Seznam.cz

Nintendo Switch OLED: Proč chtít novou generaci?

Nintendo Switch OLED
Zdroj: Nintendo.com
Jiri-Filip (1)
Jiří Filip před 4 měsíci

Měsíce spekulací ohledně nové generace přenosné konzole Nintendo Switch jsou u konce. Japonci totiž poměrně nečekaně novou konzoli ukázali a to ve vší parádě, respektive se všemi důležitými technickými specifikacemi, které by mohly hráče zajímat. Jaké tedy Nintendo Switch OLED, jak zní oficiální název nové konzole, je?

Nové Nintendo Switch OLED dostalo oproti předešlé generaci do vínku OLED displej namísto LCD. Nový displej mu sice zajistí daleko lepší podání barev včetně dokonalé černé či vynikající jas a kontrast, ale stále zůstane jen na rozlišení 1280 x 720 pixelů, tedy na HD. Příznivce větších displejů nicméně potěší alespoň fakt, že Nintendo Switch OLED nabízí obrazovku o 0,8” větší než předešlý model. Povyrostla totiž ze 6,2” na 7”, což by mělo hráčům zajistit větší herní komfort a to jak při režimu s připnutými ovladači po bocích, tak i při jejich odpojení a hraní v režimu tabletop. U tabletop režimu pak hráči ocení i přepracovaný polohovatelný stojánek, díky kterému lze displej v herním docku snadno naklonit přesně dle preferencí uživatele. Spekulace ohledně příchodu „Pro“ verze s větším výkonem se tak nevyplnily a vylepšený displej je největší změnou oproti původní verzi Nintendo Switch.

S mírným zvětšením displeje jde ruku v ruce i zvětšení celkových rozměrů konzole jako takové. Ty jsou nyní 24,2 x 10,2 x 1,4 cm při 422 gramech s ovladači či 322 gramech bez ovladačů. Předešlé generace se přitom chlubila rozměry 23,9 x 10,2 x 1,4 cm při 399 gramech s ovladači a 299 gramech bez připojených ovladačů. Designově se nicméně od sebe dvě poslední generace Switche prakticky neliší.

Nová generace Switche i nadále spoléhá na procesor Nvidia Tegra a 4 GB RAM, ale úložiště se zvětšilo. Nintendo totiž konečně vyslyšelo volání hráčů po zvednutí 32 GB a u OLED modelu je tak zvýšilo na poměrně slušných 64 GB (byť stále pouze v HDD a nikoliv rychlejším SSD).  I nadále je rozšířitelné pomocí paměťových karet microSD, microSDHC a microSDXC až na 2 TB. Nemusíte se tedy v žádném případě obávat, že byste neměli pro své hry či aplikace místo. Co se pak týče her jako takových, s novým Nintendem Switch OLED jsou samozřejmě kompatibilní veškeré hry dostupné na klasické Nintendo Switch.

Za zmínku dále rozhodně stojí implementace eternetové zdířky do dokovací stanice, která by měla konzoli pomoci v ještě větším rozmachu na multiplayerovém trhu. Předešlé verze Switche spoléhaly přitom dosud jen na bezdrátové WiFi připojení (o jehož podporu nepřišel ani Switch OLED). To však mohlo vést k horší odezvě právě při hraní multiplayerových kousků. Co se pak týče dalších portů, i nadále můžete počítat s HDMI pro propojení s televizí či monitorem při rozlišení 1080p a USB-C portem sloužícím pro nabíjení. Baterii nabijete z 0 na 100 % za zhruba 3 hodiny. Výdrž nového Nintenda Switch OLED se pak oproti předešlé generaci nezměnila – pohybuje se totiž v rozmezí 4,5 až 9 hodin v závislosti na titulu, který budete hrát. Zajímá-li vás, jak je možné, že tomu tak při větším displeji je, odpověď je jednoduchá – jednak pravděpodobně díky větší kapacitě baterie a jednak díky větší energetické úspornosti OLED panelu.

Poslední vylepšení, kterého se Nintendo Switch OLED dočkalo, se týká zvuku. Výrobce slibuje o poznání kvalitnější audio zážitek, která hráče daleké lépe vtáhne do hry. Co přesně si pod těmito líbivými frázemi představit nicméně zatím jasné není a pravděpodobně se to do prvních srovnání klasického Switche s OLED verzí nedočkáme. Sluší se nicméně říci, že klasická verze špatný zvuk rozhodně nenabízí, takže se máme u novinky zcela určitě na co těšit.

Start prodeje Nintenda Switch OLED je v České republice naplánován na pátek 8. října letošního roku a to za cenu 9490 Kč. K dostání bude ve verzi s bílými ovladači a dokem, nebo ve verzi s černým nabíjecím dokem a modrým a červeným ovladačem (tedy v kombinaci, ve které se prodává i předešlý Switch). 

Kde koupit Nintendo Switch

Nintendo Switch OLED model

Nintendo Switch OLED model

od  

Nintendo Switch

Nintendo Switch

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Představení produktu

Jiri-Filip (1)

Jiří Filip

Redaktor

Milovník technologií, dobrého jídla, sportu a pěší turistiky, pro kterého je psaní nejen prací, ale i koníčkem. Nejradši píšu o smartphonech, smartwatch, smart home či jiných tech gadgetech, které dokáží zpříjemnit každodenní život.

Více článků od Jiřího

Přečtěte si také