Plynové kotle
Představují jednoduché a praktické řešení vytápění domu a ohřevu vody. O kotel se není třeba nijak starat, nemusíte nic spínat ani přikládat, pouze si na termostatu navolíte požadovanou teplotu. Tento způsob vytápění je navíc oproti topení tuhým palivem ekologičtější. Pokud odjíždíte na dovolenou, lze snížit vytápění na minimum nebo ho vypnout zcela. Tuto možnost využijete i přes léto, kdy není třeba topit. Většina termostatů nabízí nastavení, od kdy do kdy a na jakou teplotu má být dům vytápěn.
Proč si pořídit plynový kotel?
Výhody
- Snadné ovládání
- Není třeba přikládat
- Okolí kotle bude stále čisté
- Ekologičtější provoz
- Možnost vytápění i ohřevu vody z jednoho zdroje
Nevýhody
- Potřeba plynové přípojky
- Je třeba odborná instalace
- Oproti kotlům na tuhá paliva dražší provoz
Kam ho umístíte?
- Volně stojící – Pokládá se na podlahu.
- Závěsný – Ušetří místo v omezeném prostoru.
Typy plynových kotlů
- Průtokový plynový kotel – Ohřívá vodu až ve chvíli odběru. Velkou výhodou je, že se nemůže stát, že by vám došla teplá voda.
- Plynový kotel s vestavěným zásobníkem – Vodu ohřeje a uchovává v zásobníku. Voda v kotli se průběžně dohřívá podle jejího čerpání. Pokud vodu vyčerpáte, může chvilku trvat její opětovné ohřátí.
- Plynový kotel s externím zásobníkem – Je velmi podobný bojleru. Některé kotle jsou nabízeny rovnou se zásobníkem, k jiným ho musíte dokoupit zvlášť.
- Plynový kotel bez ohřevu – Je určen výhradně pro vytápění.
Co si pořídit k plynovému kotli?
Pro regulaci teploty v každé místnosti si pořiďte hlavici na radiátor. Tou lze snadno radiátor v místnosti zcela vypnout.