Seznam.cz

AirPods Pro 2: Souhrn spekulací a úniků

AirPods Pro
Zdroj: Unsplash.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 3 dny

Fanoušci sluchátek z dílny Applu budou mít letos velmi pravděpodobně důvod k radosti. Kalifornský gigant by měl totiž po letech čekání vydat druhou generaci veleoblíbených AirPods Pro a jelikož se o ní hovoří již skutečně dlouho a díky tomu o ní už nyní víme celou řadu zajímavých detailů, pojďme si tato sluchátka za základě nich s předstihem představit.

Design

Na vzhledu nové generace AirPods Pro se zatím nedokáží shodnout ani ty nejlépe informované zdroje. Apple měl totiž podle dostupných informací testovat hned několik verzí těchto sluchátek, které se od sebe právě designem liší. Ve hře je konkrétně příchod modelu podobného první generaci – tedy jinými slovy sluchátek s relativně drobným “tělem” a klasickou nožkou pro mikrofon a ovládání -, ale také příchod verze bez klasické nožky, u které by tedy Apple veškerou elektroniku skryl jen do těla sluchátek. Tento koncept ostatně testuje veřejně i u relativně nedávno představených Beats Studio Buds, které byly i kvůli tomu mnohými leakery označovány za jakousi předzvěst příchodu takto nadesignovaných AirPods Pro 2. V poslední době se nicméně čím dál častěji hovoří o tom, že se kalifornský gigant rozhodl kvůli blíže nespecifikovaným vývojovým problémům raději pro první variantu, se kterou již má své zkušenosti. Mohla by se tedy opakovat situace známá od klasických AirPods, kdy první dvě generace vypadaly na chlup stejně. 

Zvuk

U sluchátek je vždy klíčová kvalita zvuku a tu mají mít AirPods Pro 2 naprosto excelentní. Jednak proto, že u nich podle zdrojů Apple vyvíjí zcela nový vnitřní audiosystém, který by měl být schopen nabídnout výrazně kvalitnější zvuk ve všech ohledech, než na jaký jsme byli doposud zvyklí, ale hlavně proto, že se údajně počítá s nasazením podpory nového kodeku či kodeků, které umožní přes AirPods Pro 2 přehrávat bezztrátovou hudbu či minimálně hudbu s minimální kompresí. Právě to je přitom v současnosti u bezdrátových sluchátek prakticky nemožné, takže by nové AirPods mohly v tomto směru přinést světu malou hudební revoluci. O překvapení by se ale ve výsledku vlastně ani nejednalo. Když totiž Apple v loňském roce světu oficiálně oznámil vylepšení Apple Music právě o bezztrátový režim přehrávání, jehož kvalita je výrazně vyšší než u klasických komprimovaných skladeb, prakticky všude se začalo šuškat o tom, že aby byla novinka využitelná, je třeba jí uzpůsobit hardware. A jelikož tyto spekulace začaly následně potvrzovat i mnohé patenty, které si Apple registroval, není v tomto směru o čem pochybovat. 

Se zvukem úzce souvisí i další vylepšení, které jsme se v souvislosti s novými AirPods Pro dozvěděli v minulosti od zahraničních zdrojů. Apple si je údajně velmi dobře vědom toho, jak oblíbené jsou mezi uživateli funkce aktivního potlačení okolního hluku a režim propustnosti, takže se rozhodl v rámci vylepšování zvukového zážitku zapracovat i na nich. Aktivní potlačení okolního hluku by se tak mělo stát ještě účinnější a režim propustnosti by pak mohl být dokonce chytrý a do zvukovodů pouštět jen zvuky zvenčí, které mají nějaký smysl – tedy například lidskou řeč, zvukové výstrahy a tak podobně. Jak toho Apple docílí není sice v tuto chvíli tak úplně jasné, je nicméně poměrně pravděpodobné, že bude tato funkce těžit z možnosti rozpoznávání zvuků u iPhonů, která je na nich zvládnutá velmi dobře. 

