Elektrické kotle
Ohřívají vodu pomocí elektrických topných patron. Přestože je elektřina v porovnání s plynem nebo tuhými palivy nejdražší zdroj vytápění, v opravdu dobře izolovaných nízkoenergetických stavbách vyšší výdaje příliš nezaznamenáte. Pořízení elektrokotle vás vyjde levně a i jeho instalace bude snadnější. Elektrokotle totiž nepotřebují připojení na plyn a vývod do komína, protože neprodukují odpadní výpary a spaliny. Podobně jako plynové kotle jsou bezobsluhové, navíc není třeba příliš častá technická revize.
Proč si pořídit elektrický kotel?
Výhody
- Nízké pořizovací náklady
- Vysoká účinnost ohřevu
- Funguje téměř bez obsluhy
- Nevyžaduje zdroj plynu ani odvod spalin
- Není náročný na údržbu
- Hodí se i jako doplňkové topení k hlavnímu kotli
- Ekologický provoz bez spalin a plynů
Nevýhody
- V málo izolovaných stavbách se provoz prodraží
Elektrokotel a ohřev vody
- Průtokový elektrický kotel – Ohřívá vodu až ve chvíli odběru. Velkou výhodou je, že se nemůže stát, že by vám došla teplá voda.
- Elektrický kotel s vestavěným zásobníkem – Vodu ohřeje a uchovává v zásobníku. Voda v kotli se průběžně dohřívá, dle jejího čerpání. Pokud vodu vyčerpáte najednou, může chvilku trvat její opětovné ohřátí.
- Elektrický kotel s externím zásobníkem – Má velký zásobník, na který lze napojit více zdrojů. Některé kotle jsou nabízeny rovnou se zásobníkem, k jiným ho musíte dokoupit zvlášť.
- Elektrický kotel bez ohřevu vody – Je určen výhradně pro vytápění. Ohřev vody je třeba zajistit jiným způsobem. Hodí se například jako doplňkový kotel, v případě, že hlavní nestačí interiér vytopit.
Co si pořídit k elektrickému kotli
Pro regulaci teploty v každé místnosti si pořiďte hlavici na radiátor. Tou lze snadno radiátor v místnosti zcela vypnout.