Seznam.cz

Albi kouzelné čtení aneb knihy, které mluví

Kouzelné čtení
Zdroj: ALBI Česká republika
Veronika Gálová
Veronika Gálová před 2 roky

Řada interaktivních knížek Kouzelné čtení od společnosti Albi zaujme všechny rodiče, kteří hledají způsob, jak své děti vzdělávat zábavnou formou. Kouzelné čtení stojí někde na pomezí výuky a hry. Používání elektronické tužky je pro děti samozřejmě velmi zábavné, a zapáleně se tak vrhají i na témata, která by je jinak nezaujala. S čím začít a jak se dá tento koncept nejlépe využít?

Interaktivní knihy ze série Albi kouzelné čtení

Porovnat parametry

Co je Kouzelné čtení?

Kouzelné čtení je vzdělávací koncept od společnosti Albi pro děti všech věkových kategorií. Základním prvkem, bez kterého se nehnete, je elektronická Albi tužka. Lze ji pořídit samostatně, nebo již v sadě s knížkou. K tužce si pak můžete dokupovat další knížky či hry z portfolia Kouzelného čtení.

Jak funguje elektronická tužka?

Albi tužka funguje jako čtečka speciálních kódů, které jsou zapsané v obrázcích nebo textech knížek z edice Kouzelné čtení. Když se lehce dotknete hrotem tužky nějakého místa, které nese kód, zazní zvuk, hudba nebo mluvené slovo. Tužka tak dětem umí třeba přečíst pohádku, zazpívat písničku nebo reprodukovat zvířecí zvuky.

Před čtením je nutné spárovat tužku s konkrétní knížkou tak, že přiložíte hrot k ikoně zapnutí, která je umístěná vždy vlevo dole na první stránce. Čtení dvou knížek není možné kombinovat, lze mezi nimi jen libovolně přepínat. Knížky Kouzelného čtení mají několik vrstev a vy se pomocí aktivace různých ikon rozhodujete, jakým způsobem budete s konkrétní stránkou pracovat. Můžete tak například přepínat mezi zajímavostmi a kvízy v několika stupních obtížnosti.

Albi tužku můžete využít i na přehrávání vlastní hudby. Kapacita 8 GB umožňuje nahrání souborů ve formátu mp3. Nabitá tužka vydrží podle výrobce při plném provozu až 8 hodin, samotné nabíjení trvá dlouhé 4 hodiny. K tužce obdržíte také „kouzelné samolepky“, na které je možné – podobně jako na diktafon – nahrát zvukové stopy. Samolepky lze také pořídit v samostatném sešitu, který jich obsahuje 300 kusů. Všechny tyto funkce jistě ocení starší děti, ale mohou se hodit i dospělým.

V momentě, kdy si tužku koupíte, obsahuje soubory ke všem aktuálně dostupným titulům. Pokud máte ale tužku staršího data a pořídíte k ní knížku, která v té době ještě nebyla publikovaná, musíte si příslušný soubor stáhnout z webu Albi.cz nejprve do počítače, a následně prostřednictvím přiloženého kabelu do tužky. Jde ale o velice snadný proces.

Kouzelné čtení_tužka
Zdroj: ALBI Česká republika
Na Albi tužce můžete regulovat hlasitost nebo k ní také připojit sluchátka.

Velká výhoda Kouzelného čtení je, že s dětmi poroste

Rodiče mohou mít obavu, jestli se jim investice do elektronické tužky vyplatí. Pokud byste ji kupovali jen kvůli jedné jediné knížce, tak spíše ne. Ovšem nabídka titulů Kouzelného čtení je opravdu široká a nejdete v ní jak knížky pro předškolní děti, které ještě neumí číst, tak pro školáky. Dítě tak může koncept využívat i několik let, a to už určitě není k zahození.

