Seznam.cz

Ohlédnutí za Apple Keynote: To nejlepší za poslední léta

apple_event_unleashed_nahled
Zdroj: Apple.com
Pavel-Jelič
Pavel Jelič před 11 měsíců

Zatímco předposlední Apple Event přinesl spíše zklamání, jelikož značka kromě přepracovaného iPadu Mini neukázala žádnou výraznou novinku, aktuální představení naplnilo očekávání vrchovatě.

Pravý „jablíčkář“ vždy každý rok čeká na podzim. Právě v tomto ročním období totiž Apple pravidelně pořádá Apple Eventy, na kterých dochází k představení nových hardwarových i softwarových produktů. Letos na podzim už se jedna konference konala, a to v září. Na té jsme se dočkali představení několika nových produktů, primárně tedy nových iPhonů. Všeobecně jsme ale u této konference došli k závěru, že nepřinesla žádné závratné novinky a pro obyčejné spotřebitele nebyla příliš záživná.

Ve spojení se zmíněnou zářijovou konferencí od Applu se na našem magazínu objevilo ohlédnutí za touto Apple Keynote. V jeho titulku se nacházela věta: „kam zmizely inovace?“, jelikož jsem usoudil, že jsme se nedočkali prakticky ničeho nového. Tento úsudek jsem si vytvořil i přesto, že se řadím mezi opravdu velké Apple nadšence. Pověstná brada mi totiž  naposledy spadla v roce 2017 při představení revolučního iPhonu X, který přesně určil směr a podobu telefonů od Applu pro několik následujících let. Od té doby mě ale prostě nic neuchvátilo a rozhodně v tom nejsem sám.

Nové MacBooky Pro jsou tady

Tento můj dojem už ale neplatí. A může za to právě poslední říjnová konference. Na té totiž Apple představil zbrusu nové MacBooky Pro, konkrétně 14“ MacBook Pro a 16“ MacBook Pro, na které profesionální uživatelé čekali několik let. Tyto stroje nabízí vůbec první profesionální čipy Apple Silicon s označením M1 Pro a M1 Max, dále se mohou pochlubit mini-LED displejem, návratem široké konektivity, kompletním přepracováním designu a dalšími zajímavými parametry. Po boku nových MacBooků Pro jsme se dočkali ještě představení třetí generace sluchátek AirPods. Osobně bych se nebál tyto nové přenosné počítače od Applu označit za revoluci, nikoliv jen evoluci. A důvodů mám k tomu hned několik.

Apple se nebojí uznat chybu?

Pokud byste se podívali na MacBooky, které byly k dispozici od roku 2016 do letoška, tak si můžete všimnout jedné společné věci – chybějící konektivity. Když Apple v roce 2016 přišel s přepracovanými MacBooky, které nabízely pouze Thunderbolt konektory, tak se strhla obrovská lavina kritiky. Avšak stejně jako při odstranění sluchátkového konektoru z iPhonů jablečná společnost doufala, že si uživatelé zvyknou. To se také stalo, jelikož majitelé neměli na výběr. Sehnali si tak různé adaptéry a huby, které byly, a i nadále jsou, jednoduše nepostradatelné. Avšak to, že si uživatel na něco zvykne, nemusí nutně znamenat, že je to dobré. Myslím si, že každý v koutku duše tak nějak doufal, že se Apple vrátí o krok nazpátek a někdy v budoucnu představí stroje, jež opět nabídnou klasickou konektivitu, která je pro profesionální uživatele zásadní.

A to se právě stalo. Apple totiž opravdu udělal „krok zpět“ a svým způsobem tak uznal svou chybu z minulých let. A právě tohle počínání je dle mého názoru velmi zajímavé, jelikož u Applu nikdy nebývalo zvykem. Tím samozřejmě nechci tvrdit, že bychom se u budoucího iPhonu měli dočkat návratu sluchátkového konektoru. Vypadá to však, že se Apple rozhodl alespoň trochu změnit svůj přístup.

konektivita macbooků pro 2021
Zdroj: Apple
Konektivita nového 14" a 16" MacBooku Pro je naprosto ideální.