Výdrž baterie

Výdrž baterie jde bohužel ruku v ruce s designem a pokud se tedy ten nějak výrazně nezmění, je velmi nepravděpodobné, že bychom se u nové generace AirPods Pro mohli dočkat nějaké revoluční výdrže. O pár desítek minut si sice pravděpodobně díky nasazení nového čipu, o kterém si více povíme později, či třeba nové verzi Bluetooth polepší, nelze však v žádném případě počítat s prodloužením výdrže v horizontu několika hodin. Přeci jen, baterie ve sluchátkách je skutečně miniaturní a nedají se od ní tedy očekávat žádné zázraky a to ani v případě, že by se Applu třeba podařila i mírně zvětšit. Zajímají-li vás čísla, při zapnutém ANC bychom se mohli dostat ze 4,5 hodin na 5, maximálně pak 5,5 s tím, že hovory by se mohly na jedno nabití protáhnout ze 3,5 hodin na 4 až 4,5. Co se pak týče nabíjecího pouzdra, u toho se zlepšení výdrže tak úplně očekávat nedá. 

Další možná vylepšení

Podle zákulisních informací toho mají AirPods Pro 2 přinést navíc oproti původní generaci relativně dost. Dočkat bychom se u nich měli například implementace čipu U1 do jejich nabíjecího pouzdra, díky čemuž budou mnohem snáz dohledatelné přes aplikaci Najít, přičemž ve hře je údajně i nasazení malého reproduktoru do pouzdra, který by umožňoval přehrávání zvukových signálu pro snadnější vyhledávání. Některé zahraniční zdroje pak hovoří dokonce o implementaci speciálních senzorů, díky kterým by měly být AirPods Pro 2 schopné přes uši měřit tepovou frekvenci či zaznamenávat řadu dalších zdravotních funkcí. Díky tomu by tak uživatelé nemuseli teoreticky nosit Apple Watch, popřípadě by se data z AirPods a Apple Watch kombinovaly a výsledek by byl díky tomu přesnější. V souvislosti s měřením zdravotních funkcí se často hovoří i o možnosti měřit sportovní aktivitu, jak tomu je také právě u Apple Watch. Zapomenout nesmíme ani na zvýšení voděodolnosti, díky které by tak měly sluchátka zvládnout teoreticky i plavání a tak podobně. 

Co se pak týče dalších, méně zajímavých vylepšení, počítat lze s nasazením novější verze Bluetooth. V současnosti totiž využívají AirPods Pro jen Bluetooth ve verzi 5.0 a tak je na čase, aby Apple přešel minimálně na 6.0 a tím zlepšil stabilitu připojení v kombinaci s nižší latencí a energetickou náročností. Prakticky jistý je rovněž nový čip, který by se měl údajně shodovat s tím, který Apple používá v Apple Watch. AirPods by se díky němu měly dočkat výrazného zrychlení párování s Apple produkty, aktivace Siri a tak podobně. Valná většina zdrojů se navíc shoduje na tom, že vyšší výkon Apple nenechá jen tak ležet ladem a nasadí ještě něco “navíc”, avšak co to bude, to je zatím otázkou. 

Cena a dostupnost 

Jelikož je první generace AirPods Pro již relativně zastaralá a na podzim by oslavila své třetí narozeniny, je prakticky jisté, že se Applu s druhou generací těchto sluchátek nebude chtít příliš dlouho čekat a ukáže je hned z kraje podzimu. Nejpravděpodobnějším termínem je první zářijová Keynote, která by kromě nich měla přinést i nové iPhony spolu s Apple Watch. AirPods Pro 2 pro tyto produkty totiž budou dokonalým doplňkem a tudíž bude dávat jejich odhalení a následný prodej po jejich boku smysl. Co se pak týče ceny, tu lze v tuto chvíli bohužel velmi těžko odhadovat. Přihlédnout je navíc třeba k současné ekonomické situaci ve světě, která zdražování doslova nahrává kvůli zvyšující se inflaci. Na druhou stranu je však třeba říci, že by mohlo u produktu tohoto typu vyšší navýšení ceny zlikvidovat jeho prodejní potenciál, takže je poměrně pravděpodobné, že cenový skok u AirPods Pro 2. generace nebude oproti 1. generaci nikterak velký – odhadem maximálně pár set korun. Dostat bychom se tedy mohli zhruba na 8000 Kč

Kde koupit Apple AirPods

Apple AirPods 2021

Apple AirPods 2021

od  

Apple AirPods Pro

Apple AirPods Pro

od  

Apple AirPods Pro 2021

Apple AirPods Pro 2021

od  

Apple AirPods Max

Apple AirPods Max

od  

Apple AirPods 2019

Apple AirPods 2019

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Apple

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také