Kondenzační kotle
Díky způsobu spalování disponuje teoretickou účinností až 111 %. Z komína kotle odchází převážně vodní pára, jde tedy o poměrně ekologický způsob vytápění. Kotel totiž zpětně odebírá teplo i ze spalin, což snižuje emise a navyšuje efektivitu. Může být závěsný, volně stojící či vestavný.
Proč si pořídit kondenzační plynový kotel?
Výhody
- Ekologický provoz
- Snadné ovládání
- Vytápění i ohřev vody
- Sepnutí kotle jen otočením kolečka
- Okolo kotle není nepořádek
Nevýhody
- Nutnost plynové přípojky a napojení na odpad
- Vyšší cena
Typy kondenzačních plynových kotlů
- Kondenzační plynový kotel bez ohřevu – Je určen pouze na topení. Ohřev vody je třeba zajistit jiným způsobem.
- Průtokový kondenzační plynový kotel – Ohřívá vodu až v době jejího odběru. Tento kotel nemá žádný zásobník, díky čemuž předejdete situaci, že by vám došla teplá voda.
- Kondenzační plynový kotel s vestavěným zásobníkem – Vodu ohřeje a uchová v zásobníku, kde ji stále udržuje při stejné teplotě. V případě, že část vody použijete, kotel si vodu dočerpá a dohřeje. Nevýhodou je omezená kapacita nádoby. Pokud vyčerpáte všechnu vodu, bude trvat déle, než se voda opět ohřeje.
- Kondenzační plynový kotel s externím zásobníkem – Umožňuje ke kotli napojit více zásobníků. V tomto případě lze pořídit kotel se zásobníkem či bez a dodatečně si ho dokoupit.
Co si pořídit k plynovému kotli?
Pro regulaci teploty v každé místnosti si pořiďte hlavici na radiátor. Tou lze snadno radiátor v místnosti zcela vypnout.