Svým způsobem to lze pozorovat mimo jiné například i u letošních iPhonů 13, konkrétně u jejich baterie. Zatímco v minulých letech Apple i přes naříkání uživatelů kapacitu baterie nezvětšoval, ba naopak zmenšoval, tak letos došlo k opaku a baterie jsou oproti předchozím modelům větší.

iPhone již netáhne, ostatní produkty ano

Úspěch telefonů od Applu nelze žádným způsobem zpochybňovat. Apple každý rok představuje jednoduše skvělé chytré telefony, které si koupí miliony lidí po celém světě, a to i v případě, že nejsou nijak revoluční. Nový iPhone si ale většinou zakoupí člověk, který vlastní nějaký starší model, nikoliv majitel loňské generace. Pro tohoto uživatele totiž není iPhone prostě a jednoduše zajímavý, jelikož nepřichází s nespočtem nových funkcí – a ono to prostě ani není možné. U iPhonů jsme aktuálně v takové situaci, kdy se Apple horkotěžko snaží přicházet s novými hardwarovými novinkami. Většina novinek se tak jednoduše týká softwaru, jelikož právě v něm se Apple stále může posouvat kupředu.

Osobně si tedy myslím, že pro mnoho uživatelů a jablíčkářů jsou aktuálně mnohem zajímavější počítače od Applu. Tento názor sdílím z toho důvodu, jelikož kalifornský gigant zhruba před rokem přešel z procesorů Intel na své vlastní čipy Apple Silicon. A i když jsou tyto čipy teprve na začátku – k dispozici jsou teprve první generace s označením M1, M1 Pro a M1 Max – je velmi zajímavé sledovat, jak Apple přepisuje fungování a možnosti použití domácích nebo přenosných počítačů. Opět totiž určil směr, kterým se nebude vydávat pouze on, ale s největší pravděpodobností také ostatní společnosti.

Resumé aneb více takových!

Pokud bych měl tedy říjnovou Apple Keynote shrnout, tak se jednalo o jednu z nejlepších konferencí za poslední dobu. Zároveň se jednalo i o jednu z těch nejnabitějších, jelikož za pouhých 45 minut zvládl Apple představit zbrusu nový 14“ MacBook Pro a 16“ MacBook Pro, společně ještě se sluchátky AirPods 3. Je ale nutné se do budoucna připravit na to, že konference, na kterých Apple představuje nový iPhone, již nejspíše nebudou z celého roku nejzajímavější, jak tomu ještě nedávno bývalo. Největší posuny budeme – alespoň po nějakou dobu – sledovat právě na poli počítačů s čipy Apple Silicon.

Koupit Apple produkty

Kde koupit nově představené Apple produkty

Apple MacBook Pro 14" CZ 2021 (MKGR3CZ/A)

Apple MacBook Pro 14" CZ 2021 (MKGR3CZ/A)

od  

Apple MacBook Pro 16" CZ 2021 (MK183CZ/A)

Apple MacBook Pro 16" CZ 2021 (MK183CZ/A)

od  

Apple AirPods 2021

Apple AirPods 2021

od  

Apple iPhone 13 mini

Apple iPhone 13 mini

od  

Apple iPhone 13

Apple iPhone 13

od  

Apple iPhone 13 Pro

Apple iPhone 13 Pro

od  

Apple iPhone 13 Pro Max

Apple iPhone 13 Pro Max

od  

Apple iPad mini 2021

Apple iPad mini 2021

od  

Apple iPad 10,2" 2021

Apple iPad 10,2" 2021

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Apple Apple Keynote

Pavel-Jelič

Pavel Jelič

Redaktor

Primárně redaktor, sekundárně milovník informačních technologií. Zajímám se o webdesign a grafiku, život si nedovedu představit bez produktů od Applu a velmi blízko mám ke sportovním vozům. Rád se všeobecně věnuji novinkám v IT a poskytuji odborné poradenství.

Více článků od Pavla

Přečtěte si také