studenty, kteří si potrpí na design či na občasné hráče.

UMAX VisionBook 15Wr Plus: levný a ideální

Hledáte levný notebook pro studenta, který za dobrou cenu dokáže zpracovat veškeré základní požadavky? Pokud ano, mohl by se vám líbit UMAX VisionBook 15Wr Plus. Ten je velmi lehký – váží jen 1,3 kilogramu. Na jedno nabití zvládne vydržet až 8 hodin provozu. Lehce může zklamat velikost SSD, která je 128 GB, nutno ale zmínit, že notebook má k dispozici M.2 SATA SSD slot, do kterého je možné dokoupit a instalovat rozšiřující úložiště. Operační paměť RAM dosahuje 4 GB, displej má úhlopříčku 15.6“ a Full HD rozlišení 1920 x 1080 pixelů.

13“ MacBook Air M1: jablíčko, kterému byste měli dát šanci

Jestliže se alespoň trošku zajímáte o technologie, víte, že se MacBooky od Applu stávají v poslední době čím dál tím oblíbenějšími. A není se čemu divit – Apple totiž zhruba před rokem představil vlastní procesory Apple Silicon, které jsou výkonné i úsporné a hravě strčí do kapsy řadu procesorů od AMD či Intelu. Kromě perfektní optimalizace hardwaru a softwaru nabízí MacBook Air výdrž až 18 hodin, operační paměť 8 GB a SSD o velikosti 256 GB. Displej s označením Retina a rozlišením 2560 x 1600 pixelů má úhlopříčku 13,3 palce, váha je necelých 1,3 kilogramu. Potěší také snímač otisků prstů pro jednoduchou autorizaci. Je sice nákladnější, ale díky nadčasovému čipu M1 máte jistotu, že stroj vydrží řadu let.

Huawei MateBook 14: skvělý design a překvapivý výkon

Líbí se vám MacBook, ale nechcete využívat operační systém macOS? V tom případě pro vás máme adepta v podobě Huawei MateBook 14. Tento stroj váží pouhých 1,5 kilogramu, má operační paměť o velikosti 16 GB, SSD disk o kapacitě 512 GB a výdrž 11 hodin na jedno nabití. Během 30 minut nabíjení se navíc baterie nabije téměř na polovinu kapacity. Displej tohoto notebooku je dotykový, má úhlopříčku 14 palců a nabízí rozlišení 2160 x 1440 pixelů. Uvnitř Huawei MateBook 14 se nachází osmijádrový procesor AMD Ryzen 7 4800H s integrovaným grafickým akcelerátorem AMD Radeon Vega.

Lenovo ThinkBook 13s Gen3: pro náročné jedince

Někteří studenti potřebují pořádný výkon. Jestliže tedy hledáte stroj, který bude ideálně přenositelný a lehký, avšak zároveň nabídne dobrou výdrž na jedno nabití a hlavně pořádný výkon, mohl by se vám zamlouvat Lenovo ThinkBook 13s Gen3. Tento notebook váží necelých 1,3 kilogramů a na jedno nabití vydrží až 11 hodin. Navíc k tomu, 80 % kapacity baterie je možné dobít za jedinou hodinu nabíjení. Displej má úhlopříčku 13,3 palce a jeho rozlišení dosahuje 2560 x 1600 pixelů. Notebook využívá osmijádrový procesor AMD Ryzen 7 5800U s integrovaným grafickým akcelerátorem AMD Radeon. Operační paměť RAM má kapacitu 16 GB a veškerá data můžete uložit na SSD o velikosti 512 GB, s pomocí kterého si navíc notebook zajišťuje extra rychle spuštění systému. Potěší i snímač otisků prstů pro rychlé ověřování.

Lenovo IdeaPad Gaming 3: i pro občasné hraní

Asi každý student se rád čas od času odreaguje. Někdo vyrazí do přírody či do města, jiný zase zůstane doma a zahraje si nějakou hru. Lepší herní notebook už by měl mít dedikovanou grafickou kartu, která je potřeba pro poskytnutí většího grafického výkonu při hraní. Naštěstí se ale stále najdou takové notebooky, které lze považovat za herní, ale zůstávají kompaktní a přenositelné. Skvělou volbou je v tomto případě Lenovo IdeaPad Gaming 3. Nabízí totiž špičkový výkon – konkrétně v něm tepe špičkový šestijádrový procesor Intel Core i7-10750H s taktovací frekvencí až 5 GHz a grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti, která disponuje 4 GB pamětí GDDR6. Operační paměť tohoto stroje je pak 16 GB a SSD úložiště má kapacitu 512 GB. Velikost displeje je 15,6“ a rozlišení 1920 x 1080 pixelů, tedy Full HD. Samozřejmě je tady ale nějaký kompromis – za vyšší výkon je nutné obětovat nižší váhu, konkrétně tento stroj váží 2,2 kilogramů, a také nižší výdrž na jedno nabití v podobě 10 hodin. I přesto se ale jedná o skvělý počítač pro studenta, který potřebuje výkon nejen pro občasné hraní.

Zobrazit celou nabídku notebooků

Kde koupit nejlepší notebooky pro studenty v roce 2021

UMAX VisionBook 15Wr Plus (UMM230150)

UMAX VisionBook 15Wr Plus (UMM230150)

od  

Apple MacBook Air 13,3

Apple MacBook Air 13,3" 2020 (MGN63CZ/A)

od  

HUAWEI MateBook 14 (53012GDQ)

HUAWEI MateBook 14 (53012GDQ)

od  

Lenovo ThinkBook 13s Gen3 (20YA0009CK)

Lenovo ThinkBook 13s Gen3 (20YA0009CK)

od  

Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IMH05 (81Y400K8CK)

Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IMH05 (81Y400K8CK)

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Pavel-Jelič

Pavel Jelič

Redaktor

Primárně redaktor, sekundárně milovník informačních technologií. Zajímám se o webdesign a grafiku, život si nedovedu představit bez produktů od Applu a velmi blízko mám ke sportovním vozům. Rád se všeobecně věnuji novinkám v IT a poskytuji odborné poradenství.

Více článků od Pavla

Přečtěte si také