Základní sady

Pro ty, kdo s konceptem Albi začínají, jsou určené sety Albi tužky s knížkou, které vyjdou o něco výhodněji, než kdybyste si kupovali tužku a knížku zvlášť. Mladším předškolákům přijde vhod sada s knížkou Pohádkové učení, která je naučí barvy, tvary, části těla, a také jim zábavnou formou vysvětlí, jak to chodí u doktora, na nákupu či v divadle. Pro děti, které brzy půjdou do školy nebo již chodí na první stupeň, se bude hodit sada s Atlasem světa. Vybrat si můžete také sadu s Hravou angličtinou nebo s pohádkou o Perníkové chaloupce. Na první knížce si můžete ověřit, jestli dítě práce s tužkou baví, a případně se pustit do rozšíření knihovny o další kousky. Doménou Kouzelného čtení je žánrová pestrost. Nabídka je navíc pravidelně obohacována o nové kousky a řady, takže o zábavu budete mít postaráno na dlouhou dobu. Tohle jsou naše tipy na tituly, které stojí za pozornost:

Naučné knížky a encyklopedie

Všechny děti zajímá, jak to funguje v těle. V knížce Lidské tělo ale nečekejte žádnou nudnou anatomii. Knížka spíše prozrazuje, jak to v těle opravdu chodí, a přináší odpovědi na všetečné otázky. Například, proč škytáme. Kromě toho v ní najdete také básničky, kvízy a na každé dvoustraně návody na jednoduché cviky, které společně tvoří celou sestavu.

 

Kouzelné čtení_Lidské tělo
Zdroj: ALBI Česká republika
Knížka Lidské tělo odpoví na všetečné dětské otázky.

Projevují vaše děti zájem o to, kde leží naše země a zajímají se, jak daleko je Afrika nebo jaký je rozdíl mezi mořem a oceánem? Není třeba čekat na hodiny zeměpisu ve škole, s poznáním mohou začít za pomoci Atlasu světa. Děti se na jeho stránkách seznámí nejen s jednotlivými zeměmi a světadíly, ale i s tím, čím jsou charakteristické.

Objevování přírody

Poznávání přírody se věnuje hned několik knížek. Zvířata z různých částí světa jsou tématem Světa zvířat. Děti se naučí, jaké druhy zvířat obývají les, savanu, poušť nebo moře, a na vlastní uši se dozví, jaké zvuky vydávají. Hravá přírodovědaseznámí děti se živou i neživou přírodou, ekologii jim zase přibližuje knížka Člověk a příroda.

Mini knížky 

Nejmenším dětem udělají radost mini knížky, které se jim díky drobnému formátu budou dobře držet. Některé mají i madlo, které umožní snadné přenášení. Řadí se mezi ně Lidové říkanky, Básničky z lesa, Zpívánky, Domácí zvířátka a mnoho dalších.

Kouzelné čtení_Mini knížka
Zdroj: ALBI Česká republika
Mini knížky vyplní volné chvíle především předškolních dětí.

Pomohou se školními předměty

Děti školou povinné mají někdy učiva až nad hlavu. Proto jistě uvítají knížku Vyjmenovaná slova, která jim memorování umí odlehčit, a rovnou jim i umožní získané znalosti ověřit prostřednictvím úkolů. Mnoha obory děti provede nejrozsáhlejší kniha edice Kouzelné čtení, a to Encyklopedie pro školáky. V 17 kapitolách si děti doplní znalosti na příklad o vesmíru, biologii, umění, literatuře, České republice a dějinách. A že se to jim ve škole určitě bude hodit. Na českou historii je zase zaměřen dvoudílný titul Hravé české dějiny 1 a Hravé české dějiny 2.

Rodiče, kteří chtějí pomoci dětem správně vyslovovat, ocení dvě knížky zaměřené na logopedii, a to Když myšky šeptají a Když roboti brebentí.

Pohádky

Ideální startovací knížkou, která děti seznámí s principem Kouzelného čtení, může být třeba šestnáctistránková knížka O perníkové chaloupce. Všechny děti pravděpodobně tuto pohádku znají, a tak si na ní mohou snadněji osvojit práci s Albi tužkou. Tento pohádkový příběh je navíc velmi jednoduchý, a tak děti určitě nebudou mít problém uhádnout kvízové otázky, což je velmi povzbudí k další práci.

Druhou pohádkovou knížkou jsou relativně nové Mořské pohádky, které nejen, že vypráví dobrodružný příběh o dvou malých námořnících, ale obsahují také návody na jógové cvičení.

Kouzelné čtení_Mořské poohádky
Zdroj: ALBI Česká republika
Pohádková knížka Mořské pohádky vypráví dobrodružný příběh a zároveň si při ní děti zacvičí.

Zpívání

Malí zpěváci se budou radovat z třídílné série zpěvníků Zpívánky 1, Zpívánky 2 a Zpívánky 3. Knížky motivují děti zapamatovat si melodie, ale i samostatně zpívat. Kromě možnosti přehrání nazpívané písničky si totiž mohou pustit jen melodii. Zpívánky jsou orientované na tradiční české lidové písničky, z nichž děti mnohé budou již znát a další se naučí.

Jazykové učebnice a slovníky

Kouzelné čtení nabízí i program pro výuku cizích jazyků, z nichž je nejlépe pokryta angličtina. Ty nejmenší mohou začít s My First English podle populární metody Helen Doron. Důmyslná je možnost výběru ze dvou mluvčích, z nichž jeden má silnější severoanglický přízvuk, druhý pak spíše neutrální. Děti od 6 let mohou pokračovat s Hravou angličtinou, která rozšíří slovní zásobu a naučí děti správné výslovnosti jednotlivých slov i celých vět. Texty jsou namluvené rodilými mluvčími, ale rovněž obsahují i kompletní český překlad. Učebnice doplňuje Anglický obrázkový slovník s více než 5000 zvukovými stopami. V edici slovníků dále najdete i Francouzský obrázkový slovník a Německý obrázkový slovník.

Kouzelné čtení_Puzzle
Zdroj: ALBI Česká republika
S interaktivními puzzle děti procvičí vizuální orientaci, a ještě se něco dozví ze světa zvířat.

Kouzelné hry a puzzle

Albi Kouzelné čtení není jen o knížkách. Elektronickou Albi tužku využijete také u speciálních her a puzzle. Výběr je zde opravdu široký, takže jich zmíníme jen pár. Pokud hodně cestujete autem, určitě vás zaujme Hra do auta, kterou může dítě hrát samostatně, případně i s dalšími spolucestujícími. Děti zaujme už jen tím, že má formu tří tabulek ve tvaru volantu. Pokud rádi s dětmi hrajete pexeso, zkuste třeba Kouzelné mluvící pexeso Hudební nástroje. Tato hra je založena na zajímavé kombinaci zvukové a vizuální paměti a děti se při ní naučí poznávat zvuky, které nás obklopují.

Princip hry puzzle v kombinaci se vzdělávací nadstavbou najdete v sérii interaktivních puzzle. Na své si přijdou jak menší děti, kterým se zalíbí Hra s puclíky Pohádkové bytosti, na které si procvičí především poslechovou paměť. Do tajů vesmíru a planet zase mohou nahlédnout starší děti díky hře Puzzle Vesmír.

Kde koupit Albi kouzelné čtení

Albi Kouzelné čtení Pohádkové učení

Albi Kouzelné čtení Pohádkové učení

od  

Albi Kouzelné čtení

Albi Kouzelné čtení

od  

Albi Kouzelné čtení

Albi Kouzelné čtení

od  

Albi Kouzelné čtení

Albi Kouzelné čtení

od  

Albi Kouzelné čtení Hravá angličtina

Albi Kouzelné čtení Hravá angličtina

od  

Albi Kouzelné čtení Dinosauři: samolepková knížka

Albi Kouzelné čtení Dinosauři: samolepková knížka

od  

Albi Kouzelné čtení Pohádkové bytosti

Albi Kouzelné čtení Pohádkové bytosti

od  

Albi Kouzelné čtení Zpívánky 3

Albi Kouzelné čtení Zpívánky 3

od  

Albi Kouzelné čtení Básničky z lesa

Albi Kouzelné čtení Básničky z lesa

od  

Albi Kouzelné čtení

Albi Kouzelné čtení

od  

Albi Kouzelné čtení Podzim

Albi Kouzelné čtení Podzim

od  

Albi Kouzelné čtení Zvířátka z lesa

Albi Kouzelné čtení Zvířátka z lesa

od  

Albi Kouzelné čtení Zima

Albi Kouzelné čtení Zima

od  

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

 

         

 

 
 
   

Zobrazit další nabídky

Podobná témata

Hračky

Veronika Gálová

Veronika Gálová

Redaktor

Vystudovala na FFUK obor estetika, ale táhlo ji to k marketingu a psaní, u kterého nakonec zakotvila. Zaměřuje se na články o domácnosti a zahradě, které korespondují i s jejími zájmy. Dále ve volném čase ráda vyrazí s rodinou na výlety po méně známých koutech ČR, a nakonec vždy zjistí, že je všude dobře, ale doma nejlépe.

Více článků od Veroniky

Přečtěte